Autor Tema: Pčelarenje Eko Voja košnicama  (Pročitano 653441 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #225 poslato: Oktobar 02, 2013, 23:58:01 »
Dragane,
 Mislim da je bolje da su ukršteni.  Ukrštanje stvara mnoštvo pogodnosti i prednosti.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #226 poslato: Oktobar 11, 2013, 08:46:05 »
KUPUJE DVE ZAZIMLJENE EV KOŠNICE. AKO JE NEKO U MOGUĆNOSTI NEKA SE JAVI NA 063 81 56 996. POZDRAV Predrag.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #227 poslato: April 03, 2014, 22:42:03 »
Koliko bi  trebalo da ima ramova legla u ovo vreme u EV, ako uzmemo vremenske prilike u obzir? Pregledao sam danas  i prosek mi je 7 EV ramova legla...Sve su sada na četiri nastavka, najgornji med (ponegde 3 rama legla), ispod leglo, donja dva prazna ( kod jačih društava ima legla i u drugom nastavku gledano od podnjače).Polena imaju dovoljno, već prihranjujem sa 300 ml 1:1 sirupom nedelju dana svako drugo veče. Tri društva su mi nešto jača i ona već lageruju nektar, dok su mi 6 nešto slabija.Jedno sam morao da spojim pošto je ostalo bez matice, a kanda imam i jednu trutušu pa ću i to spajati . Čitam malopre Nikola ima 13 ramova al RV pa sam se uspaničio...Šta uraditi sa trutovskim leglom?(ceo ram)

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #228 poslato: April 04, 2014, 12:17:30 »
Imam samo jednu EV, juče sam je gledao, 18 ramova legla, dobila je jednu ili dve pogače nisam siguran (evidencija loša), matica iz 2012.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #229 poslato: April 04, 2014, 22:12:43 »
Koliko bi  trebalo da ima ramova legla u ovo vreme u EV, ako uzmemo vremenske prilike u obzir? Pregledao sam danas  i prosek mi je 7 EV ramova legla...Sve su sada na četiri nastavka, najgornji med (ponegde 3 rama legla), ispod leglo, donja dva prazna ( kod jačih društava ima legla i u drugom nastavku gledano od podnjače).Polena imaju dovoljno, već prihranjujem sa 300 ml 1:1 sirupom nedelju dana svako drugo veče. Tri društva su mi nešto jača i ona već lageruju nektar, dok su mi 6 nešto slabija.Jedno sam morao da spojim pošto je ostalo bez matice, a kanda imam i jednu trutušu pa ću i to spajati . Čitam malopre Nikola ima 13 ramova al RV pa sam se uspaničio...Šta uraditi sa trutovskim leglom?(ceo ram)

Borise prijatelju, u ovom periodu u tvom kraju u EV košnicama verujem da bi trebalo oko12-14ramova legla u jačim zajednicama. To sve zavisi od mnoštva faktora.Ovo kod Dragana je izuzetno  dobro..

Ostavi trutovsko leglo. Ne mora značiti da je to leglo od loše matice. Moguće je da je to ram sa trutovskim ćelijama postavljen na pogrešno mesto tokom zazimljavanja a sada ih matice rado zaležu.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #230 poslato: April 05, 2014, 00:17:41 »
Hvala Vojo na odgovoru...Ovo na slici je jedan od tri takva rama iz iste košnice  koja mi je ostala bez matice, valjda sam je prignječio , nisam siguran, posle kraja suncokreta prošle godine i izgledalo mi je da će biti sve u redu....

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #231 poslato: April 14, 2014, 22:44:28 »
Данас сам уради први пролећни преглед на мојим ЕВ кошницама и ситуација је следећа:

 ЕВ1 6 р. легла
 ЕВ2 14 р. легла
 ЕВ3 11 р. легла

Чини ми се да није сасвим задовољавајућа ситуација са бројем рамова легла, у свим кошницама, за ово доба године.

Шта на то каже господин Војо Брстина?

Поздрав.




Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #232 poslato: April 14, 2014, 23:02:51 »
Данас сам уради први пролећни преглед на мојим ЕВ кошницама и ситуација је следећа:

 ЕВ1 6 р. легла
 ЕВ2 14 р. легла
 ЕВ3 11 р. легла

Чини ми се да није сасвим задовољавајућа ситуација са бројем рамова легла, у свим кошницама, за ово доба године.

Шта на то каже господин Војо Брстина?

Поздрав.





Драги мој имењаче, од здравственог стања пчела у августу и септембру, њихове снаге и квалитета хране углавном зависи садашње стање заједница.
Заједнице које су ноирмалне снаге за нашу расу пчела ушле у зиму и које током октобра нису имале легла и које нису током зиме прерађивала погаче сада би требало да у ЕВ кошницама имају легло на три наставкаса око 15-18 рамова легла или 30-40.000 радиличких ћелија.

Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #233 poslato: April 15, 2014, 17:07:41 »
Hvala na odgovoru, dragi moj imenjače.

Nisam im davao pogaču.

Inače, situacija sa nastavcima, gledano odozgo na dole, bila  je ovakva:

EV1 1: Poklopljen med u svim ramovima
       2: 6 r. legla + 4 r. poklopljenog meda
       3: Radiliički ramovi iz kojih jje izašlo leglo u jesen, svi buđavi. Izbačeni iz konfiguracije sa nastavkom.
       4: Nastavak RV

EV2 1: Poklopljen med u 8 r. Krajnji ramovi, medišni, bili su bez meda, sa izgrađenim saćem, prednji i zadnji, buđavi. Uklonjeni.
       2: 6 r. legla + ramovi sa medom i polenom
       3: 8 r. legla + ramovi sa medom i polenom
       4: Prazno medno saće, stavljeno na podnjaču
       5: Nastavak RV, stavljen ispod nastavka sa leglom, a bio je na podnjači.

EV3 1: 9 r. sa poklopljenim medom
       2: 6 r. legla + ram građevnjak, isečeno pola r. zatvorenog trutovskog legla + 3 r. poklopljenog meda
       3: 5. r. legla + polen i med, sa obe strane legla
       4: Ramovi mednog i trutovskog saća, stavljeni na podnjaču
       5:  Nastavak RV, bio je na podnjači, sada je stavljen ispod legla.

Nameravam da pređem na RVEV sistem, dva nastavka RV da mi budu plodište, a EV nastavci da mi budu medište.

Pozdrav.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #234 poslato: April 15, 2014, 18:11:41 »
Данас сам уради први пролећни преглед на мојим ЕВ кошницама и ситуација је следећа:

 ЕВ1 6 р. легла
 ЕВ2 14 р. легла
 ЕВ3 11 р. легла

Чини ми се да није сасвим задовољавајућа ситуација са бројем рамова легла, у свим кошницама, за ово доба године.

Шта на то каже господин Војо Брстина?

Поздрав.





Драги мој имењаче, од здравственог стања пчела у августу и септембру, њихове снаге и квалитета хране углавном зависи садашње стање заједница.
Заједнице које су ноирмалне снаге за нашу расу пчела ушле у зиму и које током октобра нису имале легла и које нису током зиме прерађивала погаче сада би требало да у ЕВ кошницама имају легло на три наставкаса око 15-18 рамова легла или 30-40.000 радиличких ћелија.

Поздрав свима...


Onda i kod mene kasne, a bile su bez pogače...Imam dve koje su negde 12-13 , dva nastavka sada, ostale su slabije. Vojo koji su predlozi za popravljanje stanja?
Pozdrav iz Sombora

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #235 poslato: April 16, 2014, 00:22:20 »
Bravo imenjače, dobro zapažanje i dobra odluka.
 Verujem da ti je pčelinjak negde dobro zaštićen od vetra i da nije najbolje rešena ventilacija tokom zime. 

Kolega Borise,
Prvo i osnovno je prolećno utopljavanje.
Moramo stalno imati na umu da je košnica otvoreni drveni inkubator u kome se legu pčele.
Svakako da zajednice sa žičanim podnjačama kakve ti imaš loše utiču na razvoj zajednica. U proleće bi trebalo da su pune podnjače. Iznad hranilica obavezno dosta  papira, po potrebi lepljenje košnica dok se zajednice ne razviju u jake i sužavanje leta prema snazi zajednica. Sve ovo je samo radi održavanja povoljne temperature i mikroklime u košnicama. Trebalo je košnice voziti negde pored reka i ili podsticajno prihranjivati, sve po potrebi.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #236 poslato: April 19, 2014, 15:36:30 »
Fijoke na podnjačama su mi uvučene i zadihtovane od onog prvog zatopljavanja pre otprilike mesec dana, a sad je skoro dve nedelje kako je krenuto sa podsticajnim prihranjivanjem, (svaki drugi-treći dan 3 dl 1:1+ nozevoj) Leta nisam smanjivao.Pošto sam juče pregledom ustanovio da su im zalihe gotovo skroz potrošene, sinoć su preseljene na repicu, kao najefikasnija mera za poboljšanje stanja... Pitanje br. 2 Iskrsla mi neka količina ohoblane daske u debljini 18 mm, sa izgledima da se i dalje nabavlja jeftino (restlovi), Koliko bi ta 2mm uticala na zimovanje ako i dalje nameravam da mi zimuju na otvorenim podnjačama?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #237 poslato: April 19, 2014, 20:04:34 »
Ne bi bilo dobro da praviš nastavke od te daske. Da imaš sve nastavke debljine 18 mm na pčelinjaku, ne bi bilo problema. Iskoristi tu dasku za poklopne daske ili nešto slično (npr. ram rešetke, ako koristiš rešetke sa ramom).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže milutin peric

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Trsic Srbija Sepak R Srpska
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #238 poslato: April 19, 2014, 22:22:33 »
Borise od te daske mozes krovove da radis.Nastavke ne mozes raditi jer ce ti se pojaviti razlika od 4mm u odnosu na standard.
Velika je nesreca kad covek ne zna sta hoce, a prava katastrofa kad ne zna sta moze.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #239 poslato: April 19, 2014, 23:53:36 »
Znači nije problem sa stanovišta zimovanja, nego samo da se pazi da se ne mešaju nastavci različitih debljina, što ćemo lako rešiti bojom....U toku je eksperiment sa zaštitom krova epoksidnim smolama pa javljam rezultate.....