Autor Tema: Багрем 2017.  (Pročitano 38480 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milanko Lešević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Koprivnica
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #90 poslato: Maj 25, 2017, 19:05:21 »
u mom kraju ove godine nema nijedan jedini cvet,nije cvetao...pa nema ni meda...

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #91 poslato: Maj 26, 2017, 06:49:05 »
Jutros posmatram PZ koje su kraj Tise i samo vuku polen. Čini mi se da je bagrenac krenuo da cveta kao i topola?!
Pitanje za kolege, ako ne zatvore bagrem da li će bagremcom to uraditi?
Bagrem okasnio, a bagremac poranio....Zašto tako,...........?
/ Sve se poremetilo, na mom terenu se sve zivo ispreklapalo sa cvetanjem. Toplo vreme je izmamilo vocke,pa su cvetale 20 dana ranije, pa onda naglo zahladjenje, pa je bagrem krenuo kao sto treba oko 15 maja. Toplo-hladno , kreni -stani. Ovde trenutno cvetaju bagrem, kesten, gluvaja je pocela (divlja grahorica)...a nekoliko stabla kestena je cvetalo pre mesec dana !?. Lipa ce za deset dana krenuti,..normalno je da ovde cveta izmedju vidovdana i 7.jula.Belezim vec trecu godinu sta je kad procvetalo, i stvarno je sasava godina. Dzanarika je procvetala pet dana pre kruske viljamovke,i dva dana pre kajsije,...preklopile se kruska i kajsija ,a preklopile su se sa cvetanjem tresnja, visnja i sljiva stenlej pa i jabuka, i sve je to precvetalo u dve nedelje.

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #92 poslato: Maj 26, 2017, 08:03:01 »
Bagrem je izmrzao od jakog mraza 21 aprila u nizini, tj.pored reke, na svu srecu na ostalim mestima je  cvetao. Prvi cvetovi su se otvorili oko Djurdjevdana, ali bilo je kisovito i hladno , tako  da  ga je to dodatno usporilo, pa su se brda zabelela oko 10.maja,sto se pokazalo kao dobro, otoplilo je  u medjuvremenu i krenuo je solidan unos. Oko 15. Maja su se sklopile sve kockice,  noci tople, 15-16C,  ujutru rosa, pcele krenu da rade oko 7h i nose nektar po ceo dan,oko podneva pa do 15h je i pojacan unos polena,verovatno manje medi u tom delu dana  , vreme  odlicno  23-25C,  cas sunce cas oblacno , omorina ne moze da se dise, popodne  zarosi neka kisa  i tako  je bilo do 20. Maja. Poslednja tri dana kod mene je pravo jesenje vreme, nadam se da ce uskoro otopliti da ne bude belaja. Nadam se da cu dogodine nabaviti neku vagu, pa da imam tacne podatke o unosu. Rezultati 8 drustva: 3 drustva su  imala dva  PM(121mm),miks 4rama LR prevesanih iz plodista i 12malih ramcica SO bez maticne, sve su to izgradile i napunile, maticu u plodistu su  sabile na 4 rama legla. 2 drustva su napunila 2 LR nastavka, jedno drustvo je dalo LR nastavak. Imao sam peh, najaca  kosnica je ostala bez matice  pre mesec i po  dana, zbog zahladnjenja nisu uspele da dobiju maticu, pa su se aktivirale  i lazne  matice. Uspeo sam da spasim drustvo, ali uz pomoc legla iz drugog drustva,i spremice se za livadu. Oslabljeno drustvo je donelo svega 4-5rama  nektara u mediste. Svih 8 drustva su napunila plodista nektarom i delimicno sama ogranicila matice,  tri su  usla u rojevi nagon, pa sam ih razrojio.  Ove  godine sam uveo i polunastavke, pa sam dosta eksperimentisao. Na 8 drustava sam primenio 5 razlicitih rasporeda, pisacu o tome na drugim  temama.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #93 poslato: Maj 26, 2017, 15:27:26 »
Pratim temu Dusane u najavi, samo ti pocni pa ce biti i pitanja. Pozdrav

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #94 poslato: Maj 31, 2017, 20:52:38 »
Danas izvrcao "bagrem" . Nekih 250kg iz 26 društava. Čini mi se  da u tom medu ima najmanje bagrema jer se boja kreće od žućkaste do blago crvenkaste. Društva su cijelo vrijeme bila na 7-8 okvira legla, očito da je paša bila slaba i to sviba i malina. Sam bagrem je imao "pick" 3-4 dana a onda laganini

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #95 poslato: Jun 05, 2017, 09:12:24 »





