Autor Tema: Пролећни развој 2019 - е  (Pročitano 23512 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Пролећни развој 2019 - е
« poslato: Mart 01, 2019, 08:25:21 »



             Верујем да ће у наредних десетак дана већина чланова форума извршити први пролећни преглед кошница. То је прилика да се започне са овом темом . Добро је на једном месту имати концентрисане податке о стању и развоју пчелињака овог пролећа. Поздрав и медно свима .

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #1 poslato: Mart 02, 2019, 18:25:54 »



             Верујем да ће у наредних десетак дана већина чланова форума извршити први пролећни преглед кошница. То је прилика да се започне са овом темом . Добро је на једном месту имати концентрисане податке о стању и развоју пчелињака овог пролећа. Поздрав и медно свима .

Колега Горане ја у већини година у овом периоду не вршим први пролећни преглед него само преглед на неколицини кошница случајног узорка (5-6 кошница) извршим преглед ради процене стања па то понављам сваких 7-8 дана на пчелињаку и тако до после Младенаца.

Тек око Младенаца или обично који дан  касније крећем са првим радовима...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #2 poslato: Mart 04, 2019, 18:18:55 »
danas obišao pčelinjak i nađem jednog slabića na 4 ulice(LR), prebacim ga u 5 okvirni nukleus dok malo ne ojača. Na kontejneru također imam 3-4 slabija koje bi trebao malo sabiti. Pošto je nezgodno stavljati nukleus u kontejneru dali bi pregrada napravila isti posao?

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #3 poslato: Mart 04, 2019, 20:02:52 »
Anto, pregradna daska je odlična stvar. Preporučujem.
Još ako u prazan prostor(iza pr.d. staviš neki ram sa medom, pa ga malo ogrebeš - stimulacija...tako ćeš se osloboditi onih ramova (sa koima i onako ne znaš šta ćeš)  ili nekih koji su za pretapanje...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #4 poslato: Mart 04, 2019, 20:16:28 »
Pregradna sa prolazom ispod okvira jer mi jr odozgor većinom najlon. Zgodno je i što je na ovaj način promjenjiva geometrija pa prostor širiš kako se i društvo razvija...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #5 poslato: Mart 17, 2019, 21:27:48 »
Касније целовит извештај...
и вероватно моја погрешна реакција.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #6 poslato: Mart 18, 2019, 19:38:16 »
Оно кад пишеш сат времена, и у секунди се избрише све и не може да се нађе у историји...непроцењиво!

Како год, јуче је био леп дан са 20 степени око подне, пчеле мирне, па сам очистио (пуне) подњаче (мада ми није бренер био при руци да их опалим) и добро их препрскао разблаженим нозевојем, уосталом као и све наставке (за шта сам утрошио скоро 300мл лековитог раствора). Што се тиче буђи од влаге, највише је приметна на страницама првог наставка и крајњим рамовима. Иначе сви први наставци имају шест празних изграђених рамова плус један са медом и поленом. А све друге наставке сам зазимио са девет рамова, е сад морам натенане да прикажем њихово стање:
- 17. фебруара није било легла, али су биле исполиране ћелије централних рамова, меда на 3 или 4 рама;
- 3. марта (после 14 дана) било је по 5-10цм затвореног и више отвореног легла на 2,3 или 4 рама (*што имплицира да је код мене легло кренуло око 20. фебруара)
- 17. марта (после још 14 дана) три друштва имају шест, а остала два су са четири, односно седам рамова легла са венцима полена и меда. У сваком је и по један рам полена и један или два рама меда. Е сад у чак три кошнице пчеле су почеле да извлаче заперке у празном простору. Она што има седам рамова легла је изградила саће малтене површине рв рама (слика у поруци изнад) где је матица залегла а пчеле складиштиле полен. У две кошнице је примећено и трутовко легло 5х10цм, код једне испод сатоноше, а код друге на доњој летвице рама.

Моје реакције су биле следеће - попуњен горњи наставак:
а) где није било заперака додао сам један тамнији празан рам (из првог наставка) између хране и легла,
б) тамо где је било заперака, извадио сам их (надам се да нисам оштетио/убио/изнео и матицу приликом вађења оног залеженог саћа, нисам обраћао пажњу у брзини), а између хране и легла ставио сатну основу.

