Autor Tema: TV emisije o pcelama i pcelarstvu  (Pročitano 38161 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #75 poslato: Februar 16, 2017, 20:37:54 »
Predpostavljam da je 30% malo.
Ja sam pogledao 6-fr osmica i samo u 1 ima legla.
Sta treba da tvrdim.

Prokomentarisao jesam sada i to ce biti i poslednji put.
Ako misljenje ne smem da kazem onda bolje da cutim.

Kompetentnost se meri unosom po izimljenom drustvu,procenom pred prolece na sta pcelariti u toku sezone.
Hvala , zadovoljan sam.

Zivi bili i u zdravlju se tetosili kad vec u tome uzivate.

Igore, Zoran je malo oštrije reagovao na tvoj krajnje korektan komentar, on ga nije prihvatio na najbolji način, više ga je doživeo kao kritiku mada uopšte nije bilo nikakve kritike i mi smo svi ovde prijatelji. Možda sam prvo trebao da odgovorim Zoranu jer je on po meni prvi malo oštrije nastupio ali nemoj dragi moj Igore odmah da se ljutiš. Svi po nekad po malo pogrešimo ili pogrešno nešto protumačimo.

I kod mene je slična situacija sa pokretanjem legla i bolje je da ga sada nema nego da ga ima.

Juče smo se sreli i malo na kratko družili ali je zaista bilo malo vremena da se malo više družimo pa da o svemu oko legla prodiskutujemo.

I u Farar košnicama u Banatskim uslovima pčelarenja sada ne bi trebalo da ima legla ako su zajednice zazimljene sa više nastavaka i ako nisu dodavane pogače.
Nemojte se bespotrebno dalje kačiti kada za to nema nikakve potrebe i kada znam da imate potpuno isto mišljenje.

Pozdrav dragim prijateljima... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #76 poslato: Februar 16, 2017, 20:43:48 »
Vojo da li si siguran da imas maticu u kosnici? ;D ;D ;D Salim se naravno. Ej ljudi zasto bre kod nas sve mora da bude " nije tako nego je ovako ",..stvarno bre dosta vise! U nekim kosnica ima legla u nekima nema, i to je sva istina,..nebitno koje su kosnice u pitanju. Opet cu da ponovim i vise necu ,..U MOJIM RV KOSNICAMA IMA ZATVORENOG LEGLA I TO KOD ONIH KOJE SU NAJJACE!

Pozdrav za sve

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #77 poslato: Februar 16, 2017, 20:53:59 »
Vojo da li si siguran da imas maticu u kosnici? ;D ;D ;D Salim se naravno. Ej ljudi zasto bre kod nas sve mora da bude " nije tako nego je ovako ",..stvarno bre dosta vise! U nekim kosnica ima legla u nekima nema, i to je sva istina,..nebitno koje su kosnice u pitanju. Opet cu da ponovim i vise necu ,..U MOJIM RV KOSNICAMA IMA ZATVORENOG LEGLA I TO KOD ONIH KOJE SU NAJJACE!

Pozdrav za sve

Onda tvoje Draganče prijatelju pucaju od zdravlja i imaju viška masnog tkiva u svojim telima..  :D

I nemoj da prestaješ sa svojim izveštajima. Treba da pišeš kakvo je stanje kod tebe, da daš svoje mišljenje zašto je to tako, sa koliko perge su zazimljene zajednice, koliko meda, kako su okrenute košnice, koliko su imale svetlosti, kolika je vlažnost u okruženju, na kakvom su medu zazimljene, koliko nastavaka imaju u zimskoj konfiguraciji itd. Sve treba da pišeš, i nemoj da se izvlačiš..  :D

Pozdrav dragim prijateljima... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #78 poslato: Februar 16, 2017, 22:12:39 »
Ohhoooohooo, ala smo se rasplamsali.
Idemo sad dodavanje, pa koš, pa lopta na zemlju.
Svi imamo pravo na grešku, pa čak i velemajstori. Kad tako ne bi bilo, ne bi smo imali prvaka sveta u šahu.  ;D
I sve lokacije i košnice imaju pravo, kao i svi mi, na različitost. Pri tom ne mislim na "onu" različitost. ;)

Ajte molim vas, kolege, pa nećemo valjda od ovog praviti onaj forum.

Van mreže Миливоје Филиповић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #79 poslato: Februar 16, 2017, 23:02:39 »
Ево и ја да дам биланс легла у кошницама. Данас сам испрегледао све моје кошнице. Кад сам прву и најслабију отворио, мало сам се уплашио, јер је било врло мало меда у по којем раму и то мање од шаке, и мало пчела, за то друштво сасвим довољно, али сам помислио да је у следећим стање критично, јер су далеко јаче увек биле. Међутим, пријатно сам се изненадио. Најјаче су имале скоро по наставак сунцокретовог меда (све су зазимљене на сунцокретовом меду и осим њега ничег другог није било), онако тешке на руку, кад се одигну од наставка испод. Пчела пуно на летима, као да је време буђења или паше. Две- три изразито љуте (нисам уопште користио димилицу) кидисале су на мрежу пчеларске блузе опасно, и то чим померим руку с ножем над њима, просто су пратиле сваки покрет. Неке мирне, лако сам их прегледао, као јагњад. Углавном у свима има матице, легла отвореног дводневног-тродневног и у свакој затвореног легла величине шаке.

Van mreže Миливоје Филиповић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #80 poslato: Februar 16, 2017, 23:12:48 »
Сад видим да треба дати и друге податке органима реда и гоњења... :)

Моје кошнице су окренуте ка југу, можда мало и ка истоку, али није потпуни југоисток. Осунчане су, данас сам се баш огрејао на пчелињаку. На сто метара од њих је вештачко језеро, у миру су. Зазимљене ове године први пут на 4 наставка, иако неке од њих уопште нису биле приправне за то, ако може тако да се каже. Хтео сам тако да сачувам саће, па сам "ризиковао". Чак сам и ројеве зазимљавао на три наставка.Задовољан сам. Досад сам их зазимљавао на два наставка.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #81 poslato: Februar 17, 2017, 08:13:10 »
Milivoje, organi gonjenja žele još podataka... :)
Podseti nas kojim košnicama pčelariš ( rekao bih da su RV ) i gde se pčelinjak nalazi. U stvari, naj efikasnije bi bilo da lokaciju uneseš u profil.
Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #82 poslato: Februar 17, 2017, 11:15:44 »
Нема везе ако је и ЛР или Фарар, брзо ћемо ми Миливоја упутити на РВ а тамо где дође РВ за неколико година нема осталих кошница. Или их има у траговима...  :D

Поздрав драгим пријатељима..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #83 poslato: Februar 17, 2017, 11:36:09 »
Meni se cini da i ovde na forumu, kako pomenemo RV I neke njene prednosti a pri tom ne spominjuci druge kosnice, skoro redovno neko marginalizuje njihovo postojanje. Konstatujes nesto , sto se ocito vidi na snimku, kazu da zivis u zabludi i pritom se kada im odgovoris, ljute... Mozda sam ja pogresno shvatio svrhu ovog foruma, da je osmisljen da olaksa rad sa ovim tipom kosnice i pravilno nas usmeri...

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #84 poslato: Februar 17, 2017, 17:30:53 »
danas pogledao 20 kosnica u 4 krenuko leglo ko dlan
te cetri su medju najjacim
poz

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #85 poslato: Februar 17, 2017, 17:36:16 »
danas pogledao 20 kosnica u 4 krenuko leglo ko dlan
te cetri su medju najjacim
poz
I ovo je vrlo interesantan i koristan podatak...
Dakle oko 20% Sašinih RV je započelo leglo. Još bi interesantnije bilo da je na istom pčelinjaku, ili u neposrednoj blizini i nešto drugih tipova, te da imamo izveštaje.

Van mreže Миливоје Филиповић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #86 poslato: Februar 17, 2017, 23:51:23 »
Братијо, да имам других кошница у траговима, вероватно вас овде не би запиткив`о. Само и искључиво РВ. Од почетка, од првог редка, клинастим писмом и кукама. Дакле, ја сам Миливоје Филиповић и поседујем палату и јахту (РВ) и о леглу у њима причам. Оно што је сигурно, нећу  да користим никакве прелазне наставке, јер немам са чега да прелазим.
 
Једно питање за г. Воју, а тиче се предавања одржаног у Бечеју. Кад кажете: "Две трећине рама (легла) то је 3200" да ли мислите (закључујем да је тако) на једну или обе стране рама?
Нисам добро чуо, помињете и 6400, па бих волео ближе објашњење.

Van mreže Миливоје Филиповић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #87 poslato: Februar 17, 2017, 23:58:53 »
Пчелињак у Шумадији, близу Младеновца.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #88 poslato: Februar 18, 2017, 00:44:19 »
Братијо, да имам других кошница у траговима, вероватно вас овде не би запиткив`о. Само и искључиво РВ. Од почетка, од првог редка, клинастим писмом и кукама. Дакле, ја сам Миливоје Филиповић и поседујем палату и јахту (РВ) и о леглу у њима причам. Оно што је сигурно, нећу  да користим никакве прелазне наставке, јер немам са чега да прелазим.
 
Једно питање за г. Воју, а тиче се предавања одржаног у Бечеју. Кад кажете: "Две трећине рама (легла) то је 3200" да ли мислите (закључујем да је тако) на једну или обе стране рама?
Нисам добро чуо, помињете и 6400, па бих волео ближе објашњење.

Драги наш Миливоје,
Добро је по некада имати и по коју кошницу другог типа па  да се упореде резултати и тада се боље цени оно своје које се има.

У једном РВ раму са обе стране укупно има саћа око 6 дециметара квардатних или око 4.800 радиличких ћелија укупно са обе стране.

То значи да када имамо један РВ рам са две трећине под леглом да је то око 3.200 радиличких ћелија укупно на обе стране легла. Таква два рама имају 6.400 легла, три рама око 9.600 легла и четири рама око 12.800 легла.

Све се лако и брзо израчуна..

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TV emisije o pcelama i pcelarstvu
« Odgovor #89 poslato: Decembar 27, 2017, 03:03:00 »
Овде одавно није писано...

Ваљда нема емисија о пчеларству...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.