Odgovor na pitanje koji mi je bilo postavljeno:
Da li pojava pčela u letnjmem periodu, ispod žičane podnjače, predstavlja tihu grabež?
Prirodna osobina pcela da sakuplja hranu ( nektar, med..) tamo gde ga ima pa i po cenu da ga otima od drugih. Druga prirodna osobina pcela da sacuva sakupljene kolicine meda nedozvoljavajuci da joj druge uzmu po cenu i stradanja pocela jedinki u borbi za odbranu. Iz tog razloga one organizuju strazi na otvorima gde god mogu da prodju a lepe propolisom da nebi usao neprijatelj tamo gde ne mogu da prodju i gde ne mogu odbranu da vrse strazom. Borba izmedju jednih koje zele da uzmu i drugih koje se brane je grabez. Grabez je po prirodi nasilna stvar i moze se uporediti sa ,,silovanjem,, uz odbranu. Ako pcele nasilno uzimaju tudji med u kosnici a da domace se ne brane onda je to tiha grabez i to bi mogli da uporedimo sa ,,silovanjem,, bez saglasnosti ali i bez odbrane. Ako se neko slobodno daje onda to nije ,,silovanje,, pa bi mogli reci i da nije u prirodi pcela da svoj med dobrovljno daju tudjim pcelama. Ako bi to bilo istina onda bi pcele svoj med predavale i kroz leto i druge otvore sto je potpuno suprotno prirodi pcela da se brani o drugih. Ako bi to bilo moguce onda bi te pcele ( drustva ) stradala i takve osobine pcela nebi bile prenete na buduce generacije i ta osobina nestaje kao sto je i nestala, odnosno ne postoji.
Tacno je da sa pojavom zicanih podnjaca uocena pojava skupljanja pcela ispod zicane podnjace i miroljubivi kontakt sa pcelama u kosnici. Po meni radi se o pcelama iz iste kosnice i kontakt se odvija iz dva moguca razloga: Jedan razlog da pcele iz kosnice hrane gladne pcele koje su njihove a koje su van i drugi da pcele koje su van donose nektar iz prirode i kroz mrezu ga predaju kucnim pcelama. Odmah se postavlja pitanje zasto pcele koje su van ne udju u kosnicu? Pcele koje su van su privremeno ili stalno van zbog pogresne orjentacije koja se dogadja: a) kad se vrsi orjentacioni let one pcele koje su pale nize ispod kosnice posle su da udju u kosnicu kroz zicanu mrezu umesto na leto i u nemogucnosti da udju kroz mrezu nisu znale da se vrate. b) privremeno zadrzavanje kod pase kada se izletnice vracaju sa pase i onako teske padnu u travu ispod kosnice i onda mile i pokusavaju da se vrate kroz zicanu mrezu. c) Kad zbog visokih temperatura pcele prave bradu na poletaljci a krijuci se od sunca jednim delom se hvataju ispod poletaljke i posle kod vracanja pokusavaju kroz zicanu mrezu gde je nemoguce proci i tu prave rojcice (grupice pcela). d) ako je nespravna zica pa prolaze kroz sire otvore i nemogu da pogode da se vrate. Kod ove pojave ako ima lim ili leseonit ispod, pcele bivaju zatvorene i stradaju sto ponekad izaziva neprijatan miris mrse.
Kod seljenja kosnica sa zicanom mrezom mi pre seljenja zatvaramo leta ali skoro uvek ima po neka ili nekoliko pcela koje su sa vanjske strane i koje posle oblecu oko kosnice li mile po kosnici sto nam otezava utovar i istovar. Sve u svemu ne bi trebali mnogo obracati paznju osim ako je zicani pod nespravan sto obavezno odmah treba popraviti.