Autor Tema: РЕВ кошница  (Pročitano 170692 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #105 poslato: Februar 25, 2015, 11:00:57 »
 
 
                         Vidim da ima podosta interesovanja za REV kombinaciju. Medjutim,malo je konkretnih, prakticnih iskustava.
                          Na pcelinjaku imam 4.zazimljena drustva koja nameravam da ove godine drzim u REV kombinaciji. Dva dustva su zazimljena ovako - podnjaca - EV nastavak - RV nastavak - EV nastavak. Druga dva drustva su zazimljena ovako - podnjaca - EV nastavak - RV nastavak. Fotografije ovih drustava su na temi Pcelinjak Rakovac u javljanju od 24.decembra prosle godine.
                          Obzirom da imam i tri EV drustva i 6.RV potrudicu se svima dam podjednak maksimalan tretman u prolecnom razvoju po Vojinim iskustvima i uporedjujem rezultate u razvoju i bagremu.
                           Na ovoj temi cu iznositi iskustva sa REV kombinacijom.
                           
                         

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #106 poslato: Februar 25, 2015, 13:51:01 »
E moj Gorane,izgleda da su se ovi nasi REV majstori sa pocetnih stranica ove teme umorili od pisanje....ili nemaju uspeha ili nece da nam odaju svoja iskustva.... ;D ili su se nedaj boze nesto naljutili na nas pa nece nista da pisu.....

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #107 poslato: Februar 25, 2015, 22:28:25 »
E moj Gorane,izgleda da su se ovi nasi REV majstori sa pocetnih stranica ove teme umorili od pisanje....ili nemaju uspeha ili nece da nam odaju svoja iskustva.... ;D ili su se nedaj boze nesto naljutili na nas pa nece nista da pisu.....
Miro prijatelju,
Ne pišu ljudi iz više razloga a neki nisu ni članovi Foruma. Moj bata Rade ima oko 130-140 REV košnica ali nije ni član Foruma, ne ide uopšte na internet. Ja iskreno nemam mnogo vremena a nemam možda svega 30-40 ovakvih košnica.
Ne koristim fotoaparat  a i ne volim mnogo ovu tehniku, slikaj, prebacuj, uvek nešto zabrljam i ne volim. Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #108 poslato: Februar 26, 2015, 09:19:08 »
 
 
                У праву си Војо. Искористио сам прилику док смо седели на Убу да попричам са твојим братом Радетом о његовом начину рада са РЕВ комбинацијом. Он углавном користи два РВ наставка као плодишна а ЕКО наставке као медишне. Матицу наравно ограничава на једном доњем РВ наставку. То ми је најлогичније и пробаћу и сам тако да радим ове године. У сваком случају написаћу овде како будем предузимао коју радњу. Надам се добром. По потреби бићу слободан да од тебе затражим по који савет.
                 Поздрав из Шумадије Раковац.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #109 poslato: Mart 16, 2015, 14:15:42 »
Ево, реших да се опробам и у РЕВ систему.

Још нисам обавио пролећни преглед, мислим да је рано.

Поздрав свима.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #110 poslato: Mart 17, 2015, 14:44:45 »


                   Данас смо поново на форуму поново добили једног старог пчелареског вука Војка Алексића. Очекујем од њега праве коментаре и савете.
                    Моје почетничко искуство каже следеће: РЕВ је зимовао најбоље. Ове године нема губитака. О стању ћу редовно извештвати након сваког прегледа.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #111 poslato: Mart 24, 2015, 13:40:30 »
 
 
             Да одржим дато обећање. Јуче извршен пролећни преглед те ћу изнети стање на моје 4.РЕВ кошнице које сам описао у поруци - одговору бр.105. од 25.фебруара ове године.
              Опште стање код све 4.кошнице добро. Хране имају сасвим довољно да би могле да прегурају још једну зиму. Радно расположење одлично. Уносе полен највише од маслачка, мртве коприве, дрена. Добро посећују и змијску траву. Горњи, највиши наставци пуни пчела. Обзиром да сам их зазимљивао на по 9.рамова свима сам додао и десети рам са сатном основом.
               На 2.које су у ЕВ-РВ комбинацији легло покренуто у горњем РВ наставку. Има га на по 3.рама. Обзиром да џанарика почиње да отвара убрзо ће бити потреба за проширењем.
               И у друге 2.које су у ЕВ-РВ-ЕВ комбинацији покренуто легло стим што је у једној у највишем ЕВ наставку а у другој у средњем РВ наставку.
               Кошница препуна прополиса. Улепиле су је тако добро да сам са муком одвајао и вадио рамове.При следећем обиласку га морам сакупити.
               У овом тренутку је рано за поређење са другим друштвима РВ и ЕКО али већ при следећем отварању упоредићу стање посебно код ове задње две .
                Поздрав Раковац.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #112 poslato: Maj 20, 2015, 12:46:45 »
 
