Autor Tema: Zaštita košnica  (Pročitano 6352 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Zaštita košnica
« poslato: Decembar 25, 2010, 16:39:03 »
  Ja ove godi za farbanje na novite kosnici sam koristio farba bezbojna na vodenoj bazi (Aqualux). Ali nisam mnogo zadovoljan, posto kod nekoliko kosnica doslo je do pocrnuvanje na daskite, a to je sigurno posledica od akumulacijata na vodata vo drvoto.

   U vtorata slika, prvata - Kraft je osnovna (bezbojna), grcki prozvod a drugata - Aqualux je zarvrsnata farba (bezbojna), hrvatski proizvod.
 
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Zaštita košnica
« Odgovor #1 poslato: Januar 04, 2011, 15:30:14 »
...kod nekoliko kosnica doslo je do pocrnuvanje na daskite, a to je sigurno posledica od akumulacijata na vodata vo drvoto.

"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Zaštita košnica
« Odgovor #2 poslato: Januar 04, 2011, 16:11:35 »
Da li je daska bila suva i koliko suva kada si radio kosnice?
Moguce je da su daske bile vlazne ili su jos kao daske pocele da crne zbog neadekvatnog susenja.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Zaštita košnica
« Odgovor #3 poslato: Januar 04, 2011, 16:19:56 »
Da li je daska bila suva i koliko suva kada si radio kosnice?
Moguce je da su daske bile vlazne ili su jos kao daske pocele da crne zbog neadekvatnog susenja.

  Ne znam koliko su bile suve tada kada sam gi farbao. Nisam mogao da primetim. Ali pred jedan mesec kad sam merio vlage (odnosno jedan moj prijatel - stolar je izmerio sa nekim aparatom)kod rezervnih nastavaka-medista, oni su bili suvi.
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Zaštita košnica
« Odgovor #4 poslato: Januar 04, 2011, 16:30:28 »
Da li su i rezervni nastavci, medista, poceli da crne?
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Zaštita košnica
« Odgovor #5 poslato: Januar 04, 2011, 17:01:22 »
Da li su i rezervni nastavci, medista, poceli da crne?

  Ne. Ali oni se nalaze ispod terase a ne u pcelarnik.
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Zaštita košnica
« Odgovor #6 poslato: Januar 04, 2011, 17:12:57 »
Daska nije pocrnila zbog farbe na vodenoj bazi sigurno. Pocrnila je zbog neodgovarajuceg susenja.Verovatno su daske bile slozene jedna na drugu bez razmaka od letvica pa se nisu dovoljno osusile na pojedinim mestima. Da je koristena farba u boji ne bi se videlo ovo crno, a posto je bezbojna onda se vidi pa ne izgleda lepo.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Zaštita košnica
« Odgovor #7 poslato: Januar 04, 2011, 20:33:27 »
Ova vlaga mogla je da dođe i iznutra, to jest, ako imaš punu podnjaču, u košnici ti je povećana vlaga, a ona mora negde da izađe. Drvo upija vlagu i ona se morala pokazati na vanjskoj strani nastavka, a pošto je ofarbano bezbojnom farbom onda se i vidi. To je moje mišljenje. Pozdrav.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Zaštita košnica
« Odgovor #8 poslato: Januar 05, 2011, 09:08:19 »
Ova vlaga mogla je da dođe i iznutra, to jest, ako imaš punu podnjaču, u košnici ti je povećana vlaga, a ona mora negde da izađe. Drvo upija vlagu i ona se morala pokazati na vanjskoj strani nastavka, a pošto je ofarbano bezbojnom farbom onda se i vidi. To je moje mišljenje. Pozdrav.

  Ali  to se nije desilo u svim kosnicama, nego samo kod 3 kosnice i to ne u svim nastavcima. Ja sumnjam da se to dosilo zbog toga sto dasake nisu bile dobro strugane (uramljene) ili pak nisu bile dovoljno suve ???

  Pozdrav svima :)
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje