Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380347 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2625 poslato: Januar 01, 2023, 21:00:28 »
Срећна Нова година!
Јуче сам, на парцели на којој ми је стационар, садио неколико стабала "Лампион дрвета" и у паузи за одмор посматрао пчеле. Многе су излетале а велики број их је доносио жути полен.
Зна ли неко, са којих биљака га доносе?
Кошнице нисам отварао. Је ли ово знак да имају легла?
Полен је од леске, мртве коприве и маслачка. То је оно што сам јуче могао препознати посматрајући рад пчела у околици Шапца.
Можда има још цветница али ове сам приметио да цветају а и полен је од ових биљака.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2626 poslato: Januar 08, 2023, 21:47:55 »
Нешто пре Божића обишли смо пчелињаке и на једном пчелињаку порд неког канала отворили смо четири кошнице.
Прва је била средња заједница и у њој није било легла. У кошници смо нашли десетак и више кг меда и уобичајену количину пчела и нешто свежег полена од горушице и којекаквог другог биља у централном делу клубета али легла нема и то ме охрабрило.
Међутим када смо отворили другу кошницу нашли смо још јачу заједницу са још више хране и мало затвореног легла на једном раму. Интересантно је да поред топлог времена овде пчеле нису шириле легло и да нема отвореног легла.
Затим смо отворили трећу кошницу и у њој нисмо нашли легло а било је сасвим нормално пчела за овај период и хране опет преко 10 кг у резерви.
Затим смо отворили четврту кошницу и у њој смо нашли јаку заједницу са доста хране у резерви и по мало легла на два рама и то и отвореног и затвореног легла.
Данима су температуре биле изнад 15 степени и унос полена и нектара са горушице подстакао је неке заједнице на покретање легла.
Обзиром да има доста хране и доста пчела у кошницама ово легло их неће пуно пореметити јер је још увек топло време и што ће то мало легла бити лако отхрањено јер постоји унос свежег полена и нектара. Пре који дан на овом пчелињаку смо отворили заправо проширили мало лета која су остала још од јесенас сужена.

Данас смо отишли да мало обиђемо и пчелињак поред Тисе и да га окадимо и пожелимо срећу нашим пчелама.
Пчеле су уносиле жућкасти, бели и браонкасти полен и ако је дувао ветар све док се није јаче наоблачило.
За бадњи дан овде смо отворили две кошнице и нашли мало легла на једном раму у једној кошници док у другој није било легла а неколико дана раније отворили смо 3-4 кошнице и ни у једној није било легла,тако смо потрефили.

Пре три дана наишло је велико јато ждралова које је одлетело према југу а данас их нисмо видели на терену где долећу и где их буде на хиљаде. Свега на оар места по 4-5 комада и ништа више.
Ако су одлетели према југу највероватније да ће наићи јаче захлађење. Они су бољи метеоролози од људи јер препознају циклоне и разна струјања у ваздуху боље од људи.
На овом пчелињаку друштва су више него добра и надам се одличном зимовању као и претходних година.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2627 poslato: Januar 08, 2023, 23:35:27 »
Пред Божић сам донео једну малу  зеједницу са другог пчелињака и спојио је са овом заједницом коју смо на неколико дана раније нашли без матице а која је јако брујала. И поред тога што је заједница спојена и што су сада пчеле мирне и само зујкају у горњем доданом наставку опет се на подњачи примећују туђе пчеле како краду и односе храну из ове кошнице.
Пчеле из других кошница су још у топлом периоду када је ова заједница брујала препознале заједницу која је без матице, обележиле је и одмах кренуле да јој "одузимају" мед. Моја је грешка што сам заборавио да тој заједници сузим лето или чак потпуно затворим док се стање не смири и пчеле не споје.

Данас сам им смањио улаз на једну или две пчеле а пошто је наилазило наоблачење а најављују и хладнији период претпостављајући да у наредним данима пчеле неће излазити напоље нисам их потпуно затворио сунђером.

