Autor Tema: Osice  (Pročitano 50602 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Osice
« Odgovor #30 poslato: Avgust 06, 2018, 08:08:41 »



               Oве године су права напаст. Једино што је добро је што поред њих нема мушица. Замке одлично раде а конкуренцију им чине стршљенови који се много лакше лове.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Osice
« Odgovor #31 poslato: Avgust 16, 2018, 22:20:37 »
Много више оса се удави у сирупу (шећерни сируп за пчеле – и то мало ређи), него у флашама замкама.

Ако имаш неку просторију (обичну шупу), где је довољно мрачно да не улазе и пчеле (а могу се и оне залетети при врло израженој беспаши), много оса ће упасти у посуду са сирупом.

Када кажем посуда, не мислим на нешто мало, него на мало већи лонац где се направи сирупа тако да га има неких 4-5 цм од дна. Мада може и нека обична кофа...

Stavljao sam kofe i u sušaru i na tavan, nijedna se nije utopila. A inače pod krovom ta dva objekta sam utrošio https://www.lomax-company.com/proizvod/lm-tox-sprej-protiv-letecih-insekata-strong-81 i bilo je preko hiljadu mrtvih...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Osice
« Odgovor #32 poslato: Avgust 16, 2018, 22:58:36 »
Нису се навикле да ту налазе храну и то је проблем. Код мене су у просторији где се привремено правио сируп јер смо сређивали просторију за ту намену (плочице и тако то).

Ево, сада сам ишао да сликам и виде се понеке које ту изгледа остају и преко ноћи. Неколико дана су посуде изнесене и није било сирупа, па је у кофи релативно мало оса. Уз то, овде је битно да се покупе осе које су у течности јер их оне новопридошле користе као „спалвове“ и прву туру ретког сирупа су ми однеле преко тих удављених.

Друга замка коју је Биља поставила јутрос је крцата осама. Стари фазон са балоном, али је по горњем рубу нанесен лепак за мишеве. Доле је додато слатко од јагода и ово не би смело тамо где могу ућу пчеле. Што значи да мора бити у мрачној просторији.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Osice
« Odgovor #33 poslato: Avgust 17, 2018, 13:18:14 »
Juce pronasao sedmi po redu osinjak na stacionaru. Zapazio sam da su svi bili formirani na samo nekoliko metara od pocetka redova kosnica, na pokosenom I utabanom zemljistu/livadi. Sa prethodnih sest ogromnih osinjaka sam se obracunao kopajuci, spaljujuci ih brenerom I neke tretirajuci rajdom ( dok ga je bilo ), ali na pogresnoj temi :) ( izneo sam iskustva na temi o dnevnim izvestajima sa pcelinjaka, dok ne saznah da postoji tema o OSICAMA/bas ljupka stvorenja ). Kod nas se to zove ZOLJA ili blaze receno OSA :)
Kod kuce ih ima, ali tu ugrozavaju mene, a kave su stete napravile na stacionaru ne smem ni da pomislim.... :(

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Osice
« Odgovor #34 poslato: Septembar 18, 2021, 16:17:18 »
Možda ja nisam doživeo "pravu" najezdu...
Ali, kad se postave ovako, na okruglo leto - nema te ose koja može da prođe. >:( ;) :D

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Osice
« Odgovor #35 poslato: Septembar 19, 2021, 20:29:25 »
Код мене су уништиле једно слабије друштво које сам решио да спојим. Док сам нашао времена за тај ројић осе су га опљачкале и потпуно уништиле. Било је то још пре две недеље.
Моја грешка, да сам га одмах спојио када сам видио да га нападају осе све би било у реду. За четири пет дана оно готово.
Држао сам га у резерви за чување нове младе спарене матице, самостално не би презимело. Није велика штета али није морало да се деси.

За време  хладоноћа и нижих јутарњих температура  осе улазе и у јаче пчелиње заједнице које су потпуно здраве и тада украду по мало меда али је то занемарљиво.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Osice
« Odgovor #36 poslato: Septembar 19, 2022, 13:25:34 »





Опрез са осицама. Ове године су се намножиле као никада до сада. Хитно проверити стање посебно слабијих друштава и сузити лета.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Osice
« Odgovor #37 poslato: Jul 31, 2023, 16:49:52 »
До сад ове године ниједна није улетела у замку... Само код мене или их има мање ове године?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Osice
« Odgovor #38 poslato: Avgust 16, 2023, 00:09:36 »
До сад ове године ниједна није улетела у замку... Само код мене или их има мање ове године?
Код мене их је много мање ове године..
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Osice
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 25, 2023, 17:05:00 »
Невероватно, али истинито: ове године нисам видео ниједну осу у флаши/замки, којих имам 7 и које су редовно освежаване. Да нису мутирале?  :D

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Osice
« Odgovor #40 poslato: Novembar 05, 2023, 00:50:13 »
Невероватно, али истинито: ове године нисам видео ниједну осу у флаши/замки, којих имам 7 и које су редовно освежаване. Да нису мутирале?  :D
И код мене их је ове године било много мање него прошле године.

Поздрав.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Osice
« Odgovor #41 poslato: Novembar 05, 2023, 17:03:55 »
    Ја сам доста оса на пчелињаку потаманио са оним пластичним звонима купљеним код Кинеза и напуњених сирупом и пивом у коме се даве. Стршљене који слећу на местима одсечених грана бреста, само брзо лупим шаком и готови су.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Osice
« Odgovor #42 poslato: Novembar 06, 2023, 20:39:08 »
Браво Нешко пријатељу.
Веома су опасни и треба их одстранити са пчелињака.
Поздрав драгим пријатељима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.