Autor Tema: Kako lako udesetostručiti pčelinjak  (Pročitano 175749 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #105 poslato: Februar 13, 2013, 13:55:43 »
Boža napisa da je kupio 5 rojeva u proleće i uspešno zazimio i izzimio 25 društava. Zato budimo strpljivi i konstruktivni da nam čovek lepo objasni. Ja sam devedeset i neke dobio "roj" na dva rama sa maticom i do jeseni i uzimljenja razvio ga na 20lr ramova. Znači od 16 juna do prvog septembra od dva rama na 20. Izvučeno 18 so i obezbeđena rezerva za zimu od 15+kg. To je neki odnos kao 3 nastavka RV. Kad je povoljna godina i kad se posveti pažnja može se puno toga.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #106 poslato: Februar 13, 2013, 16:16:24 »
То су вероватно били твоји почетни кораци у пчеларству шта сада радиш могу да само замислим.
сложити ћеш се са мном да два рама није исто као и један, а опет разлика међу матицама ,она која се
стабилизовала и она која почиње да леже .
Не ради се овде о једном развоју таквих ројева него о три.
Наравно да чекам конструктиван разговор, док не дође поздрав из Новог Сада.

Van mreže igor kozarev

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ogar
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #107 poslato: Februar 13, 2013, 20:52:15 »
dobro vece kolege pcelari. drago mi je sto ste me prihvatili na vas forumkusiju. Evo da se i ja malo ubacim u diskusiju, inace ja imam 55 RV drustava, ako bog da ove godine ce biti dosta vise. Evo ovih dana stancujemo ramove i nastavke.

Van mreže milic dragoslav

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Pcelarim kosnicom Rodna Voja
  • Lokacija pčelinjaka: bozevac
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #108 poslato: Februar 17, 2013, 21:25:32 »
Evo i ja punom parom pripremam ramove iostale delove jer planiram da dupliram broj kosnica .Pozdrav

Van mreže GoranStevančević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovica
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #109 poslato: Februar 18, 2013, 10:40:14 »
Molio bih kolege koji planiraju da umnožavaju svoja društva da opišu na koji način to planiraju da urade

Van mreže milic dragoslav

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Pcelarim kosnicom Rodna Voja
  • Lokacija pčelinjaka: bozevac
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #110 poslato: Februar 18, 2013, 22:08:29 »
Kolega procitaj temu od pocetka Voja je to lepo objasnio i ako radis po njegovom uputstvu lako ces od jedne kosnice stvoriti deset novih drustva. Pozdrav

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #111 poslato: Februar 19, 2013, 10:12:29 »
Molio bih kolege koji planiraju da umnožavaju svoja društva da opišu na koji način to planiraju da urade

Kolega Gorane pozdrav,metoda ima puno,zavisi šta hoćete i sa čime raspolažete.Kakve košnice imate,jesu li to RV,EV,DB,LR,ili...?

U principu je jako bitno vreme kada pristupate formiranju novih rojeva,u smislu kog datuma i kakvi su vremenski uslovi u to vreme i u narednih mesec,dva.Od toga dosta zavisi odluka za koji način  se  odlučiti.

U principu je jako bitno za novoformirani roj dobiti kvalitetnu oplođenu maticu što pre,kao i dovoljna snaga novoformiranog roja i dovoljno kvalitetne hrane,najbolje meda i polena.Takođe je razrojavanje dobra prilika da umlatite većinu varoe u novoformiranom roju,ako sami proizvodite maticu,jer će doći do prekida legla u trenutku kada svo leglo izađe,a baš tada se varoa može uništiti ako to lepo odradite uz uništenje 99,999 % sve varoe,recimo sa 1 do 2 uzastopna dimljenja Brstivarom.

Ako sami ne možete da proizvedete najbolje kvalitetne selekcionisane matice za nove rojeve,najbolje da od proverenih proizvođača dogovorite nabavku selekcionisanih oplođenih mladih matica u kavezima,pa da sa njima formirate nove rojeve.a ako nemate takvu mogućnost,a nemate iskustva,onda je najbolje kupiti od proverenih proizvođača matica makar mlade oplođene odabrane matice u kavezima i sa njima formirati nove rojeve. Pri formiranju rojeva ja se lično držim saveta ovdašnjih starijih pčelara da od slabih ili prosečnih društava dolazi samo još veća beda,pa zato matičnjake za nove matice dobijam od kvalitetnih odabranih društava sa maticama koje imaju osobine da su plodne,vredne,a društva čista,rado vuku kvalitetno saće,donose dosta meda,nisu jako ljuta,dobro se sama čiste od varoe i td,to su sve osobine koje se trebaju uočiti praćenjem kroz više godina svakog pojedinačnog društva. Onda je najbolje bar jedno od takvih društava pustiti svesno da uđe u rojevo stanje,pa neposredno pre nego što će se izrojiti na mesto starke ostaviti samo 1 ram legla sa jednim zatvorenim zrelim matičnjakom,a sav ostatak skloniti,s tim što obavezno treba naći maticu i sa 1 ramom legla i pripadajućim pčelama i 1 do 2 puna rama hrane formirati 1 nov nukleus i dodati najbolje bar 2 rama lepog radiličkog saća,crvenobraon boje.U taj nastavak sa maticom se stresu pčele sa još 1 do 2 rama sa poklopljenim leglom iz tog društva. Taj nastavak se onda skloni na drugi kraj pčelinjaka.Pored ovog odvojenog nukleusa,po istom principu se mogu oformiti obično bar još 2 do 3 nova nukleusa,samo što se u njih dodaje ram sa najbolje po 2 do 3 zrela matičnjaka.Na ovaj način od jednog takvog društva obično dobijete ukupno još 4 do 5 novih nukleusa,od kojih 1 ima staru maticu,a ostali obično dobiju brzo kvalitetnu mladu maticu.Jako je bitno da ni jedan nov nukleus ne treba pojačavati sa ramovima sa leglom,sve dok se mlada matica ne ustali u leženju i ne proizvede bar 2 rama poklopljenog legla.Tek onda se može dodavati ram,2 sa poklopljenim izlazećim leglom.Ako se ovo ne poštuje,pčele u principu ubiju mladu maticu i sami krenu da proizvode novu,to je iskustvo mnogih pčelara koliko sam čuo.Pažljivim isecanjem zrelih matičnjaka i njihovim presađivanjem možete oformiti još nukleusa pomoću drugih društava,samo je važno presađeni matičnjak malo namazati medom iz društva iz koga ste uzeli ramove sa poklopljenim leglom i pripadajućim pčelama.Čitav posao presađivanja matičnjaka treba izvesti jako brzo,u par minuta.Najbolje je da ste neposredno pre presađivanja u prethodnih sat vremena već oformili odgovarajući broj nukleusa sa starijim poklopljenim leglom i dovoljno hrane,sve ovo u skladu sa brojem zrelih matičnjaka koje imate za presađivanje.Na ovaj način samo od 1 takvog društva možete dobiti brzo puno kvalitetnih oplođenih matica,uz naravno obično 4 do 5 novih nukleusa formiranih od takvog društva.Pošto se većina starijih izletnica vrati u staru košnicu, uobičajeno se dešava da u početnom društvu,ako nadolazeća burna paša i vreme posluži,bez problema imate bar 20tak kg zrelog poklopljenog meda ili za vrcanje ili za pojačavanje rojeva sa rezervom hrane,što obično ja praktikujem,da svi novi rojevi imaju u startu bar 5 do 6 kg meda,plus nakon paše pojačam sa još po toliko sa po 4 do 6 kg poklopljenog meda.Zato ja obično tempiram razrojavanje pred sam pošetak bagremove paše,jer je to jedina burna paša u mom kraju.Verujem da tamo gde ima lipe ili suncokreta u obilju,da se i u to vreme na ovaj način mogu stvoriti dobri rojevi koji će se razviti i spremiti za zimu na vreme. Ima dosta drugih metoda,ali ja se obično držim ovih varijanti,ili ove sa maticama iz mojih odabranih dručtava koje pažljivo pratim,ili ponekad kupim matice radi nove genetike na pčelinjaku,a varijanta sa njima je takođe uvek bila dobra,samo što treba više tretmana protiv varoe,jer matica kreće odmah sa leglom i već 9tog dana imate poklopljeno njeno leglo.Kada se sve ovo radi pred bagrem ili u samom početku procenat uspeha je preko 90 do 95 posto i u jednom i u drugom slučaju ,a u smislu prezimljavanja,takvi rojevi su kod mene do sada prezimeli sa 100 % uspeha,to jest nije stradao ni jedan do sada,Bogu hvala.Naravno im tu još posla,još tretmana tokom jula,avgusta,obično sa Brstivarom,pa sirup sa KASOM ,žalfijom ili Nozevojem ujesen...dopuna ramovima sa medom tam gde i kada treba...

