Autor Tema: Vremenska situacija  (Pročitano 571207 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2370 poslato: Mart 23, 2021, 19:43:14 »
Istočna strana. Danas oko 13h.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2371 poslato: Mart 23, 2021, 19:55:37 »
Zapadna strana (u isto vreme) - potpuno prazna daska!
 
(bilo mi glupo da slikam "praznu dasku") ;)





Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2372 poslato: Mart 23, 2021, 20:46:51 »
Требао си сликати и западну страну да се види да ли и ту пчеле излећу и носе полен. Кажем то јер сматрам да неки мисле да на тој страни пчеле мирују и не излећу  и да је сунце „мало преварило“ пчеле на источној страни. Да ли су излетале код тебе из кошница са обе стране контејнера данас?

Наравно, код тебе је контејнер у питању и мало је теже да се постави тако да је добро за обе стране. Једино да једна страна буде на југу а друга на северу да их не заварава сунце :).

Данас су уносиле полена када је мало смањио северац.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2373 poslato: Mart 23, 2021, 21:25:13 »
"Dali su izletale sa obe strane.."?
Da. Svakao. Samo, nisam pratio hronološki...Ne znam kad su ove zapadne krenule? Verovatno su dosta kasnile.
Pokušaću sutra. Prognoziraju sutra slično vreme.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2374 poslato: Mart 24, 2021, 20:28:13 »
Danas nisu izlazile...skoro da sam bio zadovoljan. ;) :)


Imam jedno društvo, nalazi se pod šupom. Zimi i leti je na vagi. Okrenuto je zapadu. Sunce ga dohvati tek oko 13h.
Kod njega nema nikakvih gubitaka, ovih dana..! :)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2375 poslato: April 02, 2021, 19:47:16 »
Како се време поигра са биљем и пчелама јуче је био унос 1,4 кг а данас 0,0. Данас је било 20 ⁰С и ветар је слаб, али медење у односу на јучерашњи дан као небо и земља.

Тако се дешава и са багремом и онда се народ пчеларски „љути“ на багрем, али природа је неумољива.

Штета што захлађује јер је кренуо добар унос ових дана и сада ће „мало“ да стане. Код мене је већина друштава у једном ЛР наставку и ако се не прошири простор што пре, биће невоље. Сумњам да су многе могле имати добар унос као друштво на ваги које има полумедиште испод ЛР-а. Имаће прилику да направе мало простора током хладних дана.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Veroljub Ninković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Orašac kod Šapca
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2376 poslato: April 07, 2021, 08:32:00 »
U Šapcu jutros -1; kruškica i trešnja u dvorištu su u punom cvetu (samo se to ne vidi od snega).
Obrni,okreni, svake godine isto: zima ne prolazi do pola aprila.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2377 poslato: April 16, 2021, 14:34:28 »

Надам се да ће време бити лепше од ове прогнозе.


     
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2378 poslato: April 18, 2021, 00:14:18 »
Баш је неко ружно време за пчеле.

Ипак, можда је и добро да се ове кише испадају у априлу па да нас на миру оставе у мају када је то најпотребније.

Данас око подне причам са нашим драгим колегом Аћимовићем са Гојне Горе и он ми каже да код њега снег пада још од јутрос и баш добро пада.
Рече ми да су код њега претходних дана јутарње температуре биле - 5 и - 6 степени али к да већина сорти шљиве још није почела да цвета док су ранке које су почеле раније да цветају све смрзле.

Шта сада рећи?

Код нас је још одлично. 😁

Кише ће вероватно мало успорити кретање багрема и све ће то на крају бити у реду.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2379 poslato: April 18, 2021, 13:45:17 »
Било је година када је снег у ово доба нападао око 30 цм на планинама Србије (2017-та година, нпр; пар дана касније у односу на овај датум), само што ја у вези са багремом не очекујем некакво „кретање“ које ће дати повољан исход.

Али мени и укућани замерају што ја гледам све „црно“ па нисам меродаван да кварим „оптимизам“. :) Нисам ја крив што посматрам услове у природи (садашње и оне пре тога) и на основу тога градим „оптимизам“...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2380 poslato: April 18, 2021, 23:18:26 »
И мени је багрем на мом пчелињаку веома сумњив. Тек сам неке гране имају нешто мало гроздића који су величине око један центиметар.
Уопште на том терену где ми је велики пчелињак багрем по мом мишљењу није у реду. Видећемо како ће бити.
Данас киша цео дан по мало пада, пчеле уопште нуди излазиле из кошница на два три пчелињака.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2381 poslato: April 19, 2021, 18:37:25 »
I kod mene vreme pravo zimsko, kisa ne prestaje preko dana preko noci provejava sneg, sva okolna brda iznad pcelinjaka su bela, temperatura se jos uvek nocu spusta u minus. Kako ce sve ovo uticati na pcelinje zajednice videcemo, ja jos nisam poceo prihranu, mada sve zajednice imaju dosta zaliha hrane utvrdio pri detaljnom pregledu. Malo me tesi sto kod mene jos nije krenulo da cveta nista od voca, pa se nadam da ce kad bude procvetalo to pcele moci da iskoriste za razvoj zajednica. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2382 poslato: Oktobar 16, 2021, 22:33:08 »
Од априла нисмо писали у овој теми.  :D

Након више кишних дана данас после подне је коначно сунце мало огрејало и пчеле су одмах кренуле на полен.
Мало нам касни Михољско лето а ја бих више волио да је наставило хладно време. Киша је баш била досадила али за неке пчелиње заједнице неће ваљати ако буде око 20 степени како најављују у нареднем периоду. 

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2383 poslato: Oktobar 17, 2021, 12:38:29 »
Више волим када половином (тачније крајем прве декада) октобра буде мало топлије него да „падне снег“ (а била је „статива“ :)...замало што није пао...а понегде и јесте). Није добро да буде претопло, а није баш нека погодност да буде правише хладно...не видим како је то добро за пчеле.

Никако не бих волео да је наставило хладно време (ионако је хладноћа „утрчала“ мало преко реда). За сва друштва ће ваљати ако буде пар дана око 20⁰С...унеће нешто полена а полен је неопходан зимским пчелама...да мало поправе „кондицију“...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2384 poslato: Oktobar 17, 2021, 13:00:52 »
Koliko sam vidjeo kod sebe polena u kosnicama ima prilicno, moje misljenje da toplo vrijeme nije dobro sada i nadam se da je zahladjenje doprinijelo tome da matice prekinu zalijeganje, sada je bitno da ne bude mnogo dana sa toplim vremenom kako ne bi doslo do ponovnog zalijeganja.
Ne znam sta ce sada kondicija zimskim pcelama one treba sto vise da miruju i sada i naredna tri mjeseca kako bi docekale i spremno othranile prvo leglo, kasnije ce biti sve lako.