Autor Tema: Oksalna kiselina  (Pročitano 174328 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #105 poslato: Novembar 15, 2012, 15:41:58 »

     Danas sam odrsdio tretman oksalnom,temperatura 5 stepeni,oblacno po koja kap kiše,slab jugoistočni vetar.
     Proizvodna drustva u LR košnicama po 6-7 ulica ne računajući 2 krajnje ulice,rojevi u LR od 5-6 ulica i 2 najslabija na 4 ulice takodjeneracunajuci 2 krajnje ulice.
     Kod 2RV ima po 6 ulica.
     Kontrolni ulošci očišćeni od odpadaka,jesenji tretman rađen timolom u kristalu.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #106 poslato: Novembar 18, 2012, 16:57:33 »

   Danas prekontrolisao broj opale varoe:

      1.   15 kom
      2.   62
      3.   32
      4.     5
      5.   28
      6.     8
      7.   11
      8.     8
      9.     5
    10. 123
    11.     8
    12. 108
    13.   32
    14. 108
    15. 112
    16. 103
    17.   23
    18.   20
 
    Jos 7 kontrolnih ulozaka nije kontrolisano. Letnji tretman vrsen timolom u kristalu.

    Veci broj opale varoe kod drustava gde su matice pronele u prvoj polovini avgusta i u rojevima koji su spajani sa slabijim ili sa onima bez matice.
    Poslednji tretman timolom obavljen 29.8.2012.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #107 poslato: Novembar 18, 2012, 22:18:04 »
Hvala Vam Ivo na izveštaju o stanju sa varoom u Vašim košnicama i dejstvu oksalne kiseline.
Sada će pčele mirnije da dočekuju proleće.
Kao što možemo videti u zajednicama koje su produžile leglo u kasno letnjem i jesenjem periodu varoe je bilo znatno više.
Obzirom da je već odavno zahladnelo nadajmo se da legla više nema u košnicama i da je ovim tretmanom varoa svedena na veoma mali broj.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #108 poslato: Novembar 18, 2012, 22:40:41 »

  Nema legla u kosnicama,provereno.

Van mreže milic dragoslav

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Pcelarim kosnicom Rodna Voja
  • Lokacija pčelinjaka: bozevac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #109 poslato: Decembar 01, 2012, 13:25:37 »
Danas sam uradio tretman oksalnom .Kolicina pcela izmedju pet i osam ulica klube zahvata dva nastavka .stavio sam novine u ventilacioni prostor .Pitanje za Voju .Podnjace su mi zicane neki preporucuju da  zimi budu otvorene zanima me tvoje misljenje .Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #110 poslato: Decembar 01, 2012, 16:30:46 »
Колега Милићу, само Ви затворите отворе испод мреже подњаче.
Оставите само лето потпуно отворено. Ако су заједнице на ветровитом терену тада и лета треба мало сузити.

Поздрав из Новог Милошева....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže milic dragoslav

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Pcelarim kosnicom Rodna Voja
  • Lokacija pčelinjaka: bozevac
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #111 poslato: Decembar 01, 2012, 16:44:49 »
Hvala na odgovoru inace na letima imam cesljeve. Pozdrav iz Bozevca

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Oksalna kiselina
« Odgovor #112 poslato: Maj 24, 2013, 09:07:44 »
Пред кишу сам ухватио нечији рој, сместио га у кошницу и следеће јутро третирао оксалном испаривачем. Иначе ројеве прскам млечном киселином али је падала јака киша па нисам могао да вадим рамове а нисам хтео да чекам да залегне матица па да се вароа сакрије у ћелије.

Добио сам Споменков димни топ, кад научим како ради третираћу их углавном брстиваром, остало контролно.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #113 poslato: Novembar 02, 2013, 20:31:18 »
Juče ujutro u vremenu od 05.30 č do 07.30 č izvršio sam tretman oksalnom kiselinom , nakapavanjem, pčelinjak koji mi se nalazi u Makovištu. Temperatura početka tretiranja bila je 60C, a temperatura završetka 80C. U Makovištu je juče ujutro bila veoma gusta magla, pa mislim da je to dodatno pogodovalo dejstvu oksalne kiseline. Jutros sam pogledao rezultate. Opalo je od 5 do 20 varoa. Pozdrav.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #114 poslato: Novembar 02, 2013, 20:56:20 »
To je sve u normali. Kod mene je od termosublimacije palo do 100 komada

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #115 poslato: Novembar 03, 2013, 23:40:18 »
To je sve u normali. Kod mene je od termosublimacije palo do 100 komada

To uopšte nije mnogo.
Sada je važno da se uništi i to što je ostalo od letnjih tretmana.

Juče ujutro u vremenu od 05.30 č do 07.30 č izvršio sam tretman oksalnom kiselinom , nakapavanjem, pčelinjak koji mi se nalazi u Makovištu. Temperatura početka tretiranja bila je 60C, a temperatura završetka 80C. U Makovištu je juče ujutro bila veoma gusta magla, pa mislim da je to dodatno pogodovalo dejstvu oksalne kiseline. Jutros sam pogledao rezultate. Opalo je od 5 do 20 varoa. Pozdrav.

Kod mene je pre nedelju dana u nekim košnicama još uvek bilo legla tako da na upotrebu oksalne kiseline treba sačekati još malo dok izađe to poslednje leglo.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #116 poslato: Novembar 07, 2013, 16:34:03 »
Jutros sam poranio i iskoristio hladno vreme. Završio sam tretman i u kontejneru. Pomagao mi je Živomir. Temperatura na početku u 06.00 č bila je +40C, a kad smo završili (08.30Č) bilo je već 100C. Nismo stigli da istretiramo i Živomirova društva jer je na njegovom pčelinjaku, koji je na većoj nadmorskoj visini (oko 300 m razlike) jer je tamo temperatura bila +150C. To je normalno za ovo doba godine (inverzija), da je na visinama veća temperatura. Sačekaćemo neko sledeće zahlađenje. Pozdrav.

PS Na prvoj slici je Lužnička dolina sa POžegom, a u daljini se vide Ovčar i Kablar (čobanica je u magli), a na drugoj je Užice u magli, desno se u daljini vidi Zlatibor koji je takođe imao maglu na visoravni gde su Partizanske Vode. Slike su napravljene oko pola 12. U Sjenici je jutros bilo 00C.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #117 poslato: Novembar 13, 2013, 11:44:22 »
Jutros smo Živomir i ja iskoristili ove vremenske prilike i istretirali njegove pčele. Temperatura je bila +60C, gusta magla kao da je nebo palo na Jelovu Goru. Vidljivost je bila od 5 do 20 m. Nadam se da će ovakve vremenske prilike pogodovati dejstvu oksalne kiseline. Na jedno društvo smo stavili fioku da vidimo rezultate. Pozdrav.

Van mreže bulatovic pedja

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Berane
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #118 poslato: Novembar 13, 2013, 17:54:31 »
Ja mislim da su vremenski uslovi bili idealni temparatura odlicna a sigurno i velika vlaznost sto su idealni uslovi za tretman oksalnom kiselinom. Pozdrav iz Berana.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #119 poslato: Novembar 24, 2013, 19:32:28 »

    Danas odradjen tretman oksalnom,temperatura 4stepena,oblačno bez vetra,popodne kiša. Broj ulica zaposednutih pčelama od 5kod rojeva, do 8 kod društava