Autor Tema: Dvomatično pčelarenje DB košnicom  (Pročitano 159537 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #150 poslato: Oktobar 22, 2012, 23:46:17 »
A o prirodnoj gradnji malo i iz Japanke (već je zazimljena).

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
I ovom prilikom zahvaljujem Brndi što me naučio kako da koristim prirodne jezičke saća, koje mnogi najčešće, kao i ja do tada, zgužvaju i u topionik. Eto, na slici vidite dva jezička koja sam pričvrstio.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #151 poslato: Oktobar 22, 2012, 23:47:04 »
Možda nije zgoreg i ovo vidjeti.

Pozdrav, svako dobro!

Dobro rešenje hranilica. Moraću i ja nešto slično da napravim. Ovo sa odsecanjem saća ti je dobro. Nije mi palo na pamet da tako nešto uradim. Zato i treba da postoji forum, da nešto naučimo. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #152 poslato: Oktobar 22, 2012, 23:50:42 »
Možda nije zgoreg i ovo vidjeti.

Pozdrav, svako dobro!

Dobro rešenje hranilica. Moraću i ja nešto slično da napravim. Ovo sa odsecanjem saća ti je dobro. Nije mi palo na pamet da tako nešto uradim. Zato i treba da postoji forum, da nešto naučimo. Pozdrav.

Ma, nema problema. Nije važno što nisam bio neko vrijeme na forumu. To ne znači da sam promijenio mišljenje, ne - ti si bio i ostao moj drug (ako se slažeš). Isto tako i: Vojo, Milić, Dragan, Azem, Savo i drugi (izvinjavam se ako sam neke zaboravio spomenuti).

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #153 poslato: Oktobar 22, 2012, 23:53:51 »
Kolega Dragane, tvoj pčelinjak je u blizini Save, koliko mi se čini, to jest na maloj madmorskoj visini, a Prokićev je na Povlenu na 950 m nadmorske visine. Ne mogu se upoređivati pašne prilike, a tek prilike iz tog doba kad si imao DB košnice. Gore na Povlenu nema bagrema ili ga ima u zanemarljivoj količini, tamo je samo voćna (šljiva) i livadsko šumska paša. Iz tog razloga je deda Miroslav prešao na dvomatično pčelarenje i po meni, poprilično ga usavršio i postiže odlične rezultate (ne računam ovu godinu). Pozdrav.

Pred dedom skidam kapu do zemlje i želim mu svako dobro!

Van mreže Miroslav Prokić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Makovište
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #154 poslato: Oktobar 24, 2012, 16:44:53 »
Kolega Mitiću,
ima više načina menjanja matica. Obrazložiću Vam, ukratko, jedan od njih. Dakle, u maju mesecu, kad postoji prirodan nagon za rojenjem, iako vršim prevešavanje ramova i splodišta u medište radi sprečavanja rojenja, događa se da poneko društvo ipak dobije nagon za rojenje. Ako imam zatvorene rojevne matičnjake u ostalim košnicama, sklanjam obe stare matice i dodajem po 2 zrela matičnjaka u plodišta dvomatičnih košnica i sve drugo pčele odrade same.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #155 poslato: Oktobar 24, 2012, 16:56:32 »
Kolega Mitiću,
ima više načina menjanja matica. Obrazložiću Vam, ukratko, jedan od njih. Dakle, u maju mesecu, kad postoji prirodan nagon za rojenjem, iako vršim prevešavanje ramova i splodišta u medište radi sprečavanja rojenja, događa se da poneko društvo ipak dobije nagon za rojenje. Ako imam zatvorene rojevne matičnjake u ostalim košnicama, sklanjam obe stare matice i dodajem po 2 zrela matičnjaka u plodišta dvomatičnih košnica i sve drugo pčele odrade same.

Hvala na odgovoru.
Verujem da će i još nekog interesovati kako dodajete ta dva zatvorena matičnjaka i gde, ili pak
dodate ram sa zatvorenim matičnjakom.
Može li malo više detalja.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Miroslav Prokić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Makovište
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #156 poslato: Novembar 01, 2012, 19:35:07 »
Kolega Mitiću,

matičnjake vadim iz društva koje se rojilo ili se sprema za rojenje, pod uslovom da nisu matice oživele i ugrađujem u ram sa leglom, praveći rupu pored bočne daščice rama i stavljam matičnjak u sredinu rama da kad vratim ram ne bi oštetio matičnjake. Razlog zašto stavljam matičnjake gde nisu oživele matice jeste da ne bi pčele srušile matičnjake tamo gde su žive matice. Ako imamo matičnjake u kojima su matice pred izvođenje, takvi matičnjaci bi se morali dodavati nakon dva do tri dana, po sklanjanju starih matica, tako da se mogu dodavati i takvi matičnjaci.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #157 poslato: Novembar 03, 2012, 19:12:46 »
Pre neki dan razgovarao sam sa kolegom Miroslavom o njegovom načinu zamene matica u dvomatičnim zajednicama. On to ovako radi. Ako nešto zaboravim da napišem, nadam se da će se Miroslav javiti i bolje objasniti:

Deda ukloni matice sa obe strane i doda po jedan do dva matičnjaka svakoj. Zatim prekrije plodište (ne skida matične rešetke) sa jutanom vrećom (ona u koju se pakuju mekinje i sl). Medišta (dva ili tri) se vraćaju iznad u poziciju kako su i bila pre zamene. Gore u jedan prevešen ram dodaje takođe jedan do dva matičnjaka, tako da se u jednoj dvomatičnoj zajednici trebaju izvesti tri matice. To je za slučaj da jedna donja zamena ne uspe, da ima rezervu ili da jednostavno, ima maticu u rezervi. Ovo stavljanje matičnjaka u medišta nije obavezno, ali ako ima matičnjaka, što da se ne iskoriste? Zaboravio sam da napišem da se radi o zrelim matičnjacima u kojima je matica pred izlaženje, što bi Miroslav rekao, da je "oživila". Najčešće koristi rojeve matičnjake koje nađe na pčelinjaku. Posle izvođenja matica, proverava, pa kad se uveri da su dobre i da polažu jajašca on sklanja vreću, s tim da gornju maticu (iz medišta) iskoristi za novi roj ili za zamenu u nekoj drugoj košnici.

Nadam se da nešto nisam zaboravio, ali ako nekom ne bude jasno neka slobodno pita. Odgovor će dobiti od mene ili od samog deda Miroslava. On nije vešt u radu sa računarom. Za sada mu pomaže njegova unuka kad ima vremena. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #158 poslato: Novembar 03, 2012, 21:22:51 »
Sveto,
Deda je dokaz da sam se dobro snalazio jer sam potpuno isto radio i radim i kod dvomatičnih i kod ostalih.
Nastavi, ovo je odlično, bar za mene.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #159 poslato: Novembar 04, 2012, 21:57:50 »
Prošle godine sam prisustvovao rojenju jedne moje dvomatične DB, fotografisao sam taj događaj ali ne mogu da nađem gde sam zaturio slike. Kad se desi da se roji dvomatična onda iz obe strane plodišta izlazi roj sa starim maticama. U košnici ostaje veoma mnogo rojevih matičnjaka koji su svi odreda dobri. Kao po pravilu, samo se na jednoj strani izvede matica. Zbog toga i u ovom slučaju treba iseći višak matičnjaka na obe strane, iskoristiti ih, plodište takođe pokriti sa vrećom, kao u prethodnom slučaju. U jedan prevešeni ram u medištima presaditi jedan do dva matičnjaka. I u ovom slučaju se mogu izvesti tri matice. Medišta moraju imati bar jednu otvorenu rupu, ili leto da bi matica mogla da izađe na oplodnju. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #160 poslato: Novembar 04, 2012, 22:50:27 »
Sveto,
Kod mene je pregrada puna i debljine 20 mm i obe mi se matice redovno spare, premda su oba leta naprijed, samo su ogarbane različitim bojama (kod druge su leta na suprotnim stranama).

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #161 poslato: Novembar 07, 2012, 19:21:58 »
Prošle godine zazimio sam 6 dvomatičnih DB. Imale su mnogo hrane, ali u pitanju je bila, uglavnom, medljika. Pošto je zima bila kakva je bila, pčele su teško preživljavale. Prošle godine ih nisam prihranjivao sirupom, što je bila velika greška. Od 6 dvomatičnih samo su dve preživele u celini dok su 4 ostale bez jedne strane (severne). Bilo je strašno gledati kako su isprljale ramove (koji su bili puni meda-medljike) i unutrašnjost košnice. Preživele strane sam, kad su se oporavile premestio u DB-10-ke i one su sada veoma jake i takve su zazimljene, s tim što sam ih ove godine u avgustu i septembru dobro prihranio. U toku sezone jedna od dve dvomatične se rojila i izvela je samo jednu maticu, tako da sam i nju premestio u DB-10. Ova jedna, koja je preživela, ona je sada veoma jaka i nadam se da će dočekati proleće, a dogodine ću od nje ponovo naseliti još neku dvomatičnu. I kod mene je ova godina bila katastrofa. Posle duge i teške zime pčele koje nisu stradale oporavile su se do polovine maja, ali tada je kod mene nastupila kišna sezona, pčele sam morao ponovo prihranjivati, ali se ipak mnogo njih rojilo. Jedino je mesec jun bio donekle povoljan za pčele, jer je nastupila suša. Od kraja maja pa do polovine septembra kod mene je pala samo jedna kiša (polovinom juna). Livade su se osušile, mladari malina za sledeću godinu su zakržljali ili se osušili. Mnogi izvori vode su presušili. Meni je bio problem voda za pravljenje sirupa za avgustovsku prihranu. Svaki put kad sam išao iz Užica u Makovište morao sam nositi dva kanistera vode. Bilo, ne ponovilo se. Nestvarno izgledaju ove majske slike. Nove nisam ni pravio jer nisam imao hrabrosti da vam pokažem kako je to izgledalo u avgustu. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #162 poslato: Novembar 07, 2012, 20:17:36 »
Sveto:

Citat
Bilo je strašno gledati kako su isprljale ramove (koji su bili puni meda-medljike) i unutrašnjost košnice.

Da, to je jedna od problematičnosti dvomatičnih. Teško očistiti i dezinfikovati, bez razlike da li je samo proliv, nozemoza ili nešto treće.

Citat
I kod mene je ova godina bila katastrofa.

I kod mene, i ne samo kod mene. Tačno 52 dana nije pala kiša, a vladala "Sahara". Uglavnom, loše počelo i loše i završilo. A čujem, i bolešćure opet haraju. No, nisam imao gubitaka, a svejedno i da jesam, nisam imao ni prinosa, ionako me više ne zanima, ali mi žao drugih kad čujem ponižavajuću cifru od 4-5 kg po košnici za što ja kažem da i nije stvarni prinos i da ne da nije trebalo vrcati nego još i prihraniti.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #163 poslato: Novembar 07, 2012, 20:30:42 »
Da, to je jedna od problematičnosti dvomatičnih

Nije to samo bilo u dvomatičnim. Kod LR je bilo još gore, ali njih imam mnogo više tako da se skoro nije ni osetilo. Biće bolje, idemo napred. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #164 poslato: Novembar 07, 2012, 20:33:21 »
Da, to je jedna od problematičnosti dvomatičnih

Nije to samo bilo u dvomatičnim. Kod LR je bilo još gore, ali njih imam mnogo više tako da se skoro nije ni osetilo. Biće bolje, idemo napred. Pozdrav.

Naravno, samo dalje.
Ma, vidi ti miline od slike: bajka.

Pozdrav, svako dobro!