Autor Tema: Caj za Pcele  (Pročitano 7675 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vlado Arnautovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hanau - Nemacka, na 100m N.V.
Caj za Pcele
« poslato: Jun 09, 2013, 13:06:04 »
 Zdravo svima,
hteo bih da cujem vase komentare, pro i kontra i mozda jos dodatka o prihrani koju ja spremam uvek pred Jesen.

Vodu zagrejem i dodam Secer i 10% svojeg livadsskog meda, ne kupljenog!. Sve to promesam.Zatim dodajem 7-vrsta cajeva (na kraju cu opisati kako spremam cajeve). Hajducka Trava, Kamilica, Rastavic, Koprivu, kora od Hrasta, cvet Maslacka i cvet Baldriana. Caj spremam na sledeci nacin: Biljke gledam da nadjem sam, i osusim ih na promaji. Vecinu imam u basti tako da mi trazenje malo olaksa.Svaki caj se priprema posebno, u posebnim teglama.
Na 100 litara prihrane dajem od svake susene Biljke po 3g.
Hajducka trava, Kamilica, Maslacak i Baldrian su cvetni cajevi, i oni se prelivaju sa kljucavom vodom, naravno pojedinacno, i posle 15 minuta se procede i    sastave.Kopriva, kora Hrasta i Rastavic se 5 minuta pojedinacno stave u hladnu vodu, i ondah se pojedinacno prokuvaju i ostave 10 minuta da povucu. Potom se procede i dodaju ostalim caju. Caja ispadne odprilike 1-2l.
Caj dodajem u prihranu od vode i secera.


Da li bih mozda moglo da se doda i genijalan Nozevoj u Caj, ili je mozda premnogo svega toga? Hvala u napred za odgovore.


Poz. Vlado

 

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Caj za Pcele
« Odgovor #1 poslato: Februar 03, 2014, 13:09:11 »
Veoma zanimljiv recept. Kad dodaš toliko vrsta čajeva, moje je mišljenje da ti nozevoj nije ni potreban. Ipak voleo bih da čujem i Vojino mišljenje o tome. 
Zanima me kako su pčele prihvatile ovaj recept? Vidi li se razlika u odnosu na period kad nisi dodavao čaj u prihranu? Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Caj za Pcele
« Odgovor #2 poslato: Februar 03, 2014, 15:38:10 »
Hvala Sveto,
Nisam pre video ovaj Vladin post i ovu temu. Tema je otvorena na dan Svetog Stefana (treći dan Božića) a očigledno da tih dana nisam baš bio aktivan.

Mislim da je svakako potrebno dodati Nozevoj u Vladin sirup pored mešavine čajeva.
Treba da imamu u vidu da se kuvanjem bilja izgube enzimi. Zato uvek savetujem da se posle rastapanja sirupa kada temperatura padne ispod 40 stepeni tek tada doda Nozevoj koji je bogat enzimima.

 Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.