                    Иако се мало ко јавља по овој теми бићу упоран јер сматрам да тема то заслужује.
                    Свесно или несвесно , свеједно , постојеће РЕВ кошнице сам задржао до краја багрема у тој комбинацији а РВ углавном до краја багрема претворио у РЕВ. Једино сам са ЕВ издржао до краја , тако да су биле и остале ЕВ. Разлог - моје искуство говори да је РЕВ комбинација ДОБИТНА КОМБИНАЦИЈА.
                     Разлози су следећи :
                     - у многоме олакшан рад ,
                     - сортни мед ,
                     - предвидивост и боље планирање додавања наставака,
                     - лако разројавање.
                     Као плодиште сам при постављању матичне решетке 26.априла користио како где и РВ и ЕВ наставак. Мени се боље показала комбинација са ЕВ наставком.
                     Пре почетка багрема имао сам подоста воћног меда. Није био за врцање и нисам га вадио тако да су ти наставци допуњени багремом. Остали су на врху кошнице и при одласку са пчелињака у недељу 17.маја сам изврцао двадесетак и нешто баш ових рамова чисто за пробу. Мед је изванреног укуса - благо обојени багрем са специфичном аромом. У откупу је можда то друга класа али за мене лично је то боље од чистог багрема.Ионако то немам намеру да продајем већ ће  служити за личну употребу и поклон пријатељима. Све остало је чист сортни мед - багрем .
                      У јеку багремове паше сам , поучен предлозима и искуством старијих колега, на матичну решетку, дакле одмах изнад плодишта а испод горњих медишних наставака додавао ЕВ наставак са сатним основама. За ову операцију је потребан непун минут рада без малтретирања и пчелара и пчела. Два најјача друштва (једно РЕВ а друго РВ у почетној комбинацији) су овако додати ЕВ наставак изградила и напунила медом за непуна три дана. Брзо,лако,једноставно и предвидиво.Осталим друштвима је у принципу требао дан више.
                       На крају проблем ројевог нагона и разројавања. Повучене матичњаке (којих је било али не у свим друштвима) у принципу нисам рушио већ паралелно са пашом разројавао. За то сам користио три начина. Кратак, брзински преглед плодишта . Уколико се матица одмах уочи онда са рамом на коме се налази, још два рама легла и два рама хране иде у нови наставак и формира се ново друштво.У старки се остави рам са два најбоља матичњака док се остали поруше.Наравно да се у плодиште дода и 5 .рамова са сатним основама. Други начин је класичан Пелет. Рамове из плодишта, када одмах не нађем матицу, сам делио на два једнака дела стим што половина садржаја иде у нови наставак који се ставља на врх кошнице изнад медишта. Испод тог наставка матична решетка а на самом наставку округло лето. У плодиште и овај нови наставак по два матичњака и по 5.рамова са сатним основама. Не занима ме тачно где је матица. Без обзира где је сада има довољно простора за залегање и руши матичњаке у свом наставку. За дан два провера само у горњрем наставку у коме по правилу нема гужве. Проверено матица виђена и порушила матичњаке. У другом ,био он на подњачи или на врху кошнице изводи се млада матица. Друштво не губи од снаге и даље нормално и без застоја учествује у медобрању. Користио сам и трећи начин ,прављење роја са матичњацима али ми се то најмање допада.
                       Ројеви нагон ми се више јављао у кошницама где је плодиште било у РВ наставку а лакше је све одрађивати ако је оно у ЕВ наставку.
                       Ово су моја овогодишња искуства. За сада мала али за мене драгоцена.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #113 poslato: Maj 21, 2015, 11:38:00 »
 
 
                  РЕВ у багремовој паши. Разне комбинације.
   Прва са леве стране са округлим летом на другом наставку у формацији РВ-РВ-РВ-ЕВ.
   Друга у формацији РВ-ЕВ-ЕВ-РВ.
   Трећа у формацији ЕВ-ЕВ-РВ-РВ ( ова се иначе показала као најбоља ) и
   Четврта у формацији РВ-ЕВ-РВ-ЕВ.       

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #114 poslato: Novembar 03, 2015, 15:28:45 »
  Pozdrav svima!
 Interesantno je da si samo Ti, Gorane, ovako detaljno, jasno i u kratkim crtama izneo svoja iskustva na pocetku rada sa REV sistemom pcelarenja. Cestitam i zelim ti jos vise uspeha ubuduce. Zivo me zanima kako su i drugi prosli u sezoni koja je za nama.
 Resio sam da i ja sa mojim RVojama, kojih imam 17. u iducoj sezoni krenem sa REV sistemom-kosnicama. Sa RV kao kosnicom sam bas zadovoljan(iz njih 17+2.DB ove sezone sam izvrcao oko 700.kg meda-stacionaran pcelinjak). Sa Vojom sam dogovorio da od njega nabavim 2.EV kosnice i tako krenem. Preko zime cu spremiti potrebno, pa uz Boziju pomoc nameravam da realizujem ovu ideju o kojoj razmisljam zadnjih par godina. Moje dosadasnje iskustvo sa RV i doponjeno sa vasim, nadam se da ce dati solidne rezultate.
 Uz zelju da nam pcele lepo izime predstojecu zimu, jos jednom, pozdrav.
   

