Autor Tema: Nacrti delova  (Pročitano 186237 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Nacrti delova
« poslato: Decembar 10, 2010, 23:18:26 »
U ovoj temi ću, u saradnji sa kolegom Svetom, u narednom periodu postaviti nacrte pojedinih delova kompleta košnice Rodna Voja.
Planiramo uraditi crteže i prikazati ih u slici, kao i u 3D.
Ispoštovaćemo dimenzije koje je predvideo autor košnice Voja Brstina, a načini spajanja i gradnje pojedinih delova će ostati na razmatranje i različita rešenja svakome ko košnice bude lično radio
Ko želi da pojedine elemente sagleda trodimenzionalno, neka na vreme "skine" i instalira program Google Sketchup(besplatan) sa http://sketchup.google.com/intl/en/download/index.html

Pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #1 poslato: Decembar 18, 2010, 22:12:24 »
PODNJAČA ZA RV i EV

Evo napokon obećanih slika delova za RV. Postaviću slike podnjače sa delovima

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #2 poslato: Decembar 19, 2010, 00:06:39 »
Sve ovo što je prikazao kolega Sveto možete pogledati u 3D iz priloga. Ako je nešto on i propustio u kotiranju elemenata, možete sami izmeriti na modelu, jer je urađen u razmeri 1:1.
Takođe, ako se malo igrate, možete raspakovati model i meriti dimenzije elemenata koji vas interesuju
Ko neće da se igra Lego kockica ima i rasklopljen model. ;D

Kasnije ćemo prikazati i hvatač polena (po ideji kolege Sveta). Isti je kompatibilan sa ovom  (dubokom) podnjačom. Način izrade podnjače je po  ideji kolege Živomira Gujaničića.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #3 poslato: Decembar 19, 2010, 08:46:29 »
Moja podnjača je verovatno iz prošle verzije. Je sasvim drugčija. Dali se sada radi ovakve?
Lp Branko

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #4 poslato: Decembar 19, 2010, 10:41:10 »
Kolega, Branko, verovatno ste mislili na Vojino originalno rešenje podnjače, tj. podnjače sa poletaljkom koja ima poletaljku pričvršćenu za pod  šarkama i tako je omogućeno njenim preklapanjem potpuno zatvaranje leta. Pošto ima dosta pčelara koji su za postojanje poletaljke i onih protiv nje, ostaje svakome na volju šta će uraditi dalje sa ovim elementom podnjače. Ovde nam je ideja da pokažemo da se ova podnjača, ili slične izrade može koristiti za prikupljanje polena. Koliko ja znam, do sada se Voja nije bavio prikupljanjem polena, ali ima ozbiljne namere, pa ovo treba shvatiti samo kao jedan od predloga, na koji način se može uraditi podnjača za RV (EV) košnicu. Ako bude bilo boljih ideja nadam se da će ovde takođe biti prezentovane
Veliki pozdrav

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #5 poslato: Decembar 19, 2010, 10:57:35 »
Hvala na odgovoru. Baš me interesuje kako izgleda sakupljač cvetnog praha, jer ga na AŽ košnicah skupljam za potrebe kupaca i za izradu Medovitala.
Ako možete predstavit skupljač polena bio bi veoma zadovoljan.
Lp Branko

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #6 poslato: Decembar 19, 2010, 11:08:17 »
Kolega Branko, ovu podnjaču osmislio je Živomir Gujaničić, a ja sam mu malo pomogao kod izrade iste. Žile i ja pčelarimo LR i Farar košnicama, a sva naša društva imaju ovakvu podnjaču sa kojom smo jako zadovoljni. Ove godine ja sam naselio 2 EV i jednu RV, ali sam podnjače pravio po istom modelu kao za LR. To je ova podnjača sa slike. Za nju je napravljen i hvatač polena (moja ideja), koji ćemo takođe prezentovati na forumu. I podnjača i hvatač su jednostavni i lako se mogu napraviti, a po meni su veoma efikasni. Podnjača se pokazala kao odlična u borbi protiv varoe. Živomir i ja u toku godine koristimo samo tretman mravljom i oksalnom kiselinom, bez upotrebe amitraza ili bilo čega drugog. Broj opalih varoa u toku tretiranja mravljom kiselinom i ne kontrolišemo, ali ja sam se uverio da je ona veoma efikasna i imam poverenje u nju. To mi pokaže tretman oksalnom kiselinom, jer tada kontrolišem opadanja varoe. Ni jedno društvo nema više od 100 varoa (ove godine) što znači da je i mravlja kiselina bila efikasna. Poletaljku smo izbacili jer smatramo da je ona pogodna samo za ptice i miševe. Pčele, kao super letači ne trebaju pistu za sletanje i poletanje, one mogu da slete i na plafon, što nijedna druga letelica napravljena ljudskom rukom ne može. Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #7 poslato: Decembar 19, 2010, 11:48:45 »
HVATAČ POLENA

Kada smo Živomir i ja napravili podnjaču hteli smo i neki hvatač koji bi joj odgovarao, ali da nije vanjski. Ja sam došao na ideju da hvatač liči na letvicu leta jer tako pčele ne bi videle razliku i ne bi se zadržavale ispred košnice, kao kod vanjskih hvatača. Prvi hvatač koji sam napravio imao je umesto lesonita običan karton koji su pčele istog dana kada sam stavio hvatač u košnicu, progrizle i napravile nekoliko većih rupa da bi što lakše prolazile u nastavak. Ipak su mi tog dana donele 200-tinjak g polena što me prijatno iznenadilo. Posle sam na sve hvatače stavljao lesonit i oni su mi mnogo efikasniji. Hvatač je jednostavan, ima sličnih, veoma je efikasan i sakupi mi značajne količine plena. Evo kako izgleda i kako se pravi. Pozdrav.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #8 poslato: Decembar 19, 2010, 15:57:40 »
Sa velikim zadovoljstvom čitam kako radite samo sa MK i OK. (koliki je % MK).
I sam več sedam godina upotrebljavam iste tretmane sa MK u avgustu i OK novembra ili decembra.
Sa zadovoljstvom čekam i na skupljač cvetnog praha.
Hvala za objašnjenja oko podnjače.
Lp Branko

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #9 poslato: Decembar 19, 2010, 16:10:07 »
Izvinjavam se i ujedno zahvaljujem za zanimiv hvatač cvetnog praha. Probat čemo jednog napravit pa pokušino.
Hvala za idejo i LP
Branko

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #10 poslato: Decembar 19, 2010, 17:34:30 »
Kolege Lazoviću i Stevanoviću
Radi boljeg razumevanja od strane šireg auditorijuma, sada kada su prikazani i nacrti za izradu podnjace i
hvataca, bilo bi dobro da malo tekstualno iskomentarišete manipulaciju hvatača i uopšte postupka oko
vađenja sakupljenog cvetnog praha i pristupa podnjači za tu namenu.
Ukoliko bude potrebe slede i dodatna pitanja.
Pozdrav iz ALeksinca pritisnutog maglom.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #11 poslato: Decembar 19, 2010, 17:48:46 »
Gde i kako stoji ladlica za Polen?
Lp Branko

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #12 poslato: Decembar 19, 2010, 18:01:07 »
Poštovani prijatelji uz odobrenje admina (pošto je datoteka malo veća od dozvoljene) nadam se da ću uskoro postaviti model podnjače sa položajem hvatača na njoj. Mislim da će sve tada biti jasnije i da neki posebni tekstualni komentar i neće trebati, pogotovu kad i Sveto postavi slike ladice-fioke u kojoj se sakupljaju polenova zrnca
Pozdrav

Van mreže Ljubisa Grubac

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • car@pan
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #13 poslato: Decembar 19, 2010, 18:15:18 »

Sve pohvale Lazi i Sveti za detalje podnjace i hvataca polena. Pravi su virtuozi u ovom poslu.
Svaka cast!
Pozdrav od Ljubise!

Mario Ratancic

  • Gost
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #14 poslato: Decembar 19, 2010, 20:07:49 »
Kolege Lazo i Sveto,

Svaka vam čast na fantastičnim radioničkim crtežim i 3-D modelu.

Puno pozdrava