Autor Tema: Pčelarenje Eko Voja košnicama  (Pročitano 653561 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #105 poslato: Septembar 11, 2011, 17:45:07 »
Kolega Savo, koliko ramova pčela sad zahvata-pokriva ta zajednica.

Verujem da bi bila još bolja da niste iz nje vadili ramove sa leglom.
Ipak se nadam da će dosta snažna ući u zimu i sa dovoljnim količinama hrane.

Pozdrav svima....

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #106 poslato: Septembar 11, 2011, 18:24:27 »
Kolega Savo, koliko ramova pčela sad zahvata-pokriva ta zajednica.

Verujem da bi bila još bolja da niste iz nje vadili ramove sa leglom.
Ipak se nadam da će dosta snažna ući u zimu i sa dovoljnim količinama hrane.

Pozdrav svima....


Kolega Brstina
Upravo sam otisao do pcelinjaka i samo tu kosnicu otvorio.
Na podnjaci je jedan EV plodisni nastavak. Preko njega maticna resetka.
Iznad MR su dva EV medisna nastavka a preko njih jedan RV nastavak sa oko 15-ak kg zatvoreneog
 i malo  otvorenog meda. Preko tog RV nastavka ima jos jedan RV nastavak od
stirodura u kome ima par ramova sa malo meda i taj nastavak ce prilikom skidanja MR biti
dodeljen nekoj drugoj zajednici za podmetanje ispod plodista.
Sto se tice zahvatanja pcelom, prvi EV nastavak iznad MR pokrivenost pcelom svih ramova.
Drugi EV nastavak u kome ima otvorenog i malo zatvorenog meda pcela ima u 7 do 8 ulica, a
tolika je i posecenost RV nastavka sa vecom zalihom meda. U vrsnom RV nastavku pcela ima
samo na par ramova.
Sem oduzimanja meda, ovom drustvu do sada nista nije dodavano od hrane sa moje strane a
verujem da ce ona dobiti i najmanju kolicinu oplenjenog sirupa Nozevojom kada budem to radio.
Detaljniji pregled cu vrsiti prilikom uklanjanja MR, ali ipak verujem da ce i sa ovim drustvom biti
sve u redu.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #107 poslato: Septembar 11, 2011, 20:15:35 »
Kolega Savo,izgleda da imamo iste pašne prilike,i da bi za naše stacionare EV bila prava,pre bagrema ograničena na jedan nastavak i ništa više.Meni nekako ne leže ove kombinacije REV i sl.

pozdrav svima

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #108 poslato: Septembar 11, 2011, 20:42:16 »
Kolega Zorane
Mnogo je tesko imati  vise tipova kosnica a pogotovo kada medju njima mozes kombinovati kako
ti je volja / mislim na EV i RV / jer su jednakih spoljnih dimenzija pa se mogu medjusobna slagati
jedna na drugu sve dok ima za to potrebe.
Ja sam ovogodisnjim eksperimetom hteo sebi da pojasnim zbog cega bi morao tragati za povecanjem plodisnog prostora kod EV kosnica ako i jedan plodisni nastavak moze da bude u
funciji  proizvodnje novih pcela, a da ostali nastavci iznad maticne resetke budu namenjeni
za skladiranje meda.
Ponovo naglasavam da ovo isprobavam na svojim pasnim prilikama jer nemam suncokretovu
pasu i nisam u nameri da se bavim selidbom na tako velike razdaljine.
Bitno je da stvorim preduslove za bolje iskoriscenje bagremove pase, malo lipe, malo livade
za vrcanje a da pcele obezbede sebi dovoljnu kolicinu hrane za zimnicu bez naknadnog dohranjivanja.
Za RV kosnice / iako to nije tema / tu takodje iskljucivo svo vreme  od postavljanja MR pred
bagremovu pasu cu koristiti samo jedan RV nastavak kao plodisni.
Pozdrav iz Aleksinca.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #109 poslato: Septembar 11, 2011, 22:23:41 »
Kolega Pavel
U pocetku posta kazete

Izgleda da sam ja onda malo pozurio sa skidanjem MR.

A dali je moguce da ste mozda tom ili tim EV drustvima prerano dodali maticne resetke.
Pa me zivo interesuje dali su ovo kasni rojevi ili je mozda sa njih previse skinuto donetog meda.
U ovo vreme imati samo dva EV nastavka od kojih je jedan plodisni a drugi medisni, za pasne
uslove koje vi imate, mislim da nije dovoljno.
Verujem da cete mi otkloniti dilemu koja me okupira.
Pozdrav iz Aleksinca

Kolega Savo,izgleda da je zabuna malo nastala sto ja vodim diskusiju u temi EV,a u stvari ja imam RV.i o njima sam pisao sto se moze zakljuciti iz predhodnog posta gde sam se i izvinuo zbog toga.

Sto se tice drustava, ona jesu vecinom  rojevi   od druge polovine Juna od kojih nisam oduzimao meda,ali su i oni bili u ralicitoj jacini na startu,kao i u razvoju pa verujem da su to i logicni rezultati,ali u svakom slucaju sva drustva su u relativno dobrom stanju i ja sam zadovoljan sa njima,jedino sto neke nisu sakupile mozda bas velike rezerve hrane,ali mislim da nema ni jedno drustvo ispod 8-10kg hrane,ali ja hocu da budem siguran i jos nesto taj med cini mi se da ce biti iznad plodista veci prostor ako to ne popune do donje letvice,pa sam iz tih razloga uradio kako sam vec predhodno napisao.

 MR. mislim da sam stavio pocetkom Augusta na ove rojeve a na drustva sam stavio ranije tj.kako su se razvijala do zadovoljavajuce jacine.
U ovoj sezoni sam morao dodavati i dosta ramova sa SO radi izvlacenja.
Verovatno sve ovo ima uticaja na stanje,ali sada to mozda nije vise aktuelno,vec se mora nadoknaditi zakasnelo.
                                                   
 Ps. mozda nebi bilo lose da se ova diskusija prebaci u temu o pcelarenju sa RV.,ali to vec nije moja stvar,vec urednika a moje je da se izvinim sto sam spontano upao u ovu temu.

Puno pozdrava.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #110 poslato: Septembar 11, 2011, 23:19:56 »
Данас сам прегледао једу ЕВ. Имај још једну, а терећа ми је остала без матице, па сам храну и наставке придоадао у неке РВ.

У прва 2 наставка која су на подњачи, 12 рамова легла, углавном затворено. У горњем наставку и медне капе, мале.

У друга 2 наставка, која су изнад, а испод крова, 20 рамова пуна поклопљеног меда.

Решетку нисам користио, то ми је друштво формирано после багрема.

Презадовољан сам, као по неком уџбенику пчелараства.

Нисам могао да верујем.   

Поздрав свима.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #111 poslato: Septembar 12, 2011, 08:00:14 »
Kolega Pavel to je sasvim druga prica.
Jedno RV plodiste, MR i jedno RV mediste za ovogodisnji junski roj po meni dobra stvar.
I zaliha meda nije tako losa. Mozda je jos malo popravite ali ja bih medista zadrzao iznad
plodista.
Puno pozdrava iz Aleksinca

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #112 poslato: Septembar 12, 2011, 13:10:25 »
Kolega Savo,cini mi se da jos nije mi sasvim jasno,razlog zadrzavanja MR.do 20 Septembra tj.sta se time postize, kao sto ste napisali,i na ostalim tipovima kosnica osim  kao i na EV., sto je i bio prvobitan razlog sto sam spontano i usao u temu.

Puno pozdrava.

