Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 340910 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #405 poslato: Jul 26, 2015, 23:43:08 »
A zasto pustate pratilje iz kaveza?

Ponekada je potrebno da se izbace pčele pratilje.

Što se tiče privremene “obamrlosti” matice, moj zaključak je da se radi o statičkom elektricitetu. Do sada nisam uvideo drugi razlog ovoj pojavi.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže slavko asanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: danilovgrad
problem
« Odgovor #406 poslato: Septembar 18, 2015, 20:13:09 »
Kkolege, molio bih nekoga da mi odgovori, prosle godine sam dobio na poklon jednu kosnicu od komsije,jer je on u njegovoj lr kosnici nasao jednu maticu u donjem nastavku , a jednu u gornjem .Nijesmo znali jeli kod mene dosla mlada ili stara.Proljetos nije bila najbolja pa sam pokusao nekoliko puta da je zamijenim ali
nijesam uspio da je nadjem, Danas 18/9 kad sam je pregledao vidio sam nekoliko mati;njaka jedan veliki mi se ucinio zatvoren.Moze li biti da su p;ele krenule da proizvedu novu maticu i da urade tihu smjenu, jer ne vjerujem da se ne moze sad rojiti.dok sam je pregledao nijesam vidio staru maticu, imala je vrlo malo freskog
legla mnogo manje od ostalih.

Van mreže slavko asanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: danilovgrad
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #407 poslato: Septembar 20, 2015, 15:06:37 »
Danas 20/9 ponovo sam otvorio kosnicu i vidio sam lijepu novu maticu, interesuje me moze li se ona sad pariti, ima li trutova ili ce mozda ostati neparena
do proljeca.
Pozdrav

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #408 poslato: Oktobar 18, 2015, 14:46:18 »
http://i.imgur.com/LTMFTSl.jpg

Danas bez obzira sto je oblacno izasle da rade .

http://i.imgur.com/aCNGtxe.jpg
Kosnica levo e RV dupla,iznad donje je batin prsten i u njemu je ram meda.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Goran Arsić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rsavci
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #410 poslato: Decembar 25, 2015, 10:51:38 »
Već nedelju dana jutra od -1°C do -4°C, sunčana, tokom dana do +11°C, pčeleice izleću, ali ne u nekom enormnom broju.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #411 poslato: Decembar 26, 2015, 04:38:22 »
Gorane kod mene slicno preko dana -14 nocu za jedan broj drugacije -21 celziusa.

Van mreže Zoran Ilinčić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #412 poslato: Januar 08, 2016, 11:29:33 »
Malo slika sa pčelinjaka.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #413 poslato: Januar 08, 2016, 11:35:45 »

Мир Божији, Христос се роди!

Права зимска идила, прелепо. Срећно зимовање!


Поздрав  :)

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #414 poslato: Januar 08, 2016, 22:30:02 »
Hristos se rodi!
Slike sa pcelinjaka su predivne.

Pozdrav iz Sanada

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #415 poslato: Januar 31, 2016, 17:11:21 »
Прегледао сам јуче више друштава и стање је „шарено“ (у некима има и легла на три рама а неке тек данас крећу са пар јаја!!!).

Занимљиво је да су више легла имала друштва која су у неповољнијем положају (у доњем наставку). Неколико друштава су толико „проблематична“ да нисам поуздано могао да одредим хоће ли остати у горњем полумедишту или ће „сићи“ доле* и кренути са леглом у првом наставку, где је неповољније (нема легла и није га било).

Разлог је углавном у топлоти. Ово делује противречно, али је моје објашњење да су друштва којима је клубе у првом наставку више грејала простор и то је утицало да отпочну са одгојем легла. Она која су у повољнијем положају су мировала како то и треба и тек крећу са понеким јајетом. По потрошњи хране се може ово проверити и закључити!


То би био још један прилог за непотребно утопљавање друштава током првог (или дужег) дела зимовања.


*Једно врло слабо друштванце је лепо прешло у горње полумедиште иако је дуго било у првом. Јуче сам видео да „нема пчела“. лепо су се вратиле у први наставак и има и поклопљеног легла!
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #416 poslato: Februar 03, 2016, 06:24:59 »
Прекјуче био на пчелињак,и да будем искрен нисам хтео да се враќам дома,разлог је логичан!
По лепом сунцу и температури од 15-16степена пчеле су радиле поприлично добро за јануар,вукле полен од леске која је на сам старт ресења,(рано јутрос био у шетњу мало око мог села).Из радозналости отворим једно друштво да видим дал има легла,нема легла у ниједном стадијуму,ни јаја није било,што не значи да наредних дана неќе матице посејати по неко јаје!У главном,све живе,ројеви добили погаче,а она два слабиќа која с настала крајем августа од оплодњака ме пријатно изненадила,и њима сам дао рам меда уместо погаче,биќе то одлична друштва ове године,а кад сам их спајао и зазимљавао,једва да су имале по 4 улице пчела.

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #417 poslato: Februar 03, 2016, 12:25:03 »
Od 17. RV jedna mi je stradala. Cetvorospratna je  bila i imala je dosta meda. Proslog vikenda, kada sam podigao poklopnu dasku bila je uginula saka pcela na satonosama u severnom delu kosnice i medju njima zeleno obelezena matica. Isto tako na satonosama po sredini nastavka bila je druga saka uginulih pcela. Pri tretiranju OK imala je pet ulica pcela. Zbog obaveza  nisam imao vremena da vidim uzrok uginuca a ni ovog vikenda nisam mogao da idem na pcelinjak tako da cu tek narednog videti sta je bilo. Kao da je se klube razdvojilo u cetvrtom nastavku u kojem je bilo dosta meda. Ostale PZ su normalno izletale.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #418 poslato: Februar 03, 2016, 19:41:24 »
Јуче сам утрошио 7, а данас само 4 сата рада на чишћењу подњача и преконпоновању легла - тамо где је легло било у једну страну, да га ставим у центар, а тамо где је било у средњем наставку, да га преместим горе.

Измерио сам угинуле пчеле и њихова тежина је 4800 грама, што по друштву износи око 80 грама, тачније 78,688525 грама.

Није тешко израчунати број узимљених друштава.

Наравно, одступања има, али, најмање угинулих је у кошницама Родна Воја. Узимиио сам 9 РВ,

Умерених одступања на горе, тј. више од 80 грама је у ЛР-у, а екстремних одступања на горе је у ДБ и Ф и то у по две кошнице Ф и ДБ, и пар умерених одступања у Ф и ДБ.

Данас је био добар унос полена.

Поздрав свима.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #419 poslato: Februar 10, 2016, 10:38:54 »
Juce 09.02. Izvrsio prvi brzinski pregled otvarajuci samo zbeg, zadovoljan sa brojem pcela i brojem zaposednutih ulica, ali nezadovoljan stanjem sa hranom, izgleda da su pcelice malo ranije krenule sa leglom i da je zbog toplog vremena i malo veca potrosnja hrane, polen donose u malim kolicinama, zbog vetra severca nisam hteo da vadim ramove da vidim kolicinu legla, sto cu proveriti pri prvom lepom danu, . A mozda cu morati i da dodam pogace jer su mi medni venci prilicno otanjili. Pozdrav iz Kosovske Mitrovice.