Autor Tema: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA  (Pročitano 110625 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže zoki stevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: koretiste, gnjilane
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #15 poslato: Februar 08, 2015, 20:10:30 »
To sa isecanjem saća mi je još jedan pcelar isto rek'o. E sad da vidim kako stoje stvari sa prelaznim nastavkom?

Van mreže zoki stevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: koretiste, gnjilane
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #16 poslato: Februar 08, 2015, 20:11:39 »
Uglavnom ima načina da se nešto na tom polju odradi.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #17 poslato: Februar 08, 2015, 23:06:56 »
Колега Зоки,

Колега Јано Шупек је показао једну одличну идеју, али сад не могу да нађем ту слику.
У принципу убацују се РВ рамови у ДБ плодиште. Са једне стране се ослањају нормално на зид кошнице као и ДБ рамови а са друге стране се направи од јаче жице мали држач који други крај РВ рама држи између ДБ рамова.
Тражим, па када нађем окачићу линк.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.

Van mreže zoki stevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: koretiste, gnjilane
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #19 poslato: Februar 08, 2015, 23:41:35 »
eee ovo je do sada najjednostavniji način što sam do sada video. A nadam se sa ću i ja da ga sprovedem kad bude došlo vreme.
Nikola hvala za predlog i za link. Pozz..

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #20 poslato: Februar 09, 2015, 12:55:48 »
 
 
                              Kolega Milosevicu,
               Vidim da ste bas ovoga trenutka na forumu i na ovoj temi koju ste Vi pokrenuli. Obradujte nas nekim Vasim novim komentarom. Pozdrav rakovac.

Van mreže Marin Pavlović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kneževo
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #21 poslato: Maj 21, 2015, 18:22:29 »
Hvala kolegi Miloševiću na vrlo jednostavnom i poučnom objašnjenju.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #22 poslato: Maj 03, 2017, 11:30:36 »
Crvenim slovima piše da u ovoj temi niko nije pisao već više od 90 dana.
Prava šteta rekao bih.
Jeste da je sada mnogo obaveza u pčelinjacima ali je i vrijeme razrojavanja pa molim kolege da malo dopune temu praktičnim iskustvima.

Medno...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #23 poslato: Maj 03, 2017, 15:47:13 »
Znači osnova svakog društva je kvalitetna matica. Kako ćemo znati dali je kvalitetna, pa pustićemo je da radi. Svoje matice uzgajam Jenterom i matičnjacima tihe smjene ako se nađu. Ove godine sam planirao dobit matice prije bagrema ali se vjerovatno zbog vremena izjalovili pa ću morati odraditi još jednu turu poslije bagrema. Pretpostavimo da imamo 10 zajednica. Ako svakoj uzmemo li je sa hranom i polenom i još jedan sa zrelim leglom i pripadajućim pčelama dobijamo 10 nukleusa a da bitnije nismo oslabili proizvodne zajednice. Ako to napravimo u vrijeme paše onda ubacim i po jednu SO a ako nema unosa izgrađenonsaće i prihranjujemo sirupom. Nukleuse od 3 okvira već može pokazati kvalitet matice. Pošto me termin bagrema omašio novu Jenterom turu ću nabaviti za par dana tako da formiran nukleuse na kraju bagrema. Kad im uzmem po okvir legla i hrane proći će ih volja za rojenjem do iduće paše a ja imam opet šansu da umnožim pčelinjak.
Kao i svake godine desi se i pokoja greška iz koje se da štošta i naučiti. Ove godine sam formirao odgajivačko društvo sa dosta zrelog legla a nedovoljno pčela (ili su se vratile u svoje košnice) pa  kad je zahladilo pčele su morale grijati i leglo i raditi matičnjake što je bilo neizvedivo . Sad znam da odgajivačko društvo treba ili ranije formirati da se pčele izlegu ili natresti više mladih pčela koje će sve to moći grijati. Primijetio sam da kad je hladnije vrijeme valjanje matica može i kasniti i obratno, kad je topline znaju je izleći dan ranije

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #24 poslato: Maj 03, 2017, 21:07:47 »
Troramni oplodnjaci u jednom RV nastavku o kojima smo pričali unazad par dana.

This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #25 poslato: Maj 03, 2017, 21:23:33 »
Svaki oplodnjak je napravljen sa 2 rama hrane + ram sa zrelim leglom na kojem je matičnjak i to je seljeno 12 km iz Sopja u Slatinu.
U ovom slucaju su svi rojevi maticnjaci.
Do sad sam do matičnjaka dolazio da ih pčele prislino izvlače, eto ove godine imam veliki broj rojevih matičnjaka.
Kasnije ću trebati još matičnjaka pa će ti biti prisilni ako vise nebude bilo rojevih.
Svako društvo koje je bilo u rojevom nagonu oduzeo sam im 9 rama pčela i tri njihova zrela matičnjaka i sad je vrijeme cekanja da se oplode.
Oslabio sam drustva ali ove gudine je plan da imam 40 zajednica uzimljenih..e eee kad bi bar uspio.
Od medobranja ako sta bude bude.
Kasnije poslije oplodnje matice slijedi prihrana nukleusa sa 1-2 dcl svaki drugi dan dok ne ojacaju na 1 RV nastavak.

