Autor Tema: Pčelarenje Eko Voja košnicama  (Pročitano 653298 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #45 poslato: Februar 22, 2011, 20:33:32 »
Bravo Savo, to je to.
Pozdrav!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #46 poslato: Februar 22, 2011, 20:43:44 »
Kolega Savo, da li Goran sam pravi ove drvene boksese na slikama? Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #47 poslato: Februar 22, 2011, 20:52:11 »
Ne pravi, predpostavljam, on ništa. Kupovinom velikih serija postiže smanjenje cena kod ponudjača. Evo još nekoliko slika sa njegovog pčelinjaka vezanih za ramove u kojima su med i saće.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #48 poslato: Mart 02, 2011, 19:32:53 »
Kolege Sveto i Esade
Evo u ovoj temi možete doći do nekih ideja za razrešenje oko meda u saću.
http://www.beebehavior.com/romanov_comb_sections.php

Kolega Savo,
Opet sam malo gledao i moram te pitati za onu satnu osnovu (saće). Onako tanku i bijelu samo sam vidio u vidu prirodnog saća. Kod mene ima proizvođač satnih osnova, a imamo i izbor skoro sa svih strana, ali onakvih kao na slici Romanova, nisam nigdje vidio. Nije promlem to riješiti, ali me zanima otkud ono na slici. Recimo, u boksese ne stavljati ništa, nego samo naliti liniju pravog voska umjesto starter trake, a negdje na internetu gledao sam kako neki stranac uz pomoć letvica, koje umače više puta u vosak, dobija starter trake na tako jednostavan način (slično izradi voštanih početaka matičnjaka).
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #49 poslato: Mart 02, 2011, 20:36:44 »
Kolega Esade
Ja do sada nisam proizvodio med u saću koristeći razne tipove boksesa.
Ukoliko ove godine budem rešio da se oprobam i na ovu vrstu proizvodnje, neću dodavati ni malo
satne osnovu ni u vidu trake, već ću otopljeni vosak od mednih poklopčića prilikom vrcanja meda
iskoristiti nanošenjem četkicom u vidu uske trake po sredini prikazanih ramova i dozvoliti da pčele
urade same sve unutar definisane kocke.
Ukoliko budem zakasnio kod probe u bagremovoj paši, onda ću probe radi postavljanja ramova sa boksesima za med u saću stavljati u nastavku naizmenično sa ramom sa postavljenom satnom osnovom. Ram izgradjen na postavljenoj satnovi i napunjen medom koristiću za vrcanje, dok ću ramove na kojima nisam postavio satne osnove u boksese izdvojiti i pakovati kao med u saću.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #50 poslato: Mart 03, 2011, 23:12:53 »
Ekološko saće može da se dobije ako pčelar ima ručnu presu za satne osnove i ako koristi medne poklopce i zaperke.

Time se dobija više meda jer pčele ne gube vreme na izgradnju satnih osnova.

Ja nisam koristio četrkicu za nanošenje namaza od voska na satonošu EV, nego običnu kašiku, kojom nalivam satne osnove. Malo nakosim ram i sipam rastopljeni vosak da klizi niz zub satonoše.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #51 poslato: Mart 04, 2011, 01:38:01 »
Naravno,
Sve su to varijante, ali nikad sebi neću oprostiti sljedeći propust. Naime, moj prijatelj imao je ručnu Ričeovu presu i pod svaku cijenu htio ju je prodati. Odgovarao sam ga od toga, govoreći da mu nije zapelo za komad hljeba, na kraju mu pomogao da je proda, a kakav sam mamlaz, nije mi naumpalo da mu ja dam 100-200 KM (ne sjećam se tačno) pa bih danas drugu "pjesmu" pjevao. Eto kako čovjek ne misli glavom! Kad li ću prestati sa učenjem na vlastitim greškama?!
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #52 poslato: Mart 04, 2011, 01:51:43 »
Kad li ću prestati sa učenjem na vlastitim greškama?!

