Autor Tema: EV ram  (Pročitano 48586 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: EV ram
« Odgovor #15 poslato: April 10, 2013, 11:27:49 »
Da li neko može da precizira gde se tačno buši ram EV zbog užičavanja. Negde sam pronašao 20m i 60 od donje ivice satonoše, da li je to tačno ( kod mene na sredini donje ivice satonoše postoji "izbočina" 2mm predviđena da se po njoj povuče crta voska )? Pošto Karolj izađuje SO 340x100 interesuje me tačno za tu meru.


Bilo bi najbolje da Voja odgovori, pošto će kod njega završiti...

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: EV ram
« Odgovor #16 poslato: April 18, 2013, 15:28:00 »
ja sam počeo ovako da žičim, pa ako nije dobro bilo bi lepo da me neko ispravi...

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: EV ram
« Odgovor #17 poslato: April 18, 2013, 19:38:27 »
Ja više nikad neću staviti žicu ni u jedan ram. Štapići za roštilj vrše posao samo tako. Brže i lakše a mislim i za pčele da je bolje. Razmišljam kako i eksere da zamenim ovim štapićima.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: EV ram
« Odgovor #18 poslato: April 18, 2013, 20:26:44 »
Pozdrav
Ja na EV  ne stavljam zicu i nisam imao problema kod vadjenja meda(centriguge)
http://img600.imageshack.us/img600/9121/img3020hc.jpg
EV ram



Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: EV ram
« Odgovor #19 poslato: April 18, 2013, 20:46:18 »
Ako ne stavljaš žicu da li to znači da ne stavljaš ni satnu osnovu?

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: EV ram
« Odgovor #20 poslato: April 18, 2013, 21:12:49 »
Борисе, користим овај систем као на фотографијама. Ексерчић ( за милиметар краћи од дебљине бочне летвице) на почетку и на крају жице, 2 цм удаљен од рупе. Прво га утиснем 2/3, затегнем и око њега намотам жицу а онда утиснем до краја комбиниркама. Затезање олакшано, нема намотавања око летвице, сатна основа љепше сједа, ради се брже. Добро би било да је ексерчић угластог профила али и округли ради посао. Поздрав.
П.С. На фотографијама није ЕВ рам али се надам да ће бити од користи  :) .
« Poslednja izmena: April 18, 2013, 21:19:16 od strane Радоје Киперовић »

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: EV ram
« Odgovor #21 poslato: April 18, 2013, 22:11:51 »
Ja u neke stavljam SO kao na slici a u neke ne i koristim ih za med u sacu mada sam i iz takvi vadio med i nisu pucali kod centrifuge.
 Satne osnove stavljam ovako mada ramna slici je LR nije EV i razlika u osnovi je sto za LR i RV uzimam osnove koje vec u sebi imaju ugradjenu zicu po vertikali tako da ni u njih ne stavljam horizontalne zice,A za EV uzimam SO bez ikakve zice.
http://img13.imageshack.us/img13/5416/1013305.jpg
EV ram

http://img842.imageshack.us/img842/6064/1013307o.jpg
EV ram


http://img191.imageshack.us/img191/135/1013306.jpg
EV ram


http://img827.imageshack.us/img827/730/1004412x.jpg
EV ram



« Poslednja izmena: April 18, 2013, 22:16:57 od strane slobodan ilic »

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: EV ram
« Odgovor #22 poslato: April 18, 2013, 23:15:29 »
@Slobodan


Kod tebe je ram izrađen tako da ima urez za uvlačenje SO, verovatno i satonoša ima prorez pa SO samo ubacuješ kao karticu, a kod nas još ne znam da ima armiranih SO, a ni proreze nemam tako da mi to za sada ne odgovara, a kad budem ponovo naručivao ramove verovatno ću ih naručiti  prorezane...


@Radoje


 Ovakav način žičenja, bez eksera mi je preporučen, a i cilj je da se što manje metala ubaci u košnicu. Zapravo me interesovalo da li je žica dovoljno zategnuta i da li je razmak između dobar...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: EV ram
« Odgovor #23 poslato: April 20, 2013, 02:03:04 »
ja sam počeo ovako da žičim, pa ako nije dobro bilo bi lepo da me neko ispravi...
Kolega Borise,
Prva žica ne treba da bude udaljenija od satonoše više od 20mm a donja žica bi trebala biti oko 30 mm od donje letvice.

Dobro si navio žicu samo navoje treba malo prizbiti uz bočnu letvicu.
Čini mi se da je žica malo deblja nego što treba.
Dobro bi bilo kada bi bila prohromska. Malo se teže utapa jer je prohrom slab provodnik pa je prilikom utapanja voska-osnova potrebno svaku žicu posebno raditi.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: EV ram
« Odgovor #24 poslato: April 20, 2013, 11:31:39 »
Hvala na odgovoru,


Znači malo sam preterao (razmak od satonoše mi je 26 mm, a od donje letvice 40 mm) rešavaću ...Žica samo izgleda deblja, prohromska je, kupljena u pčelarskoj radnji..


Ako se slabo utapa, treba jači žvrk (ili bolji kontakt žvrka i žice ako su kontakti korodirali)... (slab provodnik =veći el. otpor, veći otpor=veće zagrevanje, pa zato kad radiš sa žvrkom više se greje prohrom(veći otpor) od bakarnog(manji otpor) provodnika na žvrku.Ako nekog interesuje može se tačno izračunati kolika snaga žvrka( transformatora) treba da bude i koliko dugo da se drži u zavisnosti od dužine i debljine žice i željene temperature, pod uslovom da se žice ne prepliću...
Izvinjavam se zbog skretanja, banderaš...


Pozdrav!

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: EV ram
« Odgovor #25 poslato: April 21, 2013, 00:28:46 »
Borise u pravu si. Ja koristim pocinkovanu žicu i primetio sam kad je tvrđa, prilikom grejanja dolazi do krivlenja. Mislim da je isti slučaj i sa prohromskom.

Van mreže Nenad Prijić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Um je poput padobrana- funkcionira jedino otvoren
  • Lokacija pčelinjaka: Bilogora
Odg: EV ram
« Odgovor #26 poslato: Jul 01, 2013, 10:13:35 »
Evo jedne ideje kako bi mogli postavljati satne osnove u EV ram,a možda i u RV. Radi se o običnim čačkalicama,pretrgnutim na pola,i zabijenim u prethodno izbušene rupe.
Nismo još probali u praksi,ovako izgleda super,i prednost je da možemo osnove postavljati u okvire i zimi,a sa čicom baš i nije tako.
Mišljenja i komentari poželjni.
pozdrav svima !
http://img688.imageshack.us/img688/6429/evokvir.jpg
EV ram


Uploaded with ImageShack.us
evo da osvježim temu tj. da se nadovežem na model EV rama sa čačkalicama...
Nakon provedenih pokusa u više različitih situacija zaključak je da se ne prihvaća ovaj model EV rama sa satnim osnovama. Prihvativo je jedino dvije horizontalne žice inox s tim da gornja žica nije niža 2,5 cm od satonoše.
Objasnit ću ukratko...
najveći problem je uvijanje satne osnove kod slabijih zajednica ili rojeva. Jaka zajednica ili roj izgrade 10 ramova toliko brzo da se satna osnova(toplo ljevana) niti nestigne savinut.
Za neko ozbiljno profesionalno pčelarstvo kojem ja težim nedopustivo je i neozbiljno uopće zamarati se koji okviri idu na jaku zajednicu a koji na slabiju.
EV ram sa 2 inox žice je dobro rješenje u nekoliko stavki. Jest da je dosta spora priprema užičenih EV ramova zbog količine (70 kom. po proiz.koš.) ali ja to rešavam tako da platim radniku-penzioneru koji ima vremena na pretek.
Općenito velik dio poslova oko pripreme košnica plaćam radnike zato da mi ostane više vremena za tehnologiju rada sa košnicama.
Pozdrav svima :)
Neki problem se ne može riješiti istim načinom razmišljanja koji je i doveo do problema...

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: EV ram
« Odgovor #27 poslato: Jul 01, 2013, 20:32:54 »
Ja sam pokušao tzv Fustisovo postavljanje SO (sa štapićima za roštilj kroz satonošu i donju letvicu ) ali sam brzo odustao jer nema načina da se rupe izbuše toliko precizno ( zapravo ima ali ja sa ručnom bušilicom na stalku nisam uspeo, možda zbog žurbe ) da tesno drže SO uz satonošu tako da za ubacivanje SO u EV ram najpraktičnije ostaje rešenje sa dve horizontalne žice. Eventualno treba razmisliti o ubacivanju tzv nitni i ekserčićem kao Radoje, jer ako se žica jače zategne useca se u bočne stranice i u izbušene rupe...

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: EV ram
« Odgovor #28 poslato: Jul 01, 2013, 22:23:05 »
Kolega Borise, ja protiv usecanja žice u ramove koristim heftalicu(klamericu) .

Van mreže Miodrag Milanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
Odg: EV ram
« Odgovor #29 poslato: Jul 01, 2013, 23:24:36 »
Takodje,drage kolege koristim klamaricu,odlicno resenje,i dosta brzo