Autor Tema: solitarne pcele  (Pročitano 7632 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Goran Čretni

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lepoglava
solitarne pcele
« poslato: Maj 31, 2015, 23:48:58 »
Mozda nije tema vezana direktno za pčelarstvo, mnogima vjerujem neće ni biti interesantna, ali zanima me dal netko od kolega pčelara obraća pažnju na solitarne pčele? Nisu nam korisne direktno kao naša medonosna, ali smatram da bi činili veliku uslugu prirodi, medonosnom bilju, pa tako indirektno i našoj kranjskoj sivki, da brinemo i štitimo i ostale korisne insekte. U stvari, mislim da je to i razumljivo, budući da smatram da su pčelari nijansu povezaniji s prirodom i ekologijom nego što su to nazovimo 'nepcelari'. Volio bih čuti i vaša mišljenja  u vezi te teme.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: solitarne pcele
« Odgovor #1 poslato: Jun 01, 2015, 00:38:25 »
Čestitam, dobra tema!
Kad uhvatim vremena, uključiću se sigurno aktivnije.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: solitarne pcele
« Odgovor #2 poslato: Jun 01, 2015, 07:33:50 »
Свака част за покретање теме колега.

Мој стари ми је говорио пре једно 5 година, када сам размишљао да почнем да радим са пчелама, да би било добро да бар направимо станиште за њих у воћњаку ако већ не успемо да покренемо пар кошница медоносних пчела.
Мало смо се информисали путем интернета и неких домаћих часописа о солитарним пчелама, али некако у журби свакодневнице нисмо поставили станиште за солитарне пчеле.
У међувремену смо започели са медоносним пчелама, али нисмо заборавили ни на солитарне. На жалост, тек ове године смо на пролеће постављали станиште за њих.
Пошто смо имали дрвених комада (димензија 14x14, 16x16, дужине 30-ак cm), узео сам бушилицу и бургије од 8 и 10 mm и избушио рупе са чеоних страна дубине колико обична бургија дозвољава (до неких 10-ак cm). Комаде дрвета сам поставио тако да једно чело комада гледа на југ а друго на север. Врло брзо су нашле комад и напуниле га.
Интересантно је да су са јужне стране попуниле скоро све, док су са северне стране попуниле тек по неку рупу.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: solitarne pcele
« Odgovor #3 poslato: Jun 01, 2015, 17:42:31 »
Odlicna tema

Ja vec godinama imam solitarne pcele tj moj komsija ih  koristi za oprasivanje zasada krusaka jer medonosna pcela ne posecuje cvet kruske u velikom broju ali zato Solitarne pcele ne biraju cvet vec idu na svaki zbog svoje krupnoce vrse veoma dobro oprasivanje ...
Ja sam im kucice pravio od mocvarne trske ili ti ŠEVARA isecem trsku na duzinu od 20-30 cm i povezem u snopcice reletivno brzo u vocnoj pasi one popune svu trsku leglom i sledece godine u prolece se izlegnu nove pcele...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: solitarne pcele
« Odgovor #4 poslato: Jun 01, 2015, 21:37:33 »
Ne trebaju vam solitarne pčele blizu pčelinjaka. Sa tim se i nije igrati.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: solitarne pcele
« Odgovor #5 poslato: Jun 01, 2015, 23:44:59 »
Zasto Dragane pa solitarne pcele su kao i musice niti napadaju niti nista a oprasuju voce a sto se tice njihovog brojnog stanja opsolutno je zanemarujuce jer u odnosu na broj pcela u jednoj kosnici a kamoli na celom pcelinjaku....

