Autor Tema: CENE MEDA  (Pročitano 58489 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
CENE MEDA
« poslato: Mart 21, 2011, 17:50:28 »
         Smatram da je dobro da razmenjujemo informacije o cenama meda, kako bi bili u situaciji da reagujemo na tržišna kretanja.
         Kolko ja imam informacije trenutno se na veliko mogu postići sledeće cene:

         1. Bagremov med  3,15 eura 
         2. Suncokretov med od  2,2 - 2,3 evra
         3. Livadski med  oko 2,7 evra
 
         Prema procenama ozbiljnih ekonomskih analitičara, očekuje se rast cena meda u narednom periodu, kao deo koji u principu prati rast cena hrane i kod nas i u svetu.
         Nije teško zaključiti da dolazi period kad, na jednoj strani možemo očekivati dobre dane za pčelare i na drugoj kad pčelari moraju biti sposobni da procenjuju kretanja cena meda na tržištu, kako bi odabrali pravi momenat za prodaju proizvoda svojih pčela.

       
         

Van mreže Djordjevic Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 67
  • Pol: Muškarac
Odg: CENE MEDA
« Odgovor #1 poslato: Mart 21, 2011, 19:46:23 »
Mozemo li znati kome se obratiti za te cene?
Ali ne nekom otkupljivacu koji ce mozda nekada platiti.
Tema koju je Milic otvorio vredi, trebala bi da nam kaze kome se moze verovati sto se otkupa tice...
Postoji mali milion "otkupljivaca" koji UZIMAJU med, a sto se tice placanja... mrka kapa...
Lepo  bi bilo da se zna ko kako radi... mislim da bi to pomoglo da svi koji se bave proizvodnjom naravno i otkupom meda nadju svoje mesto...
Mozda gresim...ali ipak treba znati u koga se moze imati poverenje...

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: CENE MEDA
« Odgovor #2 poslato: Mart 22, 2011, 17:20:32 »
        Drage moje kolege,
        Verovali ili ne med je u ovom trenutku, a biće i u narednom periodu jedan od natraženijih proivoda za izvoz. Od kada je izvoz krenuo, ja nemam podataka da je neko od ozbiljnih firmi koje otupljuju med za izvoz i koje imaju izvozne dozvole, ostao dužan pčelarima odnosno da nije platio preuzeti med.
      Prošle godine firma "Cmana" iz Krnjeva je plaćala preuzeti med u roku od tri dana nakon preuzimanja i svi pčelari iz mog kraja koji su predali med ovoj firmi kažu da je ovaj rok zaista poštovan. Firma "Agardi" iz Subotice ima nešto duže rokove plaćanja (oko 30 dana) ali ih poštuje. Neki užički pčelari, zbog raniji priča i iskustava, nisu imali poverenja da firmi "Biodvig" daju med dok prvo ne uplate ugovoreni med. Tako se i desilo plaćeno je 90% pred isporuku a ostatak nakon isporuke. Niko nije ostao da ne naplati svoj med. Užički pčelari nisu radili sa drugim velikim firmama koje imaju izvozne dozvole što ne znači da i one ne poštuju dogovorene obaveze.
      Morate biti svesni da je stupanjem na snagu sporazima o SSP  sa EU otvoren prostora za bescarinski izvoz našeg meda u zemlje članice EU, te da su firme odreagovale na tu šansu tako što je više njih dobilo izvozne dozvole i ušlo u izvozne poslove sa inostranim kupcima meda.
      U toj priči svi moramo da se uozbiljimo:
1.   Pčelari moraju da na tržište nude mad vrhunskog kvaliteta (pre svega bez prisustva antibiotika)
2.   Izvoznici meda mora da pčelarima nude maksimalne uslove po pitanju uslova preuzimanja i plaćanja meda. Tj. da ambalažu dostavljaju "na noge" pčelaru, da med preuzimaju direktno od kuće pčelara i da preuzeti med plaćaju u najkraćem roku, najbolje odmah po preuzimanju.
3.  Da pčelarima nude unapred, opremu repromaterijal, košnice, rojeve i drugo sa obavezom da im pčelari to "plate" medom.
     Verovali vi meni ili ne, to će se i desiti jer konkurencija radi svoje, potražnja za medom je veća od ponude i mnogi će učiniti sve da se domognu većeg dela medenog "kolača" u Srbiji.
     Tako je sa malinom, tako je sa suvom šljivom, tako može da bude sa mesom. pšenicom, kukuruzom i mnogim drugim proizvodima
      Ovo jesu neuporedivo bolji uslovi za nas pčelare po pitanju plasmana meda u odnosu na prethodna vremena, ali ih nije niti ih može doneti ni jedan pojedinac ma koliko uticajan, vredan, radan ili energičan bio. Tržišni zakoni su iznad toga.
 
     I da znate nisam ja nikakav proprok, ja samo ponešto znam o ekonomskim zakonitostima. Živi bili pa videli.

