Autor Tema: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu  (Pročitano 75813 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #15 poslato: Avgust 11, 2014, 16:28:11 »
Dule prijatelju,
Samo nastavi sa radom. Verujem da to nisu tako strašne brojke koje prelaze normalu i koje mogu ugroziti stabilnost zajednice ili zajednica.

Preporučio bih ti da ipak postaviš truleks trakice jer konstantno deluju.

Evo na primer kod mene je ona prva košnica koja je imala najviše varoe, u kojoj je palo 1073 varoe za 13 dana, sada ima tek desetak varoa na dan.

Šesnaesti dan od postavljanja truleks trakice sa Brstivarom to jest 09.08.2014 u 10;50h našao sam 9 varoa i u nju sam nalio još 10ml Brstivara bojeći se da nije oslabilo isparenje i dejstvo Brstivara. Nadao sam se da ću narednog dana imati bar 30-50 varoa međutim za narednih 24 sata ili sutradan 10.08 2014 u 10:30 našao sam tek 8 varoa.

Danas 11.08. 2014. u 11 00h našao sam još 12 varoa.

Ovo govori da je za poslednja tri dana posle dodavanja nove doze Brstivara ukupno palo manje od 30 varoa i da je broj varoe sveden na minimum to jest da je Brstivar za prvih 13 dana kada je palo 1073 varoe očistio preko 95% varoe iz ove zajednice, ne računajući onu koja je bila u leglu i koju je Brstivar naknadno oborio od trećeg do trinaestog dana nakon postavljanja truleks trakica..

U leglo je u prva tri dana od postavljanja trakica sa Brstivarom ušlo svega 5-10 varoa i sada uglavnom padaju njihovi potomci svetlije varoe dok je u istom periodu za ta tri prva dana Brstivar oborio 366 varoa (190+104+72=366).

Znači nakon ubacivanja truleks trakica sa 10ml Brstivara u tri prva dana palo je oko 97- 98% varoe koja se nalazila na pčelama a Brstivar je preživelo to jest u leglo uskočilo tek 2-3% varoe ili tih 5-10 varoa..

Sada od tih preživelih 2-3% varoe ili 5-10 varoa izlazi potomstvo koje sigurno neće preživeti produženo dejstvo Brstivara. To su tih 29 varoa (8+9+12=29) potomaka od onih 5-10 a koje je Brstivar upravo oborio u poslednja tri dana.


Rezultati su kao što vidimo prosto neverovatni..

Pozdrav svima... 
« Poslednja izmena: Avgust 11, 2014, 16:49:55 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #16 poslato: Avgust 12, 2014, 14:45:27 »
Pozdrav Vojo, od pocetka pratim ovu temu i zeleo bih jos jednom da ponovim upotrebu truleks trakice natopljenim Brstivarom, kako da meni bude jasnije tako i za ostale kolege koji zele da koriste taj sistem.

Od truleks krpe (koja se koristi u domacinstvu, bilo koje boje) cija je duzine 15 cm i sirine 14 cm, isecemo trakice od po 2.5 cm, tako da trakice bidu dimenzije 15x2.5 cm. Isecene trakice nalijemo Brstivarom sa po 10 mililitra i takve stavljamo popreko na satonose u plodiste (ispod maticne resetke, ko ima) i drzimo 17-18 dana.

Ne kazem da i vi niste lepo objasnili postupak u svom izlaganju ili kad sam procitao i upustvo za upotrebu jasno mi je bilo da se trakice prave od truleks krpe, nadam se da sam upravu.

Naravno redovno koristim Brstivar samogorecim papiricima i zadovoljan sam, a ovo je verujem bolji i laksi nacin za upotrbu Brstivara.

Pozdrav i svako dobro. 
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #17 poslato: Avgust 12, 2014, 23:43:11 »
Pozdrav Vojo, od pocetka pratim ovu temu i zeleo bih jos jednom da ponovim upotrebu truleks trakice natopljenim Brstivarom, kako da meni bude jasnije tako i za ostale kolege koji zele da koriste taj sistem.

Od truleks krpe (koja se koristi u domacinstvu, bilo koje boje) cija je duzine 15 cm i sirine 14 cm, isecemo trakice od po 2.5 cm, tako da trakice bidu dimenzije 15x2.5 cm. Isecene trakice nalijemo Brstivarom sa po 10 mililitra i takve stavljamo popreko na satonose u plodiste (ispod maticne resetke, ko ima) i drzimo 17-18 dana.

Ne kazem da i vi niste lepo objasnili postupak u svom izlaganju ili kad sam procitao i upustvo za upotrebu jasno mi je bilo da se trakice prave od truleks krpe, nadam se da sam upravu.