Priroda sve drzi pod kontrolom jer veliki broj ovih pcela se ne ispili zbog velikih mrazeva zimi a njihov zivotni vek je veoma mali jer zive samo u prolecu dok cveta voce ...a njihova korist u vocarstvu je ogromna jer kada cvetaju sljive cveta i maslacak a medonosne pcele upravo idu na maslacak dok sljivu i ne obilaze dok solitarne ne biraju cvet i zato su mnogo bolji oprasivaci od medonosne....ne kazem da medonosna pcela ne ide na voce ide ali u mnogo manjem broju od solitarne pcele jer bira cvet...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: solitarne pcele
« Odgovor #6 poslato: Jun 02, 2015, 21:48:50 »
Solitarne pčele postoje u prirodi u broju koji odgovara velični njihovih gnezda i nisu nikakva smetnja niti takmac medonsnoj pčeli.

Nevolja je u tome što parazit solitarne pčele može napadati medonosnu pčelu, kada se naglo smanji brojnost solitarne pčele. Pre nekih desetak godina u pojasu Banata pema Rumuniji se pojavio ovaj parazit. U otkrivanju nepoznatog napasnika je učestvovao moj brat, Branimir Šošić. On je potpisnik teksta koji je objavljen u časopisu Pčelar, jer je platio izlazak na teren stručnoj ekipi. Podsticaj za određivanje ove vrste parazita je i potekao od nas. Kažem od nas iako je moj doprinos simboličan, mada mislim da sam upućivanjem na pravu „adresu“ bitno doprineo da se odredi o čemu se radi. Moj stric je dva dana okretao mnoge telefone i niko nije bio stručan do momenta kada sam ga pitao da li je zvao Jovu (Kulinčevića) i rekao sam da bi profa jedini mogao da kaže o čemu se radi. Mislim da su posle toga postali stručni, kada im je profesor pomogao u određivanju parazita.

Mislim da je taj parazit označen kao idealan i opak grabljivac (iako je u jednoj od faza razvića – ima više faza razvića). Zaboravio sam kako se zove taj insekat, ali mogu da opišem ukratko kako izgleda ženka parazita. Nešto je veća od pčele, a ima oblik koji podseća na mrava, samo jako velikog. Ima vitak grudni koš i veliki okrugao stomak. Crne je boje. Neko će verovatno pogledati u Pčelaru (negde oko 2004 godine, nisam siguran).

Larve napadaju uglavnom pčele izletnice i mogu naneti prilične štete ako su brojne. Jedno od tumačenja pojave velike brojnosti tog parazita je što je prilično zemlje u Rumuniji bilo zaparloženo i solitarne pčele su se namnožile. Potom kažu da su stranci zakupili puno zemlje i počeli sa obradom. Tako da su se solitarne pčele pomerale prema graničnom pojasu u Srbiji. Zatim je došlo do prirodne redukcije solitarnih pčela, ali se parazit namnožio i napravi pometnju među pčelarima, masovno napadajući pčele.

Parazit ne nanosi štetu leglu i pčelama u unutrađnjosti košnice, ali kao što sam rekao, napada veliki broj izletnica. Larva koja svojim raljama ošteti i onesposobi pčelu je braonkaste boje, duguljastog tela i dužine oko 3 mm.

Ne smatram da solitarne pčele treba uništavati, ali nije potrbna ni njihova neprirodna brojnost, pravljenjem velikih i nesrazmernih veštačkih staništa. Neka ih neka žive onako kao su se i do sada snačazile. Nikome ne smetaju, a jesu korisne (uostalom kao i ogroman broj ostalih živuljki na ovom svetu).


PS

Što se tiče posećenosti maslačka u toku cvetanja šljive, to nisam primetio. Kada cveta šljiva, maslačak pčele i ne primećuju. To se može videti i po pergi u ramovima koja je skoro sva mrke boje.

Inače, sve za svoju namenu. I bumbari su odlični oprašivači u plastenicima u kojima je medonosna pčela beskorisna i može stradati.


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: solitarne pcele
« Odgovor #7 poslato: Jun 03, 2015, 01:33:12 »
Šošić:
Citat
Ne smatram da solitarne pčele treba uništavati, ali nije potrbna ni njihova neprirodna brojnost

Potpisujem.

Evo zašto, između ostalog, valjaju forumi jer svi ne možemo znati sve, ali zajedno je već druga, bolja priča.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: solitarne pcele
« Odgovor #8 poslato: Jun 03, 2015, 08:36:05 »
Dragane, odlično objašnjenje pojave i vrlo dobra logika rasuđuvanja!
Danas sam nešto dobro naučio - hvala!

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: solitarne pcele
« Odgovor #9 poslato: Jun 03, 2015, 14:31:25 »
Malo sam istrazivao na Internetu o pcelama Samicama ili osmijama ili Solitarnim pcelama tako da sam nasao i ime parazita o kojem je šole pricao

evo citata


Osmije nisu konkurencija medonosnim pčelama. Ţenke osmia sakupljaju polen i nektar ranije
ujutru i kasno uveče završavaju aktivnost i po lošijim vremenskim uslovima kada medonosne pčele i ne
lete. Njihova zajednička aktivnost garantuje sigurnost u oprašivanju. Pčele voćnjaka i medonosne pčele
nemaju zajedničke bolesti, a jedini zajednički parazit je     Melittobia acasta     koji na našim prostorima nije
ni registrovan (Krunić, Stanisavljević, 2006). Osmije imaju svoje sopstvene parazite i bolesti. U
njihovim gnezdima mogu da se naĎu mnogi parazitoidi, predatori, razarači gnezda i slučajno nastanjene
vrste koje predestavljaju njihovu prateću faunu
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Goran Čretni

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lepoglava
Odg: solitarne pcele
« Odgovor #10 poslato: Jun 03, 2015, 22:55:55 »
Dragane, slažem se s razmišljanjem da nije dobro da se poveća njihova brojnost utoliko da postane neprirodna,  ali, uvijek ima ali, smatram da dva-tri snopića trske i nekoliko izbusenih drvenih greda neće povećati njihovu brojnost do tih razmjera koliko tu istu brojnost istovremeno smanjuje konvencionalna poljoprivreda. Pa i ne smatram da možemo samo reći- neka ih, kako su živjele do sad, neka žive i dalje, baš zato jer se one i dalje razmnožavaju istim tempom kao i prije recimo, 10 godina, ali ih čovjek uništava i ugrožava barem dvostruko jače i brutalnije nego prije 10 godina. Jedan primjer: do prosle godine, protiv lisne uši se prodavao prašak na kojem je pisalo: NIJE ŠTETNO ZA PČELE I TOPLOKRVNE ŽIVOTINJE. Danas susjeda kupila prašak protiv lisne uši,  kažu u poljoapoteci da onog nema, ali taj je skoro isti. SKORO ISTI! pakiranje je identično, font slova je također identičan, jedina je razlika u boji slova, ime je malo izmjenjeno, i najvažnije, više ne piše da ne šteti pčelama. 

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: solitarne pcele
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 03, 2015, 23:54:06 »
Jedno pitanje za sve. Da li je ovo solitarna pčela ili nešto drugo? Čitao sam malo po netu i našao da su solitarne pčele samice tj. ne žive u zajednici i da svoja gnezda prave i zatvaraju blatom u šupljinama, u trsci itd. Međutim ovakve pčele kao na slikama su mi se naselile u rupi u zidu tj. u blokovima zida. Dosta liče na medonosnu pčelu, iste su veličine i izgleda, ali sam ih pratio dva dana i ima ih veći broj (nisu samice) sve su veličine medonosne pčele, ali ima ih i poneka krupnija (veličine truta ako ne i malo veća) i izleću i doleću i kad zahladni (do pred mrak kad je temperatura ovih dana bila znatno niža). U šupljini u zidu ima dosta unešenog nekog saseckanog i upletenog konca koji verovatno koriste kao termo zaštitu (zid je na severnoj strani i neosunčan). Nisam primetio da nose polen, a nisu ni agresivne. Nije meni bitno koja je vrsta pčela nego da znam kome da naplatim kiriju za iznajmljivanje kuće :)