Autor Tema: vodjenje evidencije pčelinjaka  (Pročitano 48142 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #15 poslato: Novembar 11, 2011, 20:12:39 »
I dalje sam ubeđen da je Microsoft Office Excel najbolji. Daje najveću preglednost i niz drugih mogućnosti (tabelarna praćenja podatak npr.: tretiranja prihranjivanja...)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #16 poslato: Novembar 11, 2011, 20:19:20 »
Ja to radim uprosteno i bez puno pompe jer nema potrebe komplikovati kad moze prostije , svako drustvo ima svoj broj i isto tako u dnevniku sve sto radim na pcelinjaku zapisem , kad dodjem kuci dnevnik u ruke i lagano prepisem i to je to   8)   8)  8)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #17 poslato: Novembar 11, 2011, 21:14:34 »
Naravno da postoji i "pisani dokument" odnosno sveska u koju se zapisuje ono što je viđeno u odgovarajućoj košnici. Ali kasnije listanje postaje noćna mora. Imati gotovo trenutni pregled na oko 100 košnica i još uz to pomoćni "pčelinjak", koji služi sa formiranje oko 300 oplodnjaka je velika pogodnost. Pri ranom formiranju oplodnjaka se još mora voditi računa o tome koliko je pčela i legla uzeto i kakvo je stanje sa hranom, da bi se dalje mogli formirati sledeći oplodnjaci. Tako da se ne radi o nečem što je "moda", već nužna potreba. Uz to, ja sam u radnom odnosu. Tako da moram imati brzi uvid u ceo pčelinjak i tada intervenišem samo kod  nekoliko košnica, koje su problematične (npr ušle su već u poodmakli rojevi nagon...).
Uveče sednem i zapišem koja društva treba vanredno pogledati uz sve ostale poslove.

Tako radim i u toku sezone. Pregleda se samo par košnica, gde je konstatovan neki problem. Ostale ne diram.

Kada je prihranjvanje (dopuna zimnice) potrebna, to je uglavnom samo kod jednog dela košnica i još uz to ne treba svima ista količina.

Tako da je ovakav način vođenja evidencije baš potreban i uz to efikasan i dostupan (ovaj program verovatno svi imaju u kompjuteru). Postavlja se samo pitanje da li je uopšte potreban, zbog veličine pčelinjaka.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #18 poslato: Novembar 12, 2011, 22:00:46 »
Udjose i kompjuteri u pcelinjake , jos samo da nabacimo navigacije na radilice i nase prisustvo na pcelinjaku nije potebno osim vadjenja meda , ma kolega sto prostije da se nekomplikuje puno , ja imam drugara i kolegu pcelara koji ima tri kamiona sa pcelama i plus dva stacionarna pcelinjaka ( oko 390drustava ) a u malom džepiću  nosi notes mali i olovku grafitnu odavno vec potrosena od ostrenja nozicem i u svaka doba dana i noci zna sta je radio na kom drustvu ,ali je na pcelinaku non stop ...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #19 poslato: Novembar 13, 2011, 00:14:25 »
 
Udjose i kompjuteri u pcelinjake , jos samo da nabacimo navigacije na radilice i nase prisustvo na pcelinjaku nije potebno osim vadjenja meda , ma kolega sto prostije da se nekomplikuje puno , ja imam drugara i kolegu pcelara koji ima tri kamiona sa pcelama i plus dva stacionarna pcelinjaka ( oko 390drustava ) a u malom džepiću  nosi notes mali i olovku grafitnu odavno vec potrosena od ostrenja nozicem i u svaka doba dana i noci zna sta je radio na kom drustvu ,ali je na pcelinaku non stop ...

O potrebi kompjuterske evidencije  možemo raspravljati, samo u smislu koliko je to potrebno pčelaru. Meni jeste i ne namećem to kao potrebu ostalim pčelarima.

To nikako ne znači da i ja ne radim na pčelinjaku.
Radim, ali najveći posao imam oko odgajajna matica. Tako da za osnovni pčelinjak imam vrlo malo vremena. Za onih par sati, kada dođem s posla moram vrlo brzo da radim na osnovnom pčelinjaku (pčelinjak za medober- oko 100 košnica). 90 % vremena u radu sa pčelama provedem oko društava koja su uključena u odgoj matica i to traje celo leto i traži svakodnevni rad, bez obzira na vremenske uslove (za nas nema kiše ili vetra – posao oko matičnjaka je vrlo precizan i ne trpi odlaganja).