Naravno redovno koristim Brstivar samogorecim papiricima i zadovoljan sam, a ovo je verujem bolji i laksi nacin za upotrbu Brstivara.

Pozdrav i svako dobro. 

Tako je kolega Predraže.

Truleks trakice isecamo od truleks krapa koje se koriste u domaćinstvu a koje sam platio po 35 dinara za pakovanje (tri truleks krpe 145x155mm). Svaku krpu treba iseći na 6 delova. Iz ovog pakovanje od tri krpe napravimo 18 trakica i to nam je dovoljno za 18 košnica.
Praktično treba nam skoro dva dinara za svaku truleks trakicu.
U nekim prodavnicama cena pakovanja istih ovih truleks krpa ide i do 70 dinara.

U svaku  trakicu nalije se po 10ml Brstivara a zatim se trakice postavljaju na satonoše plodišnih ramova.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miomir Vukmirovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #18 poslato: Avgust 13, 2014, 19:27:37 »
 Од 7.08.14. када сам ставио трулекс траке ја још нисам видео опалу вароу(три пута сам прегледао лимене улошке).Пре 3 дана сам видео 6-7 а данас 4 ком (укупно за све 5 кошнице) округло беле боје и кад га притиснем ножем буде као желатин.Када стиснем полен он буде прашкаст.Да ли је то ларвица варое не знам, на њој нисам уочио пипке које вароа има.Постоји прича да мрави односе те ларвице варое а да мртве одрасле варое не дирају што је супротно ономе што ја затичем на улошцима (ако су ово уопште ларвице ?).
  Да ли да улошке намажем товатном машћу, како неки предлажу,да бих спречио долазак мрава и да би увид у стање био реалнији ?
  Војо знам да сте ми рекли ( ајде да и ја Вама персирам пошто Ви мени персирате) да највероватније код мене нема варое ја ћу после 17.дана да третирам мрављом да видим шта ће она рећи.


  Поздрав.
   
 Заборавих да кажем да сам данас видео да грицкају трулекс траке .У једној кошници су изгрицкале 1/3 и види се жичана арматура.Нисам знао да трулекс крпа има арматуру.
  Сада ме интригира од чега се прави трулекс крпа.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #19 poslato: Avgust 13, 2014, 20:52:16 »
u nedelju tj pre tri dana stavio sam trakice sa brstivarom, danas sam pogledao jednu ev košnicu koja ima lim ispod i video dosta , dvadesetak varoa od kojih su se neke kretalt.to je košnica koja je formirana u junu. sa ovim ja sam trenutno zadovoljan. da napomenem košnice tretiram samo brstivarom, svake nedelje sam dimio sa 12 kapi na listićima.za desetak dana trebalo bi da vrcam malo meda. od rodne imaće jedan nastavak, a od db po 5,6, ramova.pozdrav iz v banje.

Van mreže Nikola Kovacic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jalžabet
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #20 poslato: Avgust 14, 2014, 17:28:26 »
Vojo mozebli meni  hrvatsku 1 set brstivara

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #21 poslato: Avgust 15, 2014, 18:05:54 »
Vojo mozebli meni  hrvatsku 1 set brstivara
Može kolega Nikola.

Pozdrav iz Novog Miloševa...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #22 poslato: Avgust 15, 2014, 18:38:54 »
Pozdrav svim Kolegama,
Mene interesuje, kolega Vojo, da li bi skodilo kada stavimo truleks trakice da dodatno i dimimo pcele takodje sa Brstivarom?
Toliko za sada
 spostovanjem
Dejan
Apatin

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #23 poslato: Avgust 15, 2014, 19:18:07 »
Pozdrav svim Kolegama,
Mene interesuje, kolega Vojo, da li bi skodilo kada stavimo truleks trakice da dodatno i dimimo pcele takodje sa Brstivarom?
Toliko za sada
 spostovanjem
Dejan
Apatin

Kolega Dejane,
Može se i dodatno dimiti Brstivarom ali za to kolega Dejane nema nikakve potrebe.

Brstivar na truleks trakicama ima neverovatno dejstvo na varou.

Jutros sam podstaknut pričama da dejstvo Brstivara treba proveriti Mitakom protiv svoje volje ali u cilju utvrđivanja stvarnog stanja i dejstva Brstivara zadimiuo pčele Mitakom sa po tri kapi Mitaka i to 4 košnice koje su mi bile u eksperimentu. Za tri košnice sam ovde objavio rezultate u ovoj temi.

Pošto juče nisam prebrojavao varou u tim košnicama gde Brstivar još deluje taj posao sam obavio jutros.
U prvoj košnici sam našao 26 varoa u drugoj 2 varoe i u trećoj 6 varoa. Ovo sve je palo za 2 dana i to je 22-23 dana nakon postavljanja trakica sa Brstivarom.

Odmah nakon čišćenja podnjača u 10:30 sati, kao što sam naveo istretirali smo pčele Mitakom.
Osam sati nakon tretmana oko 18:30 sati izvršili smo kontrolu.

U prvoj košnici (u kojoj je za 13 dana od Brstivara palo 1073 varoe) našli smo tek 4 varoe. Upravo onoliko koliko u proseku padne i od Brstivara. Od Brstivara je palo za poslednja dva dana 26 varoa ili 13 na dan za 24 sata.

U drugoj košnici smo našli 2 varoe koliko i za prethodna dva dana od Brstivara.

U trećoj košnici nakon upotrebe Mitaka našli smo 0 varoa dok je od Brstivara za poslednja dva dana palo 6 varoa.

Ovaj test potvrđuje da Brstivar ima isto ili nešto malo jače dejstvo od Mitaka.

Molim drage kolege i prijatelje koji koriste Brstivar da provere dejstvo Brstivara sa truleks trakicama nekim od sredstava i da nam ovde jave rezultate.

Posle će svima biti jasno da li ima ikakve potrebe unositi razne otrove u košnice i njima kontaminirati sebe, svoje pčelice i svoje košnice.

Svima preporučujem da savim slobodno u svaku supu ili čorbu koju spremaju dragi pčelari prijatelji i korisnici Brstivara naliju po dve tri doze Brstivara.

Šteta je sipati po 10 doza Brstivara u supu koju supruga sprema ali ni to nije nimalo štetno za naše zdravlje.  :)

Sada mogu slobodno da kažem Brstivar je prava REVOLUCIJA U PČELARSTVU!
Već tokom ovog meseca krećem u realizaciju registracije Brstivara.

Neka nam je svima srećno i korisno ovo najefikasnije i najprirodnije rešenje za varou.
Pozdrav svim dragim prijateljima i korisnicima Brstivara...

Moja malenkost, domaćin foruma i pronalazač Vojo Brstina...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Милан Делић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Коцељева
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #24 poslato: Avgust 15, 2014, 21:39:22 »
   Војо, да питам, може ли у случају
   мрежасте подњаче да иста после
   стављања трулекс траке остане
   отворена?

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #25 poslato: Avgust 15, 2014, 23:06:51 »
Vojo, (verovatno si već negde posao): kako se dejstvo Brstivara manifestuje u odnosu na visoke/niske temperature, veliku/malu vlažnost u vazduhu, povećanu/smanjenu ventilaciju u košnici?
Ovo sam hteo davno da pitam a sad kad je kolega Delić postavio pitanje...Ti još malo proširi odgovor.
Hvala i radujem se zbog svih nas, poslednjim vestima o Brstivaru!
Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #26 poslato: Avgust 16, 2014, 00:21:31 »
   Војо, да питам, може ли у случају
   мрежасте подњаче да иста после
   стављања трулекс траке остане
   отворена?

Колега Милане, може али ипак верујем да ће отворена подњача имати неки мањи негативни ефекат на дејство. 
Верујем да би било боље да су подњаче затворене ради стабилније температуре а вероватно и влажност ваздуха која се нарушава отварањем подњаче има неки негативан ефекат.
Такође свако проширење вентилационог простора или лета може значајно да умањи влажност ваздуха у кошницама као и температуру. Лета није потребно проширивати да се пчеле не би непотребно запошљавале на доношењу воде и регулацији оптималне температуре.

Vojo, (verovatno si već negde posao): kako se dejstvo Brstivara manifestuje u odnosu na visoke/niske temperature, veliku/malu vlažnost u vazduhu, povećanu/smanjenu ventilaciju u košnici?
Ovo sam hteo davno da pitam a sad kad je kolega Delić postavio pitanje...Ti još malo proširi odgovor.
Hvala i radujem se zbog svih nas, poslednjim vestima o Brstivaru!
Pozdrav.

Дуле пријатељу, хвала Ти нa пријатним речима.

При температурама од 25-34 степена имали смо нешто брже падање варое док на температурама од 20-25 степени вароа нешто мало спорије пада.

Око влажности и вентилације сам већ одговорио. 

 Поздрав свима...
« Poslednja izmena: Avgust 16, 2014, 07:30:14 od strane Moderator 2 »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #27 poslato: Avgust 17, 2014, 20:26:09 »
G. Vojo nešto me muči oko količine brstivara na tračicama. 10 ml kada sipam dosta curi sa tračica, dali valja da se stavlja nekoliko puta po manje. pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #28 poslato: Avgust 17, 2014, 23:11:41 »
G. Vojo nešto me muči oko količine brstivara na tračicama. 10 ml kada sipam dosta curi sa tračica, dali valja da se stavlja nekoliko puta po manje. pozdrav.

Dobro veče kolega Slavoljube..
Kod mene na truleks trakicama ostane 10 mililitara Brstivara.
Na trpezarijskom stolu poslažem 10 trakica jednu do druge odmaknute po oko 1 centimetar i
u svaku trakicu špricom razlijem polako od jednog kraja prema drugom pa nazad dok ne izbacim tih 10 mililitara iz šprica. Trakicu po trakicu i tako 10 trakica. Naravno sve se radi bez rukavica.

Prilikom svakog usisavanja po 10ml u špric prethodno špricom malo razmutim Brstivar koji sam prethodno nasuo u pripremljenu praznu i čistu imlekovu plastičnu kanticu u kojoj se pakuje sitan sir za mazanje, pakovanje od 500 grama (moja kravica-kuhinjica-sitan sir).
Može da se koristi i bilo kakva druga posudica ili čaša za vodu.


Trakice stavljam u tanke najlonske kesice u koje stavljamo meso za zamrzivač i to po 10 komada, upravo da ne bi iscurile jer su bogato natopljene.
Desetak kesica sa po deset trakica stavljam u jednu malo veću najlon kesicu i sve to u malu plastičnu kanticu (od tri litre) da se ne bi negde u transportu trakice gnječile.

Trakice natopljene Brstivarom ne treba ostavljati na sunce da se ne pregreju i ne procure.

Kad dođem na pčelinjak izvadim jednu kesicu sa 10 trakica i postavljam po jednu ili po dve (sasvim je dovoljna jedna trakica) u košnice na satonoše plodišnih ramova a ispod plastične ili metalne matične rešetke.

Do sada nigde nismo pronašli neku ubijenu maticu ili neke druge neželjene posledice.
Posledice od dejstva Brstivara ima samo varoa.

Već danima sam presrećan zbog izuzetnog i prosto neverovatnog dejstva Brstivara na varou

I još samo da napomenem U BRSTIVARU NEMA NIKAKVOG ROTENONA NITI BILO KAKVIH ŠTETNIH MATERIJA ZA ČOVEKA ILI PČELINJU ZAJEDNICU.

Svi oni koju su u proteklim godinama napadali Brstivar i širili kojekakve laži, pominjali rotenon i širili strah i nepoverenje prema njemu a radi se o veoma malom procentu pčelara, nešto oko 1% prošlogodišnjeg članstva na sposovom forumu ili oko 60 pčelara, nikada  od mene neće dobiti blagosov za njegovo korišćenje.
Želim im puno zdravlja i svakog uspeha kako u pčelarstvu tako i u opštem životu ali posle svih uvreda i svega šta sam od takvih preživeo na Brstivar ne bi trebali računati. 

Eto im njihov amitraz i ostale otrovčine, bojni otrovi i kojekakvi drugi preparati a ja ću biti srećan ako na postojanje Brstivara zaborave.

Molim drage prijatelje (na teritoriji R. Srbije i R. Srpske) koji koriste Brstivar da predsednicima svojih udruženja pokažu ovaj novi način upotrebe Brstivara i njegovo dejstvo.

Svakom predsedniku koji mi se javi (ukoiliko nije sa spiska od ovih 60 pčelara koji su pod embargom) poslaću besplatno pakovanje Brstivara za tretman desetak košnica (11 trakica sa Brstivarom i to 10 trakica za košnice i 1. za supu ili čorbu),  :D samo pod jednim uslovom a to je da rezultate rada sa Brstivarom prenesu i ostalim pčelarima u svom udruženju.

Pozdrav svima.... 

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #29 poslato: Avgust 18, 2014, 19:51:50 »
G. Vojo za reklamu i dejstvo brstivara u ovom kraju ja dovodim moje kolege i drugare pa im čak i dajem brstivar ali samo za po jednu košnicu da probaju i vidim da čisti varou ali se još femkaju kao seljačke mlade, ali vidim izokolo da su zadovoljni. Ja stavim tračicu na satonoše pa špricom sipam brstivar. Ne mogu da kontrolišem druge košnice, osim jedne ev koja je skoro formirana, a ima jedina mrežastu podnjaču. U nedelju cedim med pa ću natenane pregledati i druge košnice. Nisam mogao ranije jer nisam ni imao vrcaljku ali danas konačno sam je sklopio. nisam mogao da nabavim neke delove, ali sada je spremna za vrcanje. Za par dana videću razliku izmedju db i rv. pozdrav iz V. Bnje.