Lijepi pozdrav prijatelji pčelari!
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #26 poslato: Maj 03, 2017, 23:35:43 »
Eto tema odmah živnula.

Hvala Anti i Tomi.

Još molim, još...

Ja sam dok sam se spremao da proizvedem prve matice pri pregledu pronašao nekoliko rojevih matičnjaka što pred zatvaranjem što tek zaleženih tako da će za prva umnožavanja kod mene poslužiti upravo ovi matičnjaci. Nadam se sledeće sedmice da ću započeti taj posao.

Kako ja hoću da formiram RV i EV društva iz LR košnica a od burne paše vjerovatno ništa primjenio bih metod koji je opisao Sava Mitić u ovoj temi
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=7.0
poruka broj #7.

Ovdje me buni jedna stvar.
Kako kolega Sava kaže, stresu se sve pčele na dasku ispred nove košnice koja je postavljena na mjestu stare a u staroj koja se seli na novo mjesto u pčelinjaku ostaju samo dva rama pčela i svi njeni ramovi te se njoj dodaje matičnjak ili nova matica.

Pitanje glasi da li je taj broj pčela koji ostaje u staroj košnici dovoljan da pokrije i čuva svo leglo koje je ta stara košnica imala u trenutku razrojavanja?
Ako se uzme da je stara košnica bila ograničena sa MR na jedan nastavak to može da bude 10 ramova legla ili manje zavisno od tipa košnice i ostalih faktora.
Meni se ne čini dovoljnim taj broj pčela pa zato pitam.

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #27 poslato: Maj 04, 2017, 09:22:48 »
Ja sam juce pregledao RV koje su bile nesto slebije , ogranicene sa MR i samo jedan nastavak iznad u koji sam pre nedelju dana dana prevesao po dva rama. Nasao sam maticnjake u tom gornjem nastavku a dole u plodistu je bilo osam ramova sa leglom... Ostavio sam po dva maticnjaka i dodao dva rama zatvorenog legla i po jedu So do legla i stavio taj nastavak na podnjacu,dodao     odgore jos jedan nastavak sa 3 rama zatvorenog legla i to je buduce mediste u bagremu. Na taj drugi sam postavio MR sa letom i staro plodiste sa maticom i tri rama najmladjeg legla podigao iznad ... Videcu da li ce se u tom sada donjem izleci matice i krenuti sa sopstvenim leglom..
       Inace i sledece god. nameravam ovako da radim sa RV samo sto cu umesto MR, postavljati zicanu mrezu sa letom i formirati plodiste na vrhu.... Ovako sam pocepao leglo i ove dve se ne bi rojile i da nisam ostavio maticnjake u prvom nastavku a uvek mogu sebi da prizvedem nove matice i zamenim stare spajanjem ili prenesem staru i imam novo drustvo..

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #28 poslato: Maj 04, 2017, 18:30:26 »
Kod mene su društva i pored dodavanja osnova i ograničavanja sa MR krenula u rojevi nagon i jedan dio ih je povukao matičnjake. Čak su ona društva koja su se slabo razvila prva ušla u rojevi nagon. Slava mi je pa ću da ih pustim da zatvore matičnjake i odmah poslije Đurđevdana da razrojavam.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: VEŠTAČKO UMNOŽAVANJE PČELINJIH DRUŠTAVA
« Odgovor #29 poslato: Maj 04, 2017, 18:57:48 »
Eto tema odmah živnula.

Hvala Anti i Tomi.

Još molim, još...

Ja sam dok sam se spremao da proizvedem prve matice pri pregledu pronašao nekoliko rojevih matičnjaka što pred zatvaranjem što tek zaleženih tako da će za prva umnožavanja kod mene poslužiti upravo ovi matičnjaci. Nadam se sledeće sedmice da ću započeti taj posao.

Kako ja hoću da formiram RV i EV društva iz LR košnica a od burne paše vjerovatno ništa primjenio bih metod koji je opisao Sava Mitić u ovoj temi
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=7.0
poruka broj #7.

Ovdje me buni jedna stvar.
Kako kolega Sava kaže, stresu se sve pčele na dasku ispred nove košnice koja je postavljena na mjestu stare a u staroj koja se seli na novo mjesto u pčelinjaku ostaju samo dva rama pčela i svi njeni ramovi te se njoj dodaje matičnjak ili nova matica.

Pitanje glasi da li je taj broj pčela koji ostaje u staroj košnici dovoljan da pokrije i čuva svo leglo koje je ta stara košnica imala u trenutku razrojavanja?
Ako se uzme da je stara košnica bila ograničena sa MR na jedan nastavak to može da bude 10 ramova legla ili manje zavisno od tipa košnice i ostalih faktora.
Meni se ne čini dovoljnim taj broj pčela pa zato pitam.

Pozdrav svima...

I meni je to malo pcela za kolicinu legla koja je premjestena na novo mjesto.
Tako da ja nebi tako radio.
Razumio sam tekst isto kao i ti Bojane i prema tome sam dao misljenje.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje