Autor Tema: Izgradnja polumedista za LR  (Pročitano 35175 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #105 poslato: Decembar 04, 2016, 16:51:46 »
Vener je pcelario polunastavcima 155mm.. Razvojna pasa uz sirupiranje mozda bi bila dobra..ali mi tu ostaje problem zbog jos hladnih temperatura za prevesavanje..

E sada se stvari komplikuju, kolega spominje Venera a koristi FR dimenzije.
Inače mi je danas rekao da oko 15-og aprila menja mesta nastavku i polunastavku, toplije je a i matica se već sama spušta dole.
Da li moji polunastavci od 160 odgovaraju Venerovoj tehnologiji?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #106 poslato: Decembar 04, 2016, 18:33:16 »
Izvinjavam se, zapravo visina polunastavka kod kolege je 17cm. Sada sam saznao.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #107 poslato: Decembar 04, 2016, 19:04:51 »
Nema prevesavanja kod polunastavaka jer nije isti ram. neko pise da se podigne npr LR gore u Farar pa da visi u donjem telu da bi se pcele navukle sve je to bez veze i gubljenje vremena. Od necega se mora poceti. Kako onaj ko nema izvucenog saca da dodje do njega pa jednostavno zrtvovanjem necega. Razvijaj sto bolje drustva u Lr  na gornjoj poziciji i kad pokipe samo prebaci gore polunastavak koji vec imas (kod mene je 170) i sa kakvim ramovima imas i guraj dalje, bice malo manje meda ali ces dobiti vosak. Drustva se u takvoj kombinaciji odlicno razvijaju i odlicno prezimljavaju kada je polunstavak u poziciji dole. Dobijamo vecu mednu kapu u lr a izbegnuta je mogucnost da se pcele spuste samo u jedan nastavak. I 121mm polunastavak je dobra kombinacija i svaki do 170 sto mislim da je gornja granica visine za polunastavke.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #108 poslato: Decembar 04, 2016, 19:28:01 »
Nisam nikad video saće u duplji drveta, ali sam video zaperke na slikama, koji znaju biti različitih oblika i prostirati se u raznim pravcima.
Kada vidite saće u duplji drveta biće vam jasno, duplja drveta je celina nije izdeljena u nastavke pa da pčele grade zaperke u raznim pravcima.
Saće u duplji nije ni idealno ravno nego je prilagođeno obliku duplje a nije ni ukršteno kao kod rv i ev.

Саћу у дупљи дрвета је укрштено као у РВ и ЕВ кошницама у већини случајева... У свакој дупљи у којој има чворова пчеле ће искористити чворове да би испод њих укрстиле саће..  ;)

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vidakovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: centar grada
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #109 poslato: Decembar 04, 2016, 23:05:34 »
Nema prevesavanja kod polunastavaka jer nije isti ram. neko pise da se podigne npr LR gore u Farar pa da visi u donjem telu da bi se pcele navukle sve je to bez veze i gubljenje vremena. Od necega se mora poceti. Kako onaj ko nema izvucenog saca da dodje do njega pa jednostavno zrtvovanjem necega. Razvijaj sto bolje drustva u Lr  na gornjoj poziciji i kad pokipe samo prebaci gore polunastavak koji vec imas (kod mene je 170) i sa kakvim ramovima imas i guraj dalje, bice malo manje meda ali ces dobiti vosak. Drustva se u takvoj kombinaciji odlicno razvijaju i odlicno prezimljavaju kada je polunstavak u poziciji dole. Dobijamo vecu mednu kapu u lr a izbegnuta je mogucnost da se pcele spuste samo u jedan nastavak. I 121mm polunastavak je dobra kombinacija i svaki do 170 sto mislim da je gornja granica visine za polunastavke.
 
Milojko..moze se sastaviti 2 polunastavka od 121mm i onda prevesati ram zatvorenog legla iz LR plodista..
Kod mene je takav slucaj..!
Ili to sto kazes..zrtvujes deo prinosa za izgradnju saca..
Dok se ne izgradi :) muka..a kad izgrade onda smo na konju..
Ali niko nespominje da Vener sistem treba 2 sezone da se potpuno izgrade.. 1-va sezona izvlace sace i delimicno napune a u 2-goj maximalno dopune..

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #110 poslato: Decembar 05, 2016, 15:43:33 »
Pod prirodnim uslovima i u košnicama sa nepokretnim saćem pčele često ukrste saće i dograđuju zaperke i mostove.

