Autor Tema: AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA  (Pročitano 27322 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA
« poslato: Januar 08, 2011, 19:56:17 »
            (AMORFA FRUTICOSA L.)

   Negde je zovu i kineski bagrem,no to ime nije pravilno,jer je domovina amorfe Severna Amerika.Ipak je to ime donekle logično,pošto lišće od amorfe liči na lišće od bagrema,te je i radi toga narod nadenuo i ime bagrenac.
   Prema Ž.Kastmileru amorfa je doneta prvo u Hrvatsku,oko 1895 god.prilikom gradnje železničke pruge Zagreb-Vinkovci,kada je počela da se sadi radi učvršćivanja nasipa.U stvari,bagrenac je prenet iz Amerike u Evropu dosta ranije-1724.godine.
   Amorfa je žbun, koji dostiže visinu od 2-3 metra.Pošto se u praksi često seče do zemlje izbijaju dugi nerazgranati izdanci.Pupoljci su joj uvučeni u koru i drvo.Listovi su neparno perasti do 25.cm.dugi,i veoma liče na listove bagrema.Uostalom,to je i prirodno,jer bagrem i bagrenac pripadaju istoj porodici leptirastih biljaka-elguminoza.Na vrhovima grančica mnogo cvetića obrazuju klasastu cvast.Cvetići imaju tamno plavu boju,po čemu je amorfadobila i treće narodno ime čivitnjača,jer je boja cvasti ista sa bojom tkanine čivit.Iz cvetića vire žute prašnikove kesice.
   Amorfa počinje da cveta sredinom ,ili,još češće krajem perioda cvetanja bagrema,a to je najčešće do treće dekade maja.Vreme cvetanja je nezgodno za seleće pčelare,jer,dok oni donesu košnice na pašu bagrenca ona je delimično prošla.prema tome,paša od amorfe može se "uhvatiti"ako sa pčelama dođemo što pre,tj.neposredno posle ranog bagrema.Amorfa cveta znatno duže od bagrema-oko dvadesetak dana.Veoma je polenosna,tako da na cvetovima vidimo veliki procenat pčela sa tamnocrvenim praškom na nogama.Ako u rejonu leta pčela ima više amorfi pčele mogu ispuniti saće sa polenom toliko da matica nema dovoljno mesta za nošenje,što će se odraziti nepovoljno za razvitak društva.No na sreću paše posle bagrenca oskudevaju cvetnom prahu,te će rezerve biti uskoro utrošene
   Obilnu polenovu pašu neki pčelari koriste za bobijanje polena pomoću hvatača ili vađenjem iz saća.Amorfa je ne samo polenosna,noi u manjoj meri i medonosna biljka.Dnevni unosi nekad mogu iznositi čak do 5 kg.,ali se najčešćedobija ukupno oko desetak kg.meda od košnice.Med od bagrenca je tamnocrvene boje,sa dosta prijatnim ukusom,ali se retko dobija u većim količinama.
   Radi vrlo skromnih zahteva uopšte,amorfa se još odavno koristi za učvršćivanje nasipa.Sečenjem se ne uništava bagrenac,jer izdanci
kojiza jednu godinu izrastu u dugačke prutove procvetaće iduće godine.
   Bagrenac se razmnožava lako-semenom,reznicama i izdancima iz korena,kojih ima više posle rezidbe,odnosno seče.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Dimitrije Nikolic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
Odg: AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA
« Odgovor #1 poslato: Maj 25, 2011, 21:45:37 »
Evo nekoliko slika sa pase Bagremca.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA
« Odgovor #2 poslato: Maj 16, 2013, 15:46:28 »
http://img51.imageshack.us/img51/4992/fotografija1088.jpg
AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA


Uploaded with ImageShack.us

Moj kolega odselio na bagremac pored Dunava u Negotinskom ataru, zasad jos se vidi i bagrem ali je on resio da sakuplja polen od bagremca pa sad ce se videti  kako ce proci.
Ima i RV i Farar kosnice ocekuje dobar razvoj i pripremu za Lipu na koju vozi u okolini Majdanpeka.

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA
« Odgovor #3 poslato: Maj 17, 2013, 09:05:00 »
Ovu biljku nisam video u mom kraju,mada bih voleo da pokušam da je razmnožim.Zamolio bih nekog kolegu da mi pošalje malo semena,naravno kasnije kad sazri .Naravno o mom trošku,mada neznam kako bi uspevala u mom kraju koji je dosta suv bez mnogo padavina a vidim ovde da većinom raste pored reka i nasipa ali da pokušam možda i uspe

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA
« Odgovor #4 poslato: Maj 17, 2013, 09:46:08 »
Војкане, боље немој. Зашто би кршио закон? Ако те не ухвате и не казне, ипак ће те неко проклињати кад буде то покушавао да уништи у воћњаку. Има пар хиљада других медоносних врста које нису толико штетни корови као багренац. Види искуства овде и овде.
Мишљење Србија шума:
Са аспекта шумарске струке врсте Fallopia japonica и Amorpha fruticosa се сматрају инвазивним и коровским биљкама и као такве их сматрамо непожељним у нашим шумама.
По правилнику о утврђивању карантинских и штетних организама Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде по Сл.Гл- РС бр.101/05 Amorpha fruticosa је сврстана у корове...

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA
« Odgovor #5 poslato: Maj 18, 2013, 14:57:23 »
http://img189.imageshack.us/img189/1133/polenbagremca.jpg
AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA


Uploaded with ImageShack.us

ram sa polenom bagremca posle dva dana od doseljavanja.

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA
« Odgovor #6 poslato: Maj 15, 2015, 12:10:19 »
Поздрав свима из Брчког!

Имам једно питање за све чланове.

Да ли можете да процјените на основу ових фотографија, када би требао да замеди овај багремац?

На првој фотографији је багремац каквог има 15-ак %, а на другој је каквог има 80-ак %.

« Poslednja izmena: Maj 15, 2015, 20:06:17 od strane Global Moderator 3 »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA
« Odgovor #7 poslato: Maj 15, 2015, 13:17:05 »
Поздрав свима из Брчког!

Имам једно питање за све чланове.

Да ли можете да процјените на основу ових фотографија, када би требао да замеди овај багремац?

На првој фотографији је багремац каквог има 15-ак %, а на другој је каквог има 80-ак %.

Хвала свима и извините ако нисам питање поставио на правом мјесту.
Rado bih ti odgovorio, ali ja amorfu (bagremac) nikad uživo nisam vidio i zato se i javljam: eh, kad bi mi neko nekako mogao poslati 2-3 mladice da posadim na pčelinjak jer sam nekoliko puta sijao amorfu, nikne, ali mi je unište psi lutalice, divljač...

Neko će ti od iskusnih već odgovoriti, no koliko vidim, već je cvijet tu, vidi se, i za 2-5 dana trebalo bi da zamedi ako kiša ne zezne.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA
« Odgovor #8 poslato: Maj 15, 2015, 16:18:40 »
Kod mene u pcelinjaku "Sanad" amorfa  (bagremac)

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA
« Odgovor #9 poslato: Maj 15, 2015, 17:16:10 »
Rado bih ti odgovorio, ali ja amorfu (bagremac) nikad uživo nisam vidio i zato se i javljam: eh, kad bi mi neko nekako mogao poslati 2-3 mladice da posadim na pčelinjak jer sam nekoliko puta sijao amorfu, nikne, ali mi je unište psi lutalice, divljač...

Neko će ti od iskusnih već odgovoriti, no koliko vidim, već je cvijet tu, vidi se, i za 2-5 dana trebalo bi da zamedi ako kiša ne zezne.

Pozdrav, svako dobro!
[/quote]

Ја незнам на коју младицу мислите али би врло радо волио да вам пошаљем јер у мојој околини багремца има много. Оно што знам да су неки радили то је да су на зиму скупљали сјеме па слали једни другима. Ако имате неки приједлог ја би радо да вам помогнем тј. пошаљем сјеме или "младицу".

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA
« Odgovor #10 poslato: Maj 16, 2015, 00:19:42 »
Milane, mislio sam na mladi izdanak amorfe koji iščupaš iz zemlje i možeš presaditi ili poslati gdje želiš.
Ne bih da te opterećujem time, valjda ću je se nekako dokopati. Još mi je samo ona "trn" u oku, a sve ostalo, što sam želio, nabavio sam i imam na pčečinjaku. Hvala.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA
« Odgovor #11 poslato: Maj 21, 2015, 21:21:10 »
U mom pcelinjaku Amorfa ovih dana ..pcele ih lepo posecuju ...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA
« Odgovor #12 poslato: Maj 31, 2015, 11:57:44 »
Amorfa lijepo krenula...

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
аморфа, багренац, чивитњача
« Odgovor #13 poslato: Mart 31, 2016, 15:22:54 »
Права посластица за љубитеље агресивних корова: крушка кинеска (лат. Pyrus calleryana; енгл. bradford pear; callery pear; ЕППО код pyuca; УСДА код PYCA80)
Украсно дрво, солидан извор нектара и полена. Нажалост, агресивна врста чијом садњом можете да направите значајну еколошку штету приближну садњи багренца.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: AMORFA,BAGRENAC,ČIVITNJAČA
« Odgovor #14 poslato: Mart 31, 2016, 23:01:10 »
Ако се шири, значи да је отпорна. Да ли си разговарао са неким може ли се користити као подлога за калемљење крушака (мислим пошто је "нека" крушка :) ).

ПС

Вероватно је боље да се шири та врста дрвета него сирак и амброзија. Од дрвета бар нека корист. Тако а не мора да значи да је штетно дрво.

Надам се да колеге не замерају што смо ван теме.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).