Autor Tema: Prebrza vegetacija  (Pročitano 11458 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Prebrza vegetacija
« poslato: April 06, 2012, 16:34:21 »
Kod nas v Sloveniji je ove godine malo poranila vegetacija. U ponedeljak je djelomično porznu Bagrem. Za ponedeljat takođe zakazan mraz .
Nekoliko snimki poranelog prtolječa:

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prebrza vegetacija
« Odgovor #1 poslato: April 09, 2012, 20:58:52 »
Kolega Branko, hoće li preživeti makar pupoljci koji nisu iscvetali?

I u Srbiji je u mnogim krajevima slično stanje.
Za sutra ujutro i kod nas se najavljuju mrazevi i sigurno će biti velike štete.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Prebrza vegetacija
« Odgovor #2 poslato: April 11, 2012, 19:54:05 »
Kod nas mraz napravio štete a po pisanju iskusnijih pčelara izgleda da je i bagrem nastradao kod mene orahi pocrnjeli.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prebrza vegetacija
« Odgovor #3 poslato: April 11, 2012, 20:13:54 »
Neko nepisano pravilo je da kada orah izmrzne i pocrni, da je i sa bagremom gotovo. To je problem ranog razvoja pupoljaka.

Veće su šanse da se oporavi kasni bagrem. Jedne godine (mislim da je to bilo 2002.), kod nas u okolini Obrenovca nije bilo roda ni bele šljive (džanarike), a da ne govorim o drugom voću. Kada sam odselio u Srpski Itbej na suncokret, tamo su se stabla voća lomila od roda. Kako se puno drvoreda voćki nalazilo relativno blizu asvalta, kamionom, kroz selo se moralo voziti u cik-cak, da ne lomimo grane.

Meštani su mi rekli da su kod njih te zime temperature padale i do -27 i da je vegetacija kasnila. Tako da se rod održao.

Slično se može desiti i sa kasnim bagremom i da obnovi pupoljke, jer ih je mraz oštetio u ranoj fazi cvetanja. Ovde gde su resice već prilčno velike, biće štete, ali se to ne može odmah videti.

Neke resice budu na drvetu par dana i ne primeti se da su izmrzle. Kada se lagano povuče izmrzla resica sa pupoljcima bagrema lako se odvoji od grane. One koje nisu izmrzle su dovoljno jake da povlače i savitljive grane.

Tako da ćemo tek videti posledice za nekoliko dana.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Prebrza vegetacija
« Odgovor #4 poslato: April 13, 2012, 10:55:49 »
Neko nepisano pravilo je da kada orah izmrzne i pocrni, da je i sa bagremom gotovo. To je problem ranog razvoja pupoljaka.

Tako je Dragane!
Ja mislim da nemamo čemu da se nadamo kada je bagrem u pitanju.
Evo, jutros načinjenih fotki u blizini mog pčelinjaka koje to najbolje ilustruju:

Na slici prvoj (br.4) je evodija.
Samo na slici br.9 je cvetni pupoljak od koga možda nešto može biti.
Ta grančica je bila u zavetrini i blizu košnica koje su je verovatno malo grejale (isijavale).
« Poslednja izmena: April 13, 2012, 11:02:24 od strane Zika Stojanovic »

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Prebrza vegetacija
« Odgovor #5 poslato: April 13, 2012, 13:12:49 »
U Makovištu kasni vegetacija. Džanarika je tek procvetala i to ne sva. Šljive su dobro "ponele", pa ako ne bude kasnih mrazeva ona će iscvetati za desetak dana. Tako je i sa kruškom. Jabuka će, možda za 15-tak dana, maslačak se pojavio ponegde, mrtva kopriva je obojila malinjake i vrtove koji nisu još obrađeni. Jedino mi se čini da je divlja trešnja poranila. Ona je već počela da cveta i pčele već idu na nju. Možda je dobro što većina biljaka kasni jer će tako izbeći dejstvo mrazeva. Pčele se sporije razvijaju nego što je uobičajeno. Pregledao sam neka društva i ima legla na 4 do 5 ramova u svim stadijumima. To će biti taman da se razviju do polovine maja kad kod mene počinje da cveta malina, a ona je u Makovištu glavna paša. Bagrem neće procvetati do kraja maja, ali njega mena mnogo. U ponedeljak je padao sneg, a u utorak ujutru je bilo mraza. Može se očekivati još koji sneg, ali se nadam da neće imati neki veći uticaj na cvetanje. Pozdrav.

PS  Fotografija je napravljena u ponedeljak u popodnevnim satima kad se sneg već skoro sav istopio.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Prebrza vegetacija
« Odgovor #6 poslato: April 13, 2012, 16:33:21 »
Sve se nekako prebrzo odvija. Kako koja voćka krene sa cvetanjem nastaju vremenski poremećaji
u pogledu dnevne temperature, jačih vetrova, kišnih padavina te se svakoj voćnoj vrsti znatno
skraćuje vreme njenog cvetanja i posećivanja od strane pčele.
Aktivno posećivanje pčela počev od kajsije trajalo je svega dan, dva najviše ukupno tri dana
aktivnog cvetanja.
Šljiva je kod nas već završila sa cvetanjem a u jeku cvetanja su višnja, trešnja, kruška i upravo
je počela jabuka.
Pozdrav iz ALeksinca

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Prebrza vegetacija
« Odgovor #7 poslato: April 13, 2012, 19:30:00 »

   G-din Savo kakva je situacija sa bagremom na teritoriji Al.rudnika i prema Rutevcu,da li mu je skodio mraz?

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Prebrza vegetacija
« Odgovor #8 poslato: April 13, 2012, 19:53:34 »
Kolega Ivane

Nisam ovih dana obilazio u širem zahvatu teren.
Ono što u svom dvorištu vidim, ovaj zadnji mraz po meni nije ostavio neke teže posledice u odnosu
na daleko jači mraz od 2. aprila ove godine.
U mom dvorištu pojavljuje i gledič prve pupoljke. Čak je i kivi u mom dvorištu tek sada pojavio
prve lisne pupoljke.
Pošto sutra posećujemo kolegu Plužnikova u Stalaću, tek za prekosutra planiram da prošetam
do obala Južne Morave u Bobovištanskom ataru pa ću sa tog terena postaviti i neku sliku.
Za sada nam ostaje nada i strpljenje a do tada treba društva spremiti za unos, ukoliko ga bude.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Prebrza vegetacija
« Odgovor #9 poslato: April 13, 2012, 23:29:31 »
Kolega Ivane

Nisam ovih dana obilazio u širem zahvatu teren.
Ono što u svom dvorištu vidim, ovaj zadnji mraz po meni nije ostavio neke teže posledice u odnosu
na daleko jači mraz od 2. aprila ove godine.
U mom dvorištu pojavljuje i gledič prve pupoljke. Čak je i kivi u mom dvorištu tek sada pojavio
prve lisne pupoljke.
Pošto sutra posećujemo kolegu Plužnikova u Stalaću, tek za prekosutra planiram da prošetam
do obala Južne Morave u Bobovištanskom ataru pa ću sa tog terena postaviti i neku sliku.
Za sada nam ostaje nada i strpljenje a do tada treba društva spremiti za unos, ukoliko ga bude.

Pozdrav iz Aleksinca
Kolega Savo, sad ćete imati priliku da vidite i uporedite razliku između vegetacije u Stalaću sa vegetacijom u Aleksinačkom Rudniku, nadam se ćemo imati priliku da ovde pročitamo rezultate i vaše mišljenje.

Pozdrav svima.....

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Prebrza vegetacija
« Odgovor #10 poslato: April 14, 2012, 06:04:39 »
Dobro jutro

Evo u pripremi za polazak za Stalać kod profesionalnog pčelara Plužnikova malo sam ovog jutra poranio
da se popije prva jutarnja kafica i tek da kažem da je sinoć kod mene  padala kišica.
Bilo bi dobro da danas tokom prepodneva imamo bar vreme bez padavina, a uostalog po povratku
iz Stalaća biće i koja nova informacija sa tog terena.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Prebrza vegetacija
« Odgovor #11 poslato: April 14, 2012, 20:37:13 »
Kišovito vreme tokom skoro najvećeg dela dana pokušalo je da omete dešavanja na
ETNO SAJMU TROMORAVLJA čiji je suorganizator Pčelarska sekcija " ŠURKA " iz Stalaća
sa predsednikom Mr Plužnikovim.
Kišno vreme sprečilo je da se na tom terenu zapazi stanje bagrema u ovom trenutku.
Ono što sam mogao da registrujem i foto aparatom je stanje u kome se našla stabla
oraha koga je malo zahvatio poslednji mraz. Slikano na jednom od većeg broja pčelinjaka
našeg domaćina.
Šteta će svakako biti prisutna ali se ipak nadam da će bagrem na ovom delu terena
ipak obradovati pčelare  / sem ako ne bude više prilike za bilo kakav
mraz tokom ovog proleća /.
Imao sam prilike da čujem razna tumačenja prisutnih pčelara koji su nas prisuttne
uveravali da je šteta na bagremu već napravljena i da prinosa meda od bagrema
neće biti.
Imao sam prilike da i stablo bagrema u centru Stalaća snimim sa već pojavljenim
početnim cvetnim grozdićima.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Prebrza vegetacija
« Odgovor #12 poslato: April 14, 2012, 22:11:59 »
Slažem se sa vama kolega Moderatoru.
I Aleksinac i Stalać se nalaze na nadmorskoj visini oko 200 metara.

Evo još par slika sačinjenih danas na ovom putu.

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: Prebrza vegetacija
« Odgovor #13 poslato: April 15, 2012, 00:32:31 »
Gledajuci ove vase slike (Dragan,Zika i Sava) imam utisak da zivim u skandinaviji a ne u okolini Nisa.Jeste da sam "iznad" Save za nekih 250m n.v.ali kod mene bagrem jos ne daje znake zivota kao ni orah ali ima zestoke nelogicnosti tj. za neverovati je da jos cveta dren a glog samo sto nije ali bice za dan dva.Dzanarika upravo precvetava a pocinje visnja i "stenlej",tako da kod mene vegetacija koliko-toliko normalno ide.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Prebrza vegetacija
« Odgovor #14 poslato: April 15, 2012, 06:51:29 »
Kolega Vojkane

Prve dve slike u ovom prilogu načinio sam iz svog dvorišta prilikom polaska za Stalać, a ostale su
sačinjene u kratkim pauzama za vreme prestanka padanja kiše u samom Stalaću.

Pozdrav iz Aleksinca