Esade, čovek se uči dok je živ.
I dobro je da je tako. Ako nekad dođe u poziciju da ne želi da uči tek tada neće valjati.

Istina je da je malo jeftinije na tuđim greškama, al šta ćeš i to je Božija volja.

Pozdrav svima......

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #53 poslato: Mart 04, 2011, 16:25:55 »
Kad li ću prestati sa učenjem na vlastitim greškama?!

Esade, čovek se uči dok je živ.
I dobro je da je tako. Ako nekad dođe u poziciju da ne želi da uči tek tada neće valjati.

Istina je da je malo jeftinije na tuđim greškama, al šta ćeš i to je Božija volja.

Pozdrav svima......



Dobro, druže moj,
Ovo samo mogu potpisati.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #54 poslato: April 16, 2011, 08:42:15 »
  Dali je dobro zajednicama koje su na pr. na 4 nastavaka, nastavak koji do sada je bio na prvo mjesto (na podnjacu) da se stavi kao cetvrti.


  Pozdrav svima :)
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #55 poslato: April 16, 2011, 15:28:34 »
  Dali je dobro zajednicama koje su na pr. na 4 nastavaka, nastavak koji do sada je bio na prvo mjesto (na podnjacu) da se stavi kao cetvrti.

Зависи од тога колико је заједница развијена и какво је саће у том наставку на подњачи.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #56 poslato: April 16, 2011, 19:38:51 »
Зависи од тога колико је заједница развијена и какво је саће у том наставку на подњачи.

    Заједница има легло у 3 наставака, а покрива скоро 4 наставци са пчелама. Саќе у том наставку (првом) је плодишно. Можда ако се и овако остави, матица сама да се спушти и у том наставком да прошири легло...
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #57 poslato: April 16, 2011, 23:57:46 »
Немам искуства са ЕВ кошницама, али ми се чини да је 30 рамова легла довљно.

Војо би нам могао о томе нешто више рећи, а и када да ствимо матичну решетку.

Колико је рамова легла довољно да би ЕВ скупила доста меда?

Поздрав

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #58 poslato: April 17, 2011, 01:20:47 »
Kolega Vojko,
U EV košnicama pčele lako prošire leglo na 3-4 nastavka na oko 20-25 ramova. Naravno ne treba im to dozvoliti.
Kako leglo zahvati oko 20 EV ramova ili oko 40-45.000 radiličkog legla već se može postaviti matična rašetka i ograničiti matica.

To je najbolje uraditi ako se vremenski poklapa na desetak dana pre špčetka cvetanja bagrema.

Čak i mnogo slabije zajednice od pomenutih u EV košnicama sakupe mnogo, mnogo meda.
Ali pod uslovom da su matice na desestak dana pre početka paše ograničene na prvi plodišni nastavak.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #59 poslato: April 17, 2011, 21:31:39 »
Evo obećanog izveštaja EV, ramovi su vađeni sa leva na desno u EV3: 1. med i polen, 2-9 leglo, 10 med i polen. U nastavku ispod, ramovi su vađeni od kraja prema letu: 1-3 prazni medišni ramovi, 4-6 leglo, 7-10 prazni radilički ramovi. U mastavku ispod je 1 prazan ram - bez saća, ostalo je prazno saće, a u nastavku na podnjači prazni ramovi.

U drugoj košnici EV1, s leva na desno: 1 prazno medišno saće, 2 prazno trutovsko saće, 3 med, polen, leglo,  4-6 leglo, 7 radilički ram sa medom do pčela, druga strana pryzna, med nepoklopljen, 8-10 prazni radilički ramovi, U nastavku ispod, radilički ramovi puni poklopljenog meda, a u nastavku ispod njega, prazni radilički ramovi koji su prebačeni do legla, a deo meda prebačen u prvu košnicu, koja ima daleko više pčela, a vrlo malo meda.

Velika je razlika u leglu. 2. aprila obe košnice su imale po 3 rama zatvorenog legla.

Nemam objašnjenje za ovu pojavu.