Autor Tema: NOZEVOJ-protiv nozeme  (Pročitano 243709 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #330 poslato: Februar 12, 2019, 11:39:48 »
Ja koristim "Nozevoj" skoro kao dimilicu (klasičnu dimilicu samo izuzetno).
Nikad nisam primetio da izaziva grabež!


(već sam i dosadan Voji)Ja bih tu samo dodao još - propolisa. Ne znam koliko? Mada mislim da ne može da škodi, niti da se predozira(?)!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #331 poslato: Februar 12, 2019, 11:44:03 »
У праву си пријатељу Дуле.
Може да се дода мало прополиса али ни ја не знам најпрецизније колико.

Можда би сасвим довољно било 20-30 грама на литар
Нозевоја.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #332 poslato: Februar 12, 2019, 11:51:26 »
Зоране пријатељу, његово дејство долази од жалфије и ртањског чаја и од одговарајуће концентрације лековитих материја у правилној сразмери са алкохолом.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže marko stevanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kololeč
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #333 poslato: Februar 12, 2019, 11:58:00 »
Vojo koliko bi trebalo rastvorenog 20% propilisa na litar nozevoja?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #334 poslato: Februar 12, 2019, 12:11:57 »
Не знам тачно. Требало би мало израчунати.
Можда од 50-100 мл на литар Нозевоја.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Predrag Dejanović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Niš
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #335 poslato: Februar 25, 2019, 19:00:30 »
Molim mišljenje Voje i drugih iskusnih kolega o dodavanju bosiljka u nozevoj? Opšte je poznato da je bosiljak odličan u svrhu dezinfekcije te mislim da bi doprineo funkciji nozevoja.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #336 poslato: Februar 25, 2019, 19:30:54 »
Molim mišljenje Voje i drugih iskusnih kolega o dodavanju bosiljka u nozevoj? Opšte je poznato da je bosiljak odličan u svrhu dezinfekcije te mislim da bi doprineo funkciji nozevoja.
Колега Предраже,
Нозевој је одличан лек за ноземозу и ефикасно уништава ноземозу у цревима пчела.
Да његово дејство није добро па да му се дода још биља за екстракцију онда би то било оправдано а поскупљивати лек куповином додатног биља мислим да није економично а ни потребно.

Ако се ипак решиш да додаш мало босиљка мислим да не може да смета.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Predrag Dejanović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Niš
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #337 poslato: Februar 25, 2019, 22:28:47 »
Zahvaljujem na brzom odgovoru kolega Vojo, ja i ne sumnjam u efikasnost nozevoja, nego mi se tako pogodilo da imam 750 gr žalfije i 300 g rtanjskog pa rekoh da dopunim sa 250 gr bosiljka do pune mere, a nije problem ni da se dokupi još malo žalfije, sve za dobrobit pčelica, one zaslužuju samo najbolje.

Van mreže marko stevanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kololeč
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #338 poslato: Mart 06, 2019, 21:15:01 »
Nozevoj spreman za prvi prolecni pregled u koji sam dodao i propolis kapi.
Na litar Nozevoja dodao 70ml,nece sigurno da skodi.Presa za cvarci odlican alat za cedjenje  :D

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #339 poslato: Mart 06, 2019, 22:20:40 »
А ја данас тек приставио и то две туре: једну са биљем из локалне здраве хране, другу са биљем из паковања
(чачанске фирме Тилија и института ЈП). Мислио сам да додам и неки трећи чај (можда валеријану или камилицу) који би допринео мирноћи пчела при прегледу, али сам одустао.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #340 poslato: Mart 21, 2019, 18:59:08 »
После десет дана исцедио сам по 1,4л нозевоја од 1л д.воде:1л алк:200г жалфије:60г ртањског. Од биља које сам купио у паковањима присутан је приметно јачи мирис, боја је идентична. Овде користим прилику да захвалим нашем добром домаћину на његовој несебичности и дељењу овог рецепта помоћу којег је спашено ко зна колико малих летећих бића.

• 2% (20мл на 1л) додајем на количину сирупа приликом сваке прихране, а додаје се на послетку, тј кад се шећер већ истопи;
• нозевој 2:1 вода = лековити раствор за смиривање пчела, као и за дезинфекцију унутрашњости кошница. Користим уз помоћ фајталице са прскањем у виду магле приликом сваког отварања. 30мл довољно за прскање преко сатоноша, 50мл за "комплет купање" кошнице;
• 1 ракијска чашица нозевоја на литар домаће ракије чини ову другу још здравијом (у малим количинама);
• остаци (биље) од нозевоја када се осуши служи као материјал за димљење.

Последње две ставке нисам још применио у пракси; а сад ми паде на памет да кад год сам додавао воду за прскање, увек сам узимао директно са чесме.Пробаћу да је мало угрејем и да пчеле препрскам млаким раствором, да ли ту има неке разлике?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #341 poslato: Mart 22, 2019, 13:14:40 »
После десет дана исцедио сам по 1,4л нозевоја од 1л д.воде:1л алк:200г жалфије:60г ртањског. Од биља које сам купио у паковањима присутан је приметно јачи мирис, боја је идентична. Овде користим прилику да захвалим нашем добром домаћину на његовој несебичности и дељењу овог рецепта помоћу којег је спашено ко зна колико малих летећих бића.

• 2% (20мл на 1л) додајем на количину сирупа приликом сваке прихране, а додаје се на послетку, тј кад се шећер већ истопи;
• нозевој 2:1 вода = лековити раствор за смиривање пчела, као и за дезинфекцију унутрашњости кошница. Користим уз помоћ фајталице са прскањем у виду магле приликом сваког отварања. 30мл довољно за прскање преко сатоноша, 50мл за "комплет купање" кошнице;
• 1 ракијска чашица нозевоја на литар домаће ракије чини ову другу још здравијом (у малим количинама);
• остаци (биље) од нозевоја када се осуши служи као материјал за димљење.

Последње две ставке нисам још применио у пракси; а сад ми паде на памет да кад год сам додавао воду за прскање, увек сам узимао директно са чесме.Пробаћу да је мало угрејем и да пчеле препрскам млаким раствором, да ли ту има неке разлике?
Хвала Милане на лепим речима.
Нисам ти најбоље разумео ово последње питање.

Сада је право време да пчеле испрскају пар пута Нозевојом.
Наравно ко то до сада није урадио. А ако је неко и урадио неће сметати ако то сада понови. Напротив само ће помоћи оснаживање пчелињих заједница.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #342 poslato: Mart 22, 2019, 20:09:03 »
"Окупао" сам све кошнице прошле недеље, али сам то урадио (као и сваки пут до сада) раствором нозевоја и хладне воде са чесме. Хтео сам да пробам исти раствор али са топлом, загрејаном водом приликом следећег отварања.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #343 poslato: Mart 22, 2019, 22:35:31 »
Не би требало да се прскају са хладним Нозевојом. Температура Нозевоја би требала да буде отприлике као собна температура од 20-25 степени. Не смета ако је мало топлија.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan Jordanović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 17
  • Pol: Muškarac
  • 50 košnica DB12
  • Lokacija pčelinjaka: Gornja Draguša kod Blaca
Odg: NOZEVOJ-protiv nozeme
« Odgovor #344 poslato: April 03, 2021, 10:47:59 »
Imam viška belog luka koji preti da proklija, da li bi mogao i on da se doda i u kojoj količini?