Tu treba uzeti u obzir i šta mi u proleće dozvoljavaju vremenski uslovi. Da ne govorim o remontu na blokovima termoelektrane koji počinju polovinom aprila, a završe početkom septembra. U tim uslovima, ja nemam vremena da listam blokče ili da iz firme javim da tog popodneva ne mogu kući i da završe posao oko nekih košnica, pri čemu moraju da dešifruju moj švrakopis.

Neko vreme provodi u kladionici, a ja oko pčela. Neko uveče gleda utakmice ili španske serije, a ja sednem ispred kompjutera i upišem u podatke.

Kao što ne želim da nekom „uvalim“ maticu koja je loša, tako isto ne želim da ni jedno društvo prepustim slučaju. To je verovatno razlog što nemam strah hoće li neko društvo oboleti od nozeme, ATL itd...

Inače i ja znam vrhunske pčelare koji ne vode nikakvu evidenciju, ali su bogami redovno koristili „masne pogače“ (to su one sa antibioticima) i slične stvari, jer nemaju pojma šta im se u košnicama dešava. Radi se o pčelarima koji imaju takođe broj košnica reda veličina 100 kom ili 200.
Više ja volim kada znam i leti, i sada, ali i u sred zime kakva je koja košnica i šta mogu od nje da očekujem.

Sve je stvar ličnog opredelenja, pa kako ko voli i kako ko mora.

Moje javljanje u ovoj temi je iskustvo u vođenju evidencije u  svima dostupnom programu i ako nekoga zanima, mogu objasniti kako to radim i to je sve.


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #20 poslato: Novembar 14, 2011, 21:50:04 »
Nekada smo o ovome diskutovali na nekom drugom mestu i mislim da je Šoletov predlog sasvim na mestu. Naravno, niko ne treba da koristi alat koji ne želi, ili sa njim ne voli da rukuje. Nekoga će, verovatno, zainteresovati  Šoletov način vođenja evidencije ako je ovde bude i prezentovao. Onda će verovatno biti i pitanja
Veliki pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #21 poslato: Novembar 27, 2011, 22:12:02 »
Vođenje evidencije o radovima na pčelinjaku u Microsoft Office Excel programu.

Poseban plan je za pomoćni pčelinjak koji služi za formiranje oplodnjaka.

Takođe je poseban plan koji služi za praćenje prihranjivanja društava kojima se dopunjava zimnica (nikada ne prihranjujem ceo pčelinjak, već samo ona društva kojima je to potrebno). Taj Ekscel dokument pokazuje grafički koliko društvo dobija prerađenog meda i to je aktivan dokument, koji to sam preračuna. Postoji i pregled planiranog i dodatog šećera (ukupna količina). Kada se društva snabdeju hranom i dobro je rasporede, nije potrebna pogača.


Unosim podatke u komentare, ali to nije neophodno. Deluje „zastrašujuće“ ovako šareno, ali kada se naviknete na tipske oznake lako je (mislim na plan pčelinjaka). Meni je neophodno i praćenje SVIH društava zbog proizvodnje matica.

Na slikama je jedan dokument (jedna stranica prikazana na dve slike radi preglednosti).

PS Neki podaci ne odgovaraju stvarnom stanju. Takvi su npr. podaci o snazi društava na planu pčelinjaka. Kada se približava zima, ja sve košnice vodim kao slabe :D.
Na tabeli za prihranjivanje su planirane količine koje ne dodam obavezno, jer uvek ima neke paše. Tako, da ako sam procenio da treba dati 7kg, realno dobija oko 5 kg (računa se težina meda). To je stvar procene i stanja paše.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #22 poslato: Novembar 28, 2011, 20:38:35 »
Dragane nemoj se naci uvredjen sto sam napisao da treba raditi sto prostije  i da su usli kompjuteri u pcelinjake i da na pcelinjaku treba naci oduska dusi i tijelu jer nisam zeljan kompjutera ,  pun mi je k...kompjutera i na poslu .
  Upravu si da je lakse naci u programu nego listati po rokovnicima ali drugacije je uzeti casopis pcelar i prolistati pa i procitati neku temu nego pritisnuti enter i svi casopisi na ekranu i listaj listaj i listaj i postadosmo kao drogirani tj ovisnici ALI lijepo je pogledati tvoj plan sa legendom i bojama SUPER je i za pohvaliti . Pozdrav iz Brckog ...