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #115 poslato: Novembar 03, 2015, 18:16:01 »
Gorane,da li ti je u trećoj kombinaciji matica svevreme bila ograničena na samo jednom EV nastavku ili si prevešavao leglo,i na koji način.....

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #116 poslato: Novembar 03, 2015, 22:02:52 »
EV i REV su idealne za rensonov metod koji se kod nas malo primenjuje. Matica ograničena sa dve mr u drugom nastavku koji treba da bude EV jer ima oko 30000 ćelija.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #117 poslato: Novembar 27, 2015, 12:47:47 »


Зазимљене РЕВ кошнице. Разне комбинације ( прва са лева РВ-ЕВ-РВ , друга ЕВ-ЕВ-РВ и трећа ЕВ-РВ-ЕВ ).

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #118 poslato: Decembar 02, 2016, 17:41:36 »
Postovanje Prijatelji,
Evo da malo osvezimo ovu temu.
Naime mene zanima da li bi mogla da se odradi kombinacija RV na podnjacu i na nju EV kosnice (koliko god je poptrebno)?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #119 poslato: Decembar 02, 2016, 21:30:14 »
Postovanje Prijatelji,
Evo da malo osvezimo ovu temu.
Naime mene zanima da li bi mogla da se odradi kombinacija RV na podnjacu i na nju EV kosnice (koliko god je poptrebno)?

Зашто да не,
имам неколико кошница у којим је РВ наставак на подњачи а изнад њега по два ЕВ наставка. У неким је 2 РВ наставка доле а горе два ЕВ наставка. У неким опет 2 РВ доле а један ЕВ горе.  А највише је оних са 1-2 ЕВ доле а горе 2 РВ наставка.

На пролеће се по потреби доњи наставци било то да су РВ или ЕВ пребацују да би се гори добило што више потребно легла на РВ или ЕВ рамовима. Све комбинације су могуће и користе се у зависности од потреба био да се ради о потребама разројавања или ставарању медишта на ЕВ или РВ рамовима. Неки пчелари више воле да имају медишта са ЕВ рамовима док опет неки ради бржег посла са што мање рамова у медиштима користе РВ рамове за те сврхе.

Ако се не планира ићи на неке додатне паше и ако се жели максимално искористити багремова паша тада је најбоље плодиште свести на само 1 ЕВ наставак чија је запремина око 37-38 квадратних дециметара саћа или гледано кроз број ћелија око 30.000 радиличких ћелија.

Ово је нешто као такозвана Ренсонова метода али са много мање радова и далеко повољнијом симетријом рамова. Овде се у овом мом начину рада не ваде рамови и не знам шта тамо у тој Ренсоновој методи се све ради да би се добило оно што ја одавно радим и нико то не зове неком Војином методом, нити треба.

 Ја у ствари никада нисам испробавао нити користио Ренсонову методу и нисам ни знао за њу када сам користио овај свој начин рада. За ту Ренсонову методу сам сазнао негде око 2008-2009 године када сам изашао као и многи други на интернет а свој начин рада ограничавања на 1 ЕВ наставак и своје ЕВ кошнице са 7 наставака запремине по око 30.000 ћелија у сваком наставку објавио сам у петентној пријави тј патентном заводу Р. Србије у Београду још 2005. године а користио их још годину две раније.

Ја заиста немам појма када је ту методу објавио тај Ренсон, да ли пре моје патентне пријаве за ЕВ кошнице или после нити ме је то икада занимало нити ме данас занима јер се то тамо ради о некаквој методи а код мене то јест код нас о начину рада где се матица у бурним пашама ограничава на 1 ЕВ наставак који је сасвим случајно приближне величине око 30.000 ћелија.

Ова метода се користи као што сам већ навео само пред неку бурну пашу или на краткотрајним пашама док се на великим пчелињацима са више стотина кошница за средње или слабије паше у дужем периоду користи метода ограничења на 2 ЕВ наставка. По мени боље је за РЕВ комбинације тада ограничавати матице на 1 РВ наставак а ЕВ наставке користити за медишта.

Такође ако су јако слабе и кратке паше може се да би се макар мало искористила паша користити ограничавање на 1 ЕВ наставак.

Поздрав драгим пријатељима.... 

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.