Autor Tema: PERGA  (Pročitano 58987 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
PERGA
« poslato: Maj 14, 2011, 16:00:55 »
  PERGA

 Perga je produkt koji pčele propremaju od cvetnog praha i meda uz dodatak sekreta svojih žlezda. Cvetni prah (polen),  koji pčele donesu u košnicu, skladište u ćelije saća. Potom, druge pčele ovaj odloženi polen pažljivo mešaju mandibulama, dodajući mu sekret svojih žlezda; posle ovoga one ga sabijaju.
 Pod dejstvom fermenata meda, sekreta pčelinjih žlezda i celog niza mikroorganizama, dolazi do mlečno-kisele fermentacije i polen se pretvara u pergu. Mlečno-kisela fermentacija perge traje 15 dana. Za vreme previranja u pergi se nagomilava značajna količina (do 3,2%) mlečne kiseline; ona zajedno sa jedinjenjima, koja imaju antibiotička svojstva, obezbeđuje konzervaciju perge.
 Perga je u ćelijama saća mikrobiološki sterilna i sadrži samo neke oblike kvasca. Iako je u plenu izdvojeno 148 oblika kvasca, koji su sintetizovani u vitamine i koji obogaćuju pergu nekim belančevinama, lipidima i fermentima, prilikom visoke koncentracije mlečne kiseline prekida se razvoj ovih kvasaca.
 Pčele nikada do vrha ne pune ćelije pergom. Ona popunjava zapreminu ćelije sa 57% (140-180 mg). Potpuno popunjeni sat pergom teži 1,4-1,6 kg. Gornji sloj perge, koji je namenjen dužem čuvanju, pčele zalivaju medom, a u vreme glavne paše dodaju mu još meda i zapečaćuju ga. Tako se dobija medno-pergni sat u kome se perga veoma dobro čuva...

Prof.dr N. I. Krivcov, prof. dr V. I. Lebedev  Tehnologija proizvodnje pčelinjih proizvoda

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: PERGA
« Odgovor #1 poslato: Maj 15, 2011, 20:18:16 »
  Hemijski sastav perge

 Hemijski sastav perge je sličan hemijskom sastavu polena. Perga sadrži više šećera nego plen.  To je stoga što, pčele praveći pergu, polenu dodaju nektar i med. Maseni udeo proteina u pergi je veći od 20%, a masnoće za 9%. Perga sadrži mnogo mlečne kiseline i njen 2%-tni vodeni rastvor ima pH vrednost, koja nije manja od 3,7. Kvalitativni sastav i količinski sadržaj aminokiselina perge praktično odgovara aminokiselinama tela pčele i značajno se razlikuje od aminokiselina cvetnog praha kod raznih kultura. Vrednost perge je u tome, što su u njoj sve nezamenjive aminokiseline neophodne za organizam kičmenjaka. Zbog visokog sadržaja belančevina, vitamina i mikroelemenata perga je našla primenu u industriji hrane, a ima perspektivu u kozmetici i medicini...

Prof. dr N. I. Krivcov, Prof. dr V. I. Lebedev  Tehnologija proizvodnje pčelinjih proizvoda

Van mreže Dimitrije Nikolic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
Odg: PERGA
« Odgovor #2 poslato: Decembar 08, 2011, 21:39:03 »
Kada smo kod Perge interesuje me dali je neko sakupljao istu,koliko se iz jednog okvira recimo Lr moze dobiti
Perge i po kojoj ceni se moze prodati na trzistu Srbije. Pozdrav.

Van mreže nikolatodosic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 38
  • Pol: Muškarac
    • pcelarbnt
  • Lokacija pčelinjaka: Dračić,Valjevo
Odg: PERGA
« Odgovor #3 poslato: Februar 06, 2013, 21:10:10 »
Slobodan sam prikazati novoizradjenu zumbu za vadjenje perge.
Zumba je izradjena od prohroma i bice u ponudi na V Sajmu pcelarstva u Beogradu.
Pozuivam zainteresovane pcelare da me posete i daju svoje komentare.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: PERGA
« Odgovor #4 poslato: Februar 07, 2013, 09:51:31 »
Slobodan sam prikazati novoizradjenu zumbu za vadjenje perge.
Zumba je izradjena od prohroma i bice u ponudi na V Sajmu pcelarstva u Beogradu.
Pozuivam zainteresovane pcelare da me posete i daju svoje komentare.


Eh, ima Boga. Naime, tražim ovu zumbu jer polen neću oduzimati, ali za sebe i prijatelje pergu hoću. Bio mi je Rade Kostadinović obećao donijeti kad bude držao predavanje na Palama, ali malo je došlo do poremećaja i više se nismo čuli.

Kako bi zumba mogla najlakše stići do mene i koja je cijena?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže nikolatodosic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 38
  • Pol: Muškarac
    • pcelarbnt
  • Lokacija pčelinjaka: Dračić,Valjevo
Odg: PERGA
« Odgovor #5 poslato: Februar 07, 2013, 11:02:08 »
Kolega Esade,
Ako neko od vasih kolega dolazi za vikend na Sajam u Beograd, neka me poseti na standu "Pcelarstvo Todosic- Valjevo" i preuzme. Ako neodgovara, preko privatne poruke cemo se dogodvoriti.
Cena zumbe je 500,00 din.
Pozdrav od Nikole

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: PERGA
« Odgovor #6 poslato: Februar 07, 2013, 13:30:17 »
Kolega Esade,
Ako neko od vasih kolega dolazi za vikend na Sajam u Beograd, neka me poseti na standu "Pcelarstvo Todosic- Valjevo" i preuzme. Ako neodgovara, preko privatne poruke cemo se dogodvoriti.
Cena zumbe je 500,00 din.
Pozdrav od Nikole

Dbro druže. Nemam koga da te nađe na Sajmu, jedino stara linija: Vojo-Zdravko.
A koliko je to u evrima/eurima ili KM?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: PERGA
« Odgovor #7 poslato: Decembar 05, 2013, 15:02:59 »
http://pollen.ucoz.kz/index/perga_pchelinaya_naturalnaya/0-6

Na ovom linku sam našao veoma zanimljiv tekst i slike o pergi. Vredi pročitati i pogledati. Pozdrav.

PS Dogodine moram zaposliti onu Todosićevu spravicu (zumbu).

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: PERGA
« Odgovor #8 poslato: Decembar 06, 2013, 18:40:25 »
Г. Свето,
Први пут видим како изгледа перга у саћу. Свака вам част за слике. додуше за текст ћу морати упослити Гуглов преводилац.
Да ли сте размишљали да пергу не вадите зумбом, већ да је исецате заједно са саћем, сечете на мање комаде и убаците у мед? Претпостављам да би тако имали много мање посла са вађењем перге, а и добијате комплет производ - мед, саће, перга (под условом да саће није старо).
Свако добро.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: PERGA
« Odgovor #9 poslato: Decembar 06, 2013, 19:08:50 »
E, u tome je stvar. Pergu pčele obično ostavljaju u starom saću u kom je bilo leglo. Jednom prilikom su mi pčele kod EV izgradile saće u ramovima u kojima nije bilo satne osnove i napunile ga polenom i medom. Jedan takav ram sam iskoristio za svoje potrebe, ali ostale sam morao da ostavim, jer sam smatrao da je to njima potrebnije. Pozdrav.

PS  Evo, nađoh jednu sliku jednog takvog rama (EV)

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: PERGA
« Odgovor #10 poslato: Decembar 06, 2013, 19:26:49 »
Да ли је превише ако се једном нормално јаком друштву одузме један рам са пергом у току године?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: PERGA
« Odgovor #11 poslato: Decembar 06, 2013, 20:00:40 »
Mislim da nije mnogo. Ako to uradiš u maju i junu pčele skoro da neće ni osetiti, jer tada u prirodi ima puno polena koji pčele stalno unose. Tada ja držim hvatače u košnicama i uzimam im polen. Pozdrav.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: PERGA
« Odgovor #12 poslato: Decembar 06, 2013, 20:09:16 »
Хвала г. Свето.
Још да вас питам колико дуго држите хватаче полена активне ако није проблем?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: PERGA
« Odgovor #13 poslato: Decembar 06, 2013, 20:16:30 »
Prošle godine sam ih stavljao krajem aprila i držao do Đurđevdana. Tada vadim hvatače jer seljaci tih dana pršću maline kojekakvim preparatima. Hvatače ponovo stavljam krajem maja i držim ih narednih 20-tak dana. Ove godine zbog zauzetosti i naseljavanja kontejnera nisam stavljao hvatače i nisam sakupljao polen. Pozdrav.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: PERGA
« Odgovor #14 poslato: Decembar 06, 2013, 20:44:42 »

Колега Свето,
Каква су искуства са контејнером? Извињавам се колегама што питање није у оквиру теме.
Поздрав  :)