Autor Tema: Предавање у Јагодини-Осавремењавање српског пчеларства  (Pročitano 6380 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
     Предавање у Јагодини-Осавремењавање српског пчеларства


У суботу 07.12. на позив пчелара Јагодине одржао сам предавање на тему Осавремењавање српског пчеларства.

Моје колеге пчеларе и мене из Новог Милошева, дочекали су драги домаћини и пријатељи из Јагодине.
У сали предвиђеној за предавање дочекало ме мноштво пчелара како из Јагодине тако и из Свилајнца, Ћуприје и осталих околних места.

Предавање је трајало мало дуже од предвиђеног времена од 10 сати и 50 мин. до 13 сати и 20 мин. и за та два и пола сата имао сам прилику да појасним свој начин рада са кошницама Родна Воја, Еко Воја, Прелазним Наставцима Родне Воје и Еко Воје током године од зазиљавања, зимовања пчела, пролећним радовима, припремом за багремову пашу, цеђењу меда и припрему за наредне паше а све у поређењу са осталим системима кошница којим се данас у Србији пчелари.
Наставио сам о производњу и употребу домаћих природних препрата Нозевоја за ноземози и употреби Брстивара против варое.

На предавању сам појаснио недостатке система и технологије коју још увек препоручују наши предавачи ако и погубну употребу препарата које на жалост препоручују неки наши стручњаци.
 
Присутни су имали прилику да поставе питања и затраже било каква појашњења у вези изложеног.

Доживео сам опште задовољство присутних и речи велике захвалности као и позиве да дођем поново.

После предавања са драгим пријатељима Председником удружења, члановима Извршног Одбора и још неким драгим пријатељима пчеларима у оближњем ресторану провели смо остатак времена до вечери када смо кренули кући.

Захваљујем се драгим пријатељима на позиву, пријатном и незаборавном дружењу и изузетном гостопримству. 


Поздрав свима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miodrag Milanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
Hvala ti Vojo na lepom predavanju

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Радујем се твом задовољству колега Миодраже..

Као што си видео људи су били презадовољни. Многи су дошли да ми честитају и да се захвале за предавање. Један колега рече да од 1985. од када пчелари и од када прати предавања никада није присуствовао бољем предавању.

Поздрав из Новог Милошева...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miodrag Milanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
Posle cetiri godine druzenja sa RV kosnicama,upotpunio sam znanje o tehnici pcelarenja istim,hvala ti na tome.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Jel to prvo predavanje ispod Dunava?
Koliko vidim priblizavas se Aleksincu sa tvojom kosnicom .

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
 
 
                  Za predavanje u Jagodini nisam znao da ce se odrzati . Upravo me je pozvalo par prijatelja koji su zainteresovani za RV kosnicu iz Pomoravlja koji takodje nisu prisustvovali predavanju a imali bi zelju. Zbog toga bih zamolio Voju da neka buduca predavanja juzno od Save u Pomoravlju ili Sumadiji najavi preko foruma nekoliko dana ranije. Par desetina kilometara za dobro predavanje nije problem. Pozdrav Rakovac.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Jel to prvo predavanje ispod Dunava?
Koliko vidim priblizavas se Aleksincu sa tvojom kosnicom .

Добро јутро драги мој Синиша, и остали драги пријатељи!

Није прво испод Дунава али само што није.. На жалост..  :D
Било је још једно у Пожаревцу. Имао сам још петнаестак до двадесет предавања ако се то могу назвати самоиницијативна превања на Ташмајдану.Од 2001 године до пре две године 2011. И та предавања би обично била по два дана а некад и по 3 узастопна дана, петак субота и недеља или петак и субота.  Ова предавања су трајала по цео дан, обично од 9 сати па до 16-17 сати после подне или до сумрака уз мале прекиде.

У многим удружењима на жалост постоје јаки ЛР и ДБ лобии који свим снагама онемогућавају да се чује други глас. Тиме се значајно негативно утиче на напредак нашег пчеларства.

Међутим, време све то доведе на своје место..
Идеје и напредак су као вода, колико год се заустављају оне увек некуд процуре.  :D

Алексинац је далеко а и није ми примаран циљ. РВ се сама шири у целом окружењу око Алесинца, хтели то неки моћници или не!
Чуо сам тилико хвалоспева од неких, као они су чули за моја одлична предавања и жао им је што нису присуствовали јер су тако далеко али верујем да никада нису ни помислили да ме позову.
Видио сам на Форуму Споса како свом снагом форсирају појединце који пчеларе са фараровим кошницама које на жалост као ни ЛР и ДБ нису конструисане по мери наше крајинске расе пчела, посебно за зимовање и зимске услове и нису прилагођене нашим климатским и пашним условима.

Уместо мене још једно предавање испод Дунава, заправо у Ваљеву одржао је пчелар Јанош Деги из Панчева. Он је некада пчеларио са близу 200 ЛР кошница да би након што је од мене купио 10 РВ кошница са пчелама и поредио их у истим условима са ЛР кошницама, потпуно прешао на РВ кошнице. 

Иде то све неким својим током, полако али сигурно РВ кошнице се шире у свим правцима.

Пуно поздрава 


 
                  Za predavanje u Jagodini nisam znao da ce se odrzati . Upravo me je pozvalo par prijatelja koji su zainteresovani za RV kosnicu iz Pomoravlja koji takodje nisu prisustvovali predavanju a imali bi zelju. Zbog toga bih zamolio Voju da neka buduca predavanja juzno od Save u Pomoravlju ili Sumadiji najavi preko foruma nekoliko dana ranije. Par desetina kilometara za dobro predavanje nije problem. Pozdrav Rakovac.

Драги мој Горане, жао ми је што нисам могао да позовем и раније објавим да ће се одржати ово предавање.
Из Јагодине су ми јавили да су преко радиа обавестили локално становништво као и то да су информацију проследили у околна удружења пчелара.
Бојао сам се за величину сале за предавање,  и шта ће бити ако дође много људи са стране па домаћини не буду имали места за седење.

Хвала Вам за интересовање, даће Бог па ћу Поморавље поново посетити.

Желим Вам пуно здравља и радости..

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Lepo je siriti ideju o RV ,ja sam zadovoljan,mada imam i LR i Farar nisam ih nesto uporedjivo (nema se vremena ) a i lokaciski su razlicite mada sam primetio za ove dve godine da su se mnogo bolje spremile za zimovanje,tacnije da je treci nastavak pun meda za razliku od LR kod koje bez "Batinog" prstena nebih ulazio u zimu.

Van mreže Časlav Dobrosavljević

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novo Lanište kod Jagodine,n.v120m
Dragi prijatelji pčelari,


žao mio je što čujem da mnogi iz okruženja nisu znali za Vojino predavanje u Jagodini,iako smo se potrudili da poziv objavimo na više medija,"Novi put",radio Jagodina,TV Jagodina i naFejsbuku.
  Vojino predavanje je saslušano bez daha čitavih dvaipo sata,sa vrlo laskavim ocenama i komentarima posle predavanja.
   Poenta predavanja i nije bila košnica RV,već poimanje pčelinjeg društva kao složenog živog organizma,kao i neophodnih uslova za njegov razvoj najpribližnijim uslovima u prirodi.U drugom planu,a istovremeno,izloženo je zašto baš košnica RV,tj.kako ova košnica obezbeđuje navedene uslove.
  Šteta što je vreme za najam sale bilo ograničeno samo na tri sata,no nadam se da ćemo našeg prijatelja Voju videti ponovo u Pomoravlju.
  Svim pčelarima srećna i medna2014.god. MIR BOŽJI HRISTOS SE RODI!

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Ako je neko snimio to predavanje i ako postoji mogućnost trebalo bi ga postaviti na youtube ili na ovaj forum.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Časlav Dobrosavljević

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novo Lanište kod Jagodine,n.v120m
Nažalost,mislim da postoji samo snimak kraćeg intervjua RTV Jagodina sa Vojom.Za snimanje celog predavanja Udruženje nije imalo tehničke mogućnosti.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015

Часлав:
Svim pčelarima srećna i medna2014.god. MIR BOŽJI HRISTOS SE RODI!

Ваистино се роди!
Узвраћамо поздравима и жељама за сваки упех!

Живели!
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Časlav Dobrosavljević

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novo Lanište kod Jagodine,n.v120m
Vojo kako prvede Božić?
 Puno te pozdravljamo iz Jagodine.Kako su pčelice,kod nas leglo krenulo ko ludo.Kakve su tvoje prognoze?
 Čaki,Dragan i Đokić.POZZZ.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Hvala dragi prijatelji, proveo sam ga u miru i radosti.
Imali smo i malo slavlje sa većinom pčelara iz Novog Miloševa..

Kod brata Rade kao i kod mene sve je u najboljem redu sa pčelicama. Sva društva su živa i zdrava i mislim da većina još nije pokrenula leglo. Juče smo obilazili pčelinjake i iz svih košnica su izlazile pčele.
Moje dve najslabije zajednice koje su bile žrtve velikog napada osa još se dobro drže mada smo mislili da ih juče nećemo naći žive. Leta su nam široko otvorena a obzirom da je velika suša i da kod nas stalno duvaju neki vetrovi količina vlage u košnicama je minimalna a i  temperatura je nešto niža, tako da su i to faktori koji smanjuju mogućnost pokretanja legla..
Osim toga mi pčelama ne dodajemo baš nikakve pogače koje bi ih možda pokrenule na proizvodnju legla  a pčele obzirom na nešto povoljniji raspored hrane u košnicama osećaju da su im zalihe hrane velike pa verovatno i zbog toga još  leglo ne pokreću.

Prezadovoljni smo sa stanjem. Povoljnije vreme za zimovanje pčela do sada nismo imali.

Kako je kod vas?

Pozdrav svim pčelarima Jagodine a posebno starim prijateljima...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Časlav Dobrosavljević

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novo Lanište kod Jagodine,n.v120m
Pozdrav gazda Vojo,


  temperature konstantno visoke,pcele svaki dan izlaze,ciste podnjace,poneka pcela donese i po koje zrno polena!Legla ima na 1_3 rama,doduse po oko 1dm2 po ramu.Hrane ima dovoljno,ali ako zagudi u februaru bice belaja.
      Pozdrav CAKI