Van mreže elvismujovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #113 poslato: Septembar 12, 2011, 13:27:42 »
Savo, hvala na odgovoru. Dokazali ste da je jedan nastavak EV dovoljan za plodište. Nisam smeo ove godine da to probam, ali za sledeću sezonu sam siguran. Pozdrav

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #114 poslato: Septembar 12, 2011, 15:46:41 »
Kolega Savo,cini mi se da jos nije mi sasvim jasno,razlog zadrzavanja MR.do 20 Septembra tj.sta se time postize, kao sto ste napisali,i na ostalim tipovima kosnica osim  kao i na EV., sto je i bio prvobitan razlog sto sam spontano i usao u temu.

Puno pozdrava.
Pa hajde da iznesem svoj stav kako ja na ovo gledam.
Kolicinu legla u jednom plodisnom EV ili RV nastavku koju pcelinje drustvo odgaji tokom avgusta i
prve polovine septembra dovoljna je kolicina zimskim pcela da bi drustvo uz dovoljno hrane
moglo da uspesno prezimi i stvori uslove za brz proleceni razvoj.
Iz tog razloga nije pozeljno u ovim tipovima kosnica ranije ukloniti maticnu resetku jer ce matica
imati mogucnost da najveci deo slobodnog prostora u prvom nastavku iznad maticne resetke
zalegne i drustvo ce imati obavezu da uzgaja leglo i nepotrebno trosi sopstvenu energiju i deo
zimske hrane za proizvodnju kratkovecnije generacije novih pcela.
Treba smanjiti na minimun u ovo vreme uzgoj novog legla od larvi do izlaska mladih pcela i
dozvoliti da drustvo postepeno samo stvara uslove za prezimljavanje.
Jednom prilikom pocetkom septembra kod drustava o kojim govorimo podignite nastavak iznad maticne resetke i pogledajte par sredisnjih ramova pa cete videti i sami da pcele taj prostor
odrzavaju praznim cekajuci priliku da im se ukaze prilika i da matica to preko noci poseje novim leglom.

Probajte, pratite pa sami odlucite kako mislite da vama najbolje odgovara.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #115 poslato: Septembar 12, 2011, 17:34:10 »
Kolega Savo,puno hvala za objasnjenje oko ovog pitanja.
Ja volim da znam sustinu stvari da bi lakse donosio odredjene odluke,da nebi radio napamet u smislu "to tako treba"
Zato mi trebaju odredjene prakticne informacije,posto je cinjenjica da sam ja malo kasno krenuo sa pcelarenjem,a i godine malo cine svoje,tako da neki put mozda i vise pitam da bi sebi "utvrdio gradivo" a posle da,kako neko rece, "da je pcelarenje kao igranje saha",radim prema datoj situaciji u odredjenom trenutku.

Ono sto govorite da iznad maticne resetke ima prazan prostor,ja sam se toga i uplasio sto ga nisu popunile sa medom i da upravo to ne bude "smrtni prostor" u zimskom periodu.
Znaci, mozda bi kasnije popunile kada ih prodje nagon za intenzivan razvoj.
Ako dobro pamtim,to sam primetio upravo tamo gde je bilo leglo do satonose ispod MR.
Ako sam dobro shvatio,optimalno vreme je krajem septembra,samo mi nije jasno dali je to instiktivno zbog priblizavanja hladnijeg vremena.ili mozda u isto vreme i pasne prilike se priblizavaju kraju,pa pcelama na neki nacin signalizira da matica prestaje sa zaleganjem.

Ipak mislim da je to malo relativno,sto se tice bas 20 Septembra.

Zato i razmisljam koji bi to znaci vazili za podrucie u kojem se pcele nalaze, pa da bi se sa dosta sigurnosti odredilo vreme kada treba skidati MR.da bi taj prostor ako treba, pcele nadopunili sa gustim sirupom.

Puno hvala i pozdrava.
 

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #116 poslato: Septembar 12, 2011, 18:16:51 »
Ako dobro pamtim,to sam primetio upravo tamo gde je bilo leglo do satonose ispod MR.
Ako sam dobro shvatio,optimalno vreme je krajem septembra,samo mi nije jasno dali je to instiktivno zbog priblizavanja hladnijeg vremena.ili mozda u isto vreme i pasne prilike se priblizavaju kraju,pa pcelama na neki nacin signalizira da matica prestaje sa zaleganjem.


