Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118339 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #30 poslato: Septembar 20, 2013, 01:22:59 »
Potpuno si u pravu, zimuju na medu jer moraju a klube je  u obliku polulopte i počinje sa podnjače pa na gore i nema nikakvog opadanja pčela ako dođe do nekih potresa. Napisaću malo opširnije čim bude malo vremena a nije kasno jer ja to radim početkom oktobra kada dođe miholjsko leto. Tada ima par lepih dana  i može se komotno raditi sa pčelama.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #31 poslato: Septembar 20, 2013, 01:46:21 »
Zdravo , ja sam od skoro poceo da pcelarim sa DB kosnicama ,imam svega 7-8.prosle god sam na netu slucajno vidio RV i jako mi se svidjela i ubrzo sam dosao do jedne.moje muke su nastale onog momenta kad sam trebao da je naselim a nisam nigdje mogao da nadjem leglo sa RV ramovima,a rojeva prosle god nigdje.ove god sam opet pomocu interneta vidio jedan snimak jednog makedonca kako je on legla sa DB rama iskasapio i vezao kanapom za ramove RV, usudim se i probam i uspijem.to je sve bilo krajem maja u nadi da se nekako oporavi do jeseni.sad je ta kosnica sa moje laicke tacke gledista odlicna. PITANJE za sve iskusnije kako da ocistim varou ,jer je trenutno kosnica sa cetiri nastavka sa jako puno meda ,to jeste u cetvrtom 5-6 a u trecem 3-4 puna rama meda i jos po nesto u ostalim.procitao sam da je Voja preporucio da zazime na tri nastavka ,ili da ih ostavim sa sva cetir post ima dosta meda.

Dobro nam došli kolega Dejane na forum!
U svakom slučaju najbolje je, kao što kolega Laza reče, u zimskom periodu saće čuvati u košnici pa stoga preporučujem da svo saće ostavljamo u košnici.
Prazni medišni nastavci se podbacuju ispod plodišta dok se jedan nastavak koji tokom proleća koristimo kao drugi plodišni nastavak, sada napunjen medom sa 7-8 ili nešto više ramova meda, ostavljamo iznad plodišnog nastavka.
Da ponovimo, na podnjaču stavljamo dva prazna nastavka zatim na njih plodišni nastavak u kome nam se nalazi poslednje jesenje leglo sa 5-6-7 kilograma meda i iznad ovog nastavka postavljamo nastavak sa 7-8 ramova meda.
Pčele obično u RV i EV košnicama zbog pravilne dužine ramova, prilagođene širini košnice i našoj krajinskoj rasi pčela, med iz krajnjih ramova prebace  u centralne ramove iznad pčelinjeg klubeta  to jest u medni put-put kretanja pčelinjeg klubeta
U sredini tog mednog puta uvek se kao i u prirodi nalaze tamniji ramovi iz kojih se izvelo najviše generacija pčela i upravo u taj medni put i u to najtamnije i najtoplije saće pčele najradije ostavljaju med i trošeći ga u prvom delu zime stvaraju mesto za najudobnije zimovanje.
Vrlo često pčelar iz nepažnje tamnije ramove ostavlja u nepravilnim pozicijama i tada dolazi do razbacanog meda po košnici.
Pravo je vreme da ispravimo greške (naravno ako smo ih napravili) i da sve te tamnije ramove, koje su pčele neporešivo napunile medom, složimo i vratimo u sredinu košnice to jest u medni put kome i pripadaju.

Na drugi deo pitanja, kako pčele očistiti od varoe, predložio bih Vam da pogledate temu "Brstivarom protiv varoe".  Obzirom da već mnogi pčelari u Crnoj Gori koriste Brstivar i Vama bih preporučio da ga isprobate.

Za sve nejasnoće u vezi zazimljavanja, tehnologije rada sa RV košnicama ili bilo čega drugog vezanog za rad sa RV košnicama slobodno pitajte, imate prava da postavite hiljade pitanja ali nemate prava da Vam pčele nedaj Bože iz bilo kog razloga u RV košnici umru.
Postaraćemo se da Vam se to nikad ne dogodi.

Želim Vam puno sreće i uspeha.   

Pozdrav za Podgoricu iz Novog Miloševa...   


Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan A Jovanović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: PODGORICA
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #32 poslato: Septembar 27, 2013, 22:35:31 »
Hvala ti Vojo sto si nasao vremena da mi odgovoris na moje pismo.


Ne brini ove godine pcele nece biti gladne u tvojoj kosnici. po meni imaju i previse meda,naime situvacija je sledeca,u  cetvrtom ramu ima 7 punih ramova zatvorenog meda u  trcem ima 6-7 punih u drugom je leglo a prvi je prazan.dali da ih tako ostavim ili da nesto mijenjam.
ja ove godine od te kosnice nisam uzimao med jer sam htio da ojaca ali ona je pre ojacala pa sam neki dan uzeo dva rama da probam kakav je med i nisam odmah vratio ta dva rama i vidi sliku sta se desilo.


ja sam tek od maja mjeseca sa ovom kosnicom tako da i nemam bas tako tamnih ramova,dali da radim na preturanju ramova ili da ostavim tako kako je
.jos jedno pitanje ,dali da im ostavim sav taj med ,ja mislim da im to nece smetati a sa obzirom da onaj tvoj preparat za varov nece ostetit med.
 
Puno pozdrava iz suncane Podgorice.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #33 poslato: Septembar 28, 2013, 09:28:42 »
Dejane,meni se isto desilo,Voja me je savetovao da zazimim na 8 ramova,verovatno nas ucitelj nije ocekivao tako dobar razvoj rojeva.Mislim da pcele to rade za to sto ima mesta pa mi se cini da je bolje staviti 9 ramova tako da neostane dovoljno prostora da bi one pravile zaperke.To je moje misljenje i neznaci da je ispravno,ali neka nas Voja i stariji pcelari posavetuju bicemo im zahvalni.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #34 poslato: Septembar 28, 2013, 22:27:05 »
Hvala ti Vojo sto si nasao vremena da mi odgovoris na moje pismo.


Ne brini ove godine pcele nece biti gladne u tvojoj kosnici. po meni imaju i previse meda,naime situvacija je sledeca,u  cetvrtom ramu ima 7 punih ramova zatvorenog meda u  trcem ima 6-7 punih u drugom je leglo a prvi je prazan.dali da ih tako ostavim ili da nesto mijenjam.
ja ove godine od te kosnice nisam uzimao med jer sam htio da ojaca ali ona je pre ojacala pa sam neki dan uzeo dva rama da probam kakav je med i nisam odmah vratio ta dva rama i vidi sliku sta se desilo.


ja sam tek od maja mjeseca sa ovom kosnicom tako da i nemam bas tako tamnih ramova,dali da radim na preturanju ramova ili da ostavim tako kako je
.jos jedno pitanje ,dali da im ostavim sav taj med ,ja mislim da im to nece smetati a sa obzirom da onaj tvoj preparat za varov nece ostetit med.
 
Puno pozdrava iz suncane Podgorice.

Dejane, to što su pčele izgradile saće i napunile medom je dokaz dobre paše koju si imao(ili koju imaš).
Nikada ne ostavljaj rastavljene ramove, to jest veći slobodan prostor između ramova.

Slobodno taj gornji nastavak sa 7 ramova meda izvadi i iscedi. To je višak.
Pčelama je sasvim dovoljno tih 6 ramova meda u trećem nastavku+med koji se nalazi u drugom nastavku to jest u plodištu.
Posle ceđenja vrati nastavak sa isceđenim ramovima na isto mesto gde je i bio a posle čišćenja, kada ga pčele očiste i poprave ćelije spusti ga na podnjaču.
Početkom oktobra a posle spuštanja tog nastavka na podnjaču u tvom kraju nije kasno za dodavanje gustog lekovitog sirupa, pa bi bilo dobro da pčelama dodaš 3-4 litre gustog lekovitog sirupa sa Nozevojom.
Ne preporučujem ti da sada vršiš premeštanje ramova. Za Podgoricu i okolinu sve i da neki ram i nije na svom mestu neće biti nikakve štete. To je više nego odlično područje za zimovanje pčela.

   
Dejane,meni se isto desilo,Voja me je savetovao da zazimim na 8 ramova,verovatno nas ucitelj nije ocekivao tako dobar razvoj rojeva.Mislim da pcele to rade za to sto ima mesta pa mi se cini da je bolje staviti 9 ramova tako da neostane dovoljno prostora da bi one pravile zaperke.To je moje misljenje i neznaci da je ispravno,ali neka nas Voja i stariji pcelari posavetuju bicemo im zahvalni.
Dragane, kod Dejana se desila greška zbog nepažnje. Da su ramovi bili pribijeni jedan do drugog verovatno ne bi bilo nikakve greške.
Može se dodati i deveti ram ali za vojvođanske pčelare koji pčelare bliže 46-toj praleli severne geografske širine ili još severnije bolje je pčele zazimiti na po 8 ramova u nastavcima.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan A Jovanović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: PODGORICA
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #35 poslato: Septembar 28, 2013, 23:25:00 »
Jos jednom hvala na savjetu,uradit cu tako kako kazes.
jeste tacno da sam pogrijesio sa ostavljanjem onog prostora ali se nisam nadao da ce tako brzo da naprave onoliki zaperak.ali nije mi zao sad sam vidio koliko je dobra kosnica RV, i to naseljena krajem maja isijecanjem ramova od DB. POZDRAV

Van mreže Branislav Krstic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beli Breg
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #36 poslato: Septembar 29, 2013, 09:37:21 »
Postovane kolege pcelar sam pocetnik i upravo sam pripremao pcele u RV za zazimljavanje. Posto sam relativno kasno uselio pcele uspeo sam da ih razvijem samo u jednom nastavku sa deset satnih osnova. Raspored za zazimljavanje sam izvrsio tako sto sam na podnjaci stavio prazan nastavak sa jednim ranom sa satnom osnovom koji sam spustio odozgo. Na taj nastavak stavio sam ukrsteno nastavak sa pcelama i sa po 9 ramova u kojima ima meda, legla i polena i rasporedio od leta gledano ramovi sa leglom, zatim sa medom pa sa polenom. Moje pitanje je dali sam to dobro uradio ili je to trebalo drugacije da se rasporedi, npr. da li je bolje da sam uzimio na jednom nastavku *neki kazu zbog ranog izlazenja pcela radi prociscavanja* i ako je trebalo drugacije molim vas da mi date savet jer jos ima vremena da gresku ispravim.
HVALA ! 

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #37 poslato: Septembar 29, 2013, 21:50:35 »
Kolega Branislave,
zazimljavanje na dva RV nastavka to jest proširenje zajednica koje imaju samo jedan nastavak izgrađenog saća preporučujem samo radi umerenije temperature tokom zimskog i prolećnog perioda kao i zbog smanjenja vlage u košnici.
Dodavanjem još jednog praznog nastavka ispod zazimljene zajednice stvaraju se uslovi zimovanja pčelinje zajednice u gornjem suvljem delu košnice dok hladan i vlažan vazduh zajedno sa ugljen monoksidom i ugljen dioksidom kao hladniji padaju na podnjaču dalje od klubeta.
Dodavanjem tog praznog nastavka količina slobodnog prostora povećava se nekoliko puta u odnosu na zizimljene zajednice u jednom nastvku. Srazmerno povećanju slobodnog vazdušnog prostora smanjuje se koncentracija vlage i štetnih gasova, a smanjenjem vlage smanjuje i potrošnja hrane u košnici.
Takođe u uslovima nešto niže temperature (kao i vlage) u košnicama sa dva nastavka zajednice nešto kasnije kreću sa leglom i izbegavaju moguće štete od prolećnih zahlađenja.

Kolega Branislave, ja bih još samo pored tog rama u prvom nastavku dodao još 4-5 bilo praznih ramova sa osnovama ili bez osnova.

Bilo koju eventualnu grešku oko rasporeda saća pčele će same ispraviti. Treba samo pripaziti da tamnije ramove u kojim pčele najlakše i najudobnije zimuju približimo ili ostavimo u centru klubeta. Ovo je najbolje da se uradi još tokom leta i da u tim ramovima u kojim nam izađe poslednje leglo imamo već pripremljeno gnezdo sa dovoljno meda za bezbedno zimovanje.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Branislav Krstic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beli Breg
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #38 poslato: Septembar 30, 2013, 20:57:36 »
Hvala gospodine Voja na vremenu i odgovoru dodacu te ramove, a vasim i pcelama ostalih pcelara zelim uspesnu zimu!

Van mreže monika.dakic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Žena
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #39 poslato: Septembar 30, 2013, 22:06:07 »
Nikola, prenosim samo što mi je g Voja rekao. Sve si u pravu samo što leglo ide gore a vrhnji nastavak ispod njega(sa svim medom) početkom septembra i prihrana iz dva puta po 1,5 sirupa sa nozevojm. I meni je čudno da nastavak sa leglom ide gore ali ja ću tako da odradim pa živi bili pa videli rezultate na proleće. Što se tiče RV i ja sam početnik.
posložili smo nastavke ovako: na podnici dva nastavka sa sa satnim osnovama ili praznim izgrađenim saćem, pa nastavak pun meda pa na vrh nastavak koji je bio prvi na podnici tokom ljeta-sa leglom.
dali je to greška? jer sad citam da je g. Vojo napisao da na vrh ide med a ispod njega kao drugi nastavak leglo?
jeli greška da je leglo na vrhu prvo pa onda med ispod njega, ako je još nije prekasno da izmjenimo mjesta nastavcima pa da leglo stavimo ispod punog nastavka meda?
hvala

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #40 poslato: Oktobar 01, 2013, 00:22:28 »
Nikola, prenosim samo što mi je g Voja rekao. Sve si u pravu samo što leglo ide gore a vrhnji nastavak ispod njega(sa svim medom) početkom septembra i prihrana iz dva puta po 1,5 sirupa sa nozevojm. I meni je čudno da nastavak sa leglom ide gore ali ja ću tako da odradim pa živi bili pa videli rezultate na proleće. Što se tiče RV i ja sam početnik.
posložili smo nastavke ovako: na podnici dva nastavka sa sa satnim osnovama ili praznim izgrađenim saćem, pa nastavak pun meda pa na vrh nastavak koji je bio prvi na podnici tokom ljeta-sa leglom.
dali je to greška? jer sad citam da je g. Vojo napisao da na vrh ide med a ispod njega kao drugi nastavak leglo?
jeli greška da je leglo na vrhu prvo pa onda med ispod njega, ako je još nije prekasno da izmjenimo mjesta nastavcima pa da leglo stavimo ispod punog nastavka meda?
hvala

Monika, odlično ste zazimili zajednice za vaše uslove pčelarenja.
Na podnjaču dva nastavka sa praznim ramovima to jest sa saćem i osnovama zatim plodišni nastavak u kome verovatno ima 5-6 kilograma meda i na vrh pun nastavak sa medom. Ako je zajednica normalne snage ovako nešto se samo poželeti može.

Međutim, za uslove u kojim pčelari Jano ili u mojim klimatskim uslovima gde tokom zime vrlo često pčele ostaju bez mogućnosti za pročisni izlet u trajanju i preko 100 dana i gde u martu kad krene leglo po nekad imamo i ispod -10 stepeni, gde hladni vetrovi sa Karpata donose velike štete, za nas je bolje i sigurnije da plodište podignemo na sam vrh košnice.
Ako posle prestaka legla ili pri izlasku zadnjeg legla sredinom septembra zajednicama dodamo još po koju litru gustog lekovitog sirupa mi smo pčelama obezbedili sigurno zimovanje.

Kada se vreme ustali i pčele krajem marta krenu sa leglom, tada je poželjno onaj nastavak koji nam je tokom leta bio prvi iznad matične rešetke, podići iznad ovog plodišnog. Za kratko vreme pčele će u njemu pripremiti matici nekoliko centralnih ramova za proširenje legla. Obzirom da nam je do tog perioda (kraja marta) već počela da izlazi neka manja količina mladih pčela zajednica će vrlo brzo ztnačajno proširiti leglo u tom najgornjem toi jest najtoplijem delu košnice.

U našim klimatskim uslovima često se desi da pčele tokom cele zime nemaju mogućnosti da med iz krajnjih ramova (za RV i EV košnice to je drugi i deveti ram) prebacuju u zonu klubeta pa je stoga ova preporuka sasvim na mestu.

Pozdrav svima.....       
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže monika.dakic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Žena
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #41 poslato: Oktobar 01, 2013, 13:24:09 »
Poštovani g. Vojo
niste me razumjeli. meni je nastavak sa leglom na vrhu, pa ispod njega pun nastavak meda pa dva prazna nastavka.
dali da zamjenim mjesta nastavcima sa leglom i medom tako da leglo stavim ispod meda?
ovako smo košnice posložili pred 10 dana jeli kasno da ih sada opet preslagujem ili da ostavim tako da je leglo na vrhu? pčelinjak je nadkriven i zaštićen od vjetra i snjega i nije na području prejake zime.
hvala

Van mreže Dragan Petkovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #42 poslato: Oktobar 01, 2013, 14:05:05 »
Poštovani g. Vojo
niste me razumjeli. meni je nastavak sa leglom na vrhu, pa ispod njega pun nastavak meda pa dva prazna nastavka.
dali da zamjenim mjesta nastavcima sa leglom i medom tako da leglo stavim ispod meda?
ovako smo košnice posložili pred 10 dana jeli kasno da ih sada opet preslagujem ili da ostavim tako da je leglo na vrhu? pčelinjak je nadkriven i zaštićen od vjetra i snjega i nije na području prejake zime.
hvala


"Na podnjaču dva nastavka sa praznim ramovima to jest sa saćem i osnovama zatim plodišni nastavak u kome verovatno ima 5-6 kilograma meda i na vrh pun nastavak sa medom."

Nisam Vojin portparol ali mislim da je mislio na citiranu recenicu.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #43 poslato: Oktobar 01, 2013, 20:37:01 »
Koleginice Monika, kod mene je ispalo ovako zazimljavanje RV. Odradio sam kako me je g Voja savetovao, a pčele su odradile ostalo. Stanje u košnici je ovakvo: Pošto praktikujem da ne štedim na medu, vrhnji nastavak je pun meda, u srednjem ima sigurno oko 10 kg a u onom na podnjači ima oko 6 rama sa medom. To je bilo stanje polovinom septembra a pošto nije bilo puno otvorenog legla, ja mislim da imaju i previše meda koji su one smestile kako to njima odgovara i mislim da imaju dovoljno za mirno zimovanje. po mojoj proceni, mislim da će klube biti najvećim delom u drugom nastavku pa prema dole a iznad pun nastavak sa medom.To su one same tako napravile raspored i mislim da je najbolje što manje se mešati u njihov posao oko pripreme za zimu.Ovo se kod mene ne odnosi na LR-ke. O tome sam već pisao u drugoj temi. Pozdrav

Van mreže monika.dakic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Žena
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #44 poslato: Oktobar 01, 2013, 21:13:02 »
ispričavam se ako se ne razumijemo, ali meni nije jasno na kraju opet.....može li na vrhu biti leglo? ili na vrhu treba biti med pa leglo ispod njega?
meni je leglo na vrhu , prvi nastavak pa je med ispod njega i ispod meda prazni nastavci.
hvala na strpljenju

lijepi pozdrav