Autor Tema: Slike prirode  (Pročitano 218177 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Slike prirode
« Odgovor #120 poslato: Oktobar 16, 2011, 01:56:28 »
Hvala Sveti i Esadu na lepim komentarima i slikama.

Ja skoro nikad ne nonosim digitalnu kamericu koju imamo samo zato što nisam majstor za te stvari i što mi treba učitelj da bih savladao to gradivo.

Pozdrav svima.....

Vojo,
Moraš biti kompletan! Najozbiljnije. Tu smo mi negdje s godinama, ali i ja se mučim i učim, a da mi je drago - nije brate. Ti si radikalno nastupio i ne odustaješ pa i sam znaš da će te uvijek neko prozvati: "A gdje to ima?!" E, tada mu pod nos postaviš sliku koja je tvoje rukodjelo. Mislim da sam ti jednom davao prijedlog za knjigu. I sad stojim pri istom. Eh, sad, zamisli da napišeš knjigu, a u njoj, umjesto slika, nacrtani trut, pčela i matica, pa i košnice, dijelovi..., i sve u crno-bijeloj tehnici, a 21. vijek! Pa, to bi bila sramota, a ipak i danas neki autori tako rade.
Ja imam digitalni Sony i imam mali milion slika. Zapamti dobro ovo što sam ti rekao jer ću biti upravu. Od tebe se puno očekuje, i to s pravom, jer si puno polemisao, pa se stoga dobro i spremi, a slike itekako dobri dokazi mogu biti. Npr. Baš sam prije ovoga malo lutao internetom i malčice propratio problematiku staro-mlado saće (ti si bio pokretač). U jednom trenutku sam se dobro nasmijao. Jedan zagovornik novog saća, kao nekakav dokaz da staro saće ne da ne valja, nego da je izvor svih pčelarskih belaja, reče da je imao crno saće koje NI MOLJAC NIJE HTIO, toliko je loše. Žao mi je bilo što tamo ne učestvujem pa da mu postavim pitanje, ohladim mu usijanu glavu i pošaljem odgovor i sliku kao dokaz. Jer, logika govori da nije svejedno GDJE je to saće: u košnici s pčelama ili bez pčela, u zaštićenoj košnici, u skladištu, u tami ili na svjetlosti, na toplom ili hladnom mjestu itd. A tek saće iz prirodnog staništa, i još ponešto!? Zato, ako se ne pripremiš, e neka te i tuširaju. Ti moraš, ja ne, ti ostaješ u pčelarstvu, ja ću se samo njim zabavljati jer sam mu dao otkaz.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Slike prirode
« Odgovor #121 poslato: Oktobar 16, 2011, 03:07:40 »
Hvala Sveti i Esadu na lepim komentarima i slikama.

Ja skoro nikad ne nonosim digitalnu kamericu koju imamo samo zato što nisam majstor za te stvari i što mi treba učitelj da bih savladao to gradivo.

Pozdrav svima.....

Vojo,
Moraš biti kompletan! Najozbiljnije. Tu smo mi negdje s godinama, ali i ja se mučim i učim, a da mi je drago - nije brate. Ti si radikalno nastupio i ne odustaješ pa i sam znaš da će te uvijek neko prozvati: "A gdje to ima?!" E, tada mu pod nos postaviš sliku koja je tvoje rukodjelo. Mislim da sam ti jednom davao prijedlog za knjigu. I sad stojim pri istom. Eh, sad, zamisli da napišeš knjigu, a u njoj, umjesto slika, nacrtani trut, pčela i matica, pa i košnice, dijelovi..., i sve u crno-bijeloj tehnici, a 21. vijek! Pa, to bi bila sramota, a ipak i danas neki autori tako rade.
Ja imam digitalni Sony i imam mali milion slika. Zapamti dobro ovo što sam ti rekao jer ću biti upravu. Od tebe se puno očekuje, i to s pravom, jer si puno polemisao, pa se stoga dobro i spremi, a slike itekako dobri dokazi mogu biti. Npr. Baš sam prije ovoga malo lutao internetom i malčice propratio problematiku staro-mlado saće (ti si bio pokretač). U jednom trenutku sam se dobro nasmijao. Jedan zagovornik novog saća, kao nekakav dokaz da staro saće ne da ne valja, nego da je izvor svih pčelarskih belaja, reče da je imao crno saće koje NI MOLJAC NIJE HTIO, toliko je loše. Žao mi je bilo što tamo ne učestvujem pa da mu postavim pitanje, ohladim mu usijanu glavu i pošaljem odgovor i sliku kao dokaz. Jer, logika govori da nije svejedno GDJE je to saće: u košnici s pčelama ili bez pčela, u zaštićenoj košnici, u skladištu, u tami ili na svjetlosti, na toplom ili hladnom mjestu itd. A tek saće iz prirodnog staništa, i još ponešto!? Zato, ako se ne pripremiš, e neka te i tuširaju. Ti moraš, ja ne, ti ostaješ u pčelarstvu, ja ću se samo njim zabavljati jer sam mu dao otkaz.
Pozdrav, svako dobro!
Esade, sa uživanjem, radosti i osmehom sam pročitao ovaj tvoj post.

Ma u pravu si skoro 100%.
Samo jedino što se ne bih složio sa tobom da je moj prijatelj Momo koji je napisao to u vezi crnog saća usijana glava.
Upravo zato što je to napisao baš taj čovek ja nisam hteo da reagujem.
Kada bi svevišnji dao sreće da me moj dragi Momo poseti i kada bih mu na licu mesta u otvorenoj košnici pokazao i pojasnio sve to u vezi crnog saća tada bi mu sve bilo jasno i sigurno da bi on odmah promenio mišljenje.
Čovek je naučio da radi nekom već viđenom i hiljade puta u raznim knjigama i časopisima objavljenom i od stručnjaka preporučenom metodologijom i sada ne može da veruje da svi oni nisu bili u pravu.
Da je taj ram ubacio u plodište košnice na bilo koje mesto pčele bi ga veoma brzo ispolirale i matica bi ga uskoro zalegla.

Želim da ti kažem da jedan čovek ne može mnogo toga da zna i da se u sve razume i da više ljudi uvek daleko više znaju. Mislim da čovek koliko god da da nekakav doprinos na jednoj strani toliko zaostaje na nekoj drugoj.
Ja sam ta fotofrafisanja prepustio naslednici a znam da mi je to velika greška i kada god naiđem na nešto što bi trebao fotografisati i prikazati kao neki dokaz baš tada ona nije tu.
Priznajem da imam dosta propusta i da moram malo više pažnje posvetiti tim svojim propustima i  nedostacima.

Pozdrav svima.....

   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Slike prirode
« Odgovor #122 poslato: Oktobar 16, 2011, 11:37:55 »
Jesen, oblaci i ptice
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Slike prirode
« Odgovor #123 poslato: Oktobar 16, 2011, 11:52:41 »
Vojo, ne treba ti nikakav učitelj, samo slikaj. Sam ćeš to da naučiš. Kad god odeš na pčelinjak ponesi fotoaparat, uvek ima šta da se slika. Ako treba pomoć samo pitaj. Kolega Savo, ovaj žuti cvet je odlično ispao. Sa koje daljine si slikao?
Za Esada i voju i sve ostale koji vole fotografije prirode evo još slika gnezda. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Slike prirode
« Odgovor #124 poslato: Oktobar 16, 2011, 11:56:40 »
Vojo,
Drago mi je da se razumijemo. Nisam zapamtio o kome je riječ, ti kažeš da je Momo. Nema veze. Još me nešto zainteresovalo. Mislim da je tamo Sveto (varam li se) govorio o jednom pčelaru, Prokić ili tako nekako, koji pčelari sa DB dvomatično. Dopalo mi se, ali ko nije član, ne može vidjeti slike. Čemu li takva odluka u 21. vijeku?! No, dobro. Volio bih kad bi Sveto to ukratko i na ovom Forumu opisao, posebno kakvo je stanje sada kod tog dede Prokića.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Slike prirode
« Odgovor #125 poslato: Oktobar 16, 2011, 11:59:46 »
Bravo momci (za Svetu i Savu),
Sveto, reci mi o kojim pticama je riječ?
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Slike prirode
« Odgovor #126 poslato: Oktobar 16, 2011, 12:04:53 »
Kolega Sveta
Nastojim kod pojedinih slika da pridjem što bliže, i mislim da kod dela slika da je blizina do 10 cm
Evo objekata na kojima sam danas uvežbavao slikanje uz pomoć makro moda.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Slike prirode
« Odgovor #127 poslato: Oktobar 16, 2011, 12:36:39 »
Klega Esade, na onim prvim slikama reč je o jednoj maloj ptici, ne znam kako se zove. Velika je kao vrabac, ali ima dugačak rep, i malo belih pera pri korenu krila. Na ove zadnje dve slike je gnezdo ptice kos. Slike su napravljene sa intervalom od 5 do 6 dana, a radi se o istom gnezdu, a ovaj mali je verovatno i na prvoj i na drugoj slici. Najgladniji je. Pored samog pčelinjaka na jednom grmu, kad sam kupio seno našao sam ovo gnezdo u kome je bio puž. Ne znam da li je iko ikad našao nešto slično, mislim da je veoma zanimljivo. Ptica je ležala danima na njemu i nije joj smetao, a ja sam ga ipak izvadio iz gnezda jer mu tu nije mesto. Evo slika. Pozdrav.

PS Kolega Savo, slike su odlične, samo vežbaj.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Slike prirode
« Odgovor #128 poslato: Oktobar 17, 2011, 19:58:55 »
Novom izgledu Forumu da priložim nekoliko jučerašnjih slika.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Slike prirode
« Odgovor #129 poslato: Oktobar 17, 2011, 21:10:03 »
Savo,
Lijepe slike. Znaš šta bismo trebalo? Kad dođe zima, postavljati slike proljeća i ljeta i obratno. Usput, jesi li primijetio da sada ne možemo listati slike (next), nego svaku posebno otvarati.
Sveto,
I ja sam primijetio neke ptice koje nikad ovdje prije nisam vidio. Nešto slično kao što si opisao: nit' je sjenica, nit' lastavica, niti kanarinac, a od svega ima pomalo.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Slike prirode
« Odgovor #130 poslato: Oktobar 17, 2011, 22:59:43 »
Probaću još jednom sa slanjem nekoliko fotografija od juče.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Slike prirode
« Odgovor #131 poslato: Oktobar 17, 2011, 23:00:14 »
Večeras ne mogu da postavim slike ni na jednoj temi. Ponovo ću pokušati ovde. Koliko vidim Savi je uspelo. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Slike prirode
« Odgovor #132 poslato: Oktobar 17, 2011, 23:17:06 »
Večeras ne mogu da postavim slike ni na jednoj temi. Ponovo ću pokušati ovde. Koliko vidim Savi je uspelo. Pozdrav.

Sveto,
Dovoljna je i ova jer je prekrasna.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Slike prirode
« Odgovor #133 poslato: Oktobar 17, 2011, 23:42:04 »
Još nekoliko prošlogodišnjih slika (kos).Specijalno, za Esada. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Slike prirode
« Odgovor #134 poslato: Oktobar 17, 2011, 23:53:26 »
Hvala, Sveto,
Bolji poklon mi nisi mogao poslati. Ja sam se cijelo ljeto mučio s jednom porodicom orlova i jednom porodicom gavranova, čije je stanište isto-šumarak izbad pčelinjaka (borba za teritorij). Jedva sam uspio zarobiti dva detalja u dvije slike, a i one nekako smušene. No, iznenadila me slučajnost. Dok sam "hvatao" gavrana, nisam vidio da je nebom prolazio avion. Kad sam kod kuće prebacio slike na kompjuter, meni je to izgledalo lijepo. E, sad ću samo za tebe te dvije slike postaviti ovdje (ako uspijem).
Pozdrav, svako dobro!