Знам да сам можда погрешио, и да сам уместо основа требао да убацим изграђене рамове из првог наставка, али рек'о кад јављају без падавина наредне дане а дрен, врба, кукурек, јагорчевина увелико цветају (мртва коприва само што није, џенарике нема још) можда и није рано за сатне основе.
Иначе пчела има баш доста, пун горњи наставак и на две улице у доњем, али ме брине што ће сад и храна да се брже троши (мада имам резерву 10кг ливадског меда са очевог пчелињака, ако треба прихрана). 

Молим за мишљења искуснијих, ипак је ово моје прво пролеће са пчелама.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #7 poslato: Mart 19, 2019, 08:45:37 »
Миланче пријатељу,
Стање на пчелињаку ти је одлично и прави пример како треба да се пчелари. То што ти је легло кренуло тек око 20 фебруара а што га сада има толико много је прави пример како то пчеле раде у РВ кошницама.
Пчеле у твом приказаном примеру нису отхрањивале легло у хладном зимском периоду и у време када није било уноса поленовог праха јер их ниси подстицао погачама и ниси им додавао непотребну светлост током јануара и фебруара.
Управо зато сада су лако и без великог оптерећења отхраниле толико пуно легло. Кажем пуно зато што је 5-6 рамова легла примерено времену цветања или завршетку цветања џанарике.

Пошто немамо најаву ниских температура неће бити проблема што си неким заједницама уместо тамног саћа дао основу или светло саће.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #8 poslato: Mart 19, 2019, 09:09:12 »



               Милане ,
               Када у суботу будем отишао на мој пчелињак волео бих да затекнем исту или бар сличну ситуацију. Честитке за прво успешно зимовање.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #9 poslato: Mart 19, 2019, 17:21:29 »
Хвала на одговорима = велико олакшање за мене (мада не могу прежалити што им нисам оставио широко лето током зиме, како ми је Војо сугерисао више пута; у том случају би легло можда још касније кренуло, а још важније не би имао толико буђи у првом наставку).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #10 poslato: Mart 20, 2019, 00:11:18 »
Ово ти је прва година и прво зимовање и то је за почетак више него одлично. Догодине у новембру на пар кошница додај рам матичне решетке али без решетке па упоређуј на пролеће са осталим кошницама..

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #11 poslato: Mart 20, 2019, 00:53:32 »
Ово ти је прва година и прво зимовање и то је за почетак више него одлично. Догодине у новембру на пар кошница додај рам матичне решетке али без

Поздрав драгим пријатељима...
   Војо
Ово ти је прва година и прво зимовање и то је за почетак више него одлично. Догодине у новембру на пар кошница додај рам матичне решетке али без решетке па упоређуј на пролеће са осталим кошницама..

Поздрав драгим пријатељима...
Лепо зимовање, а још бољи почетак пролећног развоја. Војо у чему је поента са додавањем рама за матичну решетку и на којој позицији.
  Поздрав.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #12 poslato: Mart 20, 2019, 01:04:16 »
Ценим да је мислио да рам са отвором остане на плодишту (решетка се скида наравно), ради боље вентилације и то звучи сасвим логично у мом случају (пуна подњача и пуна хранилица/поклопна).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #13 poslato: Mart 20, 2019, 15:51:09 »
Мислио сам да се у новембру дода само рам матичне решетке и то између подигнутог плодишта и другог наставка испод. Најбоље би било када би кошнице биле зазимљене на три РВ наставка.
Овај рам би требало као што сам већ рекао да стији између два горња наставка тј између другог и трећег.

Он би смањио концентрације влаге у близини клубете, омогућио бољу вентилацију, бољи доток кисеоника и помогао би у расхлађивању кошнице.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Пролећни развој 2019 - е
« Odgovor #14 poslato: Mart 24, 2019, 15:59:46 »
Pitanje za kolege pcelare:
Da li svaka biljka koja cveta ima nektara?