Prof.dr Jovan Kulinčević, Pčelarstvo, str. 26, Partenon Beograd

Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #111 poslato: Decembar 05, 2016, 18:06:43 »
Nema prevesavanja kod polunastavaka jer nije isti ram. neko pise da se podigne npr LR gore u Farar pa da visi u donjem telu da bi se pcele navukle sve je to bez veze i gubljenje vremena. Od necega se mora poceti. Kako onaj ko nema izvucenog saca da dodje do njega pa jednostavno zrtvovanjem necega. Razvijaj sto bolje drustva u Lr  na gornjoj poziciji i kad pokipe samo prebaci gore polunastavak koji vec imas (kod mene je 170) i sa kakvim ramovima imas i guraj dalje, bice malo manje meda ali ces dobiti vosak. Drustva se u takvoj kombinaciji odlicno razvijaju i odlicno prezimljavaju kada je polunstavak u poziciji dole. Dobijamo vecu mednu kapu u lr a izbegnuta je mogucnost da se pcele spuste samo u jedan nastavak. I 121mm polunastavak je dobra kombinacija i svaki do 170 sto mislim da je gornja granica visine za polunastavke.
Vasiću, da li je ambiciozno ako prolećne rojeve u vreme cvetanja bagrenca(zbog unosa polena i nektara), pored Tise mi je pčelinjak, podstičem na izgradnju satnih osnova u polunastavcima obilnim prehranjivanjem šećernim sirupom.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #112 poslato: Decembar 05, 2016, 20:36:09 »
Treba prvo definisati sta je prolecni roj. Koliko znam bagremac cveta posle bagrema mozda kraj maja. Zavisno od toga kad je formiran roj diskutabilno je mogu li im se dodati polunastavci.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #113 poslato: Decembar 05, 2016, 21:09:44 »

Treba prvo definisati sta je prolecni roj. Koliko znam bagremac cveta posle bagrema mozda kraj maja. Zavisno od toga kad je formiran roj diskutabilno je mogu li im se dodati polunastavci.
Razumeo sam Vas, hvala na odgovoru, kada malo razmislim roj treba da izvuče i satne osnove u praznom prostoru  LR.

Molim sve da mi oproste zbog početničkog neznanja, ali moram i ovo da pitam. Recimo da budem te sreće pa uhvatim dolutali prirodni roj i smestim ga u polunastavak 170mm sa satnim osnovama i obilno sirupam?
Svakako, (ne) treba čekati da roj ''padne'' s neba.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Zoran Vidakovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: centar grada
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #114 poslato: Decembar 05, 2016, 21:17:51 »
Dobra zamisao,ali dok roj neizgradi plodiste nece preci u mediste..

Jedino da roj uselis odmah u polunastavak 170mm..prihranjujes sirupom..pa kad ga izgrade stavis redovan nastavak preko maticne resetke.prevesas maticu sa ramom na kojem se nalazi i pored posavis satne osnove..i nastavis sa sirupiranjem..

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #115 poslato: Decembar 05, 2016, 21:23:38 »
A zašto matičnu rešetku, da bih zadržao maticu u gornjem LR telu?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Zoran Vidakovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: centar grada
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #116 poslato: Decembar 05, 2016, 21:26:08 »
Da.. pa kad izadje i zadnje leglo iz polunastavka,napune je medom i preokrenes je da dodje na nazad na plodiste preko maticne resetke..
Tad ce da sluzi kao medna kapa

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #117 poslato: Decembar 05, 2016, 21:30:45 »
Uf, sada mi nije jasno, napune medom donje telo. Zar pčela trpi med ispod legla?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Zoran Vidakovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: centar grada
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #118 poslato: Decembar 05, 2016, 22:12:39 »
Idemo korak po korak..!

Uhvatio si roj i stavio u LR sa satnim osnovama..
Pcela pocinje da izgradjuje sace da bi matica mogla uskoro da polaze jaja i da zivot ide dalje.. Ako nema jake pase trebalo bi joj pomoci sirupiranjem da sto brze izgradi sace.. Ako stavis odmah i polunastavak gore,oni nece preci dok ne izgrade donje plodiste.. Zato bi bilo brze da ih uselis odmah u polunastavak da izgrade to i tamo se razvijaju.. Kad sve izgrade izvadis maticu sa ram,dva najmladjeg legla i stavis je u drugi nastavak koji postavis preko polunastavka.. Ako radis bez maticne imaces legla i gore i dole.. Sa maticnom sprecavas vracanje matice u plodiste a mlada pcela ce doci gore za maticom i izgradjivace gornji nastavak.. Sva ostala pcela koja se izleze iz preostalih zatvorenih celija napunice se nektarom i polenom.. Kasnije maticu sa leglom spustis na podnjacu,vratis maticnu resetku i postavis preko nje polunastavak u kojoj vise nema legla jer se izlegla..
Probaj..!