Autor Tema: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?  (Pročitano 19179 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #45 poslato: Januar 22, 2018, 23:01:41 »
Tomo pokušao sam da nađem addon za preslovljavanje iz ćirilice u latinicu ali nema ništa korisno pa ti nudim alternativno rješenje.

http://www.preslovljavanje.com/

Na tom sajtu kopiraš Šoletov tekst sa foruma u polje pa klikneš dugme preslovi i čitaš.
Konverzija može i obratno iz latinice u ćirilicu. Mislim da je lakše nego da se zezaš sa wordom i instalacijom konvertora.

Na kraju neće da škodi ni da pride savladaš ćirilicu. 
Ja učio engleski, pa učio njemački a sad mi nešto ruski interesantan.
Nisam ekspert za jezike ali je dobro znati bar osnove svakog jezika.

Pozdrav svima...

Van mreže Petrovic S Zoran

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • pcelarim lr kosnicama
  • Lokacija pčelinjaka: Sivac
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #46 poslato: Januar 22, 2018, 23:04:37 »
Predu ko macor u rerni.Da necuje zlo nikada nisam imao vecih gubitaka od 5% preko zime.Sto se tice otvaranja kosnice preko zime ,jednostavno podignem zbeg i pogledam gde se nalazi klube.Kosnice sam otvarao i otvaram i na  -10 c   bez ikakvih posledica.Nikada nisam koristio stetoskop slusalice islicne gluposti.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #47 poslato: Januar 22, 2018, 23:17:49 »
Добро значи има нас много више који познају могућности рада и могућности пчела. Ја на пример, када отварам кошницу зими ходам на прстима да их не узнемирим... :)



Када се говори о отварању кошница зими, неки мисле да смо ми који то радимо неки лудаци и манијаци. Пчелињак се преглед одизањем поклопне око нове године по хладном времену и види се стање пчелињака. Отварају се и изузетно преслажу врло угрожена друштва или се направи списак којима и када дати мед у кесама. Најчешће то буде неколико кошница...али ако затреба и целом пчелињаку, знаш шта треба радити и ово су једноставни послови.

Ја то препоручујем уместо уобичајене глупости: нека то је природна селекција. Пчеле дођу у критично стање због разних разлога. Видео бих те који то тврде да им не даш јести 20 дана, како би се "селектирали" у струку. :)

Предност додавања меда је то што увек стоји у бурићима и што се може додати – а не мора, ако не треба. Значи, лако складиштење и лака употреба. Може и да се чува за следећу годину, што значи да је реч о стратешкој операцији и замисли :)


ПС

Што се тиче писма које приватно користим, то је штампана латиница а писана ћирилица - навикао тако. Ако бих писао супротно, то личи на рукопис првака :). Када попуњавам меницу, она мора одговарати писму потписа и службеници банке ми помажу :)

Потписујем се ћирилицом.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #48 poslato: Januar 22, 2018, 23:31:46 »
Citat
Предност додавања меда је то што увек стоји у бурићима и што се може додати – а не мора, ако не треба. Значи, лако складиштење и лака употреба. Може и да се чува за следећу годину, што значи да је реч о стратешкој операцији и замисли :)

Hm, ja nemam ni buriće a kamoli med u njima. Jedino da vadim iz tegli što sam onomad na sajmu pazario od kolege u egzilu al ebiga bagrem se nije kristalisao.  ;D

Nego ima to dodavanje meda i svoje mane...šećer je jeftiniji pa je valjda zato automatski i zdraviji ako se razumijemo...  ::)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #49 poslato: Januar 22, 2018, 23:36:20 »
Има ту неке истине :)  :) :)

Багрем је скуп и још уз то течан. Сипај по малко у кесе и нека виде шта губе кад не донесу мед.

Природна селекција ће решити ствар и добићеш од преживелих најотпорнија друштва за даљу репродукцију  :) :) :)

Било би добро да пре тога спустиш теглу у неко буре...откуд пчеле знају колико имаш меда  :)


Мислим, пази, неке ствари су пословна тајна.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #50 poslato: Januar 23, 2018, 07:14:53 »

Јесте Еди, погрешио си...други пут послушај искусније, али оне који реално објасне зашто то тако треба и који су то успешно радили.
Apsolutno se slažem, hvala na svakoj instrukciji.
Srdačan pozdrav.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #51 poslato: Januar 23, 2018, 09:44:27 »
Citat: Dragan Šošić
Потписујем се ћирилицом.
Kao Tito ;)

Moja kćer je naučila ćirilicu iako joj ne treba ni 1%. Pisano pismo ne koristim još od osnovne škole jer sam imao tako ružan rukopis da nisam mogao ni vlastiti pročitati pa sam prešao na štampana slova :)
Što se tiče lokalnih riječi volim da koristim svoje i čitam tuđe tako da naučim i pokoju novu riječ (npr Srpski elem). To važi i za Makedonski i Slovenski jezik...
Sad sam već dosta skrenuo... (s teme)

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #52 poslato: Januar 23, 2018, 10:13:46 »
Кеса мора да се завари? Не може да се стави кристалисан мед па да се залепи селотепом? Немам варилицу па зато питам...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #53 poslato: Januar 23, 2018, 10:16:50 »
... a tek da vidis moj Anto u Grckoj? Pola cirilica pola latinica a "pola" Grcka slova? Kad ostavis auto u nekoj ulici u Atini ne mozes ni da procitas ime ulice a kamo li da zapamtis. Ja precrtam u blokce pa dam taksisti da me vrati do kola. Jednom sam se opek'o, sad sricem grcko-rimski sta 'oces.
Pozdrav.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #54 poslato: Januar 23, 2018, 10:19:54 »
Slikaš mobitelom... :)
Što se tiče zavarivanja, može i selotejp. Par kesa mi je bilo zamazano medom pa sam ih preklopio i zalijepio seltejpom, ionako ih otvaram odozdol..

