Autor Tema: Malina (Rubus idaeus)  (Pročitano 33313 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #30 poslato: Maj 12, 2014, 21:35:13 »
Malina već uveliko cveta a pčelice vredno sakupljaju nektar i polen. Brine me što malinari nemaju obzira pa prskaju pčele kad im se prohte, od jutra do večeri. Privremeno sam se spasio jer sam odselio pčele na bagrem a tamo nema mnogo malinjaka, ali šta vredi kad vreme nikako da se stabilizuje. Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #31 poslato: Maj 24, 2014, 15:41:24 »
Uskoro ćemo imati priliku da pravimo ovakve fotografije...

Van mreže radoicic.maja

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Arandjelovac
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #32 poslato: April 30, 2016, 00:15:56 »
Dobro vece.Treba mi savet. Pcelarstvom sam.pocela da se bavim prosle godine, imam sest kosnica a svo potrebno znanje dobijam od strica.Medjutim i on je mozemo reci mlad pcelar jer se bavi pcelarstvom tek nekoliko godine.treba mi pomoc, posto od bagrema ove godine zbog vremenskih uslova sam vec digla ruke razmisljam koja bi pasa u narednom periodu bila idealna kako bih pcelama obezbedila hranu za zimu. Posto mi je prijatelj posadio maline zanimame koliko nakon prskanja pcele ne bi trebalo da posecuju cvetove,kakav je med od malina? I da li bi ta pasa bila.od velike koristi za razvoj drustva u koliko razrojim drustvo posle bagrema ?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #33 poslato: April 30, 2016, 02:01:43 »
Dobro vece.Treba mi savet. Pcelarstvom sam.pocela da se bavim prosle godine, imam sest kosnica a svo potrebno znanje dobijam od strica.Medjutim i on je mozemo reci mlad pcelar jer se bavi pcelarstvom tek nekoliko godine.treba mi pomoc, posto od bagrema ove godine zbog vremenskih uslova sam vec digla ruke razmisljam koja bi pasa u narednom periodu bila idealna kako bih pcelama obezbedila hranu za zimu. Posto mi je prijatelj posadio maline zanimame koliko nakon prskanja pcele ne bi trebalo da posecuju cvetove,kakav je med od malina? I da li bi ta pasa bila.od velike koristi za razvoj drustva u koliko razrojim drustvo posle bagrema ?

Добро вече или добра Ти ноћ Мајо!

zanima me koliko nakon prskanja pcele ne bi trebalo da posecuju cvetove
То колико знам зависи од дужине каренце пестицида којим се третирају малине.

kakav je med od malina
Кажу да је мед одличан а  никада га нисам пробао.  :)

I da li bi ta pasa bila od velike koristi za razvoj drustva ukoliko razrojim drustvo posle bagrema
Кажу да је то одлична паша за развој друштава али и за медобрање а ја је нисам никада користио.

Пуно поздрава за прелепи Аранђеловац...

Позрав свим драгим пријатељима...


Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #34 poslato: Decembar 28, 2016, 19:27:01 »
Postovanje,
Evo da osvezimo ovu temu. Naime zanima me da li je iko od kolega isao na pasu malina i kakva su iskustva. Imam u planu ove sezone da deo pcelinjaka odnesem na malinu....
s postovanjem
Dejan
Apatin

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #35 poslato: Decembar 29, 2016, 11:33:52 »
Dejane, moj pcelinjak je u malinjaku, ti verovatno hoces ovde kod nas Vojvodinu na pasu, i to su tkz. jesenje sorte koje cvetaju posle ovih standardnih sorti a to je kod nas u Junu.... To tada bi savestan malinar trebao da zavrsi sa svim zastitama i da su bezbedne...Po meni ako parcela nije bar 1 ha da tu i nema nekoh ozbiljnog unosa, ali ima za njih do suncokreta...Ja sam ove god poceo i u to vreme su gradile SO i nesto malo unosile.....Med nisam ni vrcao a mislim da ni u buduce necu, to im je za razvoj a i ako ga bude , neka se pomesa sa suncokretom....

