Autor Tema: HELJDA - ELJDA  (Pročitano 25520 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #30 poslato: Jun 20, 2017, 11:21:57 »
Citat
Бојане вероватно је и код мене процветала раније али ја то нисам приметио. Сејана је, како већ рекох, помешана са фацелијом. Фацелија и горушица ( коров од прошле године ) су прве освојиле парцелу па се хељда није ни видела. Већ сам био помислио да од ње неће бити ништа кад оно хељда пробила и надвисила и једну и другу и сада се њива бели од њених цветова. Мени је ове године првасходни циљ био да видим како ће се понашати овде у Шумадији. Већина овдашњих сељака није ни чула за хељду а камо ли да ју је сејала. Друго што ме интересује је оптимално време сетве код мене. То је отприлике око првог маја можда до десетак дана раније. У то време врућине још нису велике а и има доста влаге што ми се чини њој погодује. Не знам ни сам видећемо. Важно је да успева на мојим парцелама. Поздрав.

Ja sam imao namjeru da sijem oko prvog maja ali sam odustao zbog onog zahlađenja. Mraz kažu vema škodi heljdi pa treba biti oprezan sa sjetvom. Sa druge strane ako se kasni problem je suša i korovi.
Dobro je prije sjetve traktorskom roto frezom ili roto drljačom obraditi parcelu jer to značajno uspori napredovanje korova i dok korov krene heljda je već odmakla.
Ja na žalost u blizini pčelinjaka nemam veću parcelu ali da imam sigurno bih dogodine posijao veću površinu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #31 poslato: Jun 20, 2017, 11:59:43 »
Evo par slika heljde kako sam obećao.
Imam problem sa promjenom veličine slika jer se izgubi kvalitet sa Irfanom a ovaj online servis www.easy-resize.com nešto mi ne radi jutros.

Prva fotografija je nastala 3.6.2017 a ostale tri 9.6.2017.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #32 poslato: Jul 04, 2017, 13:07:26 »



                 Ево и искуства са сејањем хељде у Шумадији. Да подсетим посејана је 03.маја , лепо кренула , процветала и била одлично посећена од пчела. Међутим завршила је за тачно два месеца. У недељу сам је обишао и погледао , пре ових киша , и она спарина и претопло време су учинили своје. На свакој биљци је било по пар комада на силу сазрелог семена а цветови су се опет на силу спарушили и међу прстима трошили као прашина. За викенд следи заоравање јер је и фацелија са којом је била измешана прецветала и почела да баца семе.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #33 poslato: Jul 04, 2017, 14:38:35 »
Gorane kao da si hodao kroz moju heljdu. Suša je napravila šta je napravila ali je heljda poslužila svrsi i zaposlila pčele koliko toliko u bespašnom periodu.