Autor Tema: Prvo merilo zdravlja  (Pročitano 13177 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Prvo merilo zdravlja
« poslato: Januar 21, 2011, 11:19:55 »
PRVO MERILO ZDRAVLJA

  Prvo merilo zdravlja jeste mokraća. U narodnoj medicini se veruje da bolest nastupa sa baznom reakcijom mokraće.
  Da bih ispitao da li se bolest u ljudi pojavljuje češće s baznom  ili kiselom reakcijom mokraće, preduzeo sam niz ogleda s dvanaestoro dece od 5 godina starosti i dvanaest odraslih osoba. Pune dve godine ovi ljudski „zamorčići“ su svakog dana merili reakciju mokraće i pažljivo beležili šta su za svoja tri dnevna obroka pojeli. Svake druge nedelje dolazili su u moju ordinaciju na pregled i podnosili mi izveštaj o svojim zapažanjima. Svaki put su im mereni temperatura, puls, broj udisaja u minuti i krvni pritisak; takođe sam im gledao nosne sluznice, grlo i limfne žlezde na vratu. Pored izveštaja o svakidašnjoj reakciji mokraće i vrstama uzete hrane, beležen je i broj stolica i mokrenja na dan, broj prespavanih časova i kvalitet sna.
   Uskoro se pokazalo da su promene u mokraćnoj reakciji u tesnoj vezi s obedima. U svojoj knjizi Acidoza i alkaloza, Grejem i Moris (Stanley Graham, M. D., i Noah Morris, M. D., Acidosis and Alkalosis – Edinburgh, E.& S. Livingstone, 1933., str.48) opisali su tu vezu na sledeći način:
  „Otprilike na jedan sat pre doručka dolazi do povećanja količine bikarbonata u krvi, što je izazvano nedostatkom hlora, koji se luči sa želudčanim sokom. Istovremeno mokraća postaje pretežno bazna. Ova pojava poznata je kao „alkalni talas“, i naročito je izrazita kod hiperhlorhidričnih osoba, dok se ne javlja kod ahlorhidričnih. Kad hrana pređe u creva, bikarbonat i hlor u krvi dolaze na svoje normalne vrednosti, pa reakcija mokraće ponovo postaje uobičajeno kisela.“
  Vremenom je postalo jasno da reakcija jutarnje mokraće pruža najviše obaveštenja, s obzirom na vreme provedeno u noćnom snu. Drugo najbolje vreme za davanje mokraće je pred večernji obed. Reakcija jutarnje mokraće pokazuje da li je noćni san bio dovoljan da dovede do normalne kiselosti, a reakcija mokraće uzete pred večernji obed pokazuje u kojoj meri na mokraću deluju dnevne aktivnosti dotičnog čoveka. Sve je u redu ako mokraća ostaje kisela; no ako ona uveče postane bazna, uzrok te pojave mora se naći i otkloniti.
  Prvo zapažanje u vezi sa ovim činjenicama ticalo se običnog nazeba. Pokazalo se, naime, da je pojava nazeba uvek nagoveštena promenom mokraćne reakcije iz kisele u baznu, i da se takva reakcija zadržava i tokom nazeba. Tokom oporavljanja od nazeba, mokraća opet postaje i ostaje kisela. Bilo je čak mogućno dovesti do ozdravljenja od nazeba menjanjem mokraćne reakcije iz bazne u kiselu.
  Primećeno je da mokraćna reakcija postaje bazna i pred pojavu neke od dečjih bolesti – malih boginja ili mrasa, na primer. Kada su preduzete terapijske mere kadre da mokraćnu reakciju ponovo učine kiselom, bolest se ili nije pojavljivala ili se javljala u sasvim blagoj formi, i dolazilo je do brzog ozdravljenja.
  Pacijente sam ispitivao sa stanovišta veze njihovog kliničkog stanja i reakcije njihove mokraće. Vremenom se otkrilo da je paranazalni sinusit (zapaljenje sinusa) bio združen sa baznom mokraćnom reakcijom. U čoveka podložnog napadima ovog oboljenja bazna reakcija mokraće mogla se zapaziti nedlju do dve pre no što bi došlo do napada. Kao i kod dečjih bolesti, ako su preduzimane mere da se mokraći vrati kiselost, do napada ili nije dolazilo ili su bivali blagi, s brzim oporavljanjem.
  Primećena je i veza između bazne mokraćne reakcije i astme. Senska groznica i mnoge druge bolesti takođe su se odlikovale ovom vezom, i kod svih se očigledno poboljšanje moglo postići terapijskim menjanjem mokraćne reakcije iz bazne u kiselu.
  Posle dve godine ispitivanja moglo se ponovo postaviti početno pitanje: „Da li se bolest javlja kad je mokraćna reakcija bazna ili kad je kisela?“ Odgovor je glasio da se bolest najčešće pojavljuje kad je reakcija mokraće uzete u za to najpogodnije doba dana bazna – to jest, kad lakmus papir poplavi.
  ...Drugo zapažanje u vezi s mokraćom tiče se vremena. Primećeno je da na dva dana pre pada temperature mokraćna reakcija postaje bazna, i da joj se normalna kiselost vraća tek dan-dva posle stvarne promene vremena. Kad su kod dece primetile vezu između pada spoljašnje temperature i promene reakcije mokraće, majke dečaka i devojčica koje sam ispitivao počele su da zimi uveče zatvaraju prozore na dečjim sobama. Izazivati baznu mokraćnu reakciju kod dece držanjem otvorenih prozora tokom hladnih dana znači izazivati bolest. Zatvaranje prozora, pak,  odista je pomoglo da se održi kiselost mokraće, i tako izbegnu bolesti koje bazna reakcija nagoveštava.
   Iz ovoga je sasvim prirodno proisteklopitanje: ako hladnoća menja reakciju mokraće iz kisele u baznu, hoće li toplota vratiti mokraći kiselost?  Ljudi i deca koji su mi pomagali u proučavanju zamoljeni su da ova pitanja ispitaju i da na njih odgovore.
  Otkriveno je da toplo kupanje vraća kiselost mokraći čija se reakcija bila promenila u baznu.Ovakav nalaz je naučno osmislio nauk narodne medicine po kojem su majke, primetivši prve znake bolesti, terale decu da drže noge u što toplijoj vodi, ispijajući polako pun bokal vruće limunade.
  Potvrdu ovog nalaza našao sam u poseti jednom kolegi, koji mi je ispričao kako je navikao da se podvrgne kupanju u pari kad god se oseća umornim, i da nalazi     da ga to kupanje veoma okrepljuje. Zamolio sam ga da prvom prilikom ispita reakciju svoje mokraće pre i posle kupanja. Kasnije me je pismeno izvestio da je  pre kupanja njegova mokraća svojom baznom reakcijom ukazivala na umor, dok je ista posle kupanja bila kisela. Očigledno, toplota vode i pare dovode u njegovom organizmu do hemijske promene.
  To me je navelo na misao da i od svojih „zamorčića“ zatražim da ispitaju delovanje fizičkog umora na reakciju mokraće. Iz njihovih izveštaja bilo je očigledno da umor izaziva promenu mokraćne reakcije. Kod jednog odraslog čoveka pokazalo se da bi mu, kad god mu je mokraćna reakcija bila bazna, pola dana provedenog u lovu po šumi vraćalo kiselost mokraće. S druge strane, ako bi ostajao kod kuće i radio nešto u sobi, mokraćna reakcija mu je ostajala bazna. To je potvrdio izveštaj i jednog drugog čoveka, koji mi je rekao da mu reakcija mokraće postaje bazna kad god radi neki fizički posao, kao što je čišćenje garaže, ali da ostaje kisela kad se makar čitav dan skija, pa čak i da postane kisela ako je pre toga bila bazna.
  Ako je fizički rad nepovezan sa sportom i rekreacijom dovodio do bazne reakcije mokraće, postavilo se pitanje kako na tu reakciju deluje umni rad. Među mojih 12 ispitanika bilo je i 5 intelektualaca; uz njihovu saradnju bilo je mogućno saznati da vrlo dugi umni rad dovodi do baznosti mokraće.