Драги пријатељи, отворите ваше кошнице сасвим слободно и проверите присуство матица. Чим се кошница отвори одмах се види да ли је
 нека заједница случајно остала без матице.
Сада је то веома важно јер су пчеле које осзану без матице веома узнемирене и троше много много меда у овом зимском периоду а како пође јачи унос полена лако могу да покрену лажно легло а онда је заједница изгубљена и таквој заједници се не могу додавати нуклеузи нити се пчеле могу спајати. У том случају једино решење је истресање пчела и подела саћа осталим заједницама док се лажно легло које би пчеле покренуле мора претопити а то није нимало погодан посао у овом периоду.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2628 poslato: Januar 20, 2023, 16:48:16 »
Razmišljao sam, gde da postavim ovu vest...


U nedelju 29.01.2023. u St. Pazovi u našem opštinskom udruženju "Jedinstvo" organizovaćemo:
Predavanje na temu:"Vikend pčelarenje..." našeg kolege Gorana Rakovca. 



Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2629 poslato: Januar 20, 2023, 16:56:41 »
p.s
Lično mislim...izvanredno odabrana tema!
Svi nam nešto objašnjavaju kako pčelariti sa 500, 1000, 1000000 košnica. Kako postati "velepčelar"...
A šta da radimo "mi"? Hobi pčelari, vikend pčelari?


Ne moram da vas podsećam - Goran pćelari sa RV košnicama...ali problemi su kod svih košnica slični...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2630 poslato: Januar 21, 2023, 00:02:56 »
Добра тема!
Срећно предавање Горану а и удружењу и пчеларима који су га позвали!

Јуче 19.01 на јутјуб каналу нашег колеге Драгана Ђорђевића постављен је снимак давања погача пчелама на коме Драган вади рамове и показује како у Родна Воја кошницама нема легла и поред тога што је задњих месец дана било претопло време са дневним температурама од око 10 па и до 20 степени.



Поздрав драгим пријатељима...

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2631 poslato: Januar 21, 2023, 23:44:32 »
Родна Воја у топлом јануару без легла. Пуно хране, пуно пчела, унос полена и нектара током скоро целог децембра и дневне температуре од плус 10 до плус 18 степени и опет пчеле нису покренуле легло.


 
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2632 poslato: Januar 23, 2023, 23:32:17 »
Данас сам поново прегледао ову заједницу са снимка.

У кошници сам данас 18 дана након претходног прегледа нашао легло, али сам нашао само на једном раму и то само затворено легло пречника десетак центиметара. Могуће је да је било и отвореног легла па да су га пчеле појеле када је пре неколико дана захладнело.

Оно што ме мало изненадило то је да су пчеле покренуле легло у центру горњег наставка то јест на петом раму са предње стране а надао сам се да ће га покренути на трећем јер је тамо било највише пчела приликом претходног прегледа.

На пар сати раније пала је добра киша на овом пчелињаку па сам једва стигао блатњавим путем до кошница. Пошто се поново почело наоблачивати морали смо брзо да прекинемо и да се вратимо назад да не би остали у блату у сред атара између њива далеко од асфалтног пута, па због тога нисмо ни отварали даље кошнице и ако је температура била баш повољна за отварање са око 7-8 степени. Таман смо изашли на асфалт а почела је киша.

Контролисали смо једну сумњиву кошницу која је јесенас остала без матице и којој смо додали матицу и сада смо нашли разбијену заједницу и мртве пчеле и ако је све било у реду током новембра приликом рада са оксалном киселином.   Имамо десетак заједница вишка и овакво стање је за очекивати. Увек током зиме остане се са пар постотака заједница без матица.
Обично буде око 2-3 % губитака матица, за сада смо нашли 3 заједнице без матица на укупно 190 пчелињих заједница а до марта ће сигурно бити још која.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2633 poslato: Januar 27, 2023, 01:13:50 »
Овако наш колега Драган Миленковић пише на Фејсбуку о пчеларењу и његовим искуством у раду са РВ кошницама.
https://m.facebook.com/groups/217862472213420/permalink/650361105630219/?mibextid=Nif5oz

Драган Миленковић на фејсбуку :
U dobroj godini na RV imam više nego na LR. U lošoj godini samo vadim med iz RV. A LR bez prihrane sirupom, i puno rada ne bi opstale.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2634 poslato: Februar 12, 2023, 15:48:10 »
Данас 12. фебруара 2023. год. обишли смо један пчелињак у Новом Бечеју где је зазимљено 67 пчелињих заједница.
На сунчаном дану и температури од око 8 степени нађосмо како пчелице по мало излазе из кошница. На летима по мало пчела и одмах су кренуле да уносе полен. То је тек по мало али на сваких минут по неколико њих унесу по мало полена. Испред кошница видесмо неколико процеветалих или отворених цветова маслачка и једна пчелице журно сакупља полен.