Van mreže Djordjevic Ljubomir

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Živkovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #55 poslato: Januar 23, 2018, 10:33:03 »
Za Tomislav Androš

Evo linka za dodatak za sve vrste Worda i obe platforme (32 ili 64 bitne)

https://alberoart.com/translitgt-add-in/#

pozzz

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #56 poslato: Januar 23, 2018, 14:19:55 »


И мени није јасно зашто је кристалисан мед лош за зимско храњење.

Тачно тако Анто. Сматрам да углавном разматрамо мало проблематичнија друштва

[/quote]Evo što sam mislio pod tim da je prihrana kristaliziranim medom loša. Dao sam bolje opcije.Sa pčelama uvjek treba misliti par mjeseci do godinu dana unapred.E sad, ako razgovaramo što učiniti kod propuštenih poteza onda se mogu složiti da kao krajnja mjera se doda i kristalizirani med.Jako i dobro društvo če taj med rastvoriti i deponirati u sače, gdje če se vrlo brzo opet kristalizirati,i u jakim zimama pčele če taj med teže koristiti, a slaba če večinom propasti.Prednost dodavanja okvira sa medom preko okvira je u tome da pčele taj med neče koristiti, osim u krajnjoj nuždi. A tad če ih to spasiti.Ako ga ne isko riste, na prolječe ga maknete kako ste ga i stavili.Ali bilo je slučajeva da su pojele i med sa gornje strane okvira,pa sam morao staviti drugi.Ako nekom kilavcu dodate 2-3 kg kristal. meda,što če on sa tim.Imat če tešku borbu da to rastvori,a ako zazimi če i propasti.Na niskoj teperaturi nema nikakve socijalne raspodjele meda.Ulica koja ima meda če praživjeti, a ona koja nema meda če propasti. Bilo je slučajeva da na izlasku iz jakih zima 5 ulica pčela propadne, a 5 gdje je bilo još malo meda preživi.Pravim i dobrim društvima ne smeta ništa, sve če u zimi rastvoriti. Pogaču, med od bršljana,suncokreta,repice itd.U prvim lijepim danima sve če to pobacati van iz košnice.Vjerojatno ste imali priliku vidjeti da leta pobjele od krist. meda a i podnjača.Med na okviru ostaje duže tekuč, nekad i djelomično kristaliz. Bude gore i peluda.Ako se misli unaprijed,treba ostaviti nešto okvira sa bagremom ili mješanim bagremom za takvu potrebu.Bilo je slučajeva da slaba društva i prežive zimu ali na prolječe propadnu jer se nađu na kristal. medu. Potrebno je ukloniti okvire sa takvim medom, samo se ni u kojem slučaju nesmije dirati okvir na koji si je ta šaka jada pripremila mrvicu friškog unosa ili rastvorenog meda.Prihranit se može, deci ili dva sa sirupom na okviru,ako je zima na odlasku.Tliko zasad u obranu mog načina rada da je okvir sa medom bolji od prihrane medom, pogače itd.                                                                                                                                                       
                                                                        Pozdrav svim pčelarima

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #57 poslato: Januar 23, 2018, 15:51:06 »
Vidim ja da se u ovoj temi raspisalo, samo da podsetim Bokija da je pazario i med od suncokreta ako se ne varam... :)

Što se mene tiče med nemam ni u teglama ni u burićima imam samo par (5) ramova DB plodisnih sa medom koje cu da postavim na  DB drustva u narednim danima ovim ostalim u RV i u ostalim DB  su stavljenje pogace, SMS Vaga je postavljena ispod jednog drustva srednje jacine 10.01.2018 i potrosnja za 10 dana tj do 20.01.2018 je bila nekih 350 grama...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #58 poslato: Januar 23, 2018, 15:55:27 »
Za Tomislav Androš

Evo linka za dodatak za sve vrste Worda i obe platforme (32 ili 64 bitne)

https://alberoart.com/translitgt-add-in/#

pozzz

Hvala kolega... sad me sramota .. uglavnom snasao sam se... a bas sam brljo... skroz jednostavno.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #59 poslato: Januar 23, 2018, 16:24:03 »
Tvrdim da je većina meda u košnicama u ovo doba kristalizirano. Vjerovatno u tečnom stanju je samo "med" od šećernog sirupa koji je dodavan pred jesen. Mislim da pčelama takav kristalizirani med preko zime nije štetan, pogotovo ako znamo da ga troše u prosjeku 3 grama na dan. Prve godine kad sam počeo pčelariti mijenjao sam matice jer nisu dobro legle (moja kriva procjena, nije bilo unosa zbog čestih kiša) pa sam stare matice sklonio u nastavak podijeljen na pola, 2 x 4 okvira. Nisam mislio da će dočekati naš Božić jer nisu imale nikad više od 1 okvira meda kojeg sam krao od drugih. Obje su mi donijele bagrema iduće godine a najjača zajednica je stagnirala dok nije izvršena tiha smjena. Ako je snajka motivirana, bit će sexa i u sirotinjskoj kući ;)