  Ako izgubimo detinje instikte za odabiranje hrane koja najviše pogoduje trenutnim potrebama telesne hemije i fiziologije, mi smo lišeni jedne vrlo značajne pomoći za očuvanje zdravlja. Razmotrimo, zato, da li reakcija mokraće može da nam služi kao zamena za izgubljene nagone, te nam pomaže da svakog dana pravilno odabiramo hranu. Tokom vremena, uz pomoć moja 24 pomoćnika, polako se, sam od sebe, sastavio spisak svih vrsta hrane koje izazivaju baznu reakciju mokraće. Tu je, pre svega, žito u svim oblicima – kao hleb, kolači, biskviti, krofne itd.
  Drugo otkriće u vezi sa hranom pokazalo je da med ne dovodi do bazne mokraćne reakcije, dok sve druge vrste šećera to čine – bio to beli, mrki ili javorov šećer, ili, pak, javorov sirup. Izvestan broj mojih pacijenata-farmera imao je šumarke javora, koji su negovani naročito radi sirupa i šećera; zamolio sam ih da sami ispitaju svoju mokraćnu reakciju pre, za vreme i posle sezone pravljenja i korišćenja javorovog sirupa. To je ispitivanje pokazalo da javorov šećer i javorov sirup izazivaju baznu reakciju mokraće u ljudi čija je mokraća, pre uzimanja tog sirupa ili šećera, uvek bila kisela. Imajući u vidu ovaj ishod, mogao sam razumeti zašto se povrće iz turšije, ostavljeno u sirćetu, uvek služi uz kolače s javorovim šećerom. Jamačno je nesvesna mudrost narodne medicine naslućivala da sirće iz turšije povećava kiselost mokraće i tako poništava rđave posledice javorovog šećera...
  ... Bol koji se oseća tokom paranazalnog sinusitisa povezan je sa baznom reakcijom. Oboleli uvek može da vrati kiselost svojoj mokraći i tako sebi olakša bol ako u sedam doza, na svaki sat, popije po čašu vode sa po jednom kašičicom jabukovog sirćeta.
  Bol pri neuralgiji lica takođe je združen s baznom reakcijom mokraće. Ista srazmera jabukovog sirćeta i vode, uzeta na isti način, obično će ublažiti bolove, pošto će baznu reakciju mokraće preobratiti u kiselu. Često je bolje da se ta čaša zakiseljene vode srče, a ne da se ispije nadušak.
  Sve kiseline ne deluju jednako na organizam. Rastvorite, na primer, pet do deset kapi hlorovodonične kiseline u čaši vode i pijte takav rastvor četiri putadnevno u toku dve nedelje, pa ćete znatno uvećati bol koji vam pričinjava hronično zapaljenje zglobova; međutim, ako tokom istog vremena četiri puta dnevno pijete sa čašom vode po jednu kašičicu jabukovog sirćeta, osetićete znatno olakšanje.
  Kako sam rekao na početku ovog poglavlja, reakcija mokraće je prvo merilo našeg zdravlja. Stoga su mi ovde opisana ispitivanja umnogome činila osnovu za dalja istraživanja, u drugim pravcima.


Dr D. K. Džervis  Narodna medicina - Tajne zelenih riznica prirode I

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Prvo merilo zdravlja
« Odgovor #1 poslato: Januar 21, 2011, 12:09:48 »
Vrlo dobar prilog. Treba ga svakako na tenane pročitati nekolko puta.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Predrag Maksimovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 58
  • Pol: Muškarac
  • Da svi ljudi budu srecni !
Odg: Prvo merilo zdravlja
« Odgovor #2 poslato: Januar 23, 2011, 17:25:34 »
         
          Gospodine Stevanovicu dali imate neki podatak o lecenju mokracom. Negde sam procitao da su Ruski doktori radili na ispitivanju,
,,Lecenje mokracom" Da se cak i kancerozna oboljenja pojedina mogu leciti Urino terapijom.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Prvo merilo zdravlja
« Odgovor #3 poslato: Januar 23, 2011, 17:33:13 »
I ja sam to negde čitao, ali ne znam više gde. U ovoj temi se radi o nečemu sasvim drugom. Pozdrav