Autor Tema: Pravljenje kosnice od topolovog drveta  (Pročitano 10720 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Belinsan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: kikinda
Pravljenje kosnice od topolovog drveta
« poslato: Maj 30, 2015, 22:08:44 »
Unapred se izvinjavam ako se ova ideja vec pominjala u nekim temama.
Naime, danas sam sasvim slucajno dosao do ponude da nabavim nesto dasaka od topole.
U odnosu na camovinu, cena je bezmalo duplo manja.
Zanima me da li je i sam kvalitet nastavaka koji bi bili izradjeni od ove vrste drveta bio duplo losiji? Ima li smisla praviti nastavke i hranilice/zbegove od topoloe? Podnjace bih pravio od nekog jaceg/kvalitetnijeg drveta.
Hvala.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Pravljenje kosnice od topolovog drveta
« Odgovor #1 poslato: Maj 30, 2015, 22:17:20 »
Поздрав Бојане.
Мислим да топола није добра, бар не за кошнице.
Одлична је ако не кисне или се не кваси, дуготрајна (услучају да не кисне) и лагана, али се приликом сушења јако криви.
Баца се на све могуће стране.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Pravljenje kosnice od topolovog drveta
« Odgovor #2 poslato: Maj 30, 2015, 22:18:57 »
Када год сам тополове даске причвршћивао негде, морао сам их прибити сирове док још вода врца из њих кад се забије ексер, јер се касније баш покриви.

Поздрав.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pravljenje kosnice od topolovog drveta
« Odgovor #3 poslato: Maj 30, 2015, 23:53:31 »
Topola je širok pojam. Prešlo mi je preko ruku hiljade kubika građe od topole. Ako možeš nabaviti daske od kanadske topole može da prođe.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Bojan Belinsan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: kikinda
Odg: Pravljenje kosnice od topolovog drveta
« Odgovor #4 poslato: Maj 31, 2015, 00:06:17 »
Hvala na savetima.
Raspitacu se koja topola je u pitanju. Mada, nesto bas i ne gajim nade da je kanadska. Kubik je oko 100e, ne znam da li je taj podatak relevantan. Coveku stizu trupci i on ih sece u daske. Moguce da je na tim trupcima vrabac cvrkutao na grani do pre neki dan :p

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Pravljenje kosnice od topolovog drveta
« Odgovor #5 poslato: Maj 31, 2015, 21:45:44 »
Hvala na savetima.
Raspitacu se koja topola je u pitanju. Mada, nesto bas i ne gajim nade da je kanadska. Kubik je oko 100e, ne znam da li je taj podatak relevantan. Coveku stizu trupci i on ih sece u daske. Moguce da je na tim trupcima vrabac cvrkutao na grani do pre neki dan :p

Тако обично и јесте ако је домаћа топола у питању,а по цени бих рекао да јесте
Мислим да код нас нико и не продаје сушену тополову грађу већ у што сировијем стању (баш због кривљења).

Поздрав.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pravljenje kosnice od topolovog drveta
« Odgovor #6 poslato: Maj 31, 2015, 23:13:44 »
Za košnice nije potrebna široka niti dugačka daska. Istrugati recimo daščice 10cm širine i dužine 1 metar zbog krivljenja. To lepo složiti na ravnom podu negde pod nastrešicu i da se suši godinu dve dana pa onda raditi.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže milutin peric

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Trsic Srbija Sepak R Srpska
Odg: Pravljenje kosnice od topolovog drveta
« Odgovor #7 poslato: Jun 03, 2015, 18:30:00 »
Radio sam kosnice od kanadske topole i moji su utisci pozitivni.Domaca topola nije dobra i ona se krivi , ali kanadska moze da se radi.Lagana je i ako se dobro uradi zastita moze dugo da sluzi.Naravno nije u rangu camovine, ali gledano sa aspekta finansija sasvim zadovoljava.
Velika je nesreca kad covek ne zna sta hoce, a prava katastrofa kad ne zna sta moze.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Pravljenje kosnice od topolovog drveta
« Odgovor #8 poslato: Jun 08, 2015, 11:42:10 »
Samo da potvrdim iskustva kolega koji su sami pravili košnice u našem kraju...samo kanadska topola prolazi kao ok,druge vrste se previše i prebrzo krive....ipak najbolje čamovina,ili kažu kod nas da je i crvena vrba ok,ali lipa nikako za košnice,nastavke,podnjače,a takođe ne ni druge vrste topola....

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Pravljenje kosnice od topolovog drveta
« Odgovor #9 poslato: Jun 08, 2015, 12:58:03 »
 da li je Crvena vrba ustvari JOVA ili ne tj da li je jova druga vrsta ili je to crvena vrba
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Pravljenje kosnice od topolovog drveta
« Odgovor #10 poslato: Jun 08, 2015, 13:19:28 »
Pozdrav kolega Miloše,nije......jovvu kod nas zovu jaovina,meka je za obradu,kažu da može da prodje i za košnice,ali da bude dobro suva,nikako sirova,samo iskustvo veterana kod nas u smislu trajnosti,kvaliteta i td daju čamovini,pa zatim crvenoj vrbi i kanadskoj topoli.Lipa samo za ramove !!!  Slabost kod čamovine je ako nije dobro suva,da u temperaturnim kolebanjima,vlaga ,zima- sunce,hoće da krene da puca po dužini,što joj smanjuje radni vek,ali čak i takvi nastavci sa ponekom podužnom pukotinom,mogu da služe još godinama,za razliku od obične topole i to sirove,koja je već treće sezone kod mene u testu od nove,morala da se amortizuje,koliko se iskrivila i na gornjem delu i pri dnu,ili je dolazilo i do razilaženja stranice...testirao sam sa kupovinom nešto tih jeftinih LR nastavaka u brzini pre nekoliko godina zbog hitnog razrojavanja i takav test više neću ponoviti...s druge strane imam par nastavaka od čamovine kojima su se javile te podužne pukotine još pre 5,6 godina,pa još drže bez problema i nema govora o izlasku pčela kroz te tanke pukotine i na stacionaru verujem da će držati bar još 5 godina minimum....

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Pravljenje kosnice od topolovog drveta
« Odgovor #11 poslato: Jun 08, 2015, 21:22:17 »
hvala na odgovoru...imam 3 db   kosnice od Lipe vec drugu sezonu i za sada je sve kao i prvog dana dokle videcemo dok su mi RV kosnice od camovine i imaju te puce ali to pcele popune propolisom i nema nikakvih problema...

probacu da radim podnjace od bagrema naravno suvog kao i zbegove a krovove od jove ili topole bagrem je otporan na vlagu tako da su podnjace trajnije dok je krov  zasticen i stiroporom i limom  dok nastavke cu raditi samo od camovine ovo je moj neki plan cime cu pokusati da smanjim cenu kosnice a da ne uzgubi na kvalitetu..jer bagrem i topolu i lipu ne placam sem struganja tako da samo camovinu kupujem pa videcemo sta ce reci kalkulacija a sta praksa i godine koje dolaze
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama