Autor Tema: Pomor pčela!  (Pročitano 7482 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Pomor pčela!
« poslato: Januar 20, 2011, 16:21:50 »
Pomor pcela u Makedoniji - Debar :( :(

Непозната болест ги сотре дебарските пчеларници

Од 2.500 пчелни семејства, колку што имаат стотината пчелари од општините Дебар и Центар Жупа, половина пцовисаа, а поморот продолжува

Примероци од неколку дебарски пчеларници се земени за анализа во Институтот за пчеларство во Скопје, за да се утврди причината за масовниот помор на пчели.

- Која е причината за масовното пцовисување ќе знаеме по извршените анализи. Сега се' што ќе се каже е само претпоставка - изјави ветеринарниот инспектор Адриатик Ќормемети.

Од околу 2.500 пчелни семејства, со колку што располагаат стотината пчелари од општините Дебар и Центар Жупа, половина од нив повеќе ги нема. Тие секојдневно се с` помалобројни. На оваа појава алармираа членовите на дебарските пчеларски друштва „Матица“ и „Апи култура“. Кај некои пчелари поморот на пчелите е речиси целосен, кај некои 50, кај други 30 отсто. Само кај мал број се' уште нема ваква појава.

- Есенва пчелните семејства беа многу добри. Гинењето на пчелите како појава го забележавме зимоска, при првото прихранување, а многу помасовно сега во јануари, при второто прихранување. Најверојатно станува збор за некоја нова болест. Затоа бараме од институциите да ни помогнат, за да се спасат барем оние пчеларници во кои се' уште нема помор - вели Ирфан Уштеленца од Дебар, кому речиси целосно му пцовисаа пчелните семејства.

Најголема штета има пчеларот Реџеп Џека, кој имал 100, а сега има само пет пчелни семејства.

- Се соочуваме со некоја чудна појава. При првото одење да им ставиме прихранување видовме дека дел од пчелите ги нема. При второто исто. Се плашам дека нема да преживеат ни преостанатите пет - разочаран е Џека.

Помор на пчелите има и во најголемото дебарско село Могорче.

- Се случува нешто чудно. Болест ли е некоја или поради загадување на животната средина, не знам. Иако приходот беше помал годинава, сепак пчелите беа добри, здрави. Сега ги нема во сандакот. Останале само неколку мртви пчели, а медот е тука, прихраната исто така - вели Дилавер Демоски, кој има изгубено 90 отсто од пчелните семејства.

Од 130 семејства, 30 отсто пцовисаа и во пчеларникот на Блаже Петревски, познат дебарски пчелар со 40-годишно искуство.

- Се соочуваме со алармантна појава, која за мене досега беше непозната. Се занимавам со пчеларење четири децении, но не можам да го најдам изворот на болеста. Дали е тоа „ноземоза церана“, недоволно испитана болест во нашиот регион или можеби е последица од сушниот летен период и недоволното прихранување во јули и август, не можам да кажам. Тие две причини, според мене, се главните за големиот помор на пчели, а надлежните треба да го дадат одговорот - вели Петревски.

Дебарскиот регион, просечно, годишно произведува по 30 тони мед.

_____________________
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A5D6179EAC800F41AC55E7B0D34360D3
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pomor pčela!
« Odgovor #1 poslato: Februar 02, 2011, 10:45:19 »
Samo rezultati sa instituta mogu dati adekvatan odgovor.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Pomor pčela!
« Odgovor #2 poslato: Februar 02, 2011, 12:07:02 »
Vojo,
u pravu si!
Međutim, obzirom da sam samo pre godinu i po dana prolazio putem od Struge, preko Debra do Tetova i da sam video predivne predele bez neke ratarske
ili voćarske proizvodnje, mislim da neko trovanje hemijskim sredstvima treba isključiti.
Moja je pretpostavka da se radi o nekoj bolesti, verovatno nosema cerana i/ili varoa i virusi.

Prilikom svoga putovanja posetio sam dva manastira: jedan u blizini Debra koji ima i svoj pčelinjak i drugi nadaleko poznati Sv.Jovan Bigorski.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pomor pčela!
« Odgovor #3 poslato: Februar 02, 2011, 14:33:25 »
    Opis stanja liči na CCD. I u Americi nisu znali uzrok. Čini mi se da je situacija takva da u relativno istim prirodnim uslovima jedan pčelar je izgubio skora sva društva dok su drugom skoro sva uredu. To navodi na zaključak da je u pitanju greška pčelara a ne prirode.
    Ako je u pitanju pojava, kako ste opisali (nema pčela u kšnici prosto nestale pčele a med ostao), onda je najverovatnije u pitanju varoa i prateći virusi. To koliko ja znam teško da će vam potvrditi institut. Varoe nema, možda je zakasnelim tretmanom očišćena ali ostale posledice u vidu oštećenih zimskih pčela (karće žive ne mogu da dočekaju proleće) i virusa koje naši instituti ne mou da detektuju.
    Ako je u pitanju nozema cerana u akutnoj formi, to naši instituti mogu da utvrde, s tim što ostaje pitanje da li je to jedini uzrok masovnog stradanja ili su to udruženi faktori, nozema, varoa,virusi, saharoza umesto meda i td.
U svakom slučaju čekamo rezultat.
    Interesantno bi bilo analizirati i uporediti kako, kada, sa čime i koliko su prihrajivali pčele, oni što su pogubili društva i oni pčelari čija društva uspešno zimuju. Možda i tu leži veći deo odgovora.
Pozdrav.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Pomor pčela!
« Odgovor #4 poslato: Februar 15, 2011, 18:32:29 »
Postovanje svim kolegama.

U svetu takodje postoji zadnjih godina sve veci broj ovakvih slucajeva sirom sveta,narocito u USA,ali i Latinskoj Americi.Razlozi su kompleksni,uz sve vece zagadjenje prirodne sredine,te prisustva polena sa GMO biljaka,narocito u Americi,te prisustva Varoe i najrazlicitijih tretmana protiv nje,od kojih svaki tretman definitivno predstavlja stres za pcelinje drustvo i naravno visedecenijski profiterski mentalitet od strane velikog broja pcelara,koji umesto da pcele drze na medu,cesto oduzimaju sav med a dodaju secerni sirup i pogace,,ali i ratara i vocara, koji nemilosrdno primenjuju najrazlicitije vrste otrova u trci za profitom cak i u vreme cvetanja biljaka  i td...sve zajedno ocigledno da rezultira padom prirodnog imuniteta pcelinjih drustava kao siroko rasiren problem,koji rezultira masovnim pomorima pcela.

Moje misljenje je da pcele treba drzati na njihovoj prirodnoj hrani,medu i polenu,tako da uvek imaju svoju prirodnu hranu u obilnim kolicinama,dakle ne koristiti beli secer,sem u slucaju neophodnosti pri nezi rojeva,u najminimalnijoj kolicini,a da tretman protiv varoe treba bazirati na sto prirodniji nacin,bez upotreba hemijskih sredstava idealno,ili uz minimalno koriscenje istih,tako da su pcele izlozene sto manjem stresu i da nema hemikalija koje se taloze u vosku postepeno,unistavajuci imunitet pcelinjih zajednica.

Kada prirodni imunitet pcela padne ispod neke kriticne tacke,prirodno da sirom rasireni virusi i paraziti pcele neminovno uzmu svoj danak,kao i razlicite hemikalije i stetna zracenja,te stres koji moze dovesti do gubitaka moci orijentacije pcela i propasti pcelinjih kolonija.

Med prvo za pcele,kolko god im treba,varou ocistiti pre pocetka lezenja zimskog legla,ekobio metodom prvenstveno,a i kada leglo nestane,krajem jeseni takodje finalnim tretmanom,dokusuriti ostatak varoe,dobra ventilacija u kosnicama i slicno,sto manje otvaranja kosnica i sto manje stresa pcelama,to je preventiva,a miligram preventive vredi vise od kilograma lekova.
To je barem moje razumevanje ,a Bogu hvala,ovakvim aktivnostima dosad imam dobre rezultate .

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pomor pčela!
« Odgovor #5 poslato: Februar 15, 2011, 20:47:56 »
Aco, retko pišeš al kad napišeš onda je to ono pravo. Svaka čast.
Pozdrav.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Pomor pčela!
« Odgovor #6 poslato: Februar 16, 2011, 19:23:24 »
Postovanje gospodine Vukicu,hvala Vam puno na ohrabrenju.Trudim se da vise citam i slusam misljenja starijih clanova foruma poput Vas,gospode Voje,Valona,Zike Stojanovica i ostalih iskusnih pcelara.Takodje pokusavam da stavim u praksu sve ono sto pomaze pcelama na mom pcelinjaku.Mojim komentarom sam pokusao da skrenem paznju na vaznost ocuvanja prirodnog imuniteta pcelinjih zajednica,jer u suprotnom ne pise se dobro vecini pcelinjih zajednica.

Licno za 6 punih sezona ovakvim razmisljanjem i delovanjem,imam Bogu hvala dobre rezultate,mozda ne u profitu,ali od 8 pocetnih zajednica 2005,danas imam 38,plus 40 odnegovanih i prodatih drustava zadovoljnim kupcima od kojih su neki visegodisnji pcelari,uz samo 2 stradale zajednice,jedna LR ove godine,koja se nazalost vratila dole zbog toplog vremena i 2,il 3 radilicka rama dole,pa nije mogla preci u gornje telo,gde je bilo skoro 20 kg meda i jedno drustvo u zimu 2006g. koje je bilo na kraju pcelinjaka,inace DB 12,koju je nesto sokiralo i nateralo da se u pokusaju odbrane odvoji od meda pa se vise nije moglo vratit nazad.Nasao sam izvaljen cesalj,razmrdano leto i klube tu nisko,odvojeno od oko 25 kg ukupno meda pravilno rasporedjenog svugde.A za ovih 6 godina izvrcah oko 1000kg vrhunskog meda,uz 2008 bez ikakvog vrcanja i skromnih 100kg ove godine.

Inace na samo 2 km od mog pcelinjaka,jedan dugogodisnji pcelar je 2008g od 60tak LR drustava izgubio sve na isti nacin kao sto Valon opisuje.U kosnicama je u septembru jednog dana zatekao samo med i leglo u raznim fazama a od pcela ni traga ni glasa.Njegov dugogodisnji princip zastite pcela od varoe je bio Perizin kao glavni tretman,2 do 3 ponavljanja nakon 7,8 dana i Mitak 2 dimljenja na kraju sezone.Te 2008.g su tokom zime mnogim pcelarima u Timockoj krajini pcelinjaci prilicno smanjeni,a neki su izgubili sve.Ja sam se opredelio jos u bagremu videvsi minimalan unos da im sve ostavim u toj godini,sto se isplatilo jer nisam imao nijedan gubitak,a i nekoliko rojeva koje sam formirao tada su takodje opstali i u 2009 se razvili u jaka drustva.
Zato mislim da srebroljublje u pcelarstvu ne vodi nicemu dobrom,pre ili kasnije trka za profitom na ovom polju uzme svoj kobni danak.Ako je beli secer bela smrt za coveka,kako se onda moze ocekivati da pcelama donese dobro zdravlje i dobar imunitet.A sta tek reci o raznim hemikalijama,kojima se pcele cesto izlazu.Pa tretmani streptomicinom i slicno,sto mnogi smatraju mudrom preventivom,ali je zapravo velika greska i po zdravlje pcela i po zdravlje ljudi.
Hvala jos jednom ,pozdrav s Deli Jovana za Vas i sve clanove foruma,Aca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pomor pčela!
« Odgovor #7 poslato: Februar 21, 2011, 15:16:35 »
Uznemiruje me, a naročito mi je žao zbog belaja koji je naveo Mustafi. Mislim da nema pčelara koji slično "razapeće" nije prošao, a šta nas još čeka - Bog zna. E, u ovakvim situacijama pčelari uskaču. Svako po 1-2 društva ili roja i problem se unekoliko riješi. Nije stvar u broju društava, nego što tim činom čovjeku pomilujete ranjenu dušu i vratite vjeru u ljude. Lijekovi, veterina, praksa, teorija, suprotstavljena mišljenja, nagađanja..., čovjek se unekoliko izgubi u svemu tome pa na trenutak ostaje bez stava i zaključka. Badava je što ja sebi uvijak kažem da sam ja kriv, nije to potpuni izlaz. Preširoka je ovo tema da bi se sažela u nekoliko rečenica. Prisjećam se tutnja oko mobitela, pa CCD-a..., a nikad definitivnog odgovora. Zato sam jednom rekao da nauka vječno kleči pred nekoliko pčelinjih bolesti. Možda sam kao laik pretjerao u zaključku, ali očito je da se širom svijeta nešto loše dešava pčelama, a ako se tako nastavi, prema Ajnštajnovim riječima, ni nama se dobro ne piše. Pošto sam jednom i sam imao katastrofu, svim drugima želim svako dobro, a posebno: jake živce, snagu, volju i vjeru u sebe.
Pozdrav.

Van mreže Marin Marinic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
Odg: Pomor pčela!
« Odgovor #8 poslato: Februar 21, 2011, 15:19:41 »
Nazalost, konacan bilans ce se znati tek na prolece.
Bilo bi dobro da pcelari ne sakrivaju gubitke pa bi se videlo da du mnogo veci nego sto se javno govori.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pomor pčela!
« Odgovor #9 poslato: Februar 21, 2011, 15:28:57 »
Nazalost, konacan bilans ce se znati tek na prolece.
Bilo bi dobro da pcelari ne sakrivaju gubitke pa bi se videlo da du mnogo veci nego sto se javno govori.

Kolega Marinčiću,
U potpunosti se slažem. Pčelari (mi) su čudni ljudi pa ponekad sakrivanjem čine sami sebi još veći belaj. Eto, u našem kantonu je registrovano kod 200-tinjak pčelara ATL na pčelinjaku, ali to su podaci samo o onima koji su sami prijavili štetu radi nadoknade, koja je i isplaćena. No, u svakodnevnim razgovorima potiho se provlači sve jedan po jedan više, a tu već počinju priče o geomicinu, fumagilinu, amitrazu itd., itd. Nejasni su mi pčelari koji za redovno uzorkovanje zarad poticaja namjerno šalju saće iz najboljih društava. Ja uvijek činim suprotno i skoro uvijek budem upravu.
Srdačan pozdrav!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pomor pčela!
« Odgovor #10 poslato: Septembar 01, 2017, 11:33:19 »
Info sa društvenih mreža:

Juče je u selima Opštine Bačka Topola došlo do trovanja i velikog pomora pčela. Više od hiljadu društava pčela je uništeno.

"...nema dovoljno inspektora da bi neko izašao. Građani sumnjaju da je uzrok TOTAL HERBICID AGRO KVATRO sa kojim je zaprašivana AMBROZIJA"

https://twitter.com/penzinrs/status/903531656258232320
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pomor pčela!
« Odgovor #11 poslato: Septembar 01, 2017, 13:55:05 »
Ovde kod nas gde god dodju Arapi , samo problemi...Dobili zemlju pa ko vele njihova i prskaj..

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Pomor pčela!
« Odgovor #12 poslato: Septembar 03, 2017, 19:10:23 »
Svojevremeno sam postavio pitanje na forumu: http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2478.0#quickreply
na temu osiguranja pcelinjaka, kosnica, pcela itd. Nas kolega Rade Stevanovic iz Apatina je javio da je svoje pcele osigurao od poplava, pozara i ostalih elementarnih nepogoda. Pitanje se doduse odnosilo na stetu od kradje ali steta je steta. Moje je misljenje da je preko osiguravajucih drustva jedini nacin da se natera drzava da radi svoj posao. Sad treba da se utvrdi ko je odgovoran za trovanje pcela? Ko ce da plati stetu? Vuk je izeo magarca u vecini ovakvih slucajeva.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pomor pčela!
« Odgovor #13 poslato: Septembar 05, 2017, 08:04:59 »
Evo teksta u novinama....

http://pannonrtv.com/web2/?p=354797
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pomor pčela!
« Odgovor #14 poslato: Septembar 05, 2017, 09:16:42 »
Da ovo je istina, ali postoji i druga strana ove price, inace je ovo atar do naseg , susedna opstina.. Ljudi iz poljo sluzbi , idu i slikaju njive, na kucu ti dodju tuzbe i kazne.. Preplaseni ratari prskaju, ko je nije vadio rucno, nemoj ni da proba..Cetiri dana nas trojica cupamo, do sada cetiri prikolice, bas zbog blizine mog i jos par pcelinjaka... Tako da nikoga ne opravdavam ali strah je cudo, i narocito godina gde je susa uzela katastrofalan danak. Ko zna sta je ratarstvo, zna i kako ambrozija raste i da je nekada prosto ne mozes resiti drugacije...Vuku i sada polen sa nje, nema nista drugo.....