ps Naravno ako vam ne ide sa presađivanjem matičnjaka,ako tome niste vični i uvežbani,imate varijantu da pored onih 4 do 5 nukleusa formiranih od takvog društva,iskoristite sve ramove sa poklopljenim zrelim matičnjacima,pa da formirate još nukleusa sa takvim ramovima,a da pčele dotresete iz drugih košnica i to uvek samo sa onih ramova sa leglom i naravno morate voditi računa da ne otresete i maticu iz te košnice odakle dotresate pčele.Pošto na primer često u LR košnicama kod jakog društva imate i po 12 do 14 ramova sa poklopljenim zrelim matičnjacima i na ovaj način mo-žete formirati dosta novih nukleusa koji će brzo dobiti kvalitetne oplđene matice,po formuli koliko ramova sa takvim matičnjacima,toliko i novih nukleusa.Naravno ako ste vešti u presađivanju matičnjaka,to je više jer obično ima i 20tak zrelih matičnjaka u 1 takvom društvu.Samo morate voditi računa da se matičnjak ne sme oštetiti ni na koji način,zato je bolje malo šire opseći skalpelom ne jako blizu matičnjaka.Naravno prvo otresete sve pčele sa tog rama u neki od novih nukleusa,brzo opsečete šta planirate i ram sa leglom brzo vraćatite tamo gde treba a i matičnjake brzo presadite tamo gde treba.Sve ovo ima smisla ako to znate da vešto radite,ako ne formirajte ili sa ramovima sa matičnjacima ili sa kupovinom kvalitetnih matica,

Naravno ovo je samo moje iskustvo i samo jedna od mnogo varijanti,ja sam jako zadovoljan sa ovakvim načinom i zato se obično držim ovoga,mada ako bi mi trebalo mnogo novih rojeva,što do sada nije bio slučaj,verovatno bih se odvažio da radim po preporuci gospodina Voje,mada zahteva više i posla a treba obezbediti i šećer što izbegavam,sem za sirup protiv Nozeme ie Nozevoj i KAS ujesen.
« Poslednja izmena: Februar 19, 2013, 10:37:40 od strane aca peric »

Van mreže GoranStevančević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovica
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #112 poslato: Februar 19, 2013, 11:07:40 »

Već sutradan ujutro ili 24. maja novim pomoćnim nukleuzima koje smo juče oduzeli (3r pčela sa 1r legla) dodajemo po 6 isceđenih ramova ili po 3 sa obe strane i dodajemo još jednu osnovu na kraj i to je ukupno 10 ramova. Prethodan sadržaj  nukleuza ili onih 6 praznih ramova (osnova) sada koristimo da bi popunili  osnovni nukleuz bivši oplodnjak tj. nukleuz sa maticom .
Sve mora da se radi vrlo brzo ukoliko u prirodi nema značajnije paše. Zatim preko novinskog papira dodajemo jedan po jedan nastavak sa sadržajem iz pomoćnih nukleuza. Tako u sva tri nova nukleuza. Radili smo jedan po jedan nukleuz, dodali hranilicu i poklopac i završavali košnicu - nukleuz, pa sledeću itd. i sve zapisali. Predveče u svaki nukleuz dodamo po pola litre sirupa.
Nakon dva dana ili 26 maja potvrđujemo da su se zajednice spojile i skidamo progriženi papir. Isto veče ponovo svim nukleuzima dodajemo po pola litre sirupa.
Sutradan, 27 maja  predveče u prvi nastavak ili plodište spuštamo u centar legla onaj pun ram sa leglom oko 4000legla. Ako su nam matice pronele oko 16-17 maja ili pre 10 dana sada već imamo 3 zaležena rama novog legla i ovaj četvrti i imamo ukupno oko 10000+4000 ili oko 14000 zaleženog legla. Iz ovog dodanog rama uskoro ćemo imati pojačanje zajednice koja će u narednih 7-8 dana imati oko 8 ramova pčela. Ako sve zajednice počnemo prihranjivati sa po litar sirupa na dan već za ovih pomenutih 7-8 dana ili oko 3.-4. Juna imaćemo oko 6-7 ramova zaleženog legla ili oko 20-22000 legla.
Sada stalno govorimo o jednoj košnici kao primeru a zapravo radimo sa 3 iste zajednice.
Otprilike ista nam je snaga i onog bivšeg nukleuza koji nam je proizveo matičnjake i u koji smo pre tri dana ili 24 maja dodali ona 2 isceđena rama koja su nam ostala.
Dodalio smo ih u drugi nastavak i unj podigli još dva rama iz prvog nastavka dok smo dole pokraj legla spustili po jednu osnovu sa strana. Gore smo pored ova 4 rama dodali još po 3 osnove sa obe strane tj. popunili nastavak i zatvorili košnicu.
Ovim smo završili i petu fazu ili prvo ceđenje i stvaranje 4 nove zajednice pored osnovne.




