Autor Tema: Pčelarenje Eko Voja košnicama  (Pročitano 653386 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #270 poslato: Februar 02, 2016, 21:29:04 »
Kako ste zadovoljni Eko Vojom i koje je vaše realno mišljenje o toj košnici,da li je bolje raditi u kombinaciji sa RV ili samo EV?Napišite nešto od vaših iskustava sa ovom košnicom proteklih godina,i koji sistem rada primenjujete sa EV.Pozdrav Dragan

Van mreže Stivris Milanovski

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pelince
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #271 poslato: April 18, 2016, 16:14:16 »
Posto sam pocetnik sa EV kosnicom zeleo bi da napisem moja pocetnicka iskustva,od 6 EV od prosle godine naseljena sa veoma slabim rojevima i sa mojim greskama oko neznanja za prosiravanje i specificnost u radu sa ovom kosnicom,zazimljena sa svega oko 8 kilograma meda i to 50%medljike uz dodatak oko 4 litre lekovitog sirupa prezivela sva 6 drustva.Od kako poceo kreket zaba prihrana svaki dan sa 0.2 litra sirupa sa nozevojem stanje u ovom momentu za mene pocetnika odlicno drustva u proseku na oko 10 rama legla istretitana drustva dimljenjem sa brstivarom(hvala Predraze sto smo podelili brstivar)prestao sa prihranom pre 6do 7 dana,jos 10 dana pa cu ogranicavati maticu u 2gi nastavak sa 2 MR tojest po rensonu pa javim za ostale rezultate,hvala gospodinu Goranu sto je objasnio svoj plan rada sa EV kosnicom.

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #272 poslato: Avgust 07, 2016, 20:55:47 »
Evo da ozivim maloo temu.

16.07. sam nabavio dva EV roja od naseg kolege i prijatelja sa foruma Gorana Rakovca.

na slici lijevi roj je nakon par dana dobio drugi nastavak i vec ga je izgradio,stavicu mu na podnjacu treci sa SO da tako zimuje
drugi roj e sa njim sam imao malo problema (to je ovaj desni) naravno pprobleme sam imao mojom krivicom naime maticu sam posao da obiljezim ali umjesto obiljezavanja ja sam je totalno zalio sto bi se na nasem opste poznatom jeziku reklo j...o sam joj mamicu :D (bice slika i od nje) brzo sam nabavio novu maticu jer su pcele staru naravno izbacile napolje porusim maticnjake dodjem za 3 dana pregled kad ono nema ni jedno jaje i na zadnjem ramu pronadjem 3 zatvorena maticnjaka koja su mi promaklauspio sam da nabavim novu maticu porusim maticnjake i sad je bogu hvala nadaam se prihvacena prije 2 dana sam je pustio iz kaveza juce sam na blic vidio par jednodnevnih jajasaca :) digao sam im nastavak prije 3-4 dana koji planiram da za koji dan zaarotiram na podnjacu i da ih uzimim na dva nastavka kolega Vojo mi je rekao da ce zimovati bez problema na dva nastavka zanima me ima li neko iskustva sa tim,vidio sam na prosloj strnici ove teme da je kolega sinisa imao uzimljenu EV zajednicu na samo jednom nastavku ?! da li je to moguce ? svaki odgovor ili bilo kakva sugestija je i vise nego pozeljna :)

pozdrav iz Brckog
« Poslednja izmena: Avgust 08, 2016, 06:29:06 od strane admin »

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #273 poslato: Avgust 07, 2016, 21:12:02 »
http://i.imgur.com/lTXoXZ0.jpg
Pčelarenje Eko Voja košnicama

Danas vrcana tri nastavka od proslogodisnjeg rojica koji je prezimeo u jenom telu EV.Moj prijatelj  koji pcelari sa  40x30 ramom se sali " ako nema hrane ta kosnica dodaj joj kutiju ratluka prezimece. "

Kolega da li vam je roj stvarno prezimio u jednom EV nastavku ? koliko je bilo hrane u kosnici da li ste intervenisali mozda kasnije s necim ? mozete li mi molim vas dati malo vise detalja oko ovoga ?

lijep pozdrav :)

Van mreže Stivris Milanovski

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pelince
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #274 poslato: Avgust 08, 2016, 09:36:50 »
Kolega Dejane milo mi je sto si uzeo EV ja prosle godine naselio 6 EV veruj mi bili su na dva nastavka izgragjenog saca sa oko 7 do 8 rama meda i to medljike sve prezivele bez nikakvog problema ja dopunio po 3do 4 litre lekovitog sirupa sa nozevojem i podmetnuo po 1 nastavak satnih osnova ispod pozdrav iz Pelince .

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #275 poslato: Avgust 08, 2016, 10:08:41 »





                      Дејане баш штета за ову матицу коју си окупао у фарби. Гледам на слици њено легло буквално на целом раму . Кажем штета али шта да се ради . Понекад се и на грешкама учи. Гурај даље и не бој се могу оне солидно зимовати и на два ЕВ наставка. Зими у клубету остане око 12.000 до 15.000 зимских пчела и та два наставка су им сасвим довољна. Прошле године сам све Еко воје оставио на по три ЕВ наставка. Један број њих је зимовао фактички у горња два ЕВ наставка док су из оног најнижег сав мед биле пренеле горе тако да је онај на подњачи био празан.
                       Припреми их добро за зимовање ако је потребно чим ти додата матица пронесе и затвори легло узми из оне друге један рам најстаријег легла и појачај ову прву. Уради то ових дана што пре. Ако буде било потребно почетком септембра то можеш урадити још једном и тако уједначити друштва. Све време их мораш прихрањивати ( оба друштва ).
                       Ово је најкраћи одговор за наш разговор телефоном за викенд када се нисмо добро чули. Стојим ти и даље на располагању и мени је стало да та друштва буду добра јер си их од мене и узео. Поздрав.

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #276 poslato: Avgust 12, 2016, 12:09:18 »
Kolega Dejane milo mi je sto si uzeo EV ja prosle godine naselio 6 EV veruj mi bili su na dva nastavka izgragjenog saca sa oko 7 do 8 rama meda i to medljike sve prezivele bez nikakvog problema ja dopunio po 3do 4 litre lekovitog sirupa sa nozevojem i podmetnuo po 1 nastavak satnih osnova ispod pozdrav iz Pelince .
Drago mi je sto to cujem kolega ! Rekao je meni i Vojo sto se tice te kosnice da ne brinem :)

Rakovac razumijemo se :)

Da vam odgovorim dok cekam kolegu sinisu da mi da odg na pitanje :)

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #277 poslato: Avgust 12, 2016, 13:52:59 »
Dejane ,to je bila slucajnost koja ne potvrdjuje pravilo.Bila je na jednom EV nastavku sa 5-6kg meda mozda i manje .Negde u februaru sam je uneo u kontejner jer racuno sam da je tamo toplije ,a ona slaba.Normano da se ne secam svih detalja ali sam je odrzavo na pogaci ili kristalisanom medu  koji imam obicaj da dodajem preko ramova  onima koje su slabe sa hranom.
Ta 2015 je bila takva da je i kamen medio sto neki kazu,mlada matica i do bagrema je napravila dva nastavka sa leglom,a posedovala je tri.Ja sam je 6-7 dana pre bagrema mozda i koji dan ranije spustio na jedan EV nastavak,a preko maticna,dodat je jos jedan za mediste i ostalo je bilo na bagremu da se pokaze..Tako sam je drzao dok se nije zavrsio bagrem pa sam joj posle dodao jedan izvrcani nastavak nastavak kao drugi za leglo da se ne izroji. U toku godine od nje sam napravio jos jedan roj kome sam dodao sparenu maticu.
Kad bi svaka bila kao ona bilo bi lepo ali zato postoje izuzecu kako bi se o njima pricalo.

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #278 poslato: Avgust 12, 2016, 14:03:39 »
Stvarno impresivno,onda ja nema potrebe da brinem o svojim rojevima sa 2 nastavka u zimi :) hvala puno na ovako detaljnom odgovoru :)

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #279 poslato: Avgust 12, 2016, 21:49:49 »
Ja planiram da svaka RV ima jedan EV nastavak za zimu, koji ću u septembru pun meda staviti na podnjaču. Nego pitao bi kolege gde se može nabaviti mažina za presovanje saća iz EV. Video sam na filmovima ali ne znam dali postoji negde u našim radnjama.

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #280 poslato: Avgust 26, 2016, 19:10:23 »
Kolega Jano, jesi li razmisljao o necemu kao sto je presa za voce ? Mislim da bi dobro posluzilo lijep pozdrav

Van mreže Sinisa Jelisavac

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • How much is apple healthy
  • Lokacija pčelinjaka: Radomirovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #281 poslato: Oktobar 07, 2016, 14:23:39 »
Pozdrav kolege.
Pcelarim EV kosnicama 3 godine bes SO i bez zica koristim samo trakice SO-a od 1 cm.
Kosnica je prilicno dobra osim sto je sve miniaturno al dobro .
Ne prave mi puno trutovskog saca 1-2 rama po nastavku a nekad ni toliko.
Moja zapazanja su da u prolece kad zahladni samo extra jake i jake zajednice mogu odrzavati leglo na 2 nastavka a srednje zajednice na jednom i ako taj nastavak ima 3-4 rama meda eto problema zaostaje u razvoju al oporavise ne puno kasnije i cak me nekad iznenadi i izroi se.
Al sve u svemu planiram razvijati pcelinjak sa EV kosnicama.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #282 poslato: Novembar 22, 2016, 09:53:54 »





                     Еко воја кошница зазимљена на три наставка усликана 20.новембра. Чисто да мало освежим тему.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #283 poslato: Mart 22, 2017, 15:36:00 »
Tema je zastarela jer malo ima u opticaju EV kosnice .Juce sam tretiro kosnice Nozevojom u jednom kontejneru gde su mi mesano RV,LR i Farar i jedna EV.Sta reci svuda ima i dobrih i losih ali kad sam poceo da otvaram EV koja je na 4 nastavka sve je bilo puno pcela kao za bagrem.Morao sam da nastavak na podnjaci da rotiram na vrh iako je rano jaka je i nece biti problema .
Sad razmisljam sta cu za bagrem u kontejneru je visina 1m sprat,sad ima 4 nastavka jos koliko za med?
Bice pravljenja rojeva pre bagrema da se malo umiri i ne ode na granu.
Imam jos nekoliko EV koje su na zemlji na drugom pcelinjaku njih jos nisam detaljiso sa pregledom pa cu videti .

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #284 poslato: Mart 22, 2017, 18:33:35 »
Kod mene je stanje malko drugačije, i imaju po 4-7 ramova legla, a dva nastavka su posednuta pčelama uz nešto malo redovnog saobraćaja u donja dva nastavka. Međutim ovo je uzrok loše mesto i loše zazimljavanje, i sad već kubure sa hranom, što mi dodatno usporava razvoj, puno je polena ali meda slabo...Za utehu je što je leglo od letvice do letvice i što su prešle matice u niži nastavak da zanose..