Upravo tako kolega Pavel
A kada dodate u jednom obroku gust sirup oplemenjen sa 2% nozevoja, pcele ce deo tih
slobodnih celija popuniti preradjenim sirupom uz dodatak cvetnog praha koga ce sakupljati
i sebi pripremiti najsigurniju hranu za prve zimske mesece.
Sirup dodajte kada je skoro izaslo i najveci deo legla. Pcele ce ostali raspored hrane same
prilagoditi, tako da pcelar moze ba bezbizno ceka dolazak proleca i pojavu cvetova prvih
polenarica.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #117 poslato: Septembar 12, 2011, 18:27:57 »
E,Ovo je vec odredjeniji termin ili orijentir za vreme dodavanja sirupa.Inace kod mene ima jos puno zatvorenog legla a u manjoj kolicini otvorenog,pa ce proci jos nekoliko dana dok se isprazne celije u kojima ima zatvorenog legla.

Puno hvala i pozdrava.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #118 poslato: Septembar 13, 2011, 03:42:37 »
Данас сам прегледао једу ЕВ. Имај још једну, а терећа ми је остала без матице, па сам храну и наставке придоадао у неке РВ.

У прва 2 наставка која су на подњачи, 12 рамова легла, углавном затворено. У горњем наставку и медне капе, мале.

У друга 2 наставка, која су изнад, а испод крова, 20 рамова пуна поклопљеног меда.

Решетку нисам користио, то ми је друштво формирано после багрема.

Презадовољан сам, као по неком уџбенику пчелараства.

Нисам могао да верујем.   

Поздрав свима.
Kolega Vojko,
Jel ni kum ne može da veruje ?
A šta bi tek bilo da si zajednicu tokom leta ograničio matičnom rešetkom na jedan plodišni nastavak.

Pozdrav iz Novog Miloševa....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Naste Kitani

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #119 poslato: Septembar 13, 2011, 15:47:31 »
Kolega Savo, koliko ramova pčela sad zahvata-pokriva ta zajednica.

Verujem da bi bila još bolja da niste iz nje vadili ramove sa leglom.
Ipak se nadam da će dosta snažna ući u zimu i sa dovoljnim količinama hrane.

Pozdrav svima....


Kolega Brstina
Upravo sam otisao do pcelinjaka i samo tu kosnicu otvorio.
Na podnjaci je jedan EV plodisni nastavak. Preko njega maticna resetka.
Iznad MR su dva EV medisna nastavka a preko njih jedan RV nastavak sa oko 15-ak kg zatvoreneog
 i malo  otvorenog meda. Preko tog RV nastavka ima jos jedan RV nastavak od
stirodura u kome ima par ramova sa malo meda i taj nastavak ce prilikom skidanja MR biti
dodeljen nekoj drugoj zajednici za podmetanje ispod plodista.
Sto se tice zahvatanja pcelom, prvi EV nastavak iznad MR pokrivenost pcelom svih ramova.
Drugi EV nastavak u kome ima otvorenog i malo zatvorenog meda pcela ima u 7 do 8 ulica, a
tolika je i posecenost RV nastavka sa vecom zalihom meda. U vrsnom RV nastavku pcela ima
samo na par ramova.
Sem oduzimanja meda, ovom drustvu do sada nista nije dodavano od hrane sa moje strane a
verujem da ce ona dobiti i najmanju kolicinu oplenjenog sirupa Nozevojom kada budem to radio.
Detaljniji pregled cu vrsiti prilikom uklanjanja MR, ali ipak verujem da ce i sa ovim drustvom biti
sve u redu.
Pozdrav iz Aleksinca
Kolega Savo, koliko med si izvrcao iz ove kosnice?
koje je tvoje mislenje za tiha livadska pasa, EV ili RV je bolja?
Pozdrav