Пођемо редом у визуелну контролу, погледамо пар кошница из којих не излазе пчеле и нађосмо да је све у реду, само зујкају унутра.
Отворимо пар најслабијих и оне су ту, живе су.
Обиђемо даље и видимо да из свих или излазе пчеле или су ту.

Све пчелиње заједнице су презимеле.

Брат ме натера да отворим макар једну и да видимо има ли легла у просечној заједници, супруга запали димилицу и час посла отворимо кошницу у којој се клубе спустило мало и у доњи наставак а горе је тек на само 4 улице густо запоседнуто пчелама. Рам по рам преместимо и дођосмо  до клубета а онда полако рам по рам до краја пчелињег клубета и у рамовима са пчелама не нађосмо легло.

Пошто до сада нема легла а пчеле имају доста хране у кошницама до потпуне смене зимских пчела сигурно неће доћи до краја априла па се надам да чак и да наиђе не знам какво захлађење крајем фебруара и у марту оне ће лако презимити.   

Оно што је најважније у овом периоду је то да пчеле нису отхрањивале легло у хладном периоду и да се нису исцрпљивале на одхрањивању легла. Такође је веома важно да су пчеле сачувале храну која ће им бити стабилизатор температуре када буду са 3-4-5 рамова легла али и гаранција квалитета легла у пролећном периоду када крене јачи унос поленовог праха.

Пчеле као ни претходних година током фебруара неће добити погачу као што је нису добијале ни током претходних месеци.
Наравно, погачу неће ни случајно добити ни током марта јер мартовско легло се не сме одгајати уз погаче него искључиво производњом матичне млечи стваране на меду и са великим уносом поленовог праха.   :D

Вратисмо се кући презадовољни.  :D

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2635 poslato: Februar 16, 2023, 01:50:14 »
Данас 15. фебруара ове 2023. год обишли смо пчелињак на територији Новог Милошева на коме смо прошли пут нашли једну заједницу без матице а данас смо нашли још две. Једна од њих је умрла и ако је била солидна приликом рада са оксалном киселином а друга је ослабила и била је на два-три рама пчела које су брујале. Одмах смо ову заједницу без матице спојили са једном која је била мало испод просека. Интересантно је да је у суседној кошници за неколико рамова пчела више него у другим кошницама па претпостављам да су пчеле када су остале без матице у значајном броју прешле у суседну кошницу са леве стране коју сам данас отворио. Вероватно да су мало прешле и у суседну кошницу са десне стране стране, не знам, претпостављам.

У четири кошнице смо контролисали количину и присуство легла.
У првој кошници у којој смо контролисали легло, кошница средње снаге, нисмо нашли никакво легло. У другој коју смо отворили и наишли на доста јаку заједницу за овај период прегледом рам по рам,  контролисали смо присуство легла али га ни овде нисмо нашли.
У трећој кошници са просечном заједницом нашли смо легло на једном раму око 15 центиметара пречника и то свих стадијума.
У четвртој заједници која је била мало слабија није било никаквог легла.

И поред тога што су пчеле у мом крају последња три дана по мало активне и на сунчаном дану доносе по мало полена тек само једна од четири заједнице је кренула са леглом и ту је само легло на том једном раму.

До сада, ако сам добро израчунао имамо укупно 4 заједнице које су остале без матица током зиме на ова два пчелињака са око 135-140 пчелињих заједница а на оном трећем пчелињаку тек ћемо да видимо, вероватно ће и тамо бити који безматак. Два до три па и до четири % губитака матица је за очекивати.

Поздрав драгим пријатељима... 
   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2636 poslato: Februar 16, 2023, 15:44:26 »
Данас 12. фебруара 2023. год. обишли смо један пчелињак у Новом Бечеју где је зазимљено 67 пчелињих заједница.
На сунчаном дану и температури од око 8 степени нађосмо како пчелице по мало излазе из кошница. На летима по мало пчела и одмах су кренуле да уносе полен. То је тек по мало али на сваких минут по неколико њих унесу по мало полена. Испред кошница видесмо неколико процеветалих или отворених цветова маслачка и једна пчелице журно сакупља полен.

Пођемо редом у визуелну контролу, погледамо пар кошница из којих не излазе пчеле и нађосмо да је све у реду, само зујкају унутра.
Отворимо пар најслабијих и оне су ту, живе су.
Обиђемо даље и видимо да из свих или излазе пчеле или су ту.

Све пчелиње заједнице су презимеле.

Брат ме натера да отворим макар једну и да видимо има ли легла у просечној заједници, супруга запали димилицу и час посла отворимо кошницу у којој се клубе спустило мало и у доњи наставак а горе је тек на само 4 улице густо запоседнуто пчелама. Рам по рам преместимо и дођосмо  до клубета а онда полако рам по рам до краја пчелињег клубета и у рамовима са пчелама не нађосмо легло.

Пошто до сада нема легла а пчеле имају доста хране у кошницама до потпуне смене зимских пчела сигурно неће доћи до краја априла па се надам да чак и да наиђе не знам какво захлађење крајем фебруара и у марту оне ће лако презимити.   

Оно што је најважније у овом периоду је то да пчеле нису отхрањивале легло у хладном периоду и да се нису исцрпљивале на отхрањивању легла. Такође је веома важно да су пчеле сачувале храну која ће им бити стабилизатор температуре када буду са 3-4-5 рамова легла али и гаранција квалитета легла у пролећном периоду када крене јачи унос поленовог праха.

Пчеле као ни претходних година током фебруара неће добити погачу као што је нису добијале ни током претходних месеци.
Наравно, погачу неће ни случајно добити ни током марта јер мартовско легло се не сме одгајати уз погаче него искључиво производњом матичне млечи стваране на меду и са великим уносом поленовог праха.   :D

Вратисмо се кући презадовољни.  :D

Поздрав драгим пријатељима...   

Пошто је данас угрејало и температура се подигла на 13-14 степени након 4 дана поново смо посетили овај пчелињак у Новом Бечеју.
Чим смо крочили на пчелињак опште задовољство, хучи пчелињак од лета пчела.
Кренем испред кошница и од једног краја до другог све полако прегледам како лепо лете, пчеле излазе из свих кошница и уносе доста полена.
Пошто је топло кренемо да отворимо неколико кошница и отворисмо десетак а детаљан преглед урадили смо на 4 кошнице.
Прва није имала легла, друга је имала тек залежена јаја на два рама а ова заједница је више него добра и са пчелама и са храном и њу смо снимили.
Трећа заједница је имала један рам са леглом и то свих стадијума легла а она је била средње јачине и са доста хране.
Четврта заједница је била средње снаге и није имала легла.

Практично до пре три дана од четири данас прегледане кошнице само једна је имала легло а надам се да ће ако настави овако топло време и свакодневни унос полена у кошнице у року од пар дана кренути легло и у другим кошницама.

Презадовољан сам стањем, количином хране и количином пчела у кошницама.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2637 poslato: Februar 16, 2023, 21:10:01 »
Зимовање пчела у кошницама Родна Воја без легла на дан 16. фебруара 2017 на братовом пчелињаку у Новом МИлошеву  и без легла на мом пчелињаку у Новом Бечеју ове године, на исти датум али после шест година,  16. фебруара 2023 године.





Тада,  пре 6 година отворили смо 4 кошнице код брата у Новом Милошеву и једна је имала мало легла на једном раму, данас након шест година али на мом пчелињаку отворимо исто 4 кошнице и данас исто нађемо легло у само једној заједници и на само једном раму.

Има ту нешто што се не уклапа у досадашња уверења наших колега пчелара који пчеларе са америчким и другим кошницама.  :D

Свима желим срећно зимовање којим год кошницама да пчеларите.  :)

Поздрав драгим пријатељима...



Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2638 poslato: Februar 16, 2023, 23:37:21 »
Драги пријатељи ево мало слика и снимака из претходне две сезоне са два пчелињака на сунцокретовој паши.



Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2639 poslato: Februar 16, 2023, 23:38:39 »
Наставак..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.