Autor Tema: Nesa-Pavle Jovanovic  (Pročitano 3055 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jovanovic Nesa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Nesa-Pavle Jovanovic
« poslato: Jul 03, 2015, 20:53:03 »
Pre svega da Vam se zahvalim-o, ( ja i moj sin Pavle sa slike, inace inicijator citavog ovog hepeninga koji se trenutno desava ) na prijemu na forum.
Kako je sve pocelo :-)... pre nekih mesec dana smo sa sinom boravili na vikendici kod mog prijatelja-pcelara. Tom prilikom je desetak ( steta sto nismo uspeli da uslikamo ) pcela sletelo Pavlu po rukama iz nekog razloga. Nisu ga ujele. Naprotiv, zadrzale su se nekih par minuta, a prijatelj nam je objasnjavao kako su dosle po so...i bla bla bla.... Moje misli su bile usmerene ka momentalnoj bezaniji sa placa cim pcele odu. Al ne lezi vraze. Prijatelj je insistirao da pokloni jednu kosnicu Pavlu sto meni na pamet nije padalo obzirom da u dvoristu imam i Labradorea i macora i...nezgodne komsije ( jos mi samo kosnica fali ). Ipak morao sam da pristanem ubog sina...... I tako mi dobismo prvu kosnicu u ranim jutarnjim casovima DB12 i dva polunastavka-prazna.
Od tog trenutka su krenule muke. Meni licno je pcela bila apsolutno marginalno stvorenje koje sam primecivao otprilike samo kada perem sofersajbnu na nekoj pumpi u pauzi za kafu. Posto sam po prirodi ljubitelj zivotinja, saslusah pocetna uputstva prijatelja darodavca i poceli smo zajedno sa sinom da citamo o pceli..... da ne duzim....dobismo mi jos dve kosnice na poklon, zaradili jedan nukleus jer smo pomagali darodavcu pri vrcanju....i.... ja ne odoh u ribolov evo ceo mesec. Sedim i zurim u kosnice, kuvam sirupe, citam o pcelama kad god nisam na putu....postadoh pcelar :-).

Pcele su po savetu prijatelja sada u mom dvoristu i tu ce i prezimiti ali ce s proleca ici na vikendicu u full prirodu. I ovde ima dobar unos  i vec sve tri za nepun messec sa 6 rama imaju po 8,  a nukleus od 5 je pun -sada je dodata i 7-ma osnova.
Inace suzivot svih zivotinjica koje cuvam je nekako sam od sebe resen. Labrador je dobio po njusci u prvih 5 minuta po otvaranju kosnice pa je nekako naglo izgubio interesovanje za "bele kutijice", macor redovno spava ispod kosnica u hladovini a komsije....objasnio sam im da ce u stvari njihovi vocnjaci imati korist od pcela a da pcele nisu hijene koje jure ljude i ujedaju ih.

Inace pcele imaju potpuno ne****vajuci stav prema okolini i preglede sa sinom radimo potpuno opusteno. Imam utisak da rade svoj poso i samo sto ne kazu "ajte brze malo pa da radimo...."

Inace imam gomilu pitanja ( ko svaki pocetnik) ali sam za vecinu nasao odgovore na forumu. Jedino me zbunjuju dijametralno suprotni odgovori iskusnih pcelara po istom pitanju tako da se za sada oslanjam na svog mentora.

Eto toliko...necu vise

U prilogu slicice kosnica.

Pozz
« Poslednja izmena: Jul 06, 2015, 06:25:24 od strane admin »

Van mreže Radisa Zdravkovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 216
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Naupare Podnožje planine Jastrebac
Odg: Nesa-Pavle Jovanovic
« Odgovor #1 poslato: Jul 03, 2015, 22:17:25 »
Dobro došao na forum i drž se ti mentora  ;)
Pozdrav iz Naupare kod Kruševca

Van mreže nemanja lepojevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: odzaci
Odg: Nesa-Pavle Jovanovic
« Odgovor #2 poslato: Jul 03, 2015, 22:19:24 »
veoma zanimljivo predstavljanje :) dobro dosli :)

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Nesa-Pavle Jovanovic
« Odgovor #3 poslato: Jul 03, 2015, 23:40:18 »
Dobro dosli, pozdrav iz Preseva.
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Nesa-Pavle Jovanovic
« Odgovor #4 poslato: Jul 04, 2015, 22:31:26 »
Dobro dosli .
Pozdrav iz Sanada

Van mreže Jovanovic Nesa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Nesa-Pavle Jovanovic
« Odgovor #5 poslato: Jul 04, 2015, 23:36:17 »
E ljudi, ako ste procitali "predstavljanje" a verujem da jeste, onda mozete da naslutite da nemam ambicija u smislu neke ekonomije i sl.
Dakle, potrudicu se da ovim zivuljkama pruzim hajat uslove a ako one procene da ce im biti bolje negde drugde pozdravljam njihovu odluku.
Za ovo kratko vreme su nam pruzile neverovatno zadovoljstvo samim tim sto su tu.

