Autor Tema: Izgradnja polumedista za LR  (Pročitano 35173 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Predrag Timotić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Osečenica, Bogdanovića brdo
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #30 poslato: Novembar 30, 2016, 17:55:10 »
Kao početnik pitam - zar med ne donosi broj pčela?
Uvek je ista priča - spremi društvo, 8 ramova na DB, oslobodi otvorenog legla, pa 40-50-60 hiljada pčela, ako treba i od 2 matice, i onda samo treba da zamedi......
Taman prestanem da razmišljam o RV a onda ovakav post mi napravi haos, sad opet nešto mislim da ostanem na ovih 8 DB a što sam dogodine hteo da širim da to bude RV.

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #31 poslato: Novembar 30, 2016, 19:15:45 »
Kao početnik pitam - zar med ne donosi broj pčela?
Uvek je ista priča - spremi društvo, 8 ramova na DB, oslobodi otvorenog legla, pa 40-50-60 hiljada pčela, ako treba i od 2 matice, i onda samo treba da zamedi......
Taman prestanem da razmišljam o RV a onda ovakav post mi napravi haos, sad opet nešto mislim da ostanem na ovih 8 DB a što sam dogodine hteo da širim da to bude RV.

Da med donosi i broj pčela, ali i troši količina mladog legla. Slaba paša djeluje poticajno na maticu, pa se poveča količina mladog legla.Nekad i više od onog što donesu pa troše i zalihe.U manjim košnicama je ograničena veličinom okvira i medom koji je već unutra, tako da višak nose u medište.Također zna biti problem nekakva kiša od 7-8 dana, i ako u koš. ima puno legla zna biti da moraš staviti koju kilu meda unutra da ih spasiš od propasti. Ali kad se trefi dobra paša ... zakluči sam.

            Dole pogače
                                   Brzi

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #32 poslato: Novembar 30, 2016, 20:03:35 »
Kao početnik pitam - zar med ne donosi broj pčela?
Uvek je ista priča - spremi društvo, 8 ramova na DB, oslobodi otvorenog legla, pa 40-50-60 hiljada pčela, ako treba i od 2 matice, i onda samo treba da zamedi......
Taman prestanem da razmišljam o RV a onda ovakav post mi napravi haos, sad opet nešto mislim da ostanem na ovih 8 DB a što sam dogodine hteo da širim da to bude RV.

Da med donosi i broj pčela, ali i troši količina mladog legla. Slaba paša djeluje poticajno na maticu, pa se poveča količina mladog legla.Nekad i više od onog što donesu pa troše i zalihe.U manjim košnicama je ograničena veličinom okvira i medom koji je već unutra, tako da višak nose u medište.Također zna biti problem nekakva kiša od 7-8 dana, i ako u koš. ima puno legla zna biti da moraš staviti koju kilu meda unutra da ih spasiš od propasti. Ali kad se trefi dobra paša ... zakluči sam.

            Dole pogače
                                   Brzi

Da li to znači da netreba razvijati mnogo legla?  Drugo da li može da se matičnom rešetkom imatičnom pregradom smanji leglo kod velikih košnica? Ako je paša sa velikim dnevnim unosom šta bi onda bilo bolje?  Da li meddonose košnice ili pčele?

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #33 poslato: Novembar 30, 2016, 21:06:06 »
Citat
Pozdrav uz DOLJE POGAČE
Koliko sam ja razumeo, pogače idu GORE, a ne dolje  :) ;) :P

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #34 poslato: Novembar 30, 2016, 21:12:42 »
Koliko sam naučio ovih meseci, nije važan samo broj pčela, već i njihova starosna struktura. Pored velikog broja "kućnih" ( mladih ) pčela, potrebno je i da one nisu u intenzivnom medobranju angažovane na nezi legla, već na preradi nektara. Džaba ti puno izletnica, ako nemaš dovoljno onih, koje će nektar prihvatati, medobranje jenjava i staje...
Grešim li?

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #35 poslato: Novembar 30, 2016, 23:03:46 »
""... Ali kad se trefi dobra paša ... zakluči sam. Dole pogače Brzi

А до те добре паше ... пре ће да трефи шлог ...  ;D 
Извињавам се на коментару, једноставно се наместило згодно  8) 
Поздрав пријатељи и свако добро  :)

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #36 poslato: Novembar 30, 2016, 23:28:54 »
Da li to znači da netreba razvijati mnogo legla?  Drugo da li može da se matičnom rešetkom imatičnom pregradom smanji leglo kod velikih košnica? Ako je paša sa velikim dnevnim unosom šta bi onda bilo bolje?  Da li meddonose košnice ili pčele?

Поштовани колега,

Треба развијати оптималну количину легла, треба развијати оптимално јака друштва, итд.

А све то оптимално, првенствено треба развијати према природним условима, па према њима одабрати кошницу и технологије рада којима ћемо радити са том кошницом, итд. А може то и другачије, како се то и иначе препоручује и ради у Србији.
Шта су то "велике кошнице", у модерном пчеларству где пчеларимо (углавном) савременим кошницама настављачама? Да ли у земљи Србији постоји још нека паша, осим тих тако чувених паша са великим дневним уносом? Изгледа да не? Јер да постоје, ваљда би неко и о њима нешто рекао, или нешто написао, или нешто у том фазону ...
« Poslednja izmena: Decembar 01, 2016, 13:50:38 od strane Moderator 4 »

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #37 poslato: Novembar 30, 2016, 23:38:25 »
Kao početnik pitam - zar med ne donosi broj pčela?
Taman prestanem da razmišljam o RV a onda ovakav post mi napravi haos, sad opet nešto mislim da ostanem na ovih 8 DB a što sam dogodine hteo da širim da to bude RV.

Предраже,
Као колеги почетнику док још размишљаш, предложио бих ти да прочиташ ову тему:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=1751.0
Ово је тема о лр кошницама, па треба бити колегијалан према нашим колегама који са њом раде, и нема потребе да овде помињемо неке друге кошнице. Имамо одговарајуће теме за сваку кошницу.

Поздрав



Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #38 poslato: Decembar 01, 2016, 10:13:32 »
           Nisam apriori ni protiv jedne košnice, ni za bilo koju košnicu jer mislim da nepostoje loše košnice ( osim onih koje su ograničene kapacitetom ) već postoje loši pčelari. Izbor košnice je individualna stvar pčelara i zavisi od mnogo faktora: da li fizički može da diže teško ili da radi ramom, da li ima dovoljno vremena za rad kod pčele, da li seli ili ne, da li je početnik ili ima pčelarska znanja, koji je cilj, i kakve paše ima ali ne treba ceniti na bazi zadnjih par godina jer biće godina kada će biti ogromne količine meda i moramo biti spremni da iskoristimo nešto što čekamo po nekoliko godina. Ako tad nemamo dovoljno ramova, nastavaka i praznih košnica sposobnih da to prihvate, uzalud čekanje jakih paša jer što prodje više se ne vraća.
Ako razmotrimo stanje istraživanja raznih instituta u svetu gde su objavljena meranja tipa: težina jednodnevnih larvi, količina mleči, sastav vode u organizmu pčela, sastav suve materije u organizmu pčela i da ne dužim radi se o merama u miligramima, onda je potpuno jasno da je bilo lako u određenoj paši i na određenom mestu izmeriti unos  za nekoliko dana po pojedinim tipovima košnica DB, LR, AŽ, pološka, RV, Farar i slično i utvrditi gde je najveći unos. Na bazi tih merenja bi bio izveštaj u kojoj košnici pčele daju najviše meda. Nepostoji podatak da je to neko merio. Kad su već sve i svašta merili zašto nisu i to a ako jesu zašto nije objavljeno? Odgovor bi mogao biti sledeći: Verovatno su dobijeni rezultati koji nisu zasluživali objavljivanje zato što se radi o istim unosima kao i unosima koji se menjaju i u jednom i u drugom pravcu u zavisnosti od paše. Što znači na jednoj ( tihoj paši ) jedne su dale bolje rezultate a na drugoj ( jačij paši ) su druge dale bolje rezultate.... Drugo veoma važno što med donose pčele a ne košnice. Košnice su alat za rad i o tome ću kasnije a sad o prinosima. Ranije sam pisao generalno na prinos utiče: paša, vreme, prostorna košnica, znanje pčelara.... a sad o konkretnoj paši.
Ako razmatramo faktore koji utiču na prinos u određenoj paši, onda možemo reći da su to: broj pčela, količina legla, prostor u košnici, izgrađenost saća, prisustvo matice, prisustvo trutova i drugo. Prinos meda direktno zavisi od broja pčela. Ovo zbog toga što veći broj pčela u društvu odradi više posla: više donese nektara, brže preradi doneti nektar, brže skladišti, više izgradi saća a i kvalitet pčela je u takvom društvu bolji. Iz tog razloga u periodu priprema pčela za pašu preduzimaju se radovi na povećanju količine legla i to onog legla iz kojeg će u vreme paše biti pčele. Za tihu pašu važnije su izletnice dok za jaku pašu teret pada na kućnim pčelama. Što se tiče legla u paši, prinos meda je obrnuto proporcionalan količini legla. Što je legla više to je prinos manji. Ovo je zbog zauzetosti pčela na negovanju (grejanju i hranjenju) legla, kao i trošenju hrane za to leglo. Ako je legla manje, deo kućnih pčela je oslobođen poslova oko  legla i direktno se uključuje u poslove prijema, prerade i skladištenja meda ili na njegovom sakupljanju i donošenju iz prirode. Da bi u paši došlo do smanjenja legla, matici se pred pašu ograničava prostor za polaganje jaja postavljanjem matične rešetke. Znači za pašu treba ograničiti ali ne i ukloniti maticu. Prisustvo matice u društvu je važno zbog radnog raspoloženja. Ako u društvu nema matice onda opada radno raspolaganje i mi pčelari ovu pojavu koristimo kako bi brzo i lako bez otvaranja košnice otkrili u kojoj košnici nema matice. Količina izgraćenog saća u medištu je takođe važna za prinos meda. Ako je količina izgrađenog saća veća onda pčele bez problema lakše i brže deponuju doneti nektar i samim tim imaju više vremena i veće mogućnosti za novi unos. Izgradnja saća u paši znatno ometa pčele u skladištenju donetog nektara. Osim toga da bi pžele lučile vosak neophodna je potrošnja određene količine meda što takođe utiče na smanjeni prinos. Prostor u košnici omogućava pčelama smeštaj nektara, njegovu preradu u med i njegovo skladištenje. Pčelama uvek treba više prostora za skladištenje nektara od prostora za med koji se očekuje da će biti isceđen. Ne smemo zakasniti sa proširenjem prostora u košnici, jer pčele će donositi nektar samo ako imaju mesto gde će ga lagerovati. I prisustvo trutova u određenoj meri doprinosi boljem prinosu meda. Istraživanja su pokazala da se ne treba boriti protiv potrebe pčela za negovanjem trutova, jer prisustvo određenog broja doprinosi boljem radnom raspoloženju pa samim tim i većem prinosu.
   U zavisnosti od toga šta je naš cilj mi možemo upravljati količinom pčela i količinom legla, raznim stimulacijama, proširivanjima kao i ograničenjima raznim rešetkama i kavezima. Ako posle paše ( recimo bagremove ) imamo drugu pašu ili prodajemo rojeve ili razrojavamo mi nećemo vršiti ograničenja, a ako nemamo drugu pašu i nećemo razrojavati mi ćemo ograničiti maticu u polaganju jaja da u paši ima manje legla a posle paše manje gladnih usta koja će pojesti zalihe. Znači izbor tehnologije zavisi od mnogo faktora.
Kad je košnica i ram u pitanju možemo reći da je suština:  Za dobro zimovanje pčela potrebna je medna kapa sa što većom količinom meda, odnosno sa što je moguće debljim mednim vencima. U paši, za razliku od zime potrebno je da bude što je moguće tanji medni venac, odnosno što veći broj ramova na kojima nema mednog venca. Košnice koje imaju duboke ramove dobre su za formiranje zimske medne kape ali imaju problema u paši i izazivaju pojačano rojenje pčela. Košnice koje imaju plitak ram dobre su za pašu zbog velikih mogućnosti manipulacijom nastavcima pa samim tim i mednom kapom, dok su loši za formiranje debele zimske medne kape. Ako pak u paši imamo unos od recimo 20 kg a pčelarimo košnicama sa velikim ramovima veći deo tog unosa biće oko legla i manji deo u medišnim ramovima, dok ako pčelarimo sa košnicama sa manjim ramovima manji deo od 20kg biće oko legla a veći u medišnim ramovima. Ako imamo pašu sa jakim dnevnim unosuma košnice sa većim ramovima biće kasnije blokirane nemamo potrebu za čestim dodavanjem nastavaka. Kod ceđenja sa većim ramovima manji je posao jer se operacije, otklapanja i cedjenja vrše na manjem broju ramova za isti iznos meda... Kod seljenja što je uža košnica više stane u kamion... Znači postoji veliki broj faktora koji utiče da se pčelar opredeli kojom će alatkom raditi odnosno kojom će košnicom pčelariti ali nikako nije razlog veći prinos meda i da to zavisi od košnice.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #39 poslato: Decembar 01, 2016, 10:35:06 »
Miljko,kazete da ste protiv onih kosnica koje su ogranicene kapacitetom,tj da su lose... Ja koristim pored RV i poloske,one spadaju u tu grupu,ogranicenih kapacitetom... E sada da pitam i ovo,da ne uzimam kao reper ovu od 27 ramova,nego ove od dvadeset,ako ogranicim maticu posle prolecnog razvoja na pet ramova i posle pregrade mi ostaje 14 za medobranje,znamo da u jedan pun ram moze da stane   4 kg meda i isto to ponovim u suncokretu, to je teoretski preko 100 kg meda.Sto je i za profesionalno bavljenje zavidan rezultat,mislim da uopste nije ogranicena.....Ovde sam racunao samo ove dve pase,mada imam i voce,repicu i moj malinjak od 1 ha,ali da to i ne rcunam,neka ta kolicina uvek ostaje pcelama... Mislim da i nisu toliko lise a za starost,pozeljne,taman kada savladam pcelarstvo,za nekih 10 god..

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #40 poslato: Decembar 01, 2016, 10:56:18 »
Miljko,kazete da ste protiv onih kosnica koje su ogranicene kapacitetom,tj da su lose... Ja koristim pored RV i poloske,one spadaju u tu grupu,ogranicenih kapacitetom... E sada da pitam i ovo,da ne uzimam kao reper ovu od 27 ramova,nego ove od dvadeset,ako ogranicim maticu posle prolecnog razvoja na pet ramova i posle pregrade mi ostaje 14 za medobranje,znamo da u jedan pun ram moze da stane   4 kg meda i isto to ponovim u suncokretu, to je teoretski preko 100 kg meda.Sto je i za profesionalno bavljenje zavidan rezultat,mislim da uopste nije ogranicena.....Ovde sam racunao samo ove dve pase,mada imam i voce,repicu i moj malinjak od 1 ha,ali da to i ne rcunam,neka ta kolicina uvek ostaje pcelama... Mislim da i nisu toliko lise a za starost,pozeljne,taman kada savladam pcelarstvo,za nekih 10 god..

Pološka ima veliku zapreminu pa nije toliko ograničena kao neke iz sistema AŽ i slično. Ovde sam pre svega mislio na neke košnice sa malim zapreminama ( i one prevaziđene vrškare, daščare i slično ) ali podatak da je porodica Bugarski prešla sa pološke na LR zato što je ranije suncokret bio takav da nisu stigli iz pološke da vade med koliko pčele donosile. Sa Lr nema žurba samo dodaju nastavke pa kad stignu vade med. Nažalost posle toga smanji se medenje suncokreta ali to ne znači da ga neće ponovo biti. Pološka je teška za seljenje na više paša ....

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #41 poslato: Decembar 01, 2016, 11:32:05 »
Obzirom na klimatske promene i nove sorte suncokreta,koje sve manje mede,sve slabije unose ipak dajem prednost RV kosnicama u odnosu na LR...Bez obzira na inovacije sa polunastavcima,oni su samo potvrda zasto je Vojo konstruisao kosnicu ovih dimenzija...Sto se tice EV ,misljenja sam da njihovo vreme tek treba da dodje...

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #42 poslato: Decembar 01, 2016, 12:15:42 »
Gospodin Šljivić, svaka čast na trudu. Ljepo napisan članak i sve je na mjestu.Svako bira košnicu prema svojoj situaciji.(godine, invalidnost, seleći pčelinjak,i dr.)I na kraju pčele nose med.I samo još za početnike da se ne zanose sa pri nosima100 i više kg.Jer ako sad imaju deset košnica i sve prežive zimu ipak neće dobiti tonu meda.Ne da nema načina negonetrebaju na to računati .

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #43 poslato: Decembar 01, 2016, 12:28:56 »
Citat
Pozdrav uz DOLJE POGAČE
Koliko sam ja razumeo, pogače idu GORE, a ne dolje  :) ;) :P

Mislim pod pogače dole,pogače nigde i pčele če vam bole izgledati.

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Izgradnja polumedista za LR
« Odgovor #44 poslato: Decembar 01, 2016, 12:52:37 »
Kao početnik pitam - zar med ne donosi broj pčela?
Uvek je ista priča - spremi društvo, 8 ramova na DB, oslobodi otvorenog legla, pa 40-50-60 hiljada pčela, ako treba i od 2 matice, i onda samo treba da zamedi......
Taman prestanem da razmišljam o RV a onda ovakav post mi napravi haos, sad opet nešto mislim da ostanem na ovih 8 DB a što sam dogodine hteo da širim da to bude RV.

Da med donosi i broj pčela, ali i troši količina mladog legla. Slaba paša djeluje poticajno na maticu, pa se poveča količina mladog legla.Nekad i više od onog što donesu pa troše i zalihe.U manjim košnicama je ograničena veličinom okvira i medom koji je već unutra, tako da višak nose u medište.Također zna biti problem nekakva kiša od 7-8 dana, i ako u koš. ima puno legla zna biti da moraš staviti koju kilu meda unutra da ih spasiš od propasti. Ali kad se trefi dobra paša ... zakluči sam.

            Dole pogače
                                   Brzi

Da li to znači da netreba razvijati mnogo legla?  Drugo da li može da se matičnom rešetkom imatičnom pregradom smanji leglo kod velikih košnica? Ako je paša sa velikim dnevnim unosom šta bi onda bilo bolje?  Da li meddonose košnice ili pčele?
Treba imati mnogo legla,ali mora ukošnicama biti i dosta meda,a ne biti ko ja nekad vaditi 25 kg meda iz medišta i još3-4 okvira iz plodišta puna meda da dam matici kao prostor za leženje.(Kao da se nemože ona sama odteretiti kad je već ispražnjeno medište).To na vrcanju bagrema.I onda odem na lipu spreman na još jedno veliko vrcanje, a lipa ne zamedi ko zna zašto, čak je bilo i lijepo vrijeme. posle je došla još i kiša. I eto velikih problema.Spasio sam stvar jer sam imao rezervnih okvira sa medom.Leglo treba i zato jer med više i nije glavna zarada, nego nukleusi  jer je plasman po dobroj cjeni praktično osiguran.Neznam dokle če to ići, ali za sada je tako.Tako da treba razmišljati na više strana. A to za manipulaciju sa matič. reš. Na manjem brojumožeš napraviti što god kad stigneš.
                                                                                                                                       Brzi