Autor Tema: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše  (Pročitano 113919 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #90 poslato: Jun 23, 2014, 14:25:32 »
spremajte selidbu...

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #91 poslato: Jul 09, 2014, 08:57:37 »
moze li malo instrukcija od iskusnijih kolega na temu
suncokretove pase..iskustva,saveti,ohrabrenja :)i sl..
prvi put selim drustva,deset kosnica sam odselio u okolinu
Banatskog Monostora....nadam se da ovo vreme nece pokvariti
moje planove(90kg po kosnici ;D  ;D)
LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #92 poslato: Jul 20, 2014, 12:00:25 »
suncokretova pasa jenjava i pcele prelaze na cvet bosiljka
(bar meni lico na bosiljak)vaga govori da su pcele bile vredne,
koliko su vremenski uslovi dozvoljavali ,tako da dvadesetak kilograma
po kosnici i nije lose..U kosnicama koje su ostale kod
kuce ima dosta polena i nesto meda..dakle,nije sve tako crno ;)
LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #93 poslato: Jul 26, 2014, 21:46:21 »
napokon kuci :)
LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #94 poslato: Oktobar 28, 2014, 12:29:28 »

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #95 poslato: Januar 18, 2015, 15:27:33 »
Kod mene u dvorištu je leska skoro potpuno izmrzla. Kiparis koji obično posluži kao zamena nema više polena, jer i on cveta rano i ovakvo stanje ima uticaj da legla nema uopšte ili ga ima vrlo malo.

Koliko će to biti povoljvo, videćemo. U uobičajenim uslovima to bi bilo odlično, ali imajući u vidu kakva je bila prošla godina i koliko je sve to imalo uticaja na pčele, sve je moguće. Za sada društva izgledaju odlično, a kako će biti, kao što rekoh -  videćemo.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #96 poslato: Februar 24, 2015, 21:35:18 »
Dren je cvetao 10 dana kasnije u odnosu na prošlu godinu. Treba pametno postupati sa pčelama. Biće slično stanje kao prošle godine.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #97 poslato: Februar 25, 2015, 10:02:03 »
 
 
                    Ne daj Boze da se ponovi prosla godina.Ako je za vajdu dosta je bilo.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #98 poslato: Februar 26, 2015, 22:48:03 »
NIsam mislio na predviđanje vremena u toku godine. Problem može nasatati je u iskorišćavanju i trajanju paša.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #99 poslato: Februar 27, 2015, 10:14:46 »
Dren je cvetao 10 dana kasnije u odnosu na prošlu godinu. Treba pametno postupati sa pčelama. Biće slično stanje kao prošle godine.

Kad smiješ ti prognozirati, onda smijem i ja: mislim da neće biti slično prošloj godini jer se zima ipak prilično ispucala (čini mi se još će), što sa prošlom ni izbliza nije bio slučaj. No, ostaje da vidimo ko će bolje pogoditi (ne može nam niko zabraniti da nagađamo sve dok nas posao i žurba ne odbiju od toga). Jedno je već sad zanimljivo: leglo?! Znam da je to već vidjelo tvoje oko. I, šta veliš povodom toga, upoređujući i prošlu i druge godine?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #100 poslato: Februar 28, 2015, 22:33:00 »
Ne mogu znati kako je bilo u tvom kraju, ali kod mene nema neke zime. Vremenski uslovi su odgovarali sezonskoj prognozi koju je negde još u novembru dao Rhmz. Kažem, dren je cvetao 23. februara. Dren je značajan izvor polena. Do sada su pčele kod mene unele tek simbilične količine polena od leske, a kako stoje stvari dren neće iskoristiti.

Kukurek je u cvetu. I to će pčele propustiti ili vrlo slabo iskoristiti.

Džanarika lagano napreduje i može se desiti da cveta takođe u lošijim vremenskim uslovima. 2013 su pčele vrlo malo koristile džanariku i delimično iskoristile crni trn.


Za razvoj pčela nije dobro ni kada se paše vremenski „razvuku“ u cvetanju, što znači da bude puno loših dana i da pašu ne koriste dovoljno. Takođe nije dobro ni kada sve rano cveta, jer je velika pauza do bagremove paše. Bilo je pre nekoliko godina, da su društva imala 8 ramova legla početkom aprila i toliko je bilo i na kraju aprila, ali sa hranom pri kraju i potpuno očišćenim prvim nastavkom – bez i jedne ćelije sa medom ili polenom.

Ako znamo koliko je pčelama dato šećera za zimnicu, smena generacija će biti očigledna i vrlo opasna (često se smena generacija i ne primeti i to zavisi od nektarske i polenske paše).

Zato da postupak sa društvima mora biti takav da se društva ne ugroze. Retko se desi da su godine potpuno slične (samo jedan dan mraza je dovoljan da promeni situaciju), ali nedostatak hrane ili problemi za društva se dešavaju često.

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #101 poslato: Mart 30, 2015, 23:30:00 »
Moja pretpostaka je nažalost bila tačna. Dren su pčele kod mene vrlo malo iskoristile, a "džanu" onako polovično. Ima je ješ u cvetu i ponešto i u pupoljku, ali je vreme loše. Leglo se širi i potrošiće još puno hrane.



Ne pišem o stanju hrane kod mene, jer imam još prilično hrane u košnicama (i u zalihama u prostoriji), ali je med koji je nastao preradom sirupa dosta potrošen (pisao sam negde da je potrošnja meda koji nije kristalisan veća i da je i razvoj bolji, ali uz opasno smanjenje količine hrane u košnici). Bilo bi pametno pripremiti i poneku pogaču ako ponestaje hrane i dati sirup na vreme.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #102 poslato: Mart 31, 2015, 09:26:57 »
Dragane, na kojoj n.v. ti je pčelinjak?

Kod mene se drijen tek otvorio, a nikakvog behara još nema. Sjaje se pupovi na džanarikama, višnjama, trešnjama i kruškama, ali ih mraz obuzdava. Uostalom, tek nam je prije nekoliko dana startalo kalendarsko proljeće, a znamo da je ono vrlo prevrtljivo; primjer kod mene - pet dana pet drastično raličitih vrsta vremena sa nezanemarljivim temperaturnim oscilacijama. Na pčelinjaku ama baš ništa oko pčela nisam ni pipnuo, osim bacio pogled na leta, a onda kalemio i kalemio, pa reckao, sadio, premještao... i bilo mi fino, a proizvod svega je: prehlada i šmrcanje od jučer.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #103 poslato: Mart 31, 2015, 18:08:39 »
Ma mi smo ti na visini od nekih 170 m. Ali, imamo sreće jer nas greje Golfska struja  ;D.

2012 kada je u dolini gde se nalazi termoelektrana u kojoj radim ili na par kilometara preko reke Save bilo -30, ja sam izmerio najnižu temperaturu od -15. Bude i velike razlike u mom selu na samo kilometar-dva. "Potoci" u dolini su vrlo hladni i kada se čovek kreće sa brda dole pečice, osećaj je kao da se ulazi u hladnu vodu.

Ovo nije prednost, kako to izgleda. Ranije krene cvetanje i ranije nestane paše i do bagrema možemo da "cupkamo". Ne idu dva dobra zajedno.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #104 poslato: April 04, 2015, 21:42:12 »
U Pčelaru je objavljen članak iskusnog pčelara koji ima ogroman ugled. Kao što sam napisao o zapažanju jednog stručnjaka sa Rudnika u ovoj poruci i korifej srskog pčelarstva (kako ga je počastvovao urednik? časopisa Pčelar) je odvalio jednu istinu koja nema veze sa stvarnošću.

U Pčelaru korifej piše da posle 7 aprla „nema mraza niti ga je ikada bilo“. Pogledao sam malo „dokumntaciju“ koja je nepotpuna, jer mi nisu sve sveske pri ruci i našao da je bilo najmanje 3 godine sa mrazevima posle 7 aprila (pregled od 1991 – i tu mi nedostaje da pogledam par godina). Ne samo da je bilo, već je bilo po dva tri „talasa“ mraza nakon ovog datuma i sa par uzastopnih dana sa mrazem.

Posledice ovakvih pisanja su da čekate bagrem kojeg možda nema (može da izmrzne) ili smatrate da je sa bagremom sve u redu i kasno obiđete predele koji vas zanimaju. Bagrem se obilazi još dok je u stanju resice (praktično bez listova) i ako je vreme nesigirno, obilazi se više puta. Kada se pupoljak preobrati u „razvučenu“ cvast, što nazivamo – „bagrem u pasulju“ tada se pojave listovi i nekih godina potpuno olista. Kada uz to dune i vetar (a obično ga bude u to vreme) nećete videti ništa.

Kakvo je vreme, bagrem može izmrznuti i imajte u vidu ovo što sam napisao – proveravajte češće i u pravo vreme.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).