Ja umirem od smeha gledajuci ih. Neznam kako ostale ali ove moje su zivi humor. Ima par komada koje non stop "smrde" na onoj dascici-poletaljci pa kad se malo vise priblizim a one se podignu na onim svojim krivim nogama i nesto mlataraju krilima kao ja sam opasna i sad si najebo.
Sledeci humor nastaje skoro uvek u isto vreme svakog dana,  kada izadje gomila mladih pcela, okrene se prema kosnici i vezba ulazak ili sta vec. Promasaju, padaju, ustaju i samo smetaju ovim sto donose polen i onda nastane zagusenje. Opsti su cirkus.

Skoro najsmesniji su par trutova koji su posebno zvucni i veliki i stvaraju utisak da kao nesto rade. Lice na mog komsiju koji ceo dan , godinama unazad pravi nadstresnicu i jos je nije napravio, Razlika je sto komsija jos uvek nije provaljen a trutovi ce kolko znam dobiti sut kartu ubrzo.

Onda oko 7-8 obavezno gomilica izadje na poletaljku i zajedno sa onim sa krivim nogama koje kao cuvaju nesto mlataraju krilima i hodaju tamo.vamo.

Izvinte sto Vas mozda davim ali citajuci ozbiljna pitanja i jos ozbiljnije odgovore pozeleh da Vam prenesem svoje utiske.

Aj pa tako...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Nesa-Pavle Jovanovic
« Odgovor #6 poslato: Jul 07, 2015, 09:19:17 »
 
 
                        Поздрав и добродошлица и за Нешу и за Павла. Веше представљање је право освежење у овим тропским данима. Биће од вас добрих пчелара не бојте се. Воденица је промлела умесиће се и добра погача. Све најбоље и медно вам било.

Van mreže Jovanovic Nesa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Nesa-Pavle Jovanovic
« Odgovor #7 poslato: Jul 07, 2015, 19:34:49 »
Hvala na lepim zeljama. Evo rec dve o nastavku moje pcelarske edukacije...

Lepo je bilo primati poklone u kosnicama al doslo vreme da se pomogne darodavcu. Pozva on mene da u subotu odemo do njegovog pcelinjaka i odradimo ...nesto...( nisam razumeo sve one izraze). Rekoh sto da ne. Priroda, pticice cvrkucu, pcelice zuje a ja i moj mentor nesto cavrljimo oko kosnica...malo odmaramo u hladovini...pricamo...BICE OVO SUPER IZLET. Moze majstore jos neka kosnica na dar a ja cu sa tobom svaki vikend u prirodu.
Podranim ja kod njega nasmejan i oran za provod. Malo mi bese sumnjivo kad videh gomilu neke opreme, nukleusa...svasta nesto sto smo utovarili u pikap. Malo se zaznojih al ok. Jutarnje razgibavanje.

Put je proteko odlicno. Priroda, lepi pejzazi, opusten razgovor. Stigosmo na mesto dogadjaja. Jedna gomila kosnica u prirodi. Ma fenomenalan prizor. Malo se umorih samo dok sam brojao ali... sta je tu je. Sada ce mo da ih obidjemo pa trk u hladovinu.

Navukosmo odela,  potpalismo dimilice  i rece majstor idemo redom.....

Jao ljudi, pa ja sam prvu cigaru popusio posle 3 sata. Kicma puca po savovima. Ne znam dal zuje pcele ili me sunce opicilo direktno u centar za sluh. Lipti znoj, a one " male slatke pcelice " jedu ko pirane. Bezanija nema. Stisoh zube da se ne brukam-mislim na plazu, more, pecanje...Prva pauza za cigaru( jedva sam je iskukao).Matori skakuce po livadi ko Ronaldo na terenu a ja se vucem ko ker. I tu kratku pauzu mi mala slatka pcelica zagorca. Jurila me  50metara da me ujede - ko hijena.
U drugom delu dana vise nisam osecao ni noge ni ruke ni kicmu...smrso sam pod onim skafanderom jedno jedno par kg( ko sauna). Zujanje je prestola ali ga je zamenio svrab po svim delovima tela. Tada shvatih znacenje izreke " proveo se ko pcelar pripravnik".

Svi moji snovi o lepom provodu u prirodi su se rasprsili po pcelinjaku. U povratku nisam puno pricao ( ostao sam bez teksta, bez kicme... ). Ostalo mi je snage da u sebi izracunam koliko kosta poklon kako bi mu platio a da me zauzvrat izbrise iz imenika, iz glave i iz secanja. Ipak odlucih da stoicki podnesem situaciju i da se na rastanku zahvalim na divnom danu u ocekivanju da me sto pre opet pozove ( verovatno cu kad me zove biti na najudaljenijoj tacki na planeti poslom pa cu moci tek za...nekoliko godina )

Ujutru je sve izgledalo mnogo bolje i naravno da necu odustati ni od pcelarenja ni od pomoci prijatelju.

Pozz...






Van mreže Bojan Ivanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hercegovacka Golesa
Odg: Nesa-Pavle Jovanovic
« Odgovor #8 poslato: Jul 09, 2015, 10:17:41 »
Dobro nam dosli.
POZDRAV IZ PRIBOJA!