Autor Tema: Dvomatično pčelarenje DB košnicom  (Pročitano 159524 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Milos Vuletic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: lacisled
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #180 poslato: Januar 18, 2013, 22:47:01 »
probacu taj metod ove godina pa cu videti rezultate

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #181 poslato: Januar 18, 2013, 22:51:18 »
probacu taj metod ove godina pa cu videti rezultate

Neka ti je sretno u svakom pogledu, no da ne bi bilo pogrešnih tumačenja, JA najviše volim standardno: jednomatično pčelarenje, mada za svoju dušu imam cijelo šarenilo i vrlo malo prinosa. To je gola istina.

Ovdje imaš dosta dobrih pčelara, tu je i majstor Vojo, pa će ti i oni ponešto sugerisati.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #182 poslato: Januar 18, 2013, 23:46:27 »
Hajde da i ja napišem koju reč..
Za sprečavanje rojevog nagona ne mora se baš toliko legla izvaditi. Ako je to pred bagremovu pašu i ako rojevi nagon nije zastareo to jest ako su najstariji matičnjaci tek zatvoreni, rojevi nagon se može sprečiti oduzimanjem sve preko 4-5 DB ramova sa zatvorenim leglom i pčelama, sasecanjem matičnjaka i dodavanjem osnova između legla. Mlade pčele se zaposle na izgradnji saća, othranjivanju legla i njegovom poklapanju. Dok paša ne počne rojevi nagon se tim načinom znatno uspori a posle ako počne jača paša pčele će same pokidati sve matičnjake i usmeriti se na sakupljanje nektara,njegovu preradu i skladištenje u ćelije koje treba dodatno produbiti a kasnije i voštanim poklopcima zatvoriti.

Oduzimanje viška legla je prava umetnost jer treba pduzeti tačno onoliko legla koliko je višak koji bi pretio ponovnom produženju rojevog nagona a ostaviti toliko koliko da zajednica i dalje ostane jaka da bi mogla uspešno iskoristiti pašu.

Pozdrav svima.... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #183 poslato: Januar 18, 2013, 23:59:49 »
Oduzimanje viška legla je prava umetnost jer treba pduzeti tačno onoliko legla koliko je višak koji bi pretio ponovnom produženju rojevog nagona a ostaviti toliko koliko da zajednica i dalje ostane jaka da bi mogla uspešno iskoristiti pašu.


Паметно збориш Војо, доста мојих колега применјује одузиманје отвореног легла али ако се не зна како
онда је већа штета него корист.
Мада и одузиманје затвореног легла а оставлјанје отвореног има своје проблеме.
поздрав
« Poslednja izmena: Januar 19, 2013, 00:05:07 od strane drazen.kasapovic »

Van mreže Milos Vuletic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: lacisled
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #184 poslato: Januar 19, 2013, 14:17:26 »
citao sam o tome kako to radi Vladimir Hunjadi, i on istavlja samo dva rama s leglom a sve ostalo sklanja

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #185 poslato: Januar 19, 2013, 15:15:29 »
Valja uvijek imati na umu da godina diktira sve pa i tehnologiju rada, a osjećaj za predviđanje i primjenu stiče se samo praksom, ne nikakvom knjigom.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #186 poslato: Januar 19, 2013, 18:14:00 »
Колега Милоше у том старом чланку није баш најјасније објашнјен начин на који се то ради.
У нјеговом случају се ради о великом раму 40 пута 30 а свака кошница има 20 рамова па ти сада размисли да ли би он могао да искористи багрем и све остале надолазеће паше само са два рама легла и са то мало извиднице.
У плодишту остају два рама са мало отвореног легла и матицом а затворено легло је горе у медишту.
 У пчелару из  маја 2008 о овом је писао мало опширније Бикар Александар .
Позз


Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #187 poslato: Januar 19, 2013, 19:10:15 »
 Ja sam već napisao na ovoj temi kako se prevešavaju ramovi iz plodišta kad je dobra paša. Prokić ponekad iz svake strane plodišta vadi po tri rama sa leglom i stavlja ih kroz dva polunastavka koja su iznad prvog polunastavka. Na mesto izvađenih ramova stavlja satne osnove, naizmenično koje pčele veoma brzo izgrade i matica u njih zaleže leglo. A na prevešenim plodišnim ramovima pčele skoro uvek povuku matičnjake. Prokić te matičnjake iskoristi, a ostavi jedan do dva i iz njih se izvedu nove matice, koje se većinom oplode i počnu da nose u prevešenim ramovima. Znači da se u isto vreme u jednoj dvomatičnoj zajednici nalazi i treća matica koju deda Miroslav kasnije sklanja, to jest menja neku staru maticu u nekom društvu, ili pravi novo društvo na DB-10 ili formira novu dvomatičnu zajednicu. Nadam se da sam vam objasnio. Bilo bi dobro da se uključi i deda Miroslav, ali njemu je problem što on slabo rukuje ovom tehnikom, pa ako mu unuka nije uz njega onda nema ni odgovora. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #188 poslato: Januar 19, 2013, 21:05:23 »
Колега Милоше у том старом чланку није баш најјасније објашнјен начин на који се то ради.
У нјеговом случају се ради о великом раму 40 пута 30 а свака кошница има 20 рамова па ти сада размисли да ли би он могао да искористи багрем и све остале надолазеће паше само са два рама легла и са то мало извиднице.
У плодишту остају два рама са мало отвореног легла и матицом а затворено легло је горе у медишту.
 У пчелару из  маја 2008 о овом је писао мало опширније Бикар Александар .
Позз



