Autor Tema: Dodavanje mlade oplodjene matice u drustvo bez matice ali sa 10ak maticnjaka  (Pročitano 9368 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Pozdrav kolege pcelari...hitno mi je potreban savijet sta i kako da uradim kako bih dodao oplodjenu mladu maticu u jedno drustvo koje je vec vise od 10 dana bez matice. Radi se o drustvu o kojem sam vec pisao ranije, znaci zatvoreno leglo sam uzeo iz plodista i sa dva maticnjaka odjelio ga sneglerovom daskom poslije 7 dana vidio sam da je jedan maticnjak porusen sa strane a drugi je ostao nedirnut. U to drustvo sam onda dodao jedan ram mladog legla i donijeo ga kuci nakon par dana sam vidio da je i drugi maticnjak porusen sa strane( rekose mi da u kosnici postoji matica pa zbog toga pcele ruse maticnjake medjutim mladog legla nema) a na ramu sa mladim leglom koji sa dodao nema maticnjaka. Ajde mislim se neka jos koji dan valjda je matica tu samo nije oplodjena. Medjutim danas sam vrsio pregled i ponovo nema mladog legla a na ovom rami je povuceno 10ak maticnjaka. Sitra dobijam 2 mlade sparene matice pa samo razmisljao da u ovo drustvo dodam ovu jednu maticu a od ovog rama na kojem su povuceni maticnjaci napravim nukleus. Ovo zelim da uradim iz razloga sto je drustvo vec solidno ima dosta pcele ali ako bih cekao sad dok se izeleze nova matica pa dok pronese pa dok dodju prve pcelice trebalo bi najmanje mjesec dana a tada vecu u kosnici nebi bilo pcela. Molim vas za savijet sta i kako da uradim???

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Iz nekog mog skromnog iskustva, ili porusi te maticnjake,sacekaj sest sati i dodaj maticu u kavezu i li iznesi taj ram sa maticnjacima i isto posle sest sati dodaj maticu...E sada zbog tih maticnjaka moze da se desi da je stare ne prime... Zato kavez nemoj otvarati 24 h, stavi ga izmedju ramova da ne mogu do matice, neka je osete i tek sutra otvori onu plastiku da pcele naprave put do matice..

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Ja sam planirao uzeti ram sa maticnjacima i jos dva rama te njih staviti u nukleus i prihranjivati i pustiti da se matica izleze. A u kosnicu dodati maticu, jedino nisam siguran dali da pokidam neki maticnjak posto ih ima sigurno 10-15 a neznam kako izabrati najbolji od njih. I taj nukleus dali bih ga trebao drzati zatvorenog par dana ( normalno uz prihranu ) kakako bih zadrzao izletnice...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Sestog dana po dodavanju tog rama si trebao porusiti sve zatvorene i sitne maticnjake a ostaviti samo otvorene.. sada izaberi dva najlepsa i najkrupnija a ostale porusi a nukleus ako mozes odnesi po formiranju roja van pcelinjaka par km dalje, tako ces sacuvati izletnice..
 Ako vec tako radis, i hoces da ostavis taj nukleus na pcelinjaku, onda je mnogo bolje da izdvojis tri cetiri rama sa pcelama , stavis u nukleus i njemu dodas sparenu maticu a u staroj kosnici ostavis maticnjake, da ih neguje vise pcela, posto nemas starog legla.Valjda ce jos neko od iskusnijih kolega dati neki savet..

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Ja sam pregledao 7 dan i nije bio povucen niti jedan maticnjak pa sam pomislio vjerojatno ima matica samo se nije sparila. Medjutim 10tog dana gomila povucenih maticnjaka i svi su uglavnom nekako sitni...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Ja sam pregledao 7 dan i nije bio povucen niti jedan maticnjak pa sam pomislio vjerojatno ima matica samo se nije sparila. Medjutim 10tog dana gomila povucenih maticnjaka i svi su uglavnom nekako sitni...
Adise, ovde bi neka fotografija bila više nego korisna. Bez ljutnje, ali kod mene se radja sumnja da se tu uopšte ne radi o matičnjacima, već o zvončićima. I to o zvončićima bez larvi ( nezaleženi ). Ta PZ posle 10 dana nema larvi, koje bi iskoristila za proizvodnju matica. I da ih je bilo, to leglo bi bilo zaklopljeno.

Ako pčele, prilikom pregleda jako zabruje, a kasnije im treba puno vremena da se smire, verovatno nemaš maticu. Ako, kad otvoriš košnicu, puno njih stoji na satonošama, uzdignutih guzica i lepeza krilima, verovatno nemaš maticu.
Ako u središnjim ramovima nema jaja ( po jedno u ćeliji ), ili otvorenog legla, verovatno nemaš maticu, ili još nije pronela.
Ukoliko ubaciš zreo matičnjak u PZ, pa ga pčele prihvate, verovatno nemaš maticu.
Ukoliko ubaciš mladu, oplodjenu maticu, pa je pčele prihvate, verovatno nisi imao maticu.

Ako ta PZ unosi polen i nektar i po srednjim ramovima, verovatno nemaš maticu, ili je ta u košnici još neoplodjena, odnosno nije još pronela.
Ukoliko ubaciš zreo matičnjak, pa ga zatekneš porušenog ( progrižen sa strane ), verovatno imaš mladu neoplodjenu maticu, ili je oplodjena, ali nije još pronela.

Itd, itd, što možeš pronaći u literaturi i na forumima...

Eto, ti sad vidi šta ti valja činiti i šta ti je isplatno.


Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Nenade ovo za sedenje na satonosama i dizanje zatka desavalo se kod mene iako ima matice. U mom slučaju kad si na pocetku bagrema bile bez hrane. Jako drustvo pojeli sve i ponašali se tako. Ja sam pomislio da nema matice i trazio jaja i to nisam video i pomislio da je nema. Matica je plava i tako sam je ostavio i pre desetak dana je nadjem u tom drustvu (plava).

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Eeeee Sale, zato sam i upotrebljavao reč "verovatno"...
U svakom slučaju, kad su guzice uvis, nešto im fali. ;)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Adise, mene si zbunio skroz, deset dana nakon dodavanja rama sa leglom nema zatvorenih maticnjaka, kako sitni...Ima li larvi i mleca u tim maticnjacima....

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Ja sam pregledao 7 dan i nije bio povucen niti jedan maticnjak pa sam pomislio vjerojatno ima matica samo se nije sparila. Medjutim 10tog dana gomila povucenih maticnjaka i svi su uglavnom nekako sitni...
Adise, ovde bi neka fotografija bila više nego korisna. Bez ljutnje, ali kod mene se radja sumnja da se tu uopšte ne radi o matičnjacima, već o zvončićima. I to o zvončićima bez larvi ( nezaleženi ). Ta PZ posle 10 dana nema larvi, koje bi iskoristila za proizvodnju matica. I da ih je bilo, to leglo bi bilo zaklopljeno.

Ako pčele, prilikom pregleda jako zabruje, a kasnije im treba puno vremena da se smire, verovatno nemaš maticu. Ako, kad otvoriš košnicu, puno njih stoji na satonošama, uzdignutih guzica i lepeza krilima, verovatno nemaš maticu.
Ako u središnjim ramovima nema jaja ( po jedno u ćeliji ), ili otvorenog legla, verovatno nemaš maticu, ili još nije pronela.
Ukoliko ubaciš zreo matičnjak u PZ, pa ga pčele prihvate, verovatno nemaš maticu.
Ukoliko ubaciš mladu, oplodjenu maticu, pa je pčele prihvate, verovatno nisi imao maticu.

Ako ta PZ unosi polen i nektar i po srednjim ramovima, verovatno nemaš maticu, ili je ta u košnici još neoplodjena, odnosno nije još pronela.
Ukoliko ubaciš zreo matičnjak, pa ga zatekneš porušenog ( progrižen sa strane ), verovatno imaš mladu neoplodjenu maticu, ili je oplodjena, ali nije još pronela.

Itd, itd, što možeš pronaći u literaturi i na forumima...

Eto, ti sad vidi šta ti valja činiti i šta ti je isplatno.


Ovo drustvo je cini mi se kao neki jaci roj pcele ima u svim ulicama ne toliko gusto ali ipak ima. Pcele su mirne ne uznemire se,ne lepezaju i uopste nisam koristio dimilicu. Legla mladog nema osim na ramu koji sam dodao ranije ostalo je jos malo starog legla. Polen unose i po srednjim ramovima. Evo pokusat cu neku sliku sada dodati

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Kada sam otvorio kosnicu

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Pcele se ponasaju normalno ne lepazaju i nisu uznemirene

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Maticnjaci ili bar ja tako mislim

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Maticnjaci

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Maticnjaci