Autor Tema: kontejneri za RV kosnicu  (Pročitano 123816 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan Milic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Besnjaja
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #150 poslato: Decembar 01, 2017, 16:11:58 »
Da li bi mogao malo da pojasnis kako slabije drustvo stoji na drugom drustvu. Kako su odvojena mrezom, podnjacom, ili nisu odvojena, i kad bi u prolece bilo najbolje da ih spojim. Imam nekoliko kasnih rojeva koji nisu bas dobro razvijeni pa bih probao u prolece nesto tako da odradim pa bi mi znacio savet nekog sa takvim iskustvom da ne eksperimentisem sam.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #151 poslato: Decembar 01, 2017, 17:20:52 »
Jedne godine sam uzimio neke nukleuse iznad jačeg društva odvojene podnicom sa duplom mrežom da koriste toplinu iz donjeg društva. U proljeće razdvojio i dalje nastavila kao samostalna društva, donjele mi bagrem.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #152 poslato: Decembar 01, 2017, 17:34:49 »
Ivane odgovorio sam ti u PP

Upravo tako Anto praktikujem da slabija drustva kojih uvek ima na pcelinjaku zazimim iznad jaceg drustva upravo posle oksalne tj otprilike u novembru - decembru kada i odredim koje drustvo je slabo da bi izimilo samostalno ...pogotovu sada kada su na kontejneru dodatno ce im biti toplije ...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #153 poslato: Decembar 02, 2017, 12:40:42 »
U potpunosti se slazem da netreba koristiti sve i svasta i treba teziti prakticnosti i jednostavnosti pri radu...

Da li to znaci da je kolicina legla u rano prolece srazmerna jacini drustva tj slabo drustvo imace veoma malo legla i nikakva prihrana stimulativna nece pomoci da se leglo poveca...
 Zazimljavao sam slabija drustva tj nukleuse iznad jacih drustva i u prolece imao lep razvoj cak u dzanarici imao blokadu matice, dok takva drustva dok su samostalna dugo tavore cak i kada krene unos mnogo im treba dok krenu u intezivniji razvoj...



Може стимулативна прихрана помоћи да се легло увећа, али чему то? Пчеле се у пролеће бурно развијају и може бити и нешто више легла које се у једном повољном раздобљу појави. Како је тада време углавном неуједначено и прилично променљиво, то може донети и невоље (јаче захлађење може угрозити део легла непосредно или посредно у неком дужем раздобљу, појавом кречног легла нпр.).

Прихрањивање у смислу повећања легла, осим што нема смисла, могло би допринети свему томе. Тако да нема потребе хранити и радити посао који може бити и штетан.

Боље је допустити да се легло делимично смањи ако су такви услови него да се стимулише ширење легла. Потребно је да се легло одгаја у најбољим условима, а ако нема услова, боље је мало сачекати да се успоставе. Толико о  „стимулацији“ са намером да се увећа легло, а храњење у случају недостатка хране је сасвим друга ствар.

Најбоље је пустити пчеле да се развијају према постојећим условима. Изузетак могу бити друштва са огромним количинама хране (тиче се друштава зазимљеним на више наставака). Легло буде при дну рамова и даље ширење иде према доле. Тиме је гнездо у неповољном положају. Ту се може средити гнездо на време.

Пре пар година, имали смо застој у одгоју легла после хладног раздобља. И ништа се лоше није десило – напротив, друштва су кренула да се још бурније развијају.

Ако се сећате, један стручњак - познати „регионални стручњак“  :) је у наступу "пчеларскг растројства" или зависти (након неких повољних извештаја са терена), навалио да објашњава како се пчеле неће развити до багрема јер је легло стало и како се неки пчелари безразложно хвале како су се друштва развила после тога, а да је стање лоше да не може бити горе јер је легло „стало“ итд... Критиковао сам већ такве погрешне закључке на овом форуму и нема потребе да понављам. Ништа се лоше није десило привременим застојем у развоју легла. Кажем, чак је било и супротно – пчеле су се још бурније развиле и већ крајем марта је било јако добро стање у друштвима. Мислим да је то било оне хладне 2012, али не могу сада да претражујем по форуму, али година кода се то десило и није толико битна.


ПС

Блокада матице у џенерици не постоји (ако узмеш у обзир да сам већ написао да је то могуће ако је превише хране, а то треба решити на време). Блокаду ће пчеле решити трошењем полена и изузетно добрим храњењем легла. Уз то, обично се додају сатне основе до легла и то решава блокаду. Нестабилно време томе доприноси. Може бити штетно да се блокада поленом решава на разне начине (сечењем легла, постављањем више празних рамова око гнезда, удаљавањем полена од гнезда и слично).


Како је ова поруке невезана са насловом, замолићу да се ова порука пребаци у тему о техници пчеларења када се откључа, и цитатом ће се задржати смисао и веза са питањем.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #154 poslato: Decembar 02, 2017, 12:53:36 »
U potpunosti se slazem da netreba koristiti sve i svasta i treba teziti prakticnosti i jednostavnosti pri radu...

Da li to znaci da je kolicina legla u rano prolece srazmerna jacini drustva tj slabo drustvo imace veoma malo legla i nikakva prihrana stimulativna nece pomoci da se leglo poveca...
 Zazimljavao sam slabija drustva tj nukleuse iznad jacih drustva i u prolece imao lep razvoj cak u dzanarici imao blokadu matice, dok takva drustva dok su samostalna dugo tavore cak i kada krene unos mnogo im treba dok krenu u intezivniji razvoj...

Не мора да значи да су оне боце-хранилице лоше решење за контејнерско пчеларење. Можда су и врло добре, али ако решиш оно што може бити недостатак (Мирослав је навео шта) и утврдиш у неком дужем времену позданост.

Тако да не мора и одмах одбацити нека решења зато што се могу показати добрим (али после дугороче провере када утврдиш предности и недостатке). Можда су баш оне практичне за контејнер.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #155 poslato: Decembar 02, 2017, 15:10:57 »
Blokadu matice ili sam se mozda pogresno izjasnio ali imao sam sledecu situaciju :
drustvo je bilo postavljeno iznad jaceg drustva i  bilo u jednom Rv nastavku sa nekih tada 6-7 ulica pcela i 2-3 rama legla dzanarika je procvetala i usledilo je lepo vreme nisam kontrolisao drustvo jer nisam ocekivao da moze da dodje do obilnijeg unosa pogotovo taj slabiji nukleus ali kada sam proverio drustvo bilo je krcato medom matica nije imala gde da polaze jaja u drugim drustvima koja su bila na dva ili tri Rv nastavka nisam imao taj problem kao i u db kosnicama jer su imale dovoljno prostora da skladiste nektar...

To je bilo 2016 godine gde sam imao samo tu jedinu pasu vocnu koja me je izmamila da napravim katastrofalnu gresku razrojio sam drustva posle bagrema mogu reci malo preterano razrojio jer sam ocekivao da ce godina biti kao 2015 kada su mi se rojevi ekstra razvijali zahvaljujuci livadskoj pasi ali usledila je katastrofa unosa nije bilo para za secer jos manje rojevi su bili kilavi tako da je usledilo spajanje drustva u septembru ali tu je bilo i varoe tako da su gubici bili neizbezni tokom zimovanja a tek se u prolece videlo koliko je stete nastalo ...sve ovo sam prepisao neiskustvu i preteranoj zelji da uvecam pcelinjak zato sam u ovu 2017 usao oprezno pustio sam drustva da se razviju razrojio onoliko koliko sam mogao da prihranim i za sada sam zadovoljan situacijom na pcelinjaku...

Odo smo van teme nadam se da ce moderatori da prebace ove postove u odgovarajucu temu
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #156 poslato: Decembar 02, 2017, 15:29:36 »

 pcelarenje na kontejneru je za mene novina i tek pocinjem da radim na njemu zato pokusavam da nadjem resenja koja ce dodatno da olaksaju rad na istom
Sto se tice Boce-hranilice zatrazio sam misljenje pcelara koji ih koriste tj ako ih koriste upravo da nebih morao da se ucim na sopstvenim greskama jer ta je skola najskuplja,

probao sam kese za zamrzivac da koristim pri prihrani pcela i taj nacin prihrane je moguc ali se meni ne svidja jer ima mnogo otpada mnogo kesa se baca pcele ih zalepe propolisom pa se pceledodatno uznemiravaju prilikom skalanja praznih kesa itd zato sam odustao, takodje i flase koje se izbuse i stave na satonose mi se ne svidjaju jer sirup curi po satonosama i pored kosnica ako se ne pazi moze se napraviti rusvaj na pcelinjaku i jos mnogo toga sam probao koristiti kao hranilice...

Zato su klasicne hranilice u zbegu  do sada najprakticnije pri radu ali ja nebi bio ja kad nebih jos nesto probao novo ili se raspitao o funkcionalnosti istog...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #157 poslato: Decembar 02, 2017, 17:12:53 »
Koristim ove male od 7dcl za stimulativnu prihranu (mada jako rijetko stimulativno prihranjujem jer selim s paše na pašu) dok za dopunu zimnice ako treba stavljam plastične posude od 3-4 L ( poklopac od kutija za kolače). Ove zadnje su mi zgodne jer osim što se kratko koriste poslije ih spremim jednu u drugu i zauzmu vrlo malo prostora

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #158 poslato: Decembar 02, 2017, 20:04:19 »

 pcelarenje na kontejneru je za mene novina i tek pocinjem da radim na njemu zato pokusavam da nadjem resenja koja ce dodatno da olaksaju rad na istom
Sto se tice Boce-hranilice zatrazio sam misljenje pcelara koji ih koriste tj ako ih koriste upravo da nebih morao da se ucim na sopstvenim greskama jer ta je skola najskuplja,

probao sam kese za zamrzivac da koristim pri prihrani pcela i taj nacin prihrane je moguc ali se meni ne svidja jer ima mnogo otpada mnogo kesa se baca pcele ih zalepe propolisom pa se pceledodatno uznemiravaju prilikom skalanja praznih kesa itd zato sam odustao, takodje i flase koje se izbuse i stave na satonose mi se ne svidjaju jer sirup curi po satonosama i pored kosnica ako se ne pazi moze se napraviti rusvaj na pcelinjaku i jos mnogo toga sam probao koristiti kao hranilice...

Zato su klasicne hranilice u zbegu  do sada najprakticnije pri radu ali ja nebi bio ja kad nebih jos nesto probao novo ili se raspitao o funkcionalnosti istog...



Браво Милоше. Треба све пробати и донети свој суд... То ценим...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže milija mihailovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: kragujevac
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #159 poslato: Decembar 05, 2017, 10:50:32 »
Milose ja sam probao da koristim ove hranilice sa plasticnom flasom ali sam odustao.Ma koliko vodio racuna i trudio se da to odradim kako treba ipak uvek se desi da na nekoj iscuri malo sirupa i eto problema.Mogu se koristiti samo flase koje su cvrste recimo od koka kole jer kod ovih meksih vakum ulubi flasu i sirup prestane da izlazi.Ako ih stavis na leto moras da prilazis sa prednje strane a kod kontelnera je problem gornji red jer mi je kontejner dosta visok.Ako ih stavis sa zadnje strane moras da pravis neki oslonac za flasu i da urezes otvor.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #160 poslato: Decembar 05, 2017, 12:30:37 »



                   Милоше ја се не бих играо са хранилицама са пластичном флашом на контејнеру. Ипак је то превише ризично јер лако може доћи до просипања сирупа. А ако се то деси на контејнеру где су кошнице збијене једна до друге и настане грабеж велика штета је неизбежна. Не исплати се ризиковати.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #161 poslato: Decembar 06, 2017, 00:15:57 »
Ja sam probao hranilice sa flašom tzv. Borina hranilica i mogu reći da su idealne, ali za grabež. Inače, bušio sam rupe sa zadnje strane nastavaka kako bih umetnuo hranilice. Sad mi služe te rupe kao okrugla pomoćna leta. 😁 Problem sa njima nije samo grabež već i to što ih pčele zalepe za saće . Tako da, praktične jesu, ali samo na oko što se mene tiče.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #162 poslato: Decembar 06, 2017, 12:06:17 »
Upravo takav odgovor je bio potreban iz sopstvenog iskustva hvala Ivice...naravno hvala svima na sugestijama i dobronamernim savetima...

A ja samo da smislim jos neko pitanje pa se javljam
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Čulić Đurđe

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Manđelos
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #163 poslato: Decembar 29, 2017, 20:08:41 »
Да ли неко има нацрт контејнера за рв са тачним мерама тј. нацрт за 48 кошница?Бар његову платформу!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: kontejneri za RV kosnicu
« Odgovor #164 poslato: Decembar 29, 2017, 22:07:41 »
Đorđe, ja imam za 32LR a to se lako transponuje...