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #36 poslato: Decembar 29, 2016, 19:44:49 »
Postovaje Zorane,
Prvo hvala sto ste se javili.
Plan mi je bio da ih nosim ovde kod nas u Vojvodini. I parcele su preko hektara. Mene zanima ako mozete nesto priblizno da mi kazete koliko bi se moglo sa hektara (ako su uslovi dobri) dobiti meda.
Ovde sam procitao da prinos po hektaru(ako sam dobro procitao) moze biti i do 250 kg. pa me interesuje sta Vi mislite o tome?
s postovanjem
Dejan
Apatin

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #37 poslato: Decembar 30, 2016, 08:50:45 »
Dejane, sto se tice pcelarstva, tek ucim i ne mogu da tvrdim nista, medjutim sto se tice malinarstva to mi nije nepoznanica, naprotiv... Medi  ona sigurno, ja sam  se letos uplasio kada sam prilikom pregleda nalazio pcele sa belim glavama, u vreme cvetanja maline..Unosa je bilo, ali da moze ta kolicina sa 1 ha, na ovim jesenjim sortama i nisam bas siguran... Vreme cvetanja ovih sorti je duzi u odnosu na letnje sorte i  kod mladih zasada se poklapa sa suncokretom...Drugo, maline su dugo tradicija u Srbiji a niko vec godinama nije uhvatio med od maline.. Ali ono sto je sigurno da malina, ovde kod nas u Vojvodini, moze da pokrije period od bagrema do suncokreta za njihov razvoj... Meni ostaje da probam u cvetanju sa EV nastavcima uhvatiti taj med, zbog njihovog brzeg punjenja i sazrevanja meda u njima... Tako da mislim, malina ne moze ni blizu te kolicine po ha..   

Inace, prelepo je u Junu proci malinjakom i videti pun malinjak pcela i zanimljivo, ne diraju te....

Van mreže Dragan Lojković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanjica, Brezova 850 nmv, Čepovo 1000 nmv
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #38 poslato: Decembar 30, 2016, 12:24:56 »
..Drugo, maline su dugo tradicija u Srbiji a niko vec godinama nije uhvatio med od maline..

Ja sam imao med od maline.Med boje kao livadski, prijatnog ukusa i jako brzo kristališe, kao i svi voćni.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #39 poslato: Decembar 30, 2016, 12:53:30 »
Da Dragane ali verovatno na Vilametu, koji cveta odjednom u tri nedelje maja meseca i poklapa se sa bagremom.. Ove nase sorte cvetaju drugacije,   posle bagrema imamo u isto vreme i plod i cvet , tokom dva meseca.... I sudare se sa suncokretom, jedino mozda u malim medistima od Eko Voje a pre suncokreta... Koliko je izdasan vilamet ili miker u nektaru ?

Van mreže Dragan Lojković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanjica, Brezova 850 nmv, Čepovo 1000 nmv
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #40 poslato: Decembar 30, 2016, 23:06:15 »
Teško je reći.Ove godine gotovo ništa.Po neki autorima pčelarske literature mogu dati oko 15kg po društvu.Bilo je godina kad je bilo takvog prinosa.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #41 poslato: Decembar 31, 2016, 08:46:44 »
Tako sam i mislio, 10 - ak drustava po ha. je dovoljno, samo da nauce da nema prskanja u cvetu...

Van mreže Dragan Lojković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanjica, Brezova 850 nmv, Čepovo 1000 nmv
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #42 poslato: Decembar 31, 2016, 11:47:03 »
Inače cvetanje wilameta i mikera traje oko mesec dana.I to u periodu cvetanja bagrema, što će reći u obično najpovoljnijim klimatskim uslovima u toku godine.I svi podaci su za te stare sorte, polka i polana su nepoznate što se medenja tiče.Mada,  kako sam primetio pčele ih rado posećuju.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #43 poslato: Decembar 31, 2016, 12:28:26 »
Ma prelepo proci malinjakom kada cveta, pun pcela.... U principu neka bude za njih do suncokreta....

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Malina (Rubus idaeus)
« Odgovor #44 poslato: Januar 02, 2017, 13:40:10 »
Pozdrav Svima,
Hvala Zokiju i Draganu na odgovorima, Ne preostaje nista drugo nego da isprobamo pa da vidimo rezultate. Ovde cu naravno da ih iznesem....
Ako neko jos ima nekih iskustava neka pise...svaka informacija je dobrodosla....
pozdrav
Dejan
Apatin