[/quote]

Kolega Vojo možeš li ovaj deo 5 faze malo da uprostiš jer mi nešto nije jasno
Kako sam ja razumeo sada imamo:
- osnovnu zajednicu
- nukleus koji nam je služio za proizvodnju matičnjaka( matica nosi )
- tri oplodnjaka ( matica nosi )
Zadatak je da pojačamo ova tri oplodnjaka

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #113 poslato: Februar 20, 2013, 16:10:27 »
Tako je Gorane. Dobro si sve razumeo. Osnovni zadatak je pojaćavanje novih nukleuza kod kojih su mlade matice pronele, sa zatvorenim leglom i novim izgrađenim saćem.

Pozdrav svima.... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #114 poslato: Februar 20, 2013, 17:18:16 »
Zaboravio sam da dodam da kada se formiraju nukleusi sa presađenim matićnjacima ili ramovima sa zrelim matičnjacima,poželjno je  drugog dana uveče od formiranja i narednih par dana, prihraniti ih sa po 3dl sirupa,najbolje sa medom i vodom,1 prema 1,ili ako nema meda sa šećernim sirupom uz dodatak Nozevoja.Takođe nukleuse nikako ne treba otvarati radi bilo kakvih kontrola bar narednih 12 do 14 dana.Posmatranjem ponašanja pčela na letu lako se može utvrditi stanje,pojava mladog legla i td.Ako se prerano otvori nukleus dešava se da pćele ne prihvate maticu,čak iako ona jeste već oplođena i krenula je sa leglom.Zato nukleuse ne treba uznemiravati navedeni period,a dobro je u par narednih dana prihraniti da pčele ne osećaju nedostatak vode i hrane.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #115 poslato: Februar 20, 2013, 23:16:41 »
Molio bih kolege koji planiraju da umnožavaju svoja društva da opišu na koji način to planiraju da urade

Upoznaj se malo sa metodama: Pellet, Somersford, Đerzon...

Sve zavisi od džepa, realnog shvatanja i pristupa. Ja poštujem prirodu i kažem: tri.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #116 poslato: Februar 20, 2013, 23:24:16 »
Aco, bez ljutnje, ali ima tu nelogičnosti.

Kao prvo, trebali bismo znati o čemu govorimo: o maksimalnom mogućem broju rojeva od jedne zajednice ili o razrojavanju bez smanjenja prinosa (ili sa minimalnim smanjenjem), što nikako nije nevažno.

Sljedeće. Nije svejedno: prije ili poslije bagrema.

Dalje, kažeš da od jedne zajednice napraviš 4-5 rojeva, a na kraju veliš:

Citat
a treba obezbediti i šećer što izbegavam

A, šta jedu onih 4-5 novih?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #117 poslato: Februar 21, 2013, 00:38:31 »
Molio bih kolege koji planiraju da umnožavaju svoja društva da opišu na koji način to planiraju da urade

Upoznaj se malo sa metodama: Pellet, Somersford, Đerzon...

Sve zavisi od džepa, realnog shvatanja i pristupa. Ja poštujem prirodu i kažem: tri.

Pozdrav, svako dobro!
Зашто три човек лепо објаснио како до десет .

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #118 poslato: Februar 21, 2013, 00:44:46 »
Мислим да се квари Војина тема са сувишним коментарима .

Van mreže milic dragoslav

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Pcelarim kosnicom Rodna Voja
  • Lokacija pčelinjaka: bozevac
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #119 poslato: Februar 21, 2013, 07:22:34 »
Slazem se .Mi ovde mozemo pisati samo dali smo pokusali da udesetostrucimo jednu ili vise kosnica i koje probleme smo imali a ne  da raspravljamo teoretski .Ja sam prosle godine od cetiri kosnice zazimeo trideset devet .Dali sam uspeo procenite sami.Pozdrav