Dobro bi bilo malo opširnije prozboriti o ovoj metodi.
U košnici ostaje dovoljan broj pčela, u plodištu 2 rama legla i u medištu svo staro (izlazeće) leglo jer se za "akumulatore" oduzima samo otvoreno leglo. No, jeste upitno kako će biti sa ostalim pašama, ali ne smijemo zaboraviti ni činjenicu da akumulatore možemo na više načina iskoristiti.
I Njemci imaju slične metode.
Probao sam Hunjadijevu metodu prošle godine, ali prošloj godini nije valjala nijedna metoda (bar kod mene; 52 dana nije pala kiša).

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #189 poslato: Januar 19, 2013, 21:14:52 »
U postu br. 179, kao odgovor Milošu, rekao sam da nisam probao metodu koju spominje jer nije definisao ime metode. Slične metode rade Njemci kao i Vladimir Hunjadi, čiju metodu jesam probao. Eh, sad, koja je čija metoda, koliko se razlikuju itd., o tome, vala, neću tragati, ali smatrao sam da je i red i ljudski da kažem Milošu kako nisam napravio svjesni propust kad sam rekao da nisam probao tu metodu, a jesam je probao kao i dosta drugih, npr.: Dijamantno pravilo, ograničavanje matice, Demariranje, Belčićeva metoda...

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #190 poslato: Januar 21, 2013, 01:58:15 »
O неким другим методама стварно би требали да покренемо неку нову тему,
А за ову бих имао питанје како функционишу ова друштва ако им се стави матичнјак из другог друштва ,и друго шта се дешава  ако матице нису сестре у суседним оделјенјима?

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #191 poslato: Januar 21, 2013, 12:05:48 »
O неким другим методама стварно би требали да покренемо неку нову тему,
А за ову бих имао питанје како функционишу ова друштва ако им се стави матичнјак из другог друштва ,и друго шта се дешава  ако матице нису сестре у суседним оделјенјима?

Sve bez ikakvih problema.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #192 poslato: Januar 21, 2013, 12:34:35 »
O неким другим методама стварно би требали да покренемо неку нову тему,
А за ову бих имао питанје како функционишу ова друштва ако им се стави матичнјак из другог друштва ,и друго шта се дешава  ако матице нису сестре у суседним оделјенјима?

Društva sasvim normalno funkcionišu. Kad nekom društvu treba menjati matice matičnjaci ne moraju da budu iz tih društava. U susednim odeljenjima uopšte ne moraju biti matice sestre. Ja kad sam formirao svoja dvomatična društva pravio sam ih od nukleusa, koji nisu imali matice sestre. Možda se desilo da su neke i bile sestre, ali mislim da to uopšte nije bitno za dvomatičnu zajednicu. Pozdrav.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #193 poslato: Februar 11, 2013, 23:10:01 »
Pošto sam igrom slučaja došao do dve db košnice rešio sam da odnah uradim prepravku i krenem na ovaj način. Pošto je jedna sa pčelama a druga bez pčela(ostala bez matice- nije se vratila sa oplodnje) al ima izgrađeno saće dali nije kasno da je posle bagrema razrojim i formiram dve dvomatične. Ili da to uradim pre bagrema? Očekujem pre svega Svetin i Esadov komentar kao i ostalih kolega koji imaju iskustva sa ovim načinom rada kod db košnice.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #194 poslato: Februar 12, 2013, 08:47:04 »
Pošto sam igrom slučaja došao do dve db košnice rešio sam da odnah uradim prepravku i krenem na ovaj način. Pošto je jedna sa pčelama a druga bez pčela(ostala bez matice- nije se vratila sa oplodnje) al ima izgrađeno saće dali nije kasno da je posle bagrema razrojim i formiram dve dvomatične. Ili da to uradim pre bagrema? Očekujem pre svega Svetin i Esadov komentar kao i ostalih kolega koji imaju iskustva sa ovim načinom rada kod db košnice.

Mogu obe varijante, ali je bolje uzeti bagrem, a i društvo će se još više razviti pa onda razrojiti. Razrojiš, prihranjuješ i pripremaš za sljedeću godinu. Neće biti kasno. Obezbijedi matičnjake ili mlade matice.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Nisi rekao koja je DB u pitanju: dvanaestka ili desetka?