Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380229 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1125 poslato: Januar 16, 2015, 03:10:13 »
Kod mene fotoaparat odavno ne radi a i posvađan sam sa tom tehnikom i eto, nikad slika.. A imalo bi se štošta prikazati.
Hvala Bogu pa su Draganče i još neke kolege tu pa prikazuju stanje u RV košnicama.
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1126 poslato: Januar 16, 2015, 08:55:28 »
Sto se tice ovog eventualnog zimskog prskanja nozevojem preko satonosa razume se kad je temp.recimo kao najavljenih sutrasnjih 14 a na suncu verovatno i visa.Da li nozevoj ide u        pumpicu sa sobne temperature 20-25C dakle nema dogrevanje istog i sl..?

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1127 poslato: Januar 16, 2015, 09:53:03 »
Ili je onaj lekoviti sirup sjeseni dat pčelama dovoljan?

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1128 poslato: Januar 16, 2015, 13:19:54 »
Сируп са Нозевојом који смо дали пчелама са јесени, има улогу да помогне пчелама да што лакше преброде прве месеце зиме када се у принципу, тај сируп и потроши у кошницама. При температурама које су биле и прошле и ове године, током новембра, децембра, па и јануара, просечно зазимљено друштво у РВ кошницама троши +/- око 1,2 кг. хране, под условом да или нема легла или има врло мало легла у том периоду. Та потрошња хране, односи се на температуре које су у просеку биле између 7 и 14 степени у том периоду.
При хладнијем времену, где су температуре у неким зимским нормалним вредностима, у минусу и око нуле, просечно јако друштво у РВ кошници, потрошиће од прилике од 380 до 600 гр. хране месечно.
По овој просечној потрошњи хране, можемо прилично прецизно да одредимо колико ће трајати лековити сируп који смо дали пчелама.


Прскање пчела нозевојом може се радити увек када пчеле имају услове да излазе на прочисне летове.
Да би имали здраве пчелиње заједнице, врло је битно да се искористе лепи дани током зимског периода и мој Вам је савет да до пролећног развоја обавезно испрскате нозевојом пчеле бар 6-7 пута, као што и Воја препоручује.
То зимско и пролећно прскање нозевојом, штити пчеле од појаве ноземе али и значајно смањује штетно дејство варое на пчелама. Наиме вароа је сама по себи напаст али је још већа опасност од варозе! Управо се ту и огледа највећа корист коју пчелиње заједнице имају од редовне употребе нозевоја! Нозевој значајно смањује штетне последице које прави вароза, која по саму пчелињу заједницу прави више штете од саме варое.


Велики зимски губици пчела о којима можемо читати по разним форумима, сасвим сигурно су могли бити спречени да су те заједнице третиране нозевојом. Пчелари се труде да своје пчеле очисте од варое, међутим ти третмани уклањају само крпеља, а на ранама које остају на пчелама развија се вароза и она уништава пчелиње заједнице, а не крпељ!
То је вероватно решење за "мистериозно нестајање пчела", о коме се толико прича.


Иначе ја током године на мом пчелињаку потрошим око 15 литара нозевоја, којим прскам пчеле скоро при сваком отварању кошница. Мени Нозевој и током зиме стоји у просторији која нема грејање (али не мрзне) и са њим прскам пчеле по сатоношама. 




   

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1129 poslato: Januar 16, 2015, 14:43:43 »
Vrlo korisno i temeljno objasnjeno..svaka cast! lično sam na nekoj  maloj rezervi(lageru) nozevoja ali po svemu značiće i toliko koliko trenutno imam za naprskati pa makar odozgo po satonosama(ostalo mi je u jednoj flasi u jednoj prostoriji gde je mozda i mrzlo,pa sad ne znam da li mu nesto fali i smeta??).A sutra je po svim vremenskim prognozama dan bas za to.Steta je propustiti jer ko zna da li će u januaru biti jos koji takav dan...Dok mi stigne jos Nozevoja,a pazi mene ja računam unpred na Vojine zalihe a nisam ni proverio kako stoji :)

Van mreže Dejan Andrić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Lokacija pčelinjaka: nemam za sada
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1130 poslato: Januar 16, 2015, 18:05:21 »
" ...Наиме вароа је сама по себи напаст али је још већа опасност од варозе!... "


Pozdrav Dragane,

pocetnik sam pa sam malo zbunjen. Znam sta je varoa. Sta je varoza?
Hvala unapred

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1131 poslato: Januar 16, 2015, 19:08:29 »
Колега Дејане,


Вароза је болест ларви, лутки и одраслих пчела коју изазива крпељ вароа.


Врло је битно да се добро упознаш са биологијом пчеле и са паразитима и болестима пчела. Ако немаш неку књигу о пчеларству, на интернету можеш наћи доста тих основних ствари, потражи мало. Ипак бих ти препоручио да набавиш и добру књигу о пчелама и пчеларству и да је обавезно прочиташ.
Ево како изгледа та област у неком уобичајеном приказу:


APIS MELLIFERA MEDONOSNA PČELA .........................................    5
         Poreklo i razvoj medonosne pčele ......................................   6
         GraĎa medonosne pčele .....................................................   6
         Sastav pčelinjeg društva ....................................................    8
BOLESTI I PARAZITI PČELA ........................................................  10
         Gljivična oboljenja ..............................................................  10
                Krečno leglo .................................................................  10
                Kameno leglo ...............................................................  10
         Bolest pčela izazvane parazitima ........................................  11
                Nozemoza  (Nozema) ..................................................   11
                Akroza ......................................................................... 13
                Varoza .........................................................................   14
         Bakterijalne bolesti ............................................................  16
                Američka truleţ legla ...................................................  16
                Evropska truleţ legla ...................................................  19
        Virusne bolesti ....................................................................  20
                Akutna paraliza pčele ..................................................  20
                Hronična paraliza pčele ...............................................  21
                Mešinasto leglo ............................................................ 21
        Neprijatelji pčela  ................................................................  22
                Pčelinja vaš .............................................................     22
                 Pčelin krpelj  ................................................................         23

Поздрав

Van mreže Dejan Andrić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Lokacija pčelinjaka: nemam za sada
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1132 poslato: Januar 16, 2015, 19:27:09 »
Hvala Dragane.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1133 poslato: Januar 16, 2015, 19:47:22 »
Ево мале помоћи: http://pcelarstvododevski.files.wordpress.com/2012/06/prakticno-pcelarstvo.pdf
Одлична књига, снимите на свој рачунар па полако читајте.


Поздрав свима  :)

Van mreže Dejan Andrić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Lokacija pčelinjaka: nemam za sada
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1134 poslato: Januar 16, 2015, 20:15:11 »
Hvala jos jedanput, u svoje i ime ostalih pocetnika.

Van mreže Драган Петровић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Годачица
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1135 poslato: Januar 20, 2015, 10:02:03 »
Замолио бих Воју да одговори на мојпост у вези замене дотрајалог саћа. Хвала

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1136 poslato: Januar 20, 2015, 18:19:31 »
Kolega Petroviću, obzirom da svake godine proizvodim od 3-4 nove zajednice od svake prezimele zajednice (osim od rojeva) imam izmenu saća preko 50%. I tako svake godine ali imam jednu LR zajednicu od koje ne pravim rojeve i u kojoj nije menjano saće već 20 godina i u njoj su mi izuzetno aktivne i zdrave pčele. Ne preporučujem nikakvu zamenu saća osim oštećenih ramova. Pozdrav svima..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Драган Петровић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Годачица
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1137 poslato: Januar 21, 2015, 16:07:29 »
Зато сам и поставио ово питање јер ми се чини да сам негде прочитао твоју препоруку што је у супротности са свим препорукама. Интересује ме да ли неко од форумаша има искуства са немењањем саћа. Искрено волео бих да пробам и пробаћу на једном броју кошница

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1138 poslato: Januar 21, 2015, 16:39:15 »
Зато сам и поставио ово питање јер ми се чини да сам негде прочитао твоју препоруку што је у супротности са свим препорукама. Интересује ме да ли неко од форумаша има искуства са немењањем саћа. Искрено волео бих да пробам и пробаћу на једном броју кошница
Ja sam počeo ovu igru, pre dve godine, sa desetak Brndinih nukleusa. Još je rano za bilo kakav komentar. A iskustvo koje ima Voja - to bi bilo dragoceno.
Cilj je, u nekom prelaznom periodu od 3-4 godine, doći do što prirodnijeg saća (sa ćelijama ispod 5mm), što podrazumeva nešto sitnije pčele. U takvim ćelijama varoa se ne oseća baš udobno ;) , u tim "starim"ćelijama generacije pčela ostavljaju "zapis" a takve pčele imaju izraženu osobinu samozaštite od varoe. U takvim košnicama je potrebno pčelama omogućiti što prirodniju(idealnu) mikroklimu.(ovo samo u najkraćem...).
        Vojo, možda si o tome već pisao (a Dragan i ja nismo videli)

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1139 poslato: Januar 21, 2015, 18:56:00 »
Dzabe svako nemenjanje saca ako pri bilo kakvom tretiranju koristite hemiju koja je stetna. Te dve stvari ne idu zajedno nikako. A za manje pcele nisam siguran to bih voleo da vidim dokumentovano npr jedno 3 godine nemenjanja saca pa onda nova matica koja bi tu provela jos tri godine zalezuci. I ne meriti novoizasle pcele vec pcele stare bar 3 nedelje ali to bi bilo malo tesko odraditi jer uvek treba birati pcele iste starosti uvek iz nove generacije da bi se dobio pouzdan podatak.

Preliminarno jedno 5-6 godina nemenjanja pa meriti sve redom i uzeti neki prosek ali onda covek mora da premeri broj pcela statisticki verodostojan ...