Autor Tema: Zalihe hrane u kosnici  (Pročitano 40782 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Zalihe hrane u kosnici
« poslato: Decembar 17, 2010, 20:13:01 »
Evo posto ja mislim da pitanje nikada nije glupo ako dobijete pametan odgovor ja cu da pitam dali je neko probao i dali je ovo tacno.

    Nedavno sam navratio kod jednog pcelara koji zbog starosti namerava da prekine sa pcelarstvom i pritimetio sam da ima na svakoj kosnici ram slican ramu maticne resetke (oko 10 mm visine).Kada sam pito zasto sluzi on je podigao  krov jedne kosnice sa pcelama i pokazao mi da na poklopnoj dasci ima oko pola kile secera a taj ram sluzi da krov lezi na njemu i pravi prostor izmedju krova i poklopne.
       Ovako je on to objasnio;,, secer sluzi za kontrolu hrane u kosnici a da se kosnica ne otvara i rashladjuje,,.
     On kaze,, Pcele dokle god imaju i jednu kap hrane u kosnici nece uzimat secer,  a ako ga uzimaju to je njemu znak da je kosnica potpuno prazna sa hranom.One ce da prezive na seceru dok on ne primeti i resi taj problem dodavanjem adekvatne hrane opet u taj prostor bez otvaranja kosnice .Druga stvar je da taj secer pcele samo  jedu dok ne dobiju ili se prirodno ne pojavi druga hrana i nikada ga ne unose u kosnicu tako da nema sanse da on dodje u kontakt sa medom sto nije slucaj sa secernim sirupom kojeg unose i mesaju sa medom.Ako ima zaliha polena on u sredinu kamarice secera doda po 2-4 kasike zavisno koliko ima.Usput da kazem poklonio mi je bure za med od 200 litara sa cesmom za sipanje meda.
    Toliko sam ja vidio pa pitam kolege koliko je to dobro,ili nije ,kolik pomaze a koliko steti ,raditi ili ne itd.....Pozdrav
  

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Zalihe hrane u kosnici
« Odgovor #1 poslato: Decembar 17, 2010, 20:24:19 »
Kolega Slobodane, prvi put čujem za ovakav metod kontrole hrane u košnici. Ako možeš da napraviš koju fotografiju tog rama sa šećerom postavi ovde u temu da vidimo kako to izgleda. Pozdrav.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Zalihe hrane u kosnici
« Odgovor #2 poslato: Decembar 18, 2010, 04:29:32 »
Evo nasao sam na intrenetu potpuno isti kao sto sam video kod kolege a ovaj drugi je slicno a ista svrha.Ja licno neznam dali je dobro ali mislim da je bolje nego da uginu. ??? Pozdrav



http://vimeo.com/9880452
« Poslednja izmena: Decembar 18, 2010, 22:48:25 od strane admin »

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Zalihe hrane u kosnici
« Odgovor #3 poslato: Decembar 18, 2010, 12:18:39 »
Kako li se pčele muče dok jedu šećer u kristalu? Mogao je pčelar bar da samelje šećer, možda bi im olakšao. Užički pčelar Miloš Čorbić (onaj što drži više matica u jednom društvu) stalno ima pune hranilice šećera u prahu. Pozdrav.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Zalihe hrane u kosnici
« Odgovor #4 poslato: Decembar 18, 2010, 18:08:20 »
Posto sam početnik to mi nije palo na pamet da pitam ali sam sada zvao veleprodaju i pitao za cenu sećera u prahu i razlika je vrlo mala tako da mislim da cena nije u pitanju nego nešto drugo. Poredjenja radi, 1kg meda je 15$ djak sećera 20 kg=22$  oko 1,5kg meda, a sećer u prahu je džak 20 kg=30$ kao 2kg meda.Pozdrav i ako bi gospodin Miloš mogao nesto o tome napisati bili bi mu zahvalni . Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 18, 2010, 18:15:02 od strane Global Moderator 1 »

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Zalihe hrane u kosnici
« Odgovor #5 poslato: Decembar 18, 2010, 21:31:57 »
Slobodane,pošto Miloš Čorbić nije član ni jednog pčelarskog foruma sticajem okolnosti poznajemo se lično i imam sve njegove sisteme rada oko pčela.Preneću ti iz njegove skripte ono što te interesuje u vezi šećera.
citat:
    " Ja svake godine u Januaru dajem 2-3 kg.šećera u prahu u svaku hranilicu.Stavim na izlaz hranilice po dva drveta debljine 10 mm.,pa preko toga je hartija,a iznad hartije poklopac lesonita,a iznad tog lesonita krov,a na krovu cigla.
     Ako su  društva zazimljena sa mladim maticama,a jesen topla i lepa pa pčele izlaze i opšte sa okolinom može se desiti da potroše više hrane nego što treba,pa joj ovaj šećer dobro dođe ako meda nestane.Jednostavno ne može da ugine od gladi.Znamo da sada u Januaru kreće leglo,sa pojavom legla kreće veća potrošnja hrane-meda,a proizvod od meda i legla je veća količina vlage i ugljen dioksida.Sada ovaj šećer upije vlagu i postane mek i dobar za uzimanje ako zatreba.
     Ja pogače ne koristim već sve prehrane radim,jesenju i prolećnu sa suvim šećerom što ću opširnije objasniti kad ja sa ovim šećerom BUDIM pčele da malo brže krenu u razvoj legla.
     Ja   krajem Februara kako sam ranije naglasio budim pčele.Budim ih tako što onaj šećer koji sam ubacio u Januaru u hranilicu rastopim sa vodom u kojoj je rastvoren med o određena količina jabukovog sirćeta.Taj odnos je :na 10 l.tople vode rastvorim 3-5 kg meda,1 l.jabukovog sirćeta.Masa će biti bolja ako se ovde rastvori 1 ram sa cvetnim prahom.Ova masa je kvalitetnija od ikakve pogače.
     Iznad ove mase je sada najlon a iznad papir.Ovaj najlon služi zato da se na njemukondezuje voda koja je potrebna pčelama za rastvaranje veće količine meda i pojenje legla.Znači pčele ne moraju da izlaze napolje za vodu,jer je sada vreme nestabilno, i promenljivo.Ova hrana se kod mene pokazala mnogo praktična i tiha.Znači i najjača društva ne mogu za kratko vreme da uzmu veće količine hrane pa nema blokiranje legla."
Završen citat. 
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže elvismujovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Zalihe hrane u kosnici
« Odgovor #6 poslato: Decembar 18, 2010, 22:10:25 »
Moramo da iskoristimo Momo to što poznajete Miloša Čorbića. Dobro bi bilo da nam prenesete Miloševa iskustva sa izazivanjem tihe smene matica i na koji način Miloš formira društvo sa više matica

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Zalihe hrane u kosnici
« Odgovor #7 poslato: Decembar 18, 2010, 23:14:22 »
Metodom "tihe zamene",Miloš Čorbić postigao da u jednoj košnici zajedno žive PET matica.
 CITIRAM:
                                               GOSPODO PČELARI
 Mašine se proizvode,krompiri se gaje,a matice se uzgajaju.Ovo govorim da bi mnogi,nazovi pčelari shvatili kolika je razlika između mašina i matica tj.između proizvodnje i gajenja matica
  Znamo da su najbolje matice one koje se gaje uz prisustvo matice u košnici.Na prvom mestu su matice iz tihe zamene,a zatim rojeve,a o drugim ne želim da govorim.
  Već 20 god.uzgajam matice iz tihe zamene uz prisustvo jedne ili više matica u košnici.S obzirom na velikoiskustvo dajem sebi za pravo da vam se obratim u ime društva da pokušate,daučinite nešto da ovaj sistem dvadesetogodišnjeg rada dođe i na druge pčelinjake normalno uz novčanu naknadu,za koju se dogovorimo.
  Znam da će mnogi polupismeni pčelari ovome da se smeju,alija sam navikao da takvi mašu diplomama,dok ja uzimam novac za uzgojene matice i mnoge druge poslove.
   O čemu se ovde radi?
  U košnici se nalazi jedna ili više matica,normalno bez pregrade,sve matice nose,a pčele vuku matičnjake.Na pčelaru je da ih blagovremeno iskoristi.Kada se završi sezona gajenja matica,sve ove matice zimuju zajedno.Interesantno je da za obične pčelare za svoje potrebeje dovoljno jedno takvo društvo sa  jednom maticom.Takvo društvo može dati preko 100 kvalitetnih matičnjaka u toku jedne sezone.Ovaj sistem je namenjen na prvom mestu:gajenju matice,a može se koristiti i za gajenje rojeva,proizvodnju meda kao i čuvanju matica.
   Ako ovajnačin rada bude prihvaćen moći će mnoge drvene i plastične naprave zajedno sa "JENTEROM"da se izbace iz proizvodnje matica,što mi je i želja.
    Znači,da pređemo sa proizvodnje na uzgajanje matica uz prisustvo matice u košnici."

Završen citat.                                                                                                              Miloš Čorbić
                                                                                                                                 tel.031/533-552
                                                                                                                                      064/213-25-78

Zadnji put kad smo se čuli cena mu je bila 100 e.za pojedinca +troškovi da mu pokaže sistem rada.
Sad nemam više živaca da pišem,od nedelje ću ti napisati kako ja više matica čuvam preko zime u jednoj košnici.
Pozdrav.
ZAVRŠEN CITAT.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Zalihe hrane u kosnici
« Odgovor #8 poslato: Decembar 19, 2010, 02:36:03 »
Momo prijatelju hvala ti na zalaganju i resavanju moje dileme.
U sustini to je upravo ono sto sam video i cuo kod prijatelja koji je sa pcelama proveo vise od 50 godina,a sad kada je potvrdjeno od jedog tako velikog pcelara sve je jasno.Jos jednom hvala i sretno.

Van mreže elvismujovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Zalihe hrane u kosnici
« Odgovor #9 poslato: Decembar 19, 2010, 14:34:36 »
Momo, je li i Vama Miloš pokazao svoj sistem dobijanja matičnjaka tihe smene i držanja više matica u istom društvu. Pozdrav

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Zalihe hrane u kosnici
« Odgovor #10 poslato: Decembar 19, 2010, 22:05:47 »
Nije mi pokazao,mene je naučio moj mentor koji danas ima 95 god. i još radi sa 80 društava.Nek je on meni živ i zdrav još toliko godina.
Od Nedelje jedan dan ću napisati kako ja čuvam više matica preko zime u istoj košnici.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Zalihe hrane u kosnici
« Odgovor #11 poslato: Decembar 20, 2010, 21:40:45 »
Malopre sam na forumu SPOS-a pročitao u temi "VIŠE MATICA U JEDNOM PČELINJEM DRUŠTVU"u postu Gospodina Slobodana M.Lukovića,isto  ono što sa vam obećao da ću napisati o čuvanju više matica tokom zime.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zalihe hrane u kosnici
« Odgovor #12 poslato: Decembar 20, 2010, 22:10:42 »
Malopre sam na forumu SPOS-a pročitao u temi "VIŠE MATICA U JEDNOM PČELINJEM DRUŠTVU"u postu Gospodina Slobodana M.Lukovića,isto  ono što sa vam obećao da ću napisati o čuvanju više matica tokom zime.

Možeš li nam dragi prijatelju Momo otvoriti pomenutu temu i preneti svoja znanja i iskustva u istoj?

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Zalihe hrane u kosnici
« Odgovor #13 poslato: Januar 15, 2011, 22:07:28 »
Potrebne zalihe hrane u košnici zavise od godišnjeg doba, veličine društva, klimatskih uslova, dužine zime, pašnih prilika i još nekih faktora.
Zalihe hrane možemo podeliti na dva osnovna dela:
1. Zalihe polena i
2. zalihe meda
Da se ograničimo ovaj put na zalihe meda:
Autoriteti iz oblasti pčelarske nauke tvrde da je minimalna zaliha meda u pčelinjem društvu 6-8 kg. Ispod ove zalihe matica društvo počinje sa štednjom, smanjuje hranjenjei matice a ona smanjuje leženje. Zaključak se namaće sam.
Kako da bar približno izračunamo potrebnu količinu meda koju treba obezbediti za zimu?
Odgovor sam dobio tako što sam uvažio rezultat naučnih istraživanja do koga je došla Rajmova i drugi a u najkraćem on kaže: Ako je u košnici u vreme izimljavanja (cvetanje ive, smena zimskih pčela- obično mart mesec) u košnici prisutna zaliha od 10-12 kg meda, matica intenzivije leže rađaju se vitalnije pčele, koje imaju veću mednu voljku, duži jezik i duže zive od pčela uzgojenih u zajednicama sa manjim zalihama meda. Onda svako u svojim uslovima merenjm na vagi može utvrditi potrebnu količinu meda tako što će ovoj količini dodati potrebnu količinu meda za zimovanje (potrošnja u vremenu oktobar-mart). U mojim uslovima na 450 mnv to je 6-8 kg zavisno od društva i godine.
Ja sam za mene došao do količine od približno 20 kg (od viška glava ne boli) i toga se držim i a i brojni moji saradnici.
Voleo bi da čujem i druga mišljenja.
Ovo može nekom da koristi. Najvažnije je da nema štete. Srdačan pozdrav.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zalihe hrane u kosnici
« Odgovor #14 poslato: Januar 15, 2011, 23:28:51 »
Zalihe meda imaju još jednu ulogu. Učestvuju i u regulaciji vlažnosti vazduha u gnezdu. Čitajući o pčelama, negde sam „pokupio“ podatak da leti imaju vrlo važnu ulogu po ovom pitanju. To nije toliko uočljivo za pčelara. Tokom zimovanja pčela omogućava im da dođu do određenih količina vode koja je neophodna. Zimi se se mogu uočiti kondezovane sitne kapi vode, na saću sa zatvorenim medom. Neke količine otvorenog meda tome doprinose jer je med hidroskopan. Tako da će pčele i ako nisu u mogućnosti da izleću moći da prikupe nešto vode, a temperatura bude takva da se klube raširi.
Takođe, zalihe meda omogućavaju pčelaru da manipuliše prostorom čime će odlagati rojevi nagon.
Što se tiče odgajanja legla, tu pčelar mora biti oprezan. Mora se posmatrati aktivnost pčela i voditi računa ima li nekog unosa, koji će ih stimulisati na odgajanje legla i koliki je taj unos. Ako je manji, vremenom će se zalihe trošiti. Tako da se pčelari neretko iznenade kada nađu košnice sa vrlo malo hrane, naročito krajem leta.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).