Van mreže Aleksandar Karakas

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 83
  • Pol: Muškarac
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #23 poslato: Novembar 28, 2011, 21:51:45 »
Kolega Dragane veoma mi se dopada ovaj nacin vodjenja evidencije.
Kako bih mogli da mi pojasnite da napravim isti evidencioni dokumenat?
I koju formulu ste postavili i kako da vam izracunava koliko ste prihranili drustvo?
Unapred zahvalan
Pozdrav iz Vrsca

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #24 poslato: Novembar 28, 2011, 22:46:08 »
Aco, najlakše je da pokušam da postavim na sajt obrazac dokumenta za prihranu. Ako funkcioniše, objasniću kako je napravljen. Nije problem da se uradi, samo je to bila malo teža fizikalija, da se obezbedi svaka ćelija (šifruje). Kasnije se taj dokument samo kopira. Što znači da jedan prazan obrazac uvek čuvaš. Ako ga izgubiš, možeš koristiti i već upotrebljen, samo izbrišeš podatke i opet sačuvaš 1 prazan obrazac.
Predviđen je za količinu po obroku prihrane oko 0,45 l sirupa. Može se promeniti.


Dokument za pregled stanja pčelinjaka je prost. Jednostavno se „crtaju“ kvadrati po izgledu košnice. Kako ja koristim i polumedišta, prostor koji pokazuje LR nastavak je sastavljen iz 4 dela. To se ne vidi jer sam uklonio mrežu, koja opterećuje preglednost. Time sam dobio 4 nezavisna kvadratića u okviru LR nastavka i svaki je namenjen za po nešto. U jednom je praćenje zamene matice, drugi je za evidenciju o sečenju građevnjaka,  teći za opšte podatke o pregledu košnice i četvrti za kvalitet saća (na slikama od ranije se vidi crveno obojen kvadratić koji to pokazuje).

Boje koje pokazuju lošije stanje su nijanse narandžaste , pa do crvene, a za druga obaveštenja „nežnije“ boje (roze i ostale nijanse). Sivo je za probleme ili nedostatak matice.

Pokušaću da ubacim jedan obrazac i nadam se da će uspeti. Šifra je Q, a zatim QW. Q je samo za pregled. Kada upisuješ, ulaziš sa obe šifre.


PS uspelo je. Preuzeo sam dokument i radi :D.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Aleksandar Karakas

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 83
  • Pol: Muškarac
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #25 poslato: Novembar 29, 2011, 21:07:36 »
preuzeo sam obrazac. probacu ga odmah

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #26 poslato: Decembar 11, 2011, 00:44:06 »
Obrazac za praćenje stanja pčelinjaka. Ćelije se formatiraju prema veličini pčelinjaka. Mreža je uklonjena, jer zamara pri pregledu.
Šifra za pregled je:  Q  Za upis podataka QW


Na slikama je samo deo objašnjenja.


PS Nije pregledno zbog slika. Treba preuzeti Excel dokument sa nazivom Pčelinjak OBRAZAC
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #27 poslato: Decembar 18, 2011, 21:28:10 »
Kolega Dragane
Ja sam pokušao da  preuzmem ovaj obrazac
* hr OBRAZAC.xls (160.5 KB - preuzeto 96 puta.)
ali, nisam uspeo. U daljoj obradi zahteva mi šifru.
Dali postoji drugi način za preuzimanje obrasca, pa bi se malo oko njega zainteresovao,
naknadno bi postavio nova pitanja.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #28 poslato: Decembar 18, 2011, 21:42:11 »
Vrlo je moguće da se koriste i neki programi koji ne podržavaju sve opcije Exela.
Uklonio sam šifre sa oba obrasca i ponovo ću ih postaviti na forum.

Ako bude pitanja koja se tiču unošenja nekih podataka, objasniću kako to radim Određeni podaci se unose u komentar u određenom delu „nastavka“ (kvadrata ili pravougaonika koji ga predstavlja).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: vodjenje evidencije pčelinjaka
« Odgovor #29 poslato: Decembar 18, 2011, 21:45:47 »
Kolega Dragane
Hvala za popravku
Odmah je došlo do otvaranja.
Tek sada predstoji da počnem da čitam temu od početka i da tada mogu postavljati pitanja.

Pozdrav iz Aleksinca