PS. Trenutno firma "Cmana" otkupljuje bagremov med po 320 dinara sa rokom plaćanja 3 dana. Tu ponudu na mobilni dobili su, koliko ja znam, svi predsednici društava pčelara a objavljena je i na forumu SPOS-a. Koga interesuje treba da kontaktira pomenutu firmu.
« Poslednja izmena: Mart 22, 2011, 17:26:06 od strane Milic Vukic »

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: CENE MEDA
« Odgovor #3 poslato: Mart 23, 2011, 20:28:54 »
Kod nas nema otkupa meda na veliko a na kg je 12 km ili 6 evrića a kantu od 25 kg dam za 250 km ili oko125 evrića , ja nemam problema za prodaju , prosle sedmice sam prodao zadnjih  par kila proslogodisnjeg meda i nista do novoga vrcanja

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: CENE MEDA
« Odgovor #4 poslato: April 16, 2011, 08:02:22 »
Koliko je meni poznato danas se uglavnom ugovara otkup meda na veliko: bagrem 320 din, livada 220 i suncokret 200 din. Međutim juče sam dobio reklamni materijal iz Metroa gde je bagremov med u maloprodaji samo 282,95 din. Znači da je maloprodajna cena niža od otkupne za 13%.
Kako je to moguće samo otkupljivači i Metro znaju!  ???
A možda znamo i mi pčelari!  ;)

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: CENE MEDA
« Odgovor #5 poslato: April 16, 2011, 14:41:48 »
Istini za volju,koliko vidim radi se o težini od 740g.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: CENE MEDA
« Odgovor #6 poslato: April 16, 2011, 15:51:32 »
Када се наш мед прочује у иностранству, ето нама шансе да га туристима у нашој земљи продајемо, на мало, по "приастојним" ценама, које ће сигурно бити веће од наших, а мење од њихових.  ;)

Поздрав

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: CENE MEDA
« Odgovor #7 poslato: April 18, 2011, 22:30:06 »
     Приликом посете Италији, где је учествовала и група ужичких пчелара, речено је да фирма коју су посетили ове године жели да купи из Србије 3 хиљаде тонба багремовог меда. Буквално су рекли ако можете да обезбедите првокласни багремов мед (светло прозиран скоро безбојан са благом зеленкастом нијансом), цена уопште није проблем. У неофицијелном разговору су рекли да то може бити значајно више од 3,2 евра за пчелара, наравно одговарајући део за извозну фирму из Србије и остале трошкове.
     Дакле за одговарајући квалитет се може постићи и екстра цена. И моја процена о 3,5 евра за багремов мед уопште није била претерана.
     Да чудо буде веће траже баш онакав мед какав је у средствима информисања представљен као мед за који се по самом изгледу може тврдити да је у најмању руку врло сумљив (хоће рећи врло вероватно фалсификат).
     На сву срећу у Европи постоје зналци који знају шта је врхунски сортни багремов мед и постоје лабораторије које то са сигурношћу могу да утврде и потврде.
     Такође, на основу утисака и најава из италије очекује се да ће и остале врсте меда на неки начин пратити пораст цене багремовог меда, што значи да ће бити знатно веће од садашњих 2 -2,3 еура.
     Ако багрем ове године замеди уз одговарајућу пажњу пчелара (да изврца чист багремов мед) што за праве зналце није неки проблем, ето нам могућности да извеземо све количине таквог меда по изузетно повољној цени.
      Поздрав.
     

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: CENE MEDA
« Odgovor #8 poslato: Avgust 18, 2015, 22:40:13 »
Neke informacije o otkupu meda,korektnosti u pogledu cena
i postivanju rokova isplate kao i preporuke kome prodati med
bile bi od koristi nama koji prvi put prodajemo "naveliko".
Sigurno ima razlicitih iskustava na ovu temu,valjalo bi ih cuti.
LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: CENE MEDA
« Odgovor #9 poslato: Septembar 01, 2015, 12:52:39 »
Upravo  mi je stigo SMS da Cmana obustavila otkup bagremovog meda do daljnjega zbog stalnog pada cene i ne zainteresovanosti za ovaj koji su vec otkupili.
Timomed,sa kojima sam razgovarao juce takodje ne otkupljuje med vise.

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: CENE MEDA
« Odgovor #10 poslato: Septembar 01, 2015, 17:44:39 »
Ja sam pre dva dana uzeo burad od Mirica za suncokretov med i sve je bilo uredu.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: CENE MEDA
« Odgovor #11 poslato: Septembar 01, 2015, 17:46:19 »
Medino kao sto rekoh i dalje otkupljuje ostale medove osim bagrema jer je konstantan pad cene na svetskom trzistu.
Mada ocekujem stabilizaciju i rast kad se umesa IO SPOSa ha ha ha .

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac

Van mreže Željko Jovanović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
Odg: CENE MEDA
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 31, 2015, 08:16:32 »
 Zanimljiv irvešraj usda,
www.ams.usda.gov/mnreports/fvmhoney.pdf

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: CENE MEDA
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 31, 2015, 21:15:12 »
Шта је занимљиво у том извештају?