                              Још пар речи о овогодишњем багрему од мене. У овој теми сам се задњи пут јавио 22.маја и рекао какво је у том тренутку било стање. У међувремену се доста тога променило.
                              Око трећине пчелињака је донело багрема за себе. Могао се украсти по рам два незатвореног меда али  то нисам радио. Половина пчелињака је имала око половине РВ наставка. То стање је било 22.маја када је багрем већ био завршио. Ни оне тај мед нису поклопиле а при прегледу наредне недеље мање више су све појеле па ни то нисам дирао. Оно мало баш јаких друштава о којима сам писао у поруци од 22.маја је такође више неги преполовило свој унос. Ту је било и нешто затвореног меда , али само нешто , не много. Из њих сам изврцао нешто сиротиње за себе. Поделио сам и нешто мало пријатељима који ми преко године помажу на имању док је за продају мрка капа. Све у свему још једна никаква година.
                              Окружење око мене није имало ништа боље резултатате. Навешћу пример два професионална пчелара са преко 200.кошница. Код једног који је пчеле вратио са репице на багрем просек је једва 5.колограма по кошници. Пожалио ми се да ту има и нешто меда са репице па је тај просек чистог багрема још мањи. Други каже да му је просек 7.килограма по кошници. Мршаво ако се зна да ти људи живе и издржавају породице од пчела и своја друштва одржавају у топ форми.
                              Пример још једног пријатеља који је са нашег поморавско - шумадијског багрема кошнице селио на Хомоље изнад Деспотовца на други багрем није ништа бољи. Пре селидбе је свакој дао по две сатне основе и када их је сада вратио каже да су те сатне основе једва почеле да извлаче. Вратио их је ноћас и сутра ће вршити детаљан преглед али видим његово велико разочарење. Много посла , много улагања а резултат никакав.
                              Остали ћуте а то само по себи говори какви су њихови резултати.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #96 poslato: Jun 05, 2017, 13:52:46 »
Bagrem je definitivno podbacio ovog proleća a sam prolećni razvoj kasnio. I to ide tako iz godine u godinu. Nešto se mora menjati u sistemu pčelarenja. Društva koja su bila spremna i koja su imala nadprosečan broj pčela u košnici imala su i po 20+ kg prinosa. Nisam optimista i mislim da će nam i naredne godine koje dolaze biti slične ovoj ili prošloj. Moramo se prilagoditi takvim uslovima i naći neki sistem da to malo što nam priroda daruje iskoristimo u potpunosti. Lično mislim da bez pomoćnih društava i formiranja mega proizvodnih zajednica neće biti uspeha u budućnosti. Ovo je forum o RV košnicama i treba razmisliti o tehnici pčelarenja ovom košnicom u dvomatičmom sistemu. Voleo bih da tu svoje mišljenje da lično autor košnie Vojo Brstina.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #97 poslato: Jun 05, 2017, 21:26:02 »
Pa po toj logici dve DB12 u svakoj po jedna matica a izmedju 2 DB rama za mediste... pre ili kasnije ce ljudi mozda pogledai oko sebe ispratiti prirodu i razvoj pcelinje zajednice koja to savrseno radi usput shvatiti da bagrem nikada nije ovde bio pcelinja pasa (govorim o milionima godina) kao i to da taj bagremov med po svim karakteristikama ne vredi ni koliko crno ispod nokta vec samo moze da se standardizuje sto traze razni Codex-i a i reklamiraju ga kao pogodnog za decu i trudnice i onda ce mozda meda i biti.

Zatim treba shvatiti da je pcela bar ova koju mi gajimo sumska zivotinja i kao mali malecki insekt podlozna svim mogucim trovanjima (zapitajte se kad ste pri okopavanju baste videli solitarnu pcelu?) i onda dolazimo do podrucja gde meda moze biti.

Ali ima dosta visoko titularnih dr mr i ostalih koji bolje znaju....

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #98 poslato: Jun 06, 2017, 07:22:32 »
Miodraže upoznat sam sa načinom na koji pčelariš i to što ti radiš je za poštovanje. Ipak kako kažeš po toj logici najbolje bi bilo uništiti svo bagrenje van Amerike a pčele u Americi i Australiji uništiti. Bagremov med je tražen na tržištu i ima pčelara koji se bore da obezbede egzistenciju sebi i svojoj porodici. Samo sam izneo neka svoja zapažanja kako što bolje iskoristiti ono malo što nam je priroda dala i ostvariti kakve takve prinose...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #99 poslato: Jun 06, 2017, 11:58:03 »
Miroslave nista licno u postu promene koje se desavaju traze da se isproba svaka mogucnost koja postoji. Bagrem ne treba unistavati ali on vise nije i ne moze biti glavna pasa jer ce se svake godine (nadam se da nisam u pravu) situacija iz 2014,  2016 i 2017 ponavljati sve cesce. Maj mesec vise nece moci da obezbedi uslove za obilan unos a samm tim i egzistenciju pcelara.

Upravo sam se vratio sa planina iznad Vlasinskog jezera - sve od jezera prema Bugarskoj su livade vecinski sve cveta ali se mora sici sa asfalta. Za tebe predlog - ko nekad kako se radilo - ovce i jagnjad u sleper drugi sleper pcele kako ovce idu pomeras pcele med na zapad ko organski jagnjad u Kinu a zimu provodis kako se organizujes to vec moras sam.

Najsmesnije u celoj prici je sto pola Srbije ima idealne uslove za jagnjad i pcele ali ljudi oce asfalt pa to ti je to.

Opet nemoj da shvatis ovo licno a i ja sam na kraju kolone onih koji treba da dele savete.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #100 poslato: Jun 06, 2017, 14:36:42 »
Iskreno čim je u aprilu naišao hladan talas,uz čak 1 jutarnji mraz ,pa kad se na to nadovezaše i kiše i hladno vreme početkom maja,bilo je jasno da se nemamo čemu puno nadati.Okrenuh se molitva Bogu i ipak kada je bagrem krenuo,mada je prva 2,3 dana takođe bilo kišno,ipak naše selo nekako zaobiđoše kišonosni a i gradonosni oblaci za par km,tako da su pčele za bagrem dobile nesmetanih 10 dana lepog vremena.Naravno on nije mogao obilno mediti zbog hladnog aprila s dosta kiše i itim jednim mrazom,ali je bar od praktično suvih košnica,sa po kg do 2 rezervi meda u polovini,a polovina je morala na infuziju krajem aprila inače bi stradale,jer su bile potpuno presušile,dodjosmo do toga da je sa dnevnim unosima od 1 do 2 kg maksimalno ukupan plus bio 15 kg na kontrolnoj osrednjoj košnici,a verujem da je od 15 do 20 kg plus u najjačim,mada nisam izmerio,a u slabijim nešto oko 10 kg.

E sad,nadam se da nisam pogrešio,oduzeh im u proseku po 5 kg od jačih,a od ovih sa 10 kg nisam ništa oduzimao jer je to po meni neki minimum za normalna društva koja moraju imati u svakom trenutku.Nadam se da će uz stabilizaciju vremena uspeti da tokom livadske paše,uz poneku lipu koja je tu i tamo ostala neposečena,nakupe dovoljno za sebe a da još nešto i pretekne za pčelara.Sumnjam da nisam u medištima imao ev ramove,uglavnom ili DB poluramove ramove od 15 cm da bi i ovoliko ostalo.Sve u svemu Bogu hvala i na ovoliko,jer da je kiša presekla na pola paše,ne bi bilo ni pola od ovih skromnih cifara.Da kolega Stanković je u pravu,kod nas i 2013 i 2014 i 2016 u maju ništa,a sad eto ovo malo.Mora se nešto preduzimati,recimo setva facelije i heljde,a i sadnja evodije kao eventualna rešenja.I da ako neko zna gde mogu kupiti se,me kokotca ili ždraljike bar za 50 ari,nek javi molim vas.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #101 poslato: Jun 06, 2017, 18:33:55 »
Citajuci ove diskusije, ostaje da se neko poput mene recimo, zapita, da li uopste razmisljati o ozbiljnijem bavljenju pcelarstvom. Sta je uopste donja granica rentabilnosti jedne kosnice, ulaganja su ogromna a pase sve oskudnije, u zadnjoj deceniji je pcelarstvo u ekspanziji sto je pogodovalo kolegama koji proizvode rojeve i matice ali nije ni Srbija beskonacno trziste.. Bagrem je veoma bitna pasa za nekoga ko zivi od pcelarstva, uostalom  i najskuplji je...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #102 poslato: Jun 06, 2017, 19:13:11 »
I med maline ima dobru cenu... ;)

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #103 poslato: Jun 07, 2017, 18:19:39 »
Trenutno je najskuplji pravi med uz to da ne pricam o ceni za otkup na veliko. A bagremov med je kao i suncokretov med pa skoro monoflorna vrsta meda (s tim sto je suncokret obicmo djubre za bagrem) a toliko se razlikuju u ceni? Kupuju ljudi i Pipi i Gudi a kakva je razlika u odnosu na obican Parizer? Kaze reklama - struktura pokazuje kvalitet a to za mene znaci da ovi prvi bolje melju masinski separisano meso (iliti govno koje podele ili za parizer ili psecu hranu)... izvinjavam se na recniku....

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #104 poslato: Jun 09, 2017, 11:42:27 »
Prošlo je par dana od mog vrcanja bagrema. pčele su skupile malo više od 170 kg bagrema.
10 košnica sto su izasle iz zime na novoj lolaciji su donijele taj med.. 3 drustva koja su pridruzena ovim 10 sredinom aprila nisu donijela skoro nista .. tako da se moglo i vise meda dobiti da sam prošle godine sve komplet odmah preselio. No za sad Slatina bude sluzila samo za seljenje na oplodnju.

This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje