Autor Tema: Kako lako udesetostručiti pčelinjak  (Pročitano 175635 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rajko Rajo Vujadinović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #90 poslato: Februar 12, 2013, 13:09:30 »
Metod je sasvim jasan,samo ja mislim da na mojoj livadskoj paši takvi rojevi bi morali da zimuju na šećeru.Ne bi bili u stanju da sakupe ni približno dovoljno hrane. Uključujući i stalnu prihranu to bi bilo podosta šećera.Možda  ti imaš neku procjenu.Što se tiče sparivanja matic znam da je to sve tako,a ono sam napisao jer imam prijatelja koji ima pčele a da i više od 10 km vazdušne linije nema niko blizu,tako da mi je on pao na pamet ,a možda nije jedini.To ja samo onako.Ja sam od jednoga pravio najviše 5 i to kad je društvo bilo u rojevom nagonu.Svi su ostali i opstali.
Pozdrav za sve

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #91 poslato: Februar 12, 2013, 14:40:15 »
Kako postupati u slucaju razrojavanja ovom metodom ako se nema izgradjenog saca?
Da li sacna osnova samo usporava razvijanje novih rojeva ili ne dolazi u obzir?
LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))

Van mreže Jasmin Ucambarlic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 88
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: BUGOJNO
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #92 poslato: Februar 12, 2013, 15:32:32 »
Bozo hvala na trudu i vremenu za ovaj nacin umnozavanja obavezno cu ovim postupkom pokusat doci do tridesetak rojeva poz.

Van mreže Kenan Halilagic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #93 poslato: Februar 12, 2013, 15:44:17 »
Naravno, Peletova metoda. Uvećanje broja društava bez smanjenja prinosa. Radio.

Pozdrav, svako dobro!

esko mozes li malo da opises kako si ti ovo primjenio, jeli potrebna i fizicka pregrada izmedju prvog i ostalih nastavaka, ili moze kako sam ja to zamislio samo hanemanova resetka?

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #94 poslato: Februar 12, 2013, 16:28:46 »
Interesantna tema.
Sve mi je ovde jasno,
zanima me jedino koliko je vremena potrebno da tek izležena mlada matica razvije društvo od jednog rama do punog 1o ramnog Lr-a? Poz

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #95 poslato: Februar 12, 2013, 20:57:09 »
Da nebi pisao opet romane, pokusacu svima odgovoriti

Ovo kao sto ste i procitali, radi se samo kada u pceljinjaku ostane samo  jedna kosnica. Daleko je jednostavnije, brze i sto je najbitnije kvalitetniije raditi kada se sa pvelinjaka moze upotrebiti neki od punih nastavaka sa pcelama i time u svakom da kazem, turnusu, pojacati nejake rojeve. I tao cu objasniti kako mislim da  treba da se radi, jer razrojavanje manjeg broja drustava na pcelinjaku isto je sto i ovo na neki nacin totalno razrojavanje.

Matice trece generacije sam dobijao vise puta, neki put namerno, a neki put sasvim slucajno.

Kada se na pcelinjaku odredi neka po vasoj zamisli dobra matica, od te matice i krecete u posao.

Vreme koje je potrebno, nemoze se tacno u dan predvideti, ali postoje i neki datumi, jer sve zavisi koliko ce se rojevi brzo razvijati, ali to je razlika samo u par dana, uz pomoc pojacanja ide mnogo brze.

Posto imamo poprilicno mladih pcela u rojevima, to treba iskoristiti za izgradnju SO pa se SO uvek dodaju, ali samo prema potrebi, nikako ne preterivati i uvek dodavati samo po jednu SO izmedzu legla i rama sa polenovim prahom, nikako sa medom. Ukoliko tako ne uradimo, doslo bi do blokade matice, a to nam je namanje potrebno jer matica retko prelazi taj ram, pre ce preci na ram sa medom, a razlog je, pcele brzo prenesu med i oslobode matici prostor, pergu nikada ne prenose.

Secer je samo energetska i kao nadrazajna hrana pa kao energedska pospesuje lucenje vostanih plocica kod pcela.
Potrosnja koja bi se mogla predpostaviti da se ovo do detalja sve odradi, pravo da vam kazem nisam ni razmisljao, ali kao sto sam i ranije naveo, treba ga poprilicno, ali to se sve isplati kroz rojeve, sto za sopstveni pceljinjak, sto za prodaju, pa tako prodati rojevi pokriju troskove kupljene hrane.
Ovo je, moram opet da napomenem, jedan nacin  kada je potreba pcelinjaka za rojevima velika ili pak narucenih rojeva za prodaju, sto je jos bolja varijanta. Za manji broj rojeva 20-30 to je igracka pogotovo ako se na pcelinjaku poseduje veci broj kosnica.

Retko se desi da nema pcela u vecem krugu, pcelinjka da, ali pcela sumljam, sume su nam spasile pcele i to je najveci pcelinjak.

Kada sam ponovo poceo da pcelarim, imao sam jedan prekid, kupio sam pet rojeva na pet LR ramova pred bagrem i stim poceo, te iste godine zazimio sam 25 rojeva.

Napisacu  odvojeno
Proizvodnja matica prve, druge i trece generacije ali sa vise kosnica na pcelinjaku.

Pozdrav

PS
Evo Kenan zna kako se radi Peletovim razrojavanjem jer ga stalno spominje, pa neka otvori novu temu, bice veoma zanimljivo cuti njegovo iskustvo. Saznacemo nesto vise.


Van mreže Kenan Halilagic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #96 poslato: Februar 12, 2013, 21:51:43 »
moze se otvoriti ta tema pa da pisemo o njoj, iako ne bih rekao da znam nesto posebno o njoj, ja sam mladi pocetnik, i uz vas sa mislju da ucim sto vise i pitam, ali sto znam rado cu da napisem. ko zna kako, neka otvori temu!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #97 poslato: Februar 12, 2013, 23:06:35 »
Božo:
Citat
Evo Kenan zna kako se radi Peletovim razrojavanjem jer ga stalno spominje, pa neka otvori novu temu, bice veoma zanimljivo cuti njegovo iskustvo. Saznacemo nesto vise.

Zašto si ironičan? Pa, neće valjda spominjati ovu tvoju metodu kad već o njoj pričaš?! Jedina Kenina greška je što se DRUGOM metodom umiješao u TVOJU temu (metodu) pa tako i mene umiješao jer je pitao, a ja mu odgovorio i ti se uvrijedio. Inače, ne bih da uzurpiram tvoju temu, a nemam je namjeru ni pratiti niti komentarisati jer ne želim badava na promašene stvari trošiti snagu. Zato će poslije ovoga ići opcija "PREKINI OBAVEŠTAVANJE", mada se dvoumim da ja baš zbog ove tvoje, otvorim svoju temu, npr. "Kako ne treba raditi".

Još nešto, Kenan nije rekao da "zna kako se radi Peletovim razrojavanjem", a nisam primijetio ni da ga, kako kažeš "stalno spominje". I nemoj da sad bude JA branim Kenu zato što je Keno; ne znam ni njega kao ni tebe, osim ovako, virtualno i sa Senadovog "Nahl" foruma, gdje sam se razišao baš sa gazdom Senadom jer mu nisam štimao.

Što se mene tiče, samo ti nastavi jer, siguran sam: ovo će vječno biti samo TVOJA metoda i u teoriji i u praksi.

Prijedlog: otvori istu temu na SPOS-u pa reci kako si prošao, mene to ne zanima, ali reci drugima. Zašto to kažem? Zato što su ovdje ljudi uviđavniji, Vojo posebno, pa ti gledaju kroz prste, misleći: pričaće, shvatiti, pa prestati kad vidi da ljudi prešutno prelaze preko njegovog tra-la-la pisanja.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Tek kad sam poslao post i otišao, misleći raditi nešto drugo, naumpade mi da je ovo VOJINA tema samo što je uzurpirana od strane Bože, što, u najmanju ruku, smatram nekulturom.
« Poslednja izmena: Februar 12, 2013, 23:26:50 od strane Esad Jusić »

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #98 poslato: Februar 12, 2013, 23:34:28 »
Ljudi nemojte na brzinu pisati poruke. Razmislite još jednom pre nego pritisnete opciju pošalji. Boža nikom ništa nije preporučio već samo izneo svoje razmišljanje. Svak će raditi kako mu je volja. Nema potrebe za žestinom.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #99 poslato: Februar 12, 2013, 23:56:01 »
Drugari, hajde da vas pitam, možemo li malo mekše i prijatnije. Ne bih želeo nikom da kažem bilo šta nažao i jako mi je žao što dolazi do ovakvih potpuno nepotrebnih nesuglasica.

Hajde da sve ostavimo iza nas i da nastavimo sa pozitivnim i konstruktivnim komentarima.

Evo ja ću da počnem.
Kada se od prve i jedine zajednice dobije još na primer 6 novih zajednica i kada nam se spari na primer 5 mladih matica to kako reče kolega Božo završimo do oko 15. maja, možemo li u tim novim zajednicama za narednih 20 dana dobiti zajednice sa 10 ramova pčela?
Pa naravno da ne možemo jer su nam matice tek počele da zaležu pre tih 20-25 dana. Ali zato možemo za narednih desetak dana posle ovih prvih dvadesetak dana. Znači treba nam najmanje mesec dana od početka zaleganja matica pod uslovom da nismo imali nekih trovanja pčela.
Postoji još jedna mogućnost kako da pojačamo te zajednice posle parenja matica a to je da kod prve osnovne zajednice od koje razrojavamo nova društva ostavimo u samom startu 5-6 ramova legla sa najmanje petnaestak ramova pčela tako da pčele uz redovno prihranjivanje posle pomenutog razrojavanja mogu da prošire leglo na 12-13 ramova. Ako bi se u svaki novi roj dodao po 1 ram zatvorenog legla što je 5 ramova legla pa isti postupak ponovio za desetak dana znatno bi se pojaćale nove zajednice sa novim maticama ali bi nam osnovno društvo palo na minimalnu snagu. Posle ovakvog iscrpljivanja zajednica bi ostala na svega 6-7 ili najviše 8 ramova pčela i svela bi se na nivo roja.   

Sada pitanje za Božu, može li se od ovih zajednica koje bi možda i mogle stići na 8-10 ramova pčela do oko 10. juna početi razrojavati zajednice i od njih praviti još po 5 novih rojeva od svake?
Ja mislim da ovo nije ekonomski opravdano jer ne verujem da nove zajednice snage 2 RV rama pčela (kao 1,4 LR rama) na koje staje oko 3000 pčela mogu samostalno proizvesti nove matice i razviti se na nivo da minimalnom bezbednom snagom  uđu u zimu.

Pozdrav svima.....       
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #100 poslato: Februar 12, 2013, 23:58:50 »
Ljudi nemojte na brzinu pisati poruke. Razmislite još jednom pre nego pritisnete opciju pošalji. Boža nikom ništa nije preporučio već samo izneo svoje razmišljanje. Svak će raditi kako mu je volja. Nema potrebe za žestinom.

Ja stisnuo opciju "PREKINI OBAVEŠTAVANJE", a ono me opet obavještava. Hajde, kad sam već tu da kažem. Nije nikakva ni brzina niti žestina, nego realno ljudsko reagovanje čovjeka koji bar zna koliko pčela ima očiju, krila i nogu. Usput, da obavijestim da sam i ja otvorio svoju temu u "Metode pčelarenja", koja, vjerujem, neće dugo zaživjeti pa požurite pročitajte. Mislim da ću morati otvoriti još jednu temu "Bajke u pčelarstvu", ali tamo u za to predviđeno mjesto (pod "Ostalo").

Opet opcija: "PREKINI OBAVEŠTAVANJE" pa da vidimo sluša li ova spravica ili ćemo je mijenjati, ili sam ja smotan i loš upravljač.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #101 poslato: Februar 13, 2013, 00:14:34 »
Vojo:
Citat
Hajde da sve ostavimo iza nas i da nastavimo sa pozitivnim i konstruktivnim komentarima.

Dok sam kucao post, stigao i tvoj. Ljudski je da ti kažem riječ-dvije.
Vojo, bolan ne bio, pa nije niko ovdje dijete da sluša bajke. Ja znam da si ti vidio šta sam ja prije ovoga rekao i iskreno iznio svoj stav te se NAMJERNO nisam htio miješati, mada i ja znam ponešto o pčelama i pomalo računati. Bogami, i potakmičio bih se, pa - ko pobijedi: ruka ruci, pošteno, pa na piće.

Božo ironiše, ubjeđuje ljude, skoro vrijeđa (niko ništa ne zna), a sam priča nepostojeće bajke. I samo je to novitet u svemu tome što priča: NEPOSTOJEĆE bajke. Ti se suzdržavaš i pokušavaš to progutati, ali ne ide. Je l' da? A Keno pita za odavno poznatu i priznatu Peletovu metodu i Boža ga pokušava izvrnuti ruglu i dati do znanja da je neznalica. Ne volim kad ponižavaju bilo koga ili nameću mišljenje. To nije razgovor, ni druženje, niti razmjena iskustava, to je nešto sasvim suprotno, a tiče se ličnosti. Da je moj rahmetli otac ustao pa onako nastupio, ja bih isto postupio!

Ako smatraš da sam ja kriv, sa mnom ćeš najlakše - isključenje i NIKAD se neću naljutiti na tebe niti te zbog ovoga spomenuti u ružnom svjetlu. Eto, neka budem prvi. Neko mora probiti led.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #102 poslato: Februar 13, 2013, 04:55:48 »
 ;D 8)
« Poslednja izmena: Februar 13, 2013, 05:00:50 od strane Boza Trbojevic »

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #103 poslato: Februar 13, 2013, 11:38:29 »
Ma ljudi, spuštajte loptu. Nisam drveni advokat, ali mislim da je došlo do nesporazuma.
Božo pokušava objasniti metodu koju je sam osmislio i dao nam je na uvid (druga je stvar da li se slažemo ili ne slažemo, da li je moguće ili nemoguće, on ni sam to još nije probao). Kenan je video u tome sličnost sa Peletovom metodom umnožavanja pčelinjaka, Boža brani autentičnost, a Esad zaključuje da je napad na Peleta (samim tim i na Kenana).
Mislim da je Boža sledio samo logiku "kako bi možda moglo" i on napominje nekoliko puta da je u pitanju umnožavanje zajednica od jedne JEDINE preživele.
Nisam računao termine, koliko bi potrajalo ovo višestruko umnožavanje do broja 100, ali i na prvi pogled se čini malo nerealnim. Pogotovo što se radi o PREŽIVELOM društvancetu (ako sam dobro razumeo).
O korišćenju lekova ne bih komentarisao, ali i pod uslovom da sam u svemu saglasan, ključnu stvar koju bih u ovom slučaju promenio i primenio je, da ne bih odvajao mlade pčele u nukleuse , onak kako Boža piše, pa da one prave matičnjake. Mislim da bi prvi matičnjaci bili daleko kvalitetniji da se suženjem prostora i "debelom" prihranom šećernim sirupom, uz obilje polena u prirodi, preživela zajednica dovede do rojevog nagona i sama povuče matičnjake. Tek onda bih pristupio podeli društva u nukleuse. Nekako mi se čini da bi matičnjaci (pa time i matice) bili kvalitetniji ako se uzgajaju u startu u pčellinjoj zajednici gde ima pčela svih struktura.Mišljenja sam da samo  deca (mlade pčele) ne mogu kvalitetno sačiniti, othraniti i sačuvati svoju decu.
Nadam se da se niko neće ljutiti. Ovo je samo moje razmišljanje"naglas".
Veliki pozdrav svima...

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #104 poslato: Februar 13, 2013, 12:53:29 »
Vreme koje je potrebno, nemoze se tacno u dan predvideti, ali postoje i neki datumi, jer sve zavisi koliko ce se rojevi brzo razvijati, ali to je razlika samo u par dana, uz pomoc pojacanja ide mnogo brze.
 

Ово је вероватно требало да буде одговор на моје питање.
Ја сам развијао друштва од једног рама до пуног наставка прилично успешно али ми је требало 3 месеца да то урадим наравно уз константну прихрану. Не разумем како још те ројеве поделити?
Вероватно се ту крије још нека велика тајна.