Autor Tema: Koje biljke sejati u pcelinjaku.  (Pročitano 8165 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksandar Karakas

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 83
  • Pol: Muškarac
Koje biljke sejati u pcelinjaku.
« poslato: Novembar 22, 2011, 21:58:42 »
Kolege
po Vasem misljenju koje biljke ( trave) najbolje sejati u pcelinjaku  a da nije bela detelina.

Pitanje postavljeno jer sam moj buduci pcelinjak od 19 ari uzorao istanjirao i pripremio za setvu i sadnju raznih medonosnih vrsta tj. pravim mali park u kome ce uzivati pcele ai ja sa njima.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Koje biljke sejati u pcelinjaku.
« Odgovor #1 poslato: Novembar 22, 2011, 23:13:48 »
Aco, da bi na ovo pitanje dobili adekvatne odgovore, trebalo bi da se zna kakva je paša na nekom terenu to jest u okruženju i za koji period treba prilagoditi odnosno izabrati cvetanje medonoša.

Ako ti je pčelinjak negde pored neke reke gde u proleće ima dosta vrbe i drugih ranih medonošća i polenarica onda treba birati bilje koje cvetaju posle tog perioda.
U suštini treba pokriti period kada u okruženju pčelinjaka nema cvetanja medonosnih i polenarskih biljaka.

Kod mene na severu Banata problem ili nedostatak pčelinjih paša pada posle cvetanja bagrema, bagremca i nešto malo lipe.
Od početka juna pa sve do samog početak cvetanja suncokreta nemamo dovoljno medonoša i  polenarica.
Ne znam kakvo je stanje kod tebe?

Pozdrav svima.... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Aleksandar Karakas

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 83
  • Pol: Muškarac
Odg: Koje biljke sejati u pcelinjaku.
« Odgovor #2 poslato: Novembar 23, 2011, 17:57:48 »
Vojo sto se tice rane prolecne pase dobro je . na kraj placa nalazi se stari kanal koji je bukvalno zarastao u vrbu. Seoski pasnjak pocinje odmah posle kanala koji se uopste ne kosi pa ima i koji grm Gloga. Seoski pasnjak ima otprilike 500ha a uz pasnjak protezu se njive koje su ove godine posejane sa uljanom repicom. njive su daleko vazdusnom linijom 700m.
Prvi velika suma Bagrema na 1500m ali ima i manjih koji su dosta blize. Lipa mi je najdalje, do lipove sume ima oko 4000mvazdusnom linijom  i takodje bagrema . Vocaka ima dosta po seoskim bastama otprilike ispred svake kuce na ulici 5 jabuka. a po kucnim placevima u proseku po 15 stabala, sada sam se setio da na 159 metara ima 3 frtalja ha sljivik.
Ublizini oko 150  stabala topole. i seoski park zarasao u brsljenu a od stabala platani ginko brest i puno gloga. broj stabala u parku neznam.
Od prilike to je okruzenje mog pcelinjaka.
Sta mislite o poziciji?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Koje biljke sejati u pcelinjaku.
« Odgovor #3 poslato: Novembar 23, 2011, 19:49:42 »
Mislim da imaš odličan teren za pčelarenje.
Još samo da malo popuniš evodijom, koelreuterijom i soforom.

Mislim da na manjim parcelama ne treba sejati jednogodišnje biljke nego isključivo medonosno drveće.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.