Autor Tema: Зима 2017 /18 - понашање пчела и евентуални губитци  (Pročitano 38320 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
                I kod mene gubitak jednog društva, nadam se da će ostati na tome. Društvo koje je stradalo uzimljeno je na dva nastavka, kao I sva ostala. U gornjem nastavku je bilo dovoljno meda, klube je bilo u prvom nastavku na levoj strani košnice. Uginule pčele su se nalazile na podnjači, a na jednom ramu je bilo nešto zatvorenog legla. Molim iskusnije kolege da odgovore da li je leglo uzrok gubitka društva. Evo I fotografija.

Драгане,
мед у горњем наставку а клубе у доњем наставку, то је основни узрок страдања. Наравно и само покретање легла у доњем наставку је обезбедило сигурну смрт заједнице.
Да су тих пар тамних рамова ( најтоплијих) били постављени у горњи наставак током јула или почетком августа и последње легло излежено у горњем наставку заједница и ако је слабија ( што се види по количини пчела на подњачи)  највероватније би презимела.
Међутим, чак и да је заједница била јача она би умрла са овим распоредом рамова и хране какав видимо.
Заједница није смала остати доле а храна горе.

У ЛР кошницама пчеле не могу да се пребаце из доњег наставка у горњи на храну због великог смртног простора а ако још покрену легло у том доњем наставку пчеле сигурно неће напустити легло и ту ће доживети сигурну смрт. Може се десити да и у том доњем наставку преживе али само ако имају довољно хране за целу зиму и под условом да је та храна правилно распорођена.

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Danas uradjen pregled, nažalost polovičan, nervozne su prilično.
Temperatura 12C i jugo duva.
Od trinaest košnica u septembru, ostale su tri.

U stradalim košnicama su ostali duboki venci meda, na nekoliko ramova i dosta nepoklopljenog unosa (?).
Sva pčela je na podnjači, varoe nema koliko god sam zagledao primjetio sam samo dve.
Uginula pčela ima blago kiselkast miris ?

Tuga

Šta je tu je, idemo dalje.
Da li mogu da iskoristim ramove sa nepoklopljenim medom (sad više ne znam ni da li je med) kao prihranu u narednom periodu...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Вечерас сам чуо још лошије извештаје са три различите стране.
Велика и катастрофалан страдања.
Туга...

Не може се ништа користити пре марта.

Само у марту кад отопли и ако не буде јачих мартовских захлађења.
Можда је најбоље сачекати крај марта и почетак априла па их тек онда вратити у друге кошнице тј додати пчелама. Најбоље је наставке са медом затворити и оставити у неке негрејане просторије где нема мишева.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Danas uradjen pregled, nažalost polovičan, nervozne su prilično.
Temperatura 12C i jugo duva.
Od trinaest košnica u septembru, ostale su tri.

U stradalim košnicama su ostali duboki venci meda, na nekoliko ramova i dosta nepoklopljenog unosa (?).

Sva pčela je na podnjači, varoe nema koliko god sam zagledao primjetio sam samo dve.
Uginula pčela ima blago kiselkast miris ?

Tuga

Šta je tu je, idemo dalje.

Da li mogu da iskoristim ramove sa nepoklopljenim medom (sad više ne znam ni da li je med) kao prihranu u narednom periodu...


Вечерас сам чуо још лошије извештаје са три различите стране.
Велика и катастрофалан страдања.
Туга...

Не може се ништа користити пре марта.

Само у марту кад отопли и ако не буде јачих мартовских захлађења.
Можда је најбоље сачекати крај марта и почетак априла па их тек онда вратити у друге кошнице тј додати пчелама. Најбоље је наставке са медом затворити и оставити у неке негрејане просторије где нема мишева.

Поздрав драгим пријатељима...

Вечерас сам чуо још лошије извештаје са три различите стране.
Велика и катастрофалан страдања.
Туга...

Не може се ништа користити пре марта.

Само у марту кад отопли и ако не буде јачих мартовских захлађења.
Можда је најбоље сачекати крај марта и почетак априла па их тек онда вратити у друге кошнице тј додати пчелама. Најбоље је наставке са медом затворити и оставити у неке негрејане просторије где нема мишева.Поздрав драгим пријатељима...


Зашто не могу рамови са храном да се користе пре марта?

У вези са чувањем рамова са храном где има непоклопљеног меда, битно је да просторија има струјање ваздуха. У супротном, непоклопљени мед и перга могу да се покваре (мед прокисне а перга побуђа). Свакако да кварење  зависи и од температурних услова.


У складу са могућим проблемима, подсетио бих да наставке не треба затворити, него се користе збегови (жичана мрежа изнади испод наставака), чиме се оогућава струјање ваздуха између рамова. Ако се којим случајем наставци силом прилика остављају вани, у доњем делу испод мреже се поставља дрвена подњача (или нешто слично) да се може омогућити меду који може у малој количини цурити низ рамове и слити се делом на подлогу, задржавање у том простору. Истицање може подстицати грабеж. Сваки отвор кроз који може проћи пчела се затвара.


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
sakupio sam sve u 7 sanduka ispod kojih je av podnjaca koja je @odskrinuta@ na leto sam stavio cesalj sa najmanjim otvorima i na gornji nastavak sam stavio poklopnu dasku sa otvorom koji je zamrezen.
cijenim da nista ne moze da udje.
a cim vrijeme dozvoli, tj skoci temperatura, najbogatije ramove cu dodati u preostala drustva.

hvala na pomoci.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
I dalje sve na broju. Prilikom podizanja krovova primetio sam na par LR košnica da nisu pogaču ni pipnule, mislio sam da su društva propala. Međutim kada sam pomerio pogaču video sa na par cm ispod satonoša gusto zbijene pčele na 5 ulica. Znači ne vuku pogaču po lepom vremenu ako imaju